תרנגול פולני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פולני (תרנגול))
תרנגול פולני
Polish chicken 02.jpg
ארץ מוצא פוליןפולין פולין? הולנדהולנד הולנד?
שימושים נוי, בשר, ביצים
תכונות
משקל זכר: 2.75 ק"ג
נקבה: 2 ק"ג
מיון
משפחה פסיוניים
מין תרנגול בנקיבה
שם מדעי Gallus gallus

תרנגול פולני הוא גזע של תרנגול אירופאי המפורסם בציצת הנוצות שעל ראשו. התיאור הוודאי הראשון של גזע זה מגיע מהולנד, אך ארץ המוצא שלו אינה ברורה. גם מקור השם של הגזע אינו ידוע; למרות שלכאורה הגזע קרוי על שם מדינת פולין, ייתכן שמקור השם הוא מהמילה "פול" שפירושה "ראש" בהתייחס לציצת הנוצות על ראשו שמזכירה את הכובע של החיילים הפולנים. גזע זה הוכרז כתרנגול גזעי במהלך המאה ה-16, ונטען שבשרו וביציו טעימים יותר מהתרנגול הרגיל.

התרנגול הפולני מפורסם כאמור בציצת הנוצות שעל ראשו; ציצה זו עשויה לכסות את מרבית הראש ולהגביל את שדה הראייה של התרנגול, ועקב כך גם עשויה להשפיע על מצב הרוח שלו. לפיכך, תרנגולים מאולפים עשויים להיות ביישנים ולהיבהל מקולות בקלות עקב אי יכולתם לבחון היטב את הסביבה. לתרנגול הפולני יש כרבולת קטנה דמוית מסרק קטן בצורת V, ולרוב היא מוסתרת על ידי ציצת הנוצות שבראש. הסנטר ותנוכי האוזניים קטנים למדי ועלולים להיות מוסתרים על ידי ציצת השיער והזקן. הכרבולת והסנטר בצבע אדום בהיר-בורדו והתנוכים לבנים. אצל גזע זה ניתן למצוא פרטים מזוקנים, לא מזוקנים או עם נוצות פרועות.

אף שבתחילה גידלו אותן עבור ביציהן, התרנגולות הפולניות גודלו במשך מאות שנים בעיקר כעופות נוי. בעקבות כך, נדיר שהתרנגולת מגזע זה תלך לדגור על ביציה מעצמה, ויש צורך במדגרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תרנגול פולני בוויקישיתוף