סוס ברומבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סוס ברומבי
Brumbies-2006.JPG
מיון
מין סוס רמכי
תפוצת הסוסים בטבע

ברומבי הוא סוג של סוס פרא הנמצא באוסטרליה. הם מצויים בחלקים רבים באוסטרליה, אך אזור מחייתם הידוע ביותר הוא הרי האלפים האוסטרליים, בדרום-מזרח אוסטרליה. כיום, רובם נמצאים בטריטוריה הצפונית, כאשר האוכלוסייה השנייה בגודלה נמצאת בקווינסלנד. קבוצת סוסי ברומבי נקראת אספסוף או להקה.

סוסי הברומבי הם צאצאים של סוסים שאבדו או ברחו, כולל בתקופת המתיישבים האירופאים הראשונים. הסוסים שהשתחררו והרכיבו את אוכלוסיית סוסי הברומבי האוסטרליים היו סוסי קייפר מדרום אפריקה, פוני טימור מאינדונזיה, הפוני הבריטי, גזעים שונים של סוסי ה-Draught, ומספרים משמעותיים של ת'ורוברד וסוס ערבי.

כיום הם חיים במקומות רבים, כולל פארקים לאומיים מסוימים. לעתים הם קובצו ובויתו כדי שיוכלו להשתתף כסוסים לתחרויות ספורט אוסטרליות, סוסי עבודה עם בקר בחוות או בשטחים פתוחים, אך עם זאת גם לתחומים כמו טיולי סוסים בטבע, סוסי תצוגה, סוסי שעשוע וסוסים ללימוד רכיבה לילדים קטנים.

כיום סוסי הברומבי הם נושא למחלוקת, כאשר הממשלה ופעילים בנושא איכות הסביבה מתייחסים אליהם כמטרד ואיום על המערכת האקולוגית הטבעית באוסטרליה, ואילו אחרים מעריכים אותם כחלק מהמורשת של אוסטרליה, ופועלים למנוע יחס בלתי-אנושי או הכחדה של סוסי הברומבי, והחזרתם של פרטים שנתפסו אל הטבע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוס ברומבי בוויקישיתוף