נשימות אגונאליות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטפל בודק נשימה אצל אדם מחוסר הכרה במהלך תרגיל

נשימות אגונאליות או "נשימות אחרונות" (באנגלית: Agonal Breathing) הן נשימות לא-סדירות ולא-יעילות המתרחשות במצב של היעדר דופק. במצב זה לא מגיע חמצן למוח, והאדם יימצא בחוסר הכרה. רבים עשויים לבלבל בין מצב זה למצב עילפון. בעוד שבעילפון קיים דופק וקיימת נשימה, בנשימות אגונאלית אין דופק והנשימות הן מעין מנגנון פיצוי של המוח. נשימות אלה מופיעות ברגעיו הראשונים של דום לב, ללא קשר לגורמים לו. במצב זה המוח אינו יכול לשלוח לריאות פקודות נשימה סדירות.

עם מעט הדם שנשאר במוח במהלך השניות או הדקות הראשונות לדום הלב, המוח עדיין מצליח לשלוח מעין פקודות דמה ולייצר "נשימות". עם זאת, נשימות אלה אינן נשימות אפקטיביות; לרוב, הן למעשה תהליך שאיפה קצר ושטחי, ומיד לאחר מכן נשיפה ארוכה יותר וכבדה, אולם הן לא מגיעות בסדר מסוים או בחוקיות מסוימת. כלומר, הנשימות אינן סדירות ואינן בעלות עומק שווה.

אדם ללא רקע רפואי יתקשה להבדיל ואולי אף לא יבדיל כלל בין נשימות אלה לנשימות יעילות. עם זאת, ההבדל ביניהן רב מאוד. בנשימות אגונאליות לא קיים דופק, ולכן נפגע המצוי במצב זה יזדקק להחייאה מלאה הכוללת הנשמות ועיסוי לב, ולעיתים אף שוק חשמלי.

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.