קיר תומך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף קיר תמך)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קיר תומך הוא מבנה שתפקידו מניעת תזוזת עפר או אדמה. קירות תומכים נבנים מבטון, אבן, פלדה ועץ ומבוצעים בשלושה אופנים עיקריים.

סוגים של קירות תומכים

קירות כובד[עריכת קוד מקור | עריכה]

קירות כובד הם אלמנטים רחבים העשויים על פי רוב מאבן, מסלעים גדולים, או מבטון לא מזוין, ומשקלם העצמי הגדול הוא זה שעוצר את תנועת העפר.

קירות תומכים דקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קירות אלו מבוצעים מבטון מזוין וצורתם כצורת האות L או T הפוכה. הקירות האלו מנצלים את משקל העפר מצידם האחד כדי לעצור את תנועת העפר בצידם השני. כיום בניית קירות כאלה מקובלת מאוד בעבודות הבנייה.

קירות שיגומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקור קירות אלו היו עשויים לוחות פלדה או עץ שהיו מוחדרים לאדמה לעומק מספיק וכך היו יוצרים מעין גדר שהייתה עוצרת את תנועת האדמה. היום מקובל יותר לבצע קירות כאלו משורה של כלונסאות בטון צמודים זה לזה הנקדחים לעומק רב. לאחר הקידוח והיציקה, ניתן לחפור מצידם האחד ולהנמיך את מפלס האדמה מבלי לאפשר לקרקע בצידם השני לנוע.

קירות תומכים מבטון טרום[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיר תומך בשיטת טר ארמה

קירות תומכים מבטון טרום מורכבים מלוח בטון טרומי ומאביזר עיגון. חברת טר ארמה פיתחה מערכת של קירות תומכים לבניית סוללות העשויים מזוגות של לוחות בטון טרומי המחוברים ביניהם בכבל פלדה ותוחמים ביניהם כמויות של עפר היוצרות סוללה גבוהה וכמעט אנכית. בשיטה זו בנו בארץ את סוללות הגישה של גשר הקריות.

קירות קרקע משוריינת אלו קירות אשר החזית נועדה לשמש אלמנט אדריכלי. תימוך הקרקע מתבצע על ידי שריון פלדה או פולימרי. אורך השריון בגב הקיר יהיה כ-70% מהגובה הכללי של הקיר. בארץ ניתן לראות קירות קרקע משוריינת של חברת ולפמן תעשיות אשר מייצרת ומשווקת קירות של חברת קיסטון האמריקאית.

קירות תומכים ועוגני קרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לעצור את תנועת הקרקע ניתן לשלב בין קירות תומכים (בעיקר דקים) לעוגני קרקע שהם משקולות הקשורות בכבלים על הקיר התומך. עוגן הקרקע משמש בלם מסייע לפעולת הקיר התומך, כיוון שמשקלו מונע מהקיר לנוע ובכך הוא מחזק את התנגדות הקיר לתנועת הקרקע.

תכנון קירות תומכים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנון קירות תומכים הוא תחום חשוב בתורת הנדסת המבנים. מבחינה מבנית, קירות תומכים הם בעלי תצורה פשוטה יחסית אבל העומסים הפועלים עליהם הם מורכבים ואינם סטנדרטיים. את הקיר התומך צריך לתכנן כך שיעמוד בשלושה מצבים:

  1. שקיעה
  2. תזוזה אופקית
  3. התהפכות

בעת התכנון מחושב שיווי המשקל של הקיר לעמידה בשלושת המצבים האלו, כלומר, יש לדאוג לכך שהקיר יהיה מספיק רחב כדי שלא ישקע ויש לוודא שהקיר לא יזוז ממקומו ולא יתהפך.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קיר תומך בוויקישיתוף