עקרון ונטורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

עקרון ונטורי הוא מקרה מיוחד של עקרון ברנולי, של נוזל או גז הזורם דרך צינור עם חלק צר בקטע מסוים. הנוזל חייב לנוע מהר יותר בחלק הצר של הצינור, מה שגורם לירידת לחץ (תת לחץ) בחלק זה, וליצירת ואקום חלקי, אשר יכול לשמש לפעולת יניקה. העקרון ניתן על שמו של הפיזיקאי האיטלקי ג'יובני באטיסטה ונטורי.

נוזל שזורם בצורה חלקה דרך צנור עם חלק צר בקטע מסוים, משנה את מהירותו ואת לחצו על פי עקרון שמירת מסת הזרימה שמבוסס על חוק שימור האנרגיה. הירידה בלחצו של הנוזל הזורם בקטע הצר נובעת מהעובדה שהאנרגיה הקינטית של הנוזל עולה, ואת האנרגיה הזו מספק גרדיאנט של לחץ מאחור, כלומר מקטע שלפני הקטע הצר. גרדיאנט הלחץ מוריד את לחץ הנוזל כתוצאה מהתאוצה (הגברת המהירות), ובצורה דומה, כאשר הנוזל יוצא מהקטע הצר הוא נעצר או מאט, כתוצאה מגרדיאנט לחץ הפוך אשר שוב מעלה את לחץ הנוזל הזורם.

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.