לדלג לתוכן

קורס מפקדי טנקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מפקד טנק)

קורס מפקדי טנקים (בראשי תיבות: קמ"ט) הוא הקורס המכשיר לוחמי שריון לפקד על טנק בחיל השריון. משכו כארבעה חודשים, בהם לומדים ומתרגלים החיילים את הטכניקות והמיומנויות הנדרשות לפיקוד והפעלת צוות טנק.

סיכת מפקד טנק

מבנה הקורס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורס מתקיים אחת לארבעה חודשים בגדוד 196 במחנה שיזפון.[1] אל הקורס מגיעים חיילים מכל חטיבות השריון (לחטיבה 7 פלוגת כנרת, לחטיבה 401 פלוגת חוד אלון ולחטיבה 188 פלוגת להב) לאחר שסיימו את מסלול ההכשרה כאיש צוות טנק. הקורס נחשב לאחד היקרים בצה"ל בשל עלויות הפעלת הטנקים והתחמושת הרבה הנורית בו.

בקורס השריונר (שכבר מוכשר באחד המקצועות נהג/טען/תותחן) לומד את שאר מקצועות הלוחם הקיימים בטנק, ואת תפקיד מפקד הטנק ומתמקצע גם בשליטה, ניווט והערכת המצב. על חניכי הקורס מפקדים סמלים וקצינים המכונים גננים. הקמ"ט הוא בין הקורסים היוקרתיים בצה"ל לדרגת הסמל ומפקד כיתה. בסיום הקורס יזכה חניך הקמ"ט בסיכת המט"ק (מפקד הטנק). לאחר מכן ישובצו המפקדים לארבע מסלולי המשך: פיקוד במסלול הכשרה (מפקדים בטירונות או בצמ"פ), פיקוד בפלוגות המבצעיות בגדודי החטיבה, החיילים המצטיינים מקבלים את ההזדמנות לצאת לקורס קציני שריון (קק"ש) או להישאר כ"גננים"-מדריכים בקמ"ט למשך שני מחזורים, ולאחר מכן לצאת לקק"ש.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]