ניתוח תנועת גולשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המונח ניתוח תנועת גולשיםאנגלית: Web analytics) מתייחס לתהליך בדיקת ההתנהגות של מבקרים מסוימים באתר אינטרנט מסוים, או לבדיקת מגמות שונות בקרב כל המבקרים באתר אינטרנט מסוים - מידע המסוגל לסייע להבין טוב יותר כיצד יש לייעל את האתר.

בהקשר מסחרי, ניתוח תנועת הגולשים של אתר אינטרנט מסייע למנהל האתר להבין כיצד יש לייעל את האתר על מנת לקדם את המטרות העסקיות אשר לשמן הוקם האתר. חברות רבות מספקות כיום יישומים/תוכנות ניתוח תנועת גולשים.

תוכנות/יישומי ניתוח תנועת גולשים מסוגלות לסייע לחברות למדוד את מידת ההשפעה שיש לקמפיין הפרסום שלהם באמצעי המדיה המסורתיים שכן ניתוח תנועת הגולשים של האתר מסייע להם להעריך כיצד כמות הגולשים שנכנסים לאתר אינטרנט מסוים גדלה לאחר ההשקה של כל קמפיין פרסום. ניתוח תנועת הגולשים מסייע בין היתר למנהלי האתר לדעת כמה גולשים ביקרו באתר אינטרנט בפרק זמן מסוים, ומסייע להבין מה כמות הצפיות בכל דף באתר בפרקי זמן מסוימים, ומהו שיעור הנטישה (Bounce Rate), של גולשים מזדמנים שהגיעו אך עזבו את האתר מיידית..

סוגי ניתוח תנועת הגולשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שני סוגים שונים של ניתוח תנועת גולשים:

  • Off-site web analytics - ניתוח תנועת הגולשים אל אתר אינטרנט מסוים אשר אינו בהכרח אתר שהנכם מנהלים או אשר נמצא בבעלותכם. סוג זה של ניתוח תנועת גולשים עשוי לכלול את הניסיון להבין מהו קהל היעד הפוטנציאלי של האתר, את מידת הניראות של האתר בגוגל, ולהבין מה כמות אתרי האינטרנט שמכילים קישורים המפנים לתכנים הנמצאים באותו אתר האינטרנט.
  • On-site web analytics - ניתוח תנועת הגולשים בתוך אתר אינטרנט מסוים אשר אותו הנכם מנהלים או אשר נמצא בבעלותכם (הנתונים זמינים רק בפני בעלי הרשאות באתר). סוג זה של ניתוח תנועת גולשים, משמש בעיקר לצורך שיפור האפקטיביות של קמפיין שיווקי (לדוגמה, באמצעות נתונים אודות ההשפעה של דף מסוים על כמות הרכישות שמבוצעות למוצרים הנמכרים דרך האתר, ניתן לדעת טוב יותר מה כדאי לשפר על מנת להעלות את כמות הרכישות). נכון ל-2015 Google Analytics הוא כלי ה-On-site web analytics אשר נמצא בשימוש הנרחב ביותר. ישנם גם כלים רבים אחרים הנמצאים בשימוש נרחב אשר מסייעים לבעלי האתרים לקבל שכבות מידע נוספות אודות פעילות המשתמשים באתר - לדוגמה יישומים המכילים פיצ'ר Heat Maps (ייצוג גרפי של המיקומים על גבי דף אינטרנט בהם המשתמשים נוהגים להקליק באמצעות עכבר המחשב) ויישומים המכילים פיצ'ר Session Replay (אשר מסוגל להציג בפני מנהל האתר את האופן שבו גולשים מסוימים גלשו באתר שלהם).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניתוח תנועת גולשים בוויקישיתוף