סומאטופילקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סומאטופילקסיוונית עתיקה: σωματοφύλαξ) הייתה דרגה בכירה בצבא המוקדוני. התרגום המילולי של מילה זו היא "שומרי ראש", אם כי אין מדובר בשומרי ראש במובן המודרני של המושג, אלא בקצינים בכירים מלווים את המלך ומשמשים למעשה כקציני המטה שלו.[1]

בספרטה הייתה קיימת יחידה שנקראה "היפיס", אשר כללה 300 איש ואנשיה היו שומריו של המלך, ובין יתר תפקידיהם פינו לו את הדרך כאשר עבר. ההיפיס מפורסמים כיום בעיקר בשל קרב תרמופילאי שבו הושמדה היחידה כליל. גם בממלכה האחמנית הייתה יחידה של שבעה קצינים מובחרים שליוו את המלך ונקראו "אנושיה" (anûšiya). סביר להניח שהסומאטופילקס הוקמו בהשראת אחת מן היחידות הנזכרות לעיל.[2] אולם בעוד שבספרטה ופרס לא הייתה אבחנה ברורה בין שומרים ממשיים המגנים על המלך לבין אנשי המטה שלו, במוקדון הייתה חלוקה מסודרת.[2] אלו שלחמו לצד המלך בקרב והגנו עליו נקראו "הטיירוי" ("רעי המלך"), בעוד הסומאטופילקס היו למעשה קצינים בכירים שקיבלו בדרך כלל משימות חשובות ואף פיקוד אד-הוק על חלקים מהצבא.

היו תמיד רק שבעה סומאטופילקס והם באו מקרב האצולה המוקדונית, ונבחרו מבין ההטיירוי. הסומאטופילקס הראשונים ידועים לנו מתקופת מלכותו של פיליפוס השני, מלך מוקדון. בנו, אלכסנדר הגדול, נתן להם משימות חשובות מאוד במהלך מסעות המלחמה שלו, וכך הם צברו יותר ויותר כוח. בשנת 326 לפנה"ס הוא אף מינה סומאטופילקס שמיני, ונתן את התואר לפאוקסטאס, אשר הציל את חייו במהלך המצור על עיר המאלים.

להלן תבנית של הסומאטופילקס במהלך תקופת שלטונו של אלכסנדר הגדול:

הסומאטופילקס במהלך תקופת שלטונו של אלכסנדר הגדול[2]
שנה שמות
336-334 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, אריבס, בלקרוס, דמטריוס, תלמי
333 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, אריבס, בלקרוס, דמטריוס, הפאיסטיון
332 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, אריבס, מנס, דמטריוס, הפאיסטיון
331 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, ליאונאטוס, מנס, דמטריוס, הפאיסטיון
330-327 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, ליאונאטוס, פרדיקס, תלמי סוטר, הפאיסטיון
326-324 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, ליאונאטוס, פרדיקס, תלמי סוטר, הפאיסטיון, פאוקסטאס
323 לפנה"ס אריסטונאוס, ליסימכוס, פאיתון, ליאונאטוס, פרדיקס, תלמי סוטר, פאוקסטאס

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Niese, B., Geschichte der Griechischen und Makedonischen Staaten seit der Schlacht bei Chaeronea, Vol. I, Darmstadt, 1963, p. 43.
  2. ^ 1 2 3 סומאטופילקס באתר ליוויוס