קוריאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מטבח עם משטחי עבודה מצופים קוריאן
דוגמאות למגוון הצבעים והעיצובים של קוריאן

קוריאן (Corian) הוא שם מותג למשטחים אקריליים (solid surface) המיוצרים על ידי חברת דופונט. אלה משטחי ציפוי קשיח ובלתי חדיר עשויים פולימר אקרילי והידראט אלומינה, שהיו בעבר פטנט רשום של החברה האמריקאית דופונט. משטחים אקריליים משמשים בעיקר לציפוי משטחי עבודה במטבחים ובחדרי אמבטיה, אולם ניתן להשתמש בהם אף לציפוי קירות חיצוני במבנים, באופן דומה לשימוש הנעשה בלוחות שיש וגרניט.

משטחי קוריאן מיוצרים בשלושה עוביים: 6 מילימטר, 12, מילימטר ו-19 מילימטר. כאשר משטח אקרילי משמש כמשטח עבודה הוא מונח בדרך כלל על גבי לוח MDF כדי ליצור משטח עבה יותר. משטח עבודה אופייני בעובי 38 מילימטר יורכב מלוח אקרילי 12 מילימטר ומתחתיו בסיס MDF.

בזכות תכונותיהם כמשטחים בלתי חדירים, הניתנים לעיצוב בצורות שונות, הם נמצאים מתאימים אף לשימוש בתנאי עבודה מיוחדים, בבתי חולים ובמעבדות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצאת משטחי הקוריאן מיוחסת לדונלד סלוקום, אשר היה כימאי בחברת דופונט, בשנת 1967.[1] שמו של סלוקום מופיע על הפטנט שניתן למוצר בחודש אוקטובר 1968. קוריאן הוצע לראשונה למכירה בשנת 1971, יעודו המקורי של המשטח היה לסביבת עבודה קשה כמו במעבדות ובתי חולים. תחילה נמכר בצבע אחד בלבד ונכון לעשור השני של המאה ה-21 הוא מוצע במגוון של למעלה מ-100 צבעים שונים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Dr. Donald Slocum - Obituary. New York Times, March 2, 2008