נשיא אינדונזיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
נשיא הרפובליקה של אינדונזיה
Presiden Republik Indonesia
איוש נוכחי ג'וקו וידודו
תאריך כניסה לתפקיד 20 באוקטובר 2014
דרכי מינוי בחירות כלליות
תחום שיפוט אינדונזיהאינדונזיה אינדונזיה
מעון ארמון מרדקה עריכת הנתון בוויקינתונים
מושב המשרה ארמון מרדקה, ג'קרטה
משך כהונה קצוב 5 שנים
ייסוד המשרה 18 באוגוסט 1945
איוש ראשון סוקרנו
www.presidenri.go.id
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נשיא הרפובליקה של אינדונזיהאינדונזית: Presiden Republik Indonesia) הוא ראש המדינה וראש הרשות המבצעת ברפובליקה של אינדונזיה. נשיא אינדונזיה הוא המפקד העליון של הכוחות המזוינים של אינדונזיה. מאז 2004, נשיא אינדונזיה וסגנו נבחרים בבחירות ישירות לתקופת כהונה בת חמש שנים. נשיא אינדונזיה הנוכחי (ה-14 במספר) הוא ג'וקו וידודו שנכנס לתפקיד ב-20 באוקטובר 2014.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיאות האינדונזית הוקמה במהלך גיבוש חוקה משנת 1945 על ידי ועדת החקירה לעבודות הכנה לעצמאות (BPUPKI). המשרד מולא לראשונה ב-18 באוגוסט 1945 כאשר סוקרנו נבחר על ידי הוועדה המכינה לעצמאות אינדונזית (PPKI) מכיוון שעל פי הוראות המעבר לחוקה, "הנשיא והסגן הנשיא בפעם הראשונה ייבחרו על ידי ה-PPKI. "כמו כן, טרם הוקם הגורם האחראי לבחירות לנשיאות, האספה המייעצת העממית. ב-16 באוקטובר 1945, הודיע סגן הנשיא מוחמד חטא על צו סגן-נשיא שהעניק לוועדה הלאומית המרכזית של אינדונזיה (KNIP) סמכויות חקיקה. ב-11 בנובמבר 1945 קיבלה ה-KNIP את ההחלטה להפריד בין תפקיד ראש המדינה לתפקיד ראש הממשלה. אף כי טרם הוקמה חוקה חדשה, אינדונזיה הייתה כיום דמוקרטיה פרלמנטרית דה-פקטו עם הנשיא כראש מדינה טקסי שתפקידו היה לבקש מראש הממשלה כראש הממשלה להקים ממשלה חדשה.

במהלך המהפכה הלאומית האינדונזית, סוקרנו ושאטה נתפסו גם על ידי ההולנדים ביוגיאקרטה ב-18 בדצמבר 1948. לאחר מכן, סוקרנו נתן מנדט לסיפרודן פרווירנגרה להקים ממשלת חירום. זה נעשה וממשלת החירום של הרפובליקה של אינדונזיה (PDRI) הוקמה בסומטרה כאשר סג'אפרודין פראוויראנגרה כיו"ר שלה. פראוויראנגרה החזיר את המנדט לסוקרנו ב-13 ביולי 1949. ב-17 בדצמבר 1949 נבחר סוקרנו לנשיא הרפובליקה של ארצות הברית של אינדונזיה (RIS) והמנדט הנשיאותי עבר לאסעת. כאשר התברר כי הקונפדרציה הזו עתידה להיות מוחלפת על ידי מדינה יחידה, עזאאת התפטר מהנשיאות וסוקרנו שוב להיות נשיא ב-15 באוגוסט 1950.

אינדונזיה אימצה כעת את החוקה שנועדה לקונפדרציה. המסמך, שכונה רשמית כחוקה הזמנית, אישר את תפקיד הנשיא כראש המדינה, אך הגביל אותו לתפקיד טקסי ברובו. הוא מינה ראש ממשלה בעצת מעצבים.

למרות תפקידו החוקתי המצומצם באופן רשמי סוקרנו החזיק בכוח רב. בראשית שנות החמישים החל לקרוא לביצוע "הדמוקרטיה המודרכת", במסגרתה יתקבלו החלטות לאחר התלבטות ממושכת במטרה להגיע לקונצנזוס תחת "הנחיה" נשיאותית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נשיא אינדונזיה בוויקישיתוף