פביליון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אחד משני מבני פביליון בשער פלאס דה ווז', פריז

פביליון הוא מבנה פתוח. המונח עשוי להתייחס למבנה חופשי העומד במרחק קצר מן מבנה המגורים הראשי, אשר הופך אותו לאובייקט של הנאה. קטן או גדול, יש בדרך כלל חיבור עם רגיעה והנאה לשימוש המיועד שלו. פביליון בנוי כדי לנצל את היתרון של נוף וגם נחשב בתור גזיבו.

מבני פביליון עשויים להיות מחוץ לגינה קטנה, הדומים למבנים כגון: "בית קיץ" או "קיוסק". מבנים אלה היו פופולריים במיוחד במאה ה-18 וניתן להשוותו למונח האיטלקי "casina" שניתן להשוותו בדרך כלל למילה "קזינו" באנגלית. פביליון דומה לעתים קרובות אל מקדשים קלאסיים קטנים או אל מבנה שטות. בריכת שחייה המקורה על ידי מבנה בריכה שייתכן שיש לו אופי וקסם מספיק כדי להיקרא בשם פביליון. לעומת זאת, ביתן חופשי עומד יכול להיות גם מבנה גדול בהרבה, כגון הביתן המלכותי בברייטון, אנגליה. שהוא למעשה ארמון גדול בסגנון מזרחי, אולם, המכנה המשותף הוא כי הוא נבנה עבור התענוג ורגיעה של אנשי המלוכה.

ביתן ספורט הוא בדרך כלל מבנה צמוד קרקע למתקני ספורט המשמש להחלפת בגדים ולעתים קרובות לאירוע של כיבוד. לעתים קרובות יש לפביליון גם מרפסת כדי לספק הגנה מפני השמש עבור הצופים. פביליון מצוי גם לעתים באצטדיון או בעיקר פארקים עבור משחקי בייסבול המשמש פינת ישיבה מקורה עבור אזור מושבי הכבוד של היציע הראשי ואת אזור ישיבה של הקהל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]