קרוס-אובר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קרוס-אובראנגלית: Crossover, הצלבה) היא תחבולה עלילתית ביצירה בדיונית שמשלבת דמויות משתי יצירות נרטיביות שונות ונפרדות, ולעיתים גם יותר משתיים.

הצלבה בדיונית פופולרית במיוחד בקומיקס ובסדרות טלוויזיה. לעיתים קרובות יוצרים אותה כדי להציג סדרות חדשות או דמויות חדשות על ידי הדמויות הוותיקות שכבר צברו פופולריות בקהל.

קרוס-אובר נהוג לרוב בסדרות של חברת הפקה מסוימת או בערוץ מסוים כאשר מפגישים בין הדמויות. לעיתים הקרוס-אובר מבוצע כאשר הדמויות כביכול מכירות את הדמות ואת הסדרה של הדמות האורחת אך לרוב הם נפגשים במקרה כאשר הדמות האורחת מגלמת את אותה דמות מוכרת מסדרה אחרת. למשל באחד מפרקי הסדרה "צער גידול בנות" נזקקה סטפני (הבת האמצעית) למשקפיים והייתה מאוכזבת מכך. למזלה, סטיב ארקל, הממושקף הנודע מהסדרה "אריזה משפחתית" אשר הגיח כבן דוד של חברתה גרם לה להביט על הדברים באור חיובי הרבה יותר. סטיב ארקל נחלץ גם לעזרתה של אל למברט מהסדרה "אבא חורג, אמא חורגת", ואילו הדוד ג'סי מ"צער גידול בנות" הגיע גם הוא ל"אבא חורג, אמא חורגת" בחפשו אחר בת זוג לבילוי משותף.

לעיתים נהוג לעשות הצלבה מלאה בשתי התוכניות של סיטואציה שמשלימה את עצמה שמדורת בשתי הסדרות - לדוגמה, בסדרה "האנה מונטנה" ישנו קטע בו מיילי מגיעה לבית המלון טיפטון בו היא פוגשת את מאדי מהסדרה "החיים היפים של זאק וקודי" ובסדרה השנייה מראים את מיילי מגיעה לאותו בית מלון ופוגשת את הדמויות.

בסדרה העולם של ריילי ישנו קטע שריילי ומאיה הולכים לבית הרדוף בניו יורק ופוגשיים את אוסטין ואלי מהתוכנית אוסטין ואלי.

בסדרה "חוקי המרפי של מיילו" הודיעו המפיקים שהיה קרוס אובר עם הסדרה "פיניאס ופרב".

לדוגמה, קרוס-אוברים היו נפוצים בסדרות הטלוויזיה "אנג'ל" ו"באפי ציידת הערפדים", "כולם אוהבים את ריימונד" ו"מלך השכונה", "קסם של הורים" ו"הרפתקאותיו של ג'ימי ניוטרון: ילד גאון", "חוק וסדר" ו"רצח מאדום לשחור", "איש משפחה" ו"משפחת סימפסון" או בין סדרות הקומיקס השונות ביקום מארוול ויקום DC.

קרוס-אובר מפורסם ועתיר תקציבים נוסף היה בין הסדרות "ER" ו- "משמרת שלישית" כאשר הרופאה סוזן לואיס (אי.אר) נוסעת לחפש את אחייניתה שנחטפה ומקבלת סיוע מיחידת המשטרה המקומית (משמרת שלישית). קרוס-אובר זה נעשה בשני חלקים כאשר החלק הראשון שודר במסגרת לוח השידורים של "ER" והשני במסגרת השידורים של "משמרת שלישית".

לעיתים קרובות קרוס-אובר הוא הליך שנוצר בעקבות ספין-אוף ויוצר תקדים עלילתי לקיומם של דמויות מסיפורים שונים באותו עולם.

כמה דוגמאות לקרוס אובר בטלוויזיה הישראלית הן: בפרק 9 של העונה הראשונה של הסדרה "מסודרים", עם הסדרה "בטיפול", "החתול שמיל" מתארח בעונה הראשונה של "רחוב סומסום" כשהוא מחפש את קיפי כדי שיופיע בתוכניתו, ברוך בר משניים אוחזין מתארח ב"שמש" כדי לישב מחלוקת בין טנצר לששי, טנצר עצמו מתארח במספר תוכניות בערוץ הילדים כגון: "המופע של גורו וגוגול" ו"מוטרף", בתיה הפסיכולוגית מ"משחק החיים" מתארחת בכמה פרקים בעונה הראשונה של "השיר שלנו" בתור הפסיכולוגית של נעמי, גברת זעפני מ"זבנג" מתארחת ב"על הדרך" בתור המחנכת של אבנר, אבי "הטחול" מ"הבורר" מתארח בפרק אחד של "הפיג'מות" כשהוא מהמר נגד עודד בטורניר שחמט וגם כשהוא מאיים על גרי באותו פרק, קוסמולינו מהסדרה "הצצקנים" מתארח בפרק של "הופה היי" שמצולם בתעשייה האווירית, גשש בלש מ"בלי סודות" מתארח בפרק שעוסק בתעלומות ב"פרפר נחמד" וב"שמש" כדי לפתור תעלומה וכמו כן בתוכנית "גינת ההפתעות" הגינה של מיכל שוכנת מול "המחסן של כאילו".

בהקשר של ספרות חובבים מתייחס המונח ליצירות בעלות זיקה למספר יצירות מקור ("פנדומים"), למשל – יצירה הדנה במפגש אפשרי בין דמותו של דמבלדור מסדרת "הארי פוטר" לבין גנדלף מ"שר הטבעות".