פסיכולוג (משחק חברה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פסיכולוג הוא משחק חברה המשוחק בנסיבות חברתיות כגון מדורות, פעולות של תנועות נוער ומסיבות, בעיקר על ידי ילדים בגילאי העשרה המאוחרים (ילדים צעירים יותר משחקים בו פחות, מכיוון שהוא דורש תחכום מסוים).

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבין חברי הקבוצה נבחר "פסיכולוג" והוא עוזב את הקבוצה למספר דקות, עד שיקראו לו לשוב. כאשר מוודאים שהפסיכולוג לא יכול לשמוע את השיחה, בוחרים חברי הקבוצה "הפרעה נפשית" שמשותפת לכולם: כל אחד חושב שהוא האדם שלימינו, כולם חושבים שהם דמויות מהתנ"ך, או דמויות מתוכניות טלוויזיה או כל התנהגות משותפת אחרת כיד הדמיון הטובה על חברי הקבוצה. לפעמים נבחרת גם התנהגות משותפת או קודי התנהגות מסוימים (לדוגמה, אם חברי הקבוצה משחקים איש את רעהו ונאמר פרט לא נכון, האדם שעליו הוא נאמר אומר מילה מסוימת ומחליפים מקומות ישיבה).

כאשר נקבעה ההפרעה, קוראים לפסיכולוג והוא חוזר לקבוצה. בשלב זה הפסיכולוג "מתחקר" את חברי הקבוצה ומנסה לגלות מהי ההפרעה. המשחק נגמר בניצחון של הפסיכולוג אם הוא מגלה מהי ההפרעה, ובניצחון של הקבוצה אם הוא מתייאש.

ניתן לשחק את המשחק בצורה נוספת. במקום להגדיר הפרעה נפשית, אפשר להגדיר חוקיות לתשובות. לדוגמה: כל תשובה מתחילה באות של הא-ב ע"פ הסדר. (תשובה ראשונה בא' תשובה שנייה ב' וכו'). או ע"פ סדר האותיות בשם המשפחה של הפסיכולוג. לדוגמה, אם שם ה"פסיכולוג" ירחמיאל אקרשטיין, והוא שואל את האדם הראשון "מה צבע הכיסא?", התשובה תתחיל באות א', כגון "אם אני לא טועה - ירוק". המשתתף השני יענה לשאלה "מי היה האדם הראשון על הירח?" - "קוראים לו ניל ארמסטרונג", וכך הלאה.