צאריצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הצאריצה אלכסנדרה פיודרובנה

צאריצהרוסית: цари́ца, בבולגרית: царица) הוא תוארה של רעיית הצאר של רוסיה או של בולגריה, בתקופה שהיה במדינות אלה שלטון מלוכני. כאשר שלט ברוסיה או בבולגריה צאר קיבלה רעייתו את התואר עם נישואיהם. גם כאשר עמדה אישה בראש הקיסרות הרוסית היא נשאה את התואר "צאריצה". כך, היה זה תוארן של יקטרינה הראשונה ששלטה בין השנים 1725 - 1727, של אנה, קיסרית רוסיה בין השנים 1730 - 1740, של יליזבטה, קיסרית רוסיה בין השנים 1741 - 1762 ושל יקטרינה הגדולה, קיסרית רוסיה בין השנים 1762 - 1796. תואר זה היה תואר בלתי רשמי מאחר שהתואר הרשמי של הצאר היה "אימפרטור" (император - קיסר) והתואר הרשמי של הצאריצה היה "אימפרטריצה" - (императрица - "קיסרית").

הצאריצות שקיבלו את התואר בשל נישואיהן לצאר הרוסי היו: נטליה אלכסייבנה, יליזבטה אלכסייבנה, אלכסנדרה פיודורובנה, מריה אלכסנדרובנה, מריה פיודורובנה. האחרונה בצאריצות הרוסיות הייתה אלכסנדרה פיודורובנה שנישאה לצאר ניקולאי השני.

אלינור מרוס-קוסטריץ הפכה לצאריצה בשל נישואיה לצאר פרדיננד הראשון מבולגריה, וג'ובאנה מאיטליה, האחרונה בצאריצות של בולגריה שהייתה רעייתו של הצאר הבולגרי בוריס השלישי.

יש המבטאים תואר זה כ"צארינה" על פי השפה האנגלית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]