נאופטולמוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נאופטולמוס בפסל "Rape of Polyxena" מפירנצה, איטליה

במיתולוגיה היוונית, נאופטולמוסיוונית עתיקה: Νεοπτόλεμος, "לוחם חדש"; ידוע גם בכינויו פירוס, Πύρρος, "אדום") הוא בנו של אכילס.

במיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנם של אכילס ודידאמיה (אנ'), בתו של ליקומדס (אנ'), מלך סקירוס. הוריו נפגשו כאשר פלאוס (אנ') ותטיס, הוריו של אכילס, רצו להרחיקו מגורלו הרע שנמסר מנבואה. לפיכך, הם החביאו את אכילס בחצר המלך ליקומדס כמשרת. אהבתם של אכילס והנסיכה דידאמיה הביאה ללידתו של נאופטולמוס.

עוד בזמן הריונה של דידאמיה, אודיסאוס סיפר לאכילס על מלחמת טרויה ואכילס נאלץ לצאת למלחמה, שם מצא את מותו מחיציו של פאריס.

הלנוס (אנ'), בנו של פריאמוס מלך טרויה, היה בעל יכולות נבואיות ואולץ בידי היוונים לגלות כיצד ינצחו במלחמה. הוא מסר להם שיצטרכו את נאופטולמוס, שהצטרף ללוחמים אשר הסתתרו בסוס העץ הטרויאני. נאופטולמוס כרת לפריאמוס את הראש, זרק את סקמאנדריוס/אסטיאנקס (אנ'), בנו של הקטור, מעבר לחומות טרויה, והפך את אנדרומאכה אשת הקטור לפילגשו ולקח עוד כמה שבויים, כגון הלנוס. באודיסיאה, פוגש אודיסאוס באכילס בארץ המתים וממלא את אכילס גאווה כאשר הוא מספר לו על מעשיו של נאופטולמוס בנו במלחמה.

לאחר המלחמה, נאופטולמוס הפך למלך אפירוס. הוא רצה לשאת לאישה את הרמיוני (אנ') בת מנלאוס והלנה, מלך ומלכת ספרטה, חברים עיקריים במלחמת טרויה, שלקראת סופה ואחריה הכירו את נאופטולמוס, לאחר נבואת הלנוס. היא הייתה מאורסת בידי סבה טינדראוס לדודנה אורסטס, אולם אביה הבטיח לה את נאופטולמוס. לבסוף היא נישאה לאורסטס, אך כשהזכיר לו נאופטולמוס את הבטחתו היא מיד נלקחה מבעלה וניתנה לו. אורסטס כעס ורצח אותו. עצמות נאופטולמוס פוזרו בדרך לאפירוס.

מזוגיותו עם אנדרומאכה נולד לו בנו היחיד מולוסוס (אנ'), שע"פ מיתוס היה אב קדום של אלכסנדר מוקדון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.