משרד החוקר הראשי

From ויקיפדיה
Jump to navigation Jump to search

משרד החוקר הראשי במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוא הגוף הממלכתי הראשי במדינת ישראל האחראי לחקירת תאונות אוויריות ואסונות תעופה ותקריות אוויר. פעילותו מעוגנת בחוק הטיס התשע"א - 2011 והוא מופקד על ניהול חקירות בטיחות של תאונות ותקריות אוויריות ומהווה גוף עצמאי, בלתי תלוי ונטול סמכויות ניהוליות, המשמש כסמכות מקצועית מייעצת לנושא בטיחות הטיסה, בכל סוגי התעופה האזרחית בישראל. ברם, עקב העדר סמכויות ניהוליות הוא זוכה לביקורת רבה על תפקודו[1][2].

החוקר הראשי הנוכחי הוא עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז והוא עוסק בחקירת תאונות אוויריות ותאונות תעופה, מנפיק דו"ח תאונה המתפרסם לציבור ומציג הפקת לקחים להעלאת רמת המקצועיות והבטיחות של עובדי הטיס. החוקר הראשי כפוף מינהלית לשר התחבורה ומתואם עם מנכ"ל משרד התחבורה. משרדו שוכן סמוך לטרמינל 1 בנמל התעופה בן-גוריון.

סמכות[edit source | edit]

חוק הטיס משנת 2011 מפרט את תפקידי החוקר הראשי, סמכויותיו ודרך פעולתו. בסעיף 108 (ב) לחוק הטיס מוגדר, "במילוי תפקידיו יפעל החוקר הראשי בהתאם להוראות נספח 13 לאמנה, ככל שהן ישימות בישראל". החוקר הראשי נושא תפקיד סטטוטורי, ממונה על ידי שר התחבורה והוא מופקד על ביצוע חקירות בטיחותיות בתחום התעופה.

תפקידי החוקר הראשי וסמכויותיו מעוגנים בפרק ז' של חוק הטיס, התשע"א - 2011 ("חוק הטיס") ובתקנות הטיס (חקירת תאונות ותקריות כלי טיס), התשמ"ד - 1984.

בהתאם לחקיקה בישראל, שאימצה כללים והמלצות של הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית מוקנות לחוקר הראשי סמכויות שונות, פנים ארציות ובינלאומיות, בכל הנוגע למימוש מטרתה של החקירה הבטיחותית.

קישורים חיצוניים[edit source | edit]

הערות שוליים[edit source | edit]

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.