מרבב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מרבב 2 ל־1
מרבב 2 ל־1
מפלג 1 ל־2

מרבבאנגלית: Multiplexer או בקיצור Mux) הוא התקן אלקטרוני המממש פעולה בסיסית וחשובה הנקראת ריבוב, אשר בה מתבצעת בחירה של אחד מכמה ערוצי קלט לערוץ פלט בהתאם לערך בכניסות הבקרה. התקן המבצע את הפעולה ההפוכה למרבב הוא מפלג, Demultiplexer.

פעולת מרבב ספרתי פשוט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרבב בוחר את אחת הכניסות ומעביר אותה למוצא. הפעולה מתבצעת על ידי רכיבים אלקטרוניים המממשים שערים לוגיים כך שעבור כל צירוף של כניסות רק ערך של אחת הכניסות מועבר.

המרבב מקבל N כניסות מידע אשר בכל אחת ייתכן ערך לוגי (0 או 1), שמייצגות ספרות של מספר בבסיס בינארי. בנוסף לכך המרבב מקבל כניסות ברירה. המרבב בורר את אחת מכניסות המידע באמצעות ערך כניסות הברירה ומעביר את הערך של כניסת המידע שנבחרה למוצא ההתקן.

למשל, עבור מרבב 2 ל-1 המקבל את כניסות המידע a ו-b, עבור ערך 0 של כניסת הברירה המרבב יפלוט את הערך של a, ועבור ערך 1 של כניסת הברירה יפלוט המרבב את הערך של b.

התקן כזה הוא שימושי לצורך מיתוג במרכזיות - אם נתרגם את המספר שחייגנו למספר בינארי, ונזין אותו למערכת של מספר מרבבים, נוכל לקבל חיבור בין ערוץ הפלט שלנו לערוץ הקלט של מי שחייגנו אליו.

סוג אחר של מרבבים משמש בתקשורת. המרבב מקבל מספר אותות, בדרך כלל ממקורות שונים, ומעלה את כולם על אותו ערוץ תקשורת. מרבבים אלו מאפשרים להשתמש ברוחב הפס העצום של סיבים אופטיים וכן להשתמש בטלפונים סלולריים.

שיטות ריבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ריבוב
  • ריבוב במרחב הזמן - TDM - מרבב זה מקבל מספר קלטים ממספר כניסות ומסדר אותם בערוץ אחד לפי הזמן - כל פרק זמן אחד הצרכנים מקבל את הערוץ. שיטת ריבוב זו יעילה כאשר כל הצרכנים משדרים במרבית הזמן, אחרת רוחב הפס לא מנוצל.
  • ריבוב במרחב התדר (FDM) - מרבב מקבל מספר קלטים ממספר כניסות ומכניס אותם לערוץ רחב סרט, כל אחד על גל נושא אחר - כל אחד על תדר שונה. משמש בלוויני תקשורת לצורך הגברת כל ערוצי הכניסה.
  • ריבוב במרחב אורך הגל (CWDM וגם DWDM) - המרבב מקבל אותות אופטיים בעלי אורך גל שונה ומוציא אותם על גבי סיב אופטי יחיד. קיימות טכנולוגיות שונות לייצור מרבב אופטי ביניהן מערך מוליכי גל ו־Thin Film. מרבב זה הוא אחד מאבני היסוד בתקשורת אופטית.

אוניברסיאליות המרבב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבב נקרא אוניברסלי מכיוון שניתן להפיק באמצעותו כל פונקציה בוליאנית על פי כניסותיו. כל פונקציה בוליאנית בעלת N קלטים ופלט אחד יכולה להיות ממומשת באמצעות מרבב בעל N כניסות ברירה, באופן הבא: הקלטים מחוברים אל כניסות הברירה של המרבב, ועבור כל קומבינציה של N הקלטים, תוצאת הפונקציה, 0 או 1, מחוברת לכניסת המידע המתאימה של המרבב.

מאפנן ספרתי[עריכת קוד מקור | עריכה]


שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מרבב בוויקישיתוף