משתמש:Amire80/כינויי גוף בוויקיפדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כינויי גוף הם מילים שבעזרתם אנו מצביעים על עצמנו ועל אנשים אחרים.

ברובם לא צריך להשתמש בדפי שיחה של ויקיפדיה, בייחוד בהקשר שלילי.

  • גוף שני יחיד: אל תכתבו "את" ו"אתה" בדפי שיחה בוויקיפדיה בלי לחשוב פעמיים. האם הייתם אתם באמת רוצים לכתוב לבן שיחכם את מה שאתם הולכים לכתוב? האם הייתם אומרים לו את זה בפנים אם הייתם פוגשים אותו אישית? אם לא - אל תכתבו את זה.
  • גוף שלישי יחיד: אל תכתבו "היא" ו"הוא" בדפי שיחה בוויקיפדיה בלי לחשוב פעמיים. ההסבר לכך דומה להסבר על "את" ואתה", אבל כאן נוספים לעניין ממדים שליליים עוד יותר: הלשנה, בכיינות, הסתה.
  • גוף שני רבים: אל תכתבו "אתם" בדפי שיחה בוויקיפדיה בלי לחשוב פעמיים. אולי אתם באמם צודקים ובני שיחכם באמם טועים, אבל הניסיון מראה שהעמדה של דברים בצורה כזו רק מקטבת אתכם עוד יותר. תחשבו היטב: האם אתם באמת רוצים במו ידיכם לגבש קבוצה שמתנגדת לכם?
  • גוף שלישי רבים: אל תכתבו "הם" בדפי שיחה בוויקיפדיה בלי לחשוב פעמיים. וגם אל תכתבו "הם" על ויקיפדיה מחוץ לוויקיפדיה בלי לחשוב פעמיים. נכון שוויקיפדיה היא קבוצה, אבל היא לא מגובשת כמו שהיא לפעמים נראית. והיא נראית מגובשת בעיקר כאשר היא מגובשת נגדכם. התחושה הזו גורמת לאנשים לומר "הם שם בוויקיפדיה מוחקים את כל הערכים / מוחקים את כל התמונות / לא יודעים לכתוב / כותבים ערכים על שטויות ולא על דברים חשובים / קושרים קשרים בהצבעות / מטרידים כותבים חדשים / לא נותנים למומחים אמתיים לכתוב". הדברים האלה לא נכונים ואמירתם לא מקדמת את ויקיפדיה.

ומה עם גוף ראשון? לעתים קרובות אמירת "אנחנו טובים" מעודדת. לפעמים היא חסרת משמעות ומבוססת על מידע מעורפל. תחשבו האם אמירתה באמת מקדמת את ויקיפדיה. אמירת "אנחנו לא טובים" כמעט תמיד חסרת משמעות והנה למה:

כינוי הגוף היחיד שלא צריך לחשוב פעמיים כמעט אף פעם כשמשתמשים בו הוא גוף ראשון יחיד: אני. ויקיפדיה קיימת בזכות התרומות של כל אחד ואחד מכותביה, אבל הם נוהגים לשכוח את זה. אז:

  • אל תאמרו: הם בוויקיפדיה כותבים על משחקי וידאו, ולא על סופרים צרפתיים מהמאה ה-19. תאמרו: אני אכתוב ערכים על סופרים צרפתיים מהמאה ה-19.
  • אל תאמרו: אתה לא יודע לכתוב. תקנו את הטעויות.
  • אל תאמרו: אתה לא מבין כלום בנושא הזה. תאמרו: אני קראתי הרבה ספרים על הנושא הזה.
  • אל תאמרו: הוא מוחק לי ערכים. כתבו ערכים טובים יותר.

הרעיון לכתוב את זה הסתובב לי יותר משנה, והנה כתבתי ופתאום הבנתי שרוב הדף הזה כתוב בגוף שני. אז הנני מיישם את עצתי שלי: אני כנראה בזבזתי זמן על כתיבת משנה ויקיפדית שתיקרא על ידי מעטים במקום לכתוב ערך על סופרת קטלאנית חשובה. אבל אם זה יגרום לכך שיתרחש ריב אחד פחות בוויקיפדיה, אז עשיתי את שלי.