עזרה:חשבון משתמש מאוחד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חשבון משתמש מאוחד (באנגלית: Single Sign On) הוא שכלול של תוכנת מדיה-ויקי שמטרתו לאפשר רישום באמצעות שם משתמש וסיסמה אחידים לכל מיזמי קרן ויקימדיה.

כדי להיות רשום במספר של מיזמים שונים של קרן ויקימדיה היה צריך עד היום להירשם בנפרד לכל אחד מהם. בעבור משתמשים רב-לשוניים או כאלה הפעילים באופן שוטף בכמה מיזמים (או אף בעשרות מיזמים) היה בכך קושי רב, והדבר הקשה גם על העלאת תמונות ומדיה לוויקישיתוף. הניהול הנפרד של שמות משתמש הביא להתנגשויות, לקונפליקטים, לבלבולים ואף להטעיה (בתום לב או בכוונה) בין שמות המשתמש במיזמים השונים.

הנהגת חשבון משתמש מאוחד אמורה לתת מענה לסדרת בעיות זו, בכך שלכל המשתמשים יינתן חשבון משתמש יחיד וגלובלי. בצורה זו, לא יהיה עוד צורך להירשם בכל מיזם בנפרד, משום שהחשבון הגלובלי רשום בכל מיזמי קרן ויקימדיה. המעוניינים לקשר את חשבונותיהם לכתובת דואר אלקטרוני, יידרשו לעשות זאת פעם אחת בלבד ולאשר אותה פעם אחת בלבד. גם הכניסה לחשבון תידרש פעם אחת בלבד, ולאחריה המשתמשים יהיו מחוברים בכל אתר ויקי שייכנסו אליו.

מה לא ישתנה לאחר המיזוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לחשבון המשתמש המאוחד לא תהיה השפעה על ההרשאות שיש לכל משתמש בכל מיזם. כל סוגי ההרשאות - מפעיל מערכת, ביורוקרט, בודק וכן הלאה, יהיו מקומיות בלבד, גם בעתיד. עם זאת, ישנן תוכניות ליצירת הרשאות גלובליות.
 • דף השיחה של המשתמש ימשיך להיות מקומי, לכל מיזם בנפרד. עם זאת, ישנה פונקציית התראה גלובלית שתודיע למשתמש על הודעות שקיבל במיזמים אחרים.
 • ההגדרות האישיות באמצעות תפריט "ההעדפות שלי" תמשכנה להיות מקומיות בשלב זה.
 • חשבון המשתמש המאוחד יונהג אך ורק במיזמי ויקי של קרן ויקימדיה.
 • חשבון המשתמש המאוחד לא יונהג במיזמים של קרן ויקימדיה בהם מוגבלת יצירת החשבונות, לפחות בשלב זה.

יתרונות המיזוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונות ביצוע המיזוג:

 • תוכלו להיכנס לכל אחד מאתרי קרן ויקימדיה גם אם לא נרשמתם אליו מעולם - במקרים אלה ייווצר חשבון אוטומטית.
 • אף אחד אחר לא יוכל ליצור חשבון עם שם המשתמש שלכם באף אתר של קרן ויקימדיה.
 • אתם תהיו רשומים לחשבון (שייווצר אוטומטית אם יהיה צורך) בכל מיזם ויקי שאליו תיכנסו.
 • תוכלו לבדוק האם משתמשים אחרים נרשמו בשמכם באתרי ויקי אחרים, ולפתור התנגשויות איתם.

כיום ישנה אפשרות לכל משתמש למזג את החשבון שלו, אך עדיין לא נוצר חשבון מאוחד אוטומטי למשתמשים חדשים, ולא מתבצע איחוד חשבונות אוטומטי לחשבונות קיימים.

חשבון המשתמש המאוחד ישפיע לא רק על חשבונות משתמש חדשים, כי אם גם על חשבונות קיימים. זאת משום שבמשך השנים שחלפו נוצרו חשבונות המשתמש על בסיס מקומי, יהיה עתה צורך לבצע מיזוג של החשבונות.

מהלך האיחוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אחד ואחת יכולים להיכנס לדף מיוחד:MergeAccount במערכת, ולנסות לאחד את חשבונותיהם. האיחוד פועל בצורה כזו:

 1. לכל שם משתמש מוגדר אתר ראשי או חשבון ראשי. החשבון הראשי הוא החשבון שבו יש למשתמש הרשאות מיוחדות כלשהן (מפעיל מערכת, ביורוקרט או דייל - הרשאות בודק, Oversight או בוט אינן נחשבות לצורך זה), ו/או את מספר העריכות הרב ביותר. בנוסף, אם החשבון הראשי חסום, המיזוג לא יתאפשר.
 2. ראשית, נעשה ניסיון לבדוק האם המשתמש מנסה לאחד את חשבונותיו מהחשבון הראשי שלו. אם לא, מבוצעת בדיקה האם הסיסמה זהה לזו של החשבון הראשי. אם הסיסמאות שונות, על המשתמש לעבור לחשבון הראשי (אם הוא שייך לו; אם לא, הוא לא יכול לבצע את האיחוד, ועליו לפנות למשתמש שהחשבון הראשי שייך לו) ולבצע משם את האיחוד, או לחלופין לשנות את הסיסמה בחשבון ממנו הוא מבצע את האיחוד כדי שתתאים לסיסמה בחשבון הראשי.
 3. אם האיחוד נעשה מהחשבון הראשי או מחשבון בעל סיסמה זהה לזו של החשבון הראשי, נעשית בדיקה אוטומטית של כל חשבונות המשתמש בשם זה, בכל אתרי קרן ויקימדיה השונים. עבור כל חשבון, צריך להוכיח שהוא שייך לבעליו של האתר הראשי, וזה נעשה כך:
  1. נבדקת סיסמת החשבון. אם הסיסמה זהה לזו של החשבון הראשי, ניתן לאחד את החשבון.
  2. נבדק הדואר האלקטרוני של החשבון, אם הוא מאומת. אם הדואר האלקטרוני זהה לדואר אלקטרוני מאומת בחשבון הראשי או באחד החשבונות שאוחדו באמצעות סיסמה, ניתן לאחד את החשבון.
 4. החשבונות שניתן לאחד והחשבונות שלא ניתן לאחד מוצגים למשתמש, שיכול להקיש את הסיסמה של החשבונות ששייכים לו שלא ניתן היה לאחד אוטומטית, ובכך להוכיח שהם שייכים לו.
 5. המשתמש יכול לאשר כעת את המיזוג, והחשבון הכללי נוצר ושייך לו. הסיסמה וכתובת הדואר האלקטרוני של החשבון הכללי הן הסיסמה וכתובת הדואר האלקטרוני של החשבון הראשי, ואם המשתמש אימת את כתובת הדוא"ל שלו בחשבון הראשי, היא תאומת גם בחשבון הכללי.

משתמש שאיחד את חשבונותיו יוכל להשתמש בחשבון הכללי, בשם המשתמש ובסיסמה שלו, כדי להיכנס לכל אתר של קרן ויקימדיה; אם הוא לא נכנס בעבר לאתר זה, ייווצר לו אוטומטית חשבון חדש. כמו כן, משתמשים אחרים לא יכולים ליצור חשבונות חדשים בשם זה באף אתר של קרן ויקימדיה.

לא ניתן לשנות את שמו של משתמש שאיחד את שם המשתמש שלו. כמו כן, לא ניתן לשנות שם של משתמש אחר לשם משתמש שתפוס כבר על ידי חשבון כללי.

המשך התהליך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלב הראשון, רק משתמשים שרוצים בכך יאחדו את שם המשתמש שלהם, וגם חשבונות חדשים ממשיכים להיווצר באתר המקומי בלבד.

בשלב שני, יונהג מיזוג אוטומטי. בשלב זה, בעת יצירת חשבונות חדשים ייווצרו תמיד גם חשבונות כלליים, והמערכת תאחד חשבונות מתי שתוכל לעשות זאת, למשל בעת כניסה לחשבון. ייתכן שבשלב זה יורץ סקריפט אוטומטי שימזג את החשבונות שהוא יכול למזג לפי כתובות דואר אלקטרוני.

בשלב שלישי, ייתכן שתיאסר כניסתם לחשבון של משתמשים שלא איחדו את חשבונותיהם, או שמשתמשים שהחשבון הראשי אינו שייך להם יהיו מחויבים לשנות את שם המשתמש שלהם. כך למשל, אם משתמש:דוד שי, שהחשבון הראשי שלו הוא ויקיפדיה העברית, אינו הבעלים של חשבון בשם זה בוויקיפדיה האינדונזית, ישונה שם החשבון בוויקיפדיה האינדונזית בצורה כפויה על ידי המערכת.

שאלות נפוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האם ניתן להוסיף לחשבון המשתמש המאוחד שלי גם חשבונות בעלי שם אחר ממיזמים אחרים?
לשם כך יידרש בירוקרט מאותם מיזמים לשנות את שמך בהתאם. כך למשל, אם למשתמש:דוד שי יש חשבון בוויקיפדיה ההולנדית, אלא ששמו שם הוא "DawidSjaai", כדי לשייך גם את החשבון זה לחשבון המאוחד של דוד שי, יהיה על ביורוקרט בוויקיפדיה ההולנדית להעביר את שם החשבון שם ל"דוד שי" גם כן (ואף להעביר לשם אחר את "דוד שי", אם קיים שם). ייתכן שבשלב מאוחר יותר בפיתוח התוכנה, תינתן למשתמשים האפשרות לשייך בעצמם חשבונות בעלי שם אחר ממיזמים אחרים, אך הדבר בכל מקרה לא יונהג בשלב הראשון. בנוסף, מומלץ לשנות בכל מקרה את שם המשתמש לאותו השם של החשבון הראשי שלך כדי למנוע בלבול.
האם חשבונות חדשים יהיו תמיד חשבונות מאוחדים?
בשלב הראשון לא, אלא רק בשלב השני של המעבר.
האם אוכל לשנות את שם המשתמש המאוחד שלי, ואם כן, איך?
התשובה לשאלה זו לא ברורה עדיין לחלוטין. בשלב זה עליכם לבקש מהדיילים למחוק את חשבון המשתמש המאוחד שלכם קודם שתשנו שם משתמש.
האם אוכל לשנות את הגדרת החשבון הראשי שלי?
כן, בשלב מאוחר יותר.
האם תהיה הגבלה על שימוש בתווים מסוימים, כפי שקורה במספר מיזמים כיום?
לא אמורה להיות מגבלה על השימוש בתווים מסוימים, מעבר להגבלות התקפות בכל מיזמי הקרן.

קישורים רלוונטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]