סיומת קובץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סיומת קובץ היא מספר אותיות, ספרות או סימנים המופיעים לאחר נקודה בסוף שם קובץ.

משמעות הסיומת משתנה בהתאם למערכת ההפעלה ומערכת הקבצים. בגרסה המקורית של מערכת הקבצים FAT שם הקובץ חולק לשני שדות קשיחים של שם (שמונה תווים) וסיומת (שלושה תווים). מכאן נשאר הנוהג של סיומת בת שלושה תווים. מערכות הפעלה חדשות יותר ביטלו את המגבלה הזו אך עדיין נשאר הנוהג של סיומת בת שלושה או ארבעה תווים.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במערכות הפעלה מתוצרת מיקרוסופט משמשת סיומת הקובץ להורות למערכת ההפעלה באמצעות איזו תוכנה להפעיל את הקובץ. כך לדוגמה סיומת "png" תורה למערכת, כי מדובר בקובץ מסוג PNG, ועל כן יש לפותחו בתוכנה לצפייה בתמונות. בנוסף על פי הסיומת ישתנו צלמית הקובץ והמפרט הטכני הקיימים בו. שינויים אלו מוגדרים ב-Registry.

במערכות הפעלה מבוססות יוניקס (כגון לינוקס) הסיומת אינה בעלת משמעות תפעולית מבחינת המחשב, אלא אסתטית בלבד כגון התאמת צלמית לקובץ בהתאם לסוגו, כך קובץ בעל סיומת TXT יקבל צלמית של פתקון בשל היות הקובץ בפורמט טקסט פשוט[1].

אבטחת מידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעיתים מייצרות הסיומות בעיות אבטחת מידע.

כך לדוגמה במערכת ההפעלה חלונות ניתן להסתיר סיומות, ובשל כך ניתן להטעות את המשתמש ולגרום לו להריץ קובץ נגוע מבלי שידע על היותו בר הרצה. הדבר יתבצע באמצעות שינוי שם הקובץ עצמו לכזה עם סיומת פיקטיבית מלבד הסיומת האמיתית אותה לא רואים במצב התצוגה הנוכחי. דוגמה לדבר יהיה קובץ תחת השם myfile.txt.exe שיראה כ-myfile.txt בלבד.

פתרון לבעיה זו הוא הגדרת המחשב שיציג את סיומות הקבצים תמיד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • MIME - דרך חלופית להגדיר סוגי קבצים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיומת קובץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לא לגמרי נכון: ר' לדוגמה תקן MIME של Freedesktop.org אשר מקובל בכל שולחנות העבודה המודרניים בלינוקס
ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.