נאופטולמוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נאופטולמוס בפסל "Rape of Polyxena" מפירנצה, איטליה

במיתולוגיה היוונית, נאופטולמוסיוונית עתיקה: Νεοπτόλεμος, ידוע גם בכינויו פירוס) הוא בנו של אכילס.

במיתולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנם של אכילס ודאידמיה, ביתו של ליקומדס, מלך סקירוס. הוריו נפגשו כאשר פלאוס ותטיס, הוריו של אכילס, רצו להרחיקו מגורלו הרע שנמסר מנבואה. לפיכך, הם החביאו את אכילס בחצר המלך ליקומדס כמשרת. אהבתם של אכילס והנסיכה דידמאיה הביאה ללידתו של נאופטולמוס.

עוד בזמן הריונה של דידמאה אודיסאוס סיפר לאכילס על מלחמת טרויה ואכילס נאלץ לצאת למלחמה, שם מוצא את מותו מחיציו של פאריס.

הלנוס, בנו של פריאמוס, מלך טרויה היה סעל יכולות נבואיות, ואולץ בידי היוונים לגלות כיצד ינצחו במלחמה. הא מוסר להם שיצטרכו את נאופטולמוס, שמצטרף ללוחמים אשר הסתתרו בסוס העץ הטרויאני. נאופטולמוס כרת לפריאם את הראש, זרק את אסקמנדריוס/סטיאנקס, בנו של הקטור, מעבר לחומות טרויה והפך את אנדרומכה אשת הקטור לפילגשו ועוד כמה שבויים, כגון הלנוס. באודיסיאה, פוגש אודיסאוס באכילס בארץ המתים וממלא את אכילס גאווה כאשר הוא מספר לו על מעשיו של נאופטולמוס בנו במלחמה.

לאחר המלחמה, נאופטולמוס הופך למלך אפירוס. הוא רצה לשאת לאישה את הרמיוני בת מנלאוס והלנה, מלך ומלכת ספרטה, חברם עיקריים במלחמת טרויה, שלקראת סופה ואחריה הכירו את נאופטולמוס, לאחר נבואת הלנוס. היא הייתה מאורסת בידי סבה טינדראוס לדודנה אורסטס, אולם אביה הבטיח לה את נאופטולמוס. לבסוף היא נישאה לאורסטס, אך כשהזכיר לו נאופטולמוס את הבטחתו היא מיד נלקחה מבעלה וניתנה לו. אורסטס כעס ורצח אותו. עצמות נאופטולמוס פוזרו בדרך לאפירוס.

מזוגיותו עם אנדרומכה נולד לו בנו היחיד מולסוס, שע"פ מיתוס היה אב קדום של אלכסנדר מוקדון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.