פירוליזין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חומצת אמינו: פירוליזין
שם באנגלית Pyrrolysine
סימון ארוך Pyl
סימון קצר O
נוסחה כימית C12H21N3O3
משקל מולקולרי 255.31 גרם למול
נקודה איזואלקטרית
pKa קרבוקסיל
pKa אמין
pKa שייר
נוסחה של פירוליזין
מבנה תלת ממדי של פירוליזין
מספר CAS {{{מספר CAS}}}
טמפרטורת היתוך C°{{{טמפרטורת היתוך}}}
טמפרטורת רתיחה C°{{{טמפרטורת רתיחה}}}

פירוליזין (Pyrrolysine, בסימון מקוצר Pyl או O) היא חומצה אמינית טבעית המשמשת באנזימים הקשורים במטבוליזם של ייצור מתאן בארכיאונים ובחיידק Desulfitobacterium hafniense. לפירוליזין יש דמיון לליזין, אך בחומצה אמינית זו יש גם טבעת פירולין (pyrroline), שנמצאת בשימוש באתר הפעיל של אנזימי מתילטרנספראזות (כגון mtmB, mtbB ו-mttB).

חומצת אמינו זו מקודדת בקוד גנטי מיוחד לאורגניזמים אלו, הודות ל-tRNA ולאמינואציל tRNA סינתאטז מתאימים. ה-tRNA מקודד על ידי גן pylT, והאנטיקודון המתאים לו הוא CUA, והאמינואציל tRNA סינתאטז מקודד על ידי pylS. הפירוליזין מקודד על ידי UAG שצמוד לרצף PYLIS‏ (pyrrolysine insertion sequence).

הגנים pylT ו-pylS הם חלק מאופרון המצוי בארכיאה Methanosarcina barkeri וקיימים להם הומולוגים במינים נוספים ממשפחת ה-Methanosarcinaceae:‏ M. acetivorans, M. mazei, ו-M. thermophila. כמו כן נמצאו הומולוגים לגנים אלו בארכיאה Methanococcoides burtoni[1] ובחיידק הגרם חיובי Desulfitobacterium hafniense.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Goodchild, A., Saunders, N. F. W., Ertan, H., Raftery, M., Guilhaus, M., Curmi, P. M. G. and Cavicchioli, R. (2004), A proteomic determination of cold adaptation in the Antarctic archaeon, Methanococcoides burtonii. Molecular Microbiology, 53: 309–321. doi: doi:10.1111/j.1365-2958.2004.04130.x