משתמש:Odedee/שום גמדים לא יבואו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ויקיפדים רבים מתפלאים תכופות שתהליכים שונים בוויקיפדיה אינם מתקיימים, או קורים לאט או באופן לא מוצלח.

דוגמאות:

  • מדוע לא מתקנים את כל ההשחתות שמבוצעות כל הזמן?
  • מדוע לא מוחקים את כל הפרסומות שאנשים מכניסים כקישורים?
  • מדוע איש אינו מעדכן את ויקיפדיה:שער הקהילה, שיהיה שימושי?
  • מדוע אחרי כל כך הרבה זמן יש עדיין תמונות שהרשיון שלהן לא תקין?
  • מדוע לא מארכבים את המזנון בקצב נורמלי? הוא מתנפח בטירוף כל יום.
  • מדוע תבניות האקטואליה בפורטלים לא מעודכנות, אלא מראות חדשות מלפני שנתיים?
  • מדוע יש בלגן בקטגוריות? חלק מהערכים מקוטלגים בכמה רמות, אחרים רק בקטגוריית על, וחלק רק בתת קטגוריות.

בחלק גדול של המקרים, הסיבה לפליאה היא ההנחה המובלעת שיש אנשים שתפקידם לעשות דברים מסוימים, והם אינם מבצעים את תפקידם כראוי. ההנחה הזו שגויה. בוויקיפדיה לא קורה כלום בלי שמישהו יעשה אותו, למעט תיקון שגיאות כתיב שמבוצע על ידי בוטים במקרים מסוימים. אל תניחו ש"מפעילי המערכת צריכים לארכב את המזנון". זה לא נכון - כל אחד יכול, ואף מוזמן, לארכב דיונים שהסתיימו במזנון. כנ"ל לגבי שחזור מהשחתות, עדכון תבניות האקטואליה או "הידעת?", וסידור ערכים בקטגוריות.

חשוב להבין: כל אחד מוזמן לתרום כמיטב יכולתו, גם במשימות התחזוקה השוטפת והבלתי נגמרת. מה שלא עושים נשאר לא עשוי, הדברים אינם מתרחשים מאליהם: אין לנו גמדים קטנים שמגשימים משאלות ועושים סדר בלילה.


הדברים נכונים לא רק לגבי תחזוקת מרחבי ויקיפדיה והקטגוריות, אלא גם - ובמיוחד - לגבי המרחב הראשי: מרחב הערכים. אמת שהעיקרון בוויקיפדיה אומר שמה שאחד הפסיק, אחר ימשיך. אך זו תקווה יותר מאשר עקרון, ובמקרים רבים התקווה נכזבת, או למצער מתרחשת אחרי זמן ארוך ביותר. אל תכתבו קצרמר בן שלוש שורות על נושא בתחום מומחיותכם, בהנחה שביום מן הימים יבוא מישהו וירחיב אותו. נכון, אולי זה יקרה. אבל אולי לא? מה שבטוח הוא שאם אתם תשפרו את הערך, הוא יהיה יותר טוב. אם תשאירו אותו בשממה, אין לדעת מה יהיה גורלו.

לכן אני קורא לכותבים:

  • הביאו את הערך למצב הטוב ביותר שביכולתכם.
  • השקיעו באיכות ולא בכמות. עדיפים שלושה ערכים טובים מאשר עשרה בינוניים או שלושים קצרמרים. הניחו שאתם הכותב האחרון שישפר את הערך בשנה הקרובה - בהרבה מקרים זה אכן המצב.
  • עיקבו באופן פעיל אחרי כל הערכים שתרמתם להם. אל תניחו שיש בוויקיפדיה מישהו שאחראי על איתור ושחזור השחתות, שישמור לכם על הערך. בקרת השחתות יעילה מתבססת על כך שלכל אחד אכפת ממה שכתב, והוא בודק זאת. אין אדם שיכול לבדוק את כל השינויים שקורים מדי יום: על כל אחד לעקוב אחר שינויים, לפחות בערכים הקרובים לליבו. אין תסכול גדול מבדיקה אקראית של ערך שכתבתם מזמן, והבנה שהוא הושחת לפני שנה ומאז שכב במצב מביש - אמנם אפשר לשחזר לעריכה הקודמת שלכם, אבל הקוראים שחזו בערך המושחת במשך השנה הזו כבר הפסידו.

זכרו: הניחו שמה שלא תעשו בעצמכם, לא ייעשה כלל. שום גמדים לא יבואו.