קרוסאובר (סיפורת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קרוסאובראנגלית: Crossover, הצלבה) היא תחבולה עלילתית ביצירה בדיונית שמשלבת דמויות משתי יצירות נרטיביות שונות ונפרדות, ולעיתים גם יותר משתיים. הצלבה בדיונית פופולרית במיוחד בקומיקס ובסדרות טלוויזיה. לעיתים קרובות יוצרים אותה כדי להציג סדרות חדשות או דמויות חדשות על ידי הדמויות הוותיקות שכבר צברו פופולריות בקהל. בהקשר של ספרות חובבים מתייחס המונח ליצירות בעלות זיקה למספר יצירות מקור ("פנדומים"), למשל – יצירה הדנה במפגש אפשרי בין דמותו של דמבלדור מסדרת "הארי פוטר" לבין גנדלף מ"שר הטבעות". ז'אנר פופולרי במיוחד בקרוסאוברים, בייחוד של מעריצים, הוא ה-"Vs" ("א' נגד ב'"), מלחמות של דמויות מקווי עלילה שונים אחת בשנייה כדי ליישב את הסוגיה מי מהן יותר חזקה. ז'אנר זה נפוץ גם בסרטוני וידאו וסרטוני הנפשה.

קרוסאוברים בקומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרוסאוברים נפוצים מאוד בקומיקס, בעיקר אצל שתי החברות הגדולות מארוול קומיקס ו-DC קומיקס. הקרוסאוברים הראשונים שילבו את דמויות הדגל של כל חברה, שלהן קווי עלילה וגלריית אויבים אופיינית, לתוך עולם אחד, בו לרוב הן משתפות פעולה נגד איום גדול.

אצל מארוול קומיקס הקרוסאובר ארגן מספר רב של דמויות וקווי עלילה והוליד את "הנוקמים", קבוצת גיבורי-על המאגדת את הדמויות הפופולריות של מארוול בהן ספיידרמן, הענק הירוק, איירון מן, קפטן אמריקה, תור ועוד. מארוול לקחה את הקרוסאובר עוד שלב קדימה כאשר מיזגה בין עלילות הנוקמים לעלילות האקס-מן ושומרי הגלקסיה. כל הקבוצות נטוו ביחד לרב-יקום (יקום הכולל יקומים מקבילים) ענק ואפי. לעיתים נוצרו סתירות בין קווי העלילה השונים שמוזגו, ולשם כך ביצעה מארוול מספר פעמים אתחול של כל קווי העלילה על מנת לשכתבן מחדש באופן יותר קוהרנטי.

אצל DC קומיקס בוצע קרוסאובר דומה, כאשר קבוצת הגיבורים העיקרית היא ליגת הצדק הכוללת את סופרמן, באטמן, וונדר-וומן, פלאש, הפקח הירוק, סייבורג, אקווה-מן והצייד ממאדים. מנגד, גם הנבלים של כל גיבור-על התאגדו ביחד כדי ליצור כנופיות משלהן שיביסו את ליגת הצדק. גם ביקום של DC בוצעו מספר אתחולים על מנת לתאם את קווי העלילה של כל הדמויות ולמנוע סתירות.

מספר פעמים שיתפו החברות פעולה ויצרו קרוסאוברים בין הדמויות של שתיהן. אלה לרוב החלו בעימות אחת עם השנייה, אך כשגילו ששניהן באותו צד הן עברו לשתף פעולה נגד איום גדול יותר.

קרוסאוברים בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוסאובר נהוג לרוב בסדרות של חברת הפקה מסוימת או בערוץ מסוים כאשר מפגישים בין הדמויות. לעיתים הקרוסאובר מבוצע כאשר הדמויות כביכול מכירות את הדמות ואת הסדרה של הדמות האורחת אך לרוב הם נפגשים במקרה כאשר הדמות האורחת מגלמת את אותה דמות מוכרת מסדרה אחרת. למשל באחד מפרקי הסדרה "צער גידול בנות" נזקקה סטפני (הבת האמצעית) למשקפיים והייתה מאוכזבת מכך. למזלה, סטיב ארקל, הממושקף הנודע מהסדרה "אריזה משפחתית" אשר הגיח כבן דוד של חברתה גרם לה להביט על הדברים באור חיובי הרבה יותר. סטיב ארקל נחלץ גם לעזרתה של אל למברט מהסדרה "אבא חורג, אמא חורגת", ואילו הדוד ג'סי מ"צער גידול בנות" הגיע גם הוא ל"אבא חורג, אמא חורגת" בחפשו אחר בת זוג לבילוי משותף.

לעיתים נהוג לעשות הצלבה מלאה בשתי התוכניות של סיטואציה שמשלימה את עצמה שמדורת בשתי הסדרות - לדוגמה, בסדרה "האנה מונטנה" ישנו קטע בו מיילי מגיעה לבית המלון טיפטון בו היא פוגשת את מאדי מהסדרה "החיים היפים של זאק וקודי" ובסדרה השנייה מראים את מיילי מגיעה לאותו בית מלון ופוגשת את הדמויות.

בסדרה העולם של ריילי ישנו קטע שריילי ומאיה הולכים לבית הרדוף בניו יורק ופוגשיים את אוסטין ואלי מהתוכנית אוסטין ואלי.

בסדרה "חוקי המרפי של מיילו" הודיעו המפיקים שהיה קרוס אובר עם הסדרה "פיניאס ופרב".

לדוגמה, קרוסאוברים היו נפוצים בסדרות הטלוויזיה "אנג'ל" ו"באפי ציידת הערפדים", "כולם אוהבים את ריימונד" ו"מלך השכונה", "קסם של הורים" ו"הרפתקאותיו של ג'ימי ניוטרון: ילד גאון", "חוק וסדר" ו"רצח מאדום לשחור", "איש משפחה" ו"משפחת סימפסון" או בין סדרות הקומיקס השונות ביקום מארוול ויקום DC.

קרוסאובר מפורסם ועתיר תקציבים נוסף היה בין הסדרות "ER" ו- "משמרת שלישית" כאשר הרופאה סוזן לואיס (אי.אר) נוסעת לחפש את אחייניתה שנחטפה ומקבלת סיוע מיחידת המשטרה המקומית (משמרת שלישית). קרוסאובר זה נעשה בשני חלקים כאשר החלק הראשון שודר במסגרת לוח השידורים של "ER" והשני במסגרת השידורים של "משמרת שלישית".

במספר רב של פעמים בסדרות של יקום החץ, נוצר שימוש רחב בקרוסאובר עם הסדרות: "החץ", "הברק", "אגדות המחר", ו"סופרגירל", כאשר בכל קרוסאובר הדמויות בסדרות מתאחדות כדי להביס אויב משותף.

בעונה החדשה של "אי-שרדות" שנקראת "Total DramaRama", אשר מציגה כמה מהמתמודדים שם כילדים בגן, מופיע ג'וד מהסדרה "הקניון" (6Teen) בתור אחד הילדים.

לעיתים קרובות קרוסאובר הוא הליך שנוצר בעקבות ספין-אוף ויוצר תקדים עלילתי לקיומם של דמויות מסיפורים שונים באותו עולם.

כמה דוגמאות לקרוס אובר בטלוויזיה הישראלית הן: בפרק 9 של העונה הראשונה של הסדרה "מסודרים", עם הסדרה "בטיפול", "החתול שמיל" מתארח בעונה הראשונה של "רחוב סומסום" כשהוא מחפש את קיפי כדי שיופיע בתוכניתו, ברוך בר משניים אוחזין מתארח ב"שמש" כדי לישב מחלוקת בין טנצר לששי, טנצר עצמו מתארח במספר תוכניות בערוץ הילדים כגון: "המופע של גורו וגוגול" ו"מוטרף", בתיה הפסיכולוגית מ"משחק החיים" מתארחת בכמה פרקים בעונה הראשונה של "השיר שלנו" בתור הפסיכולוגית של נעמי, גברת זעפני מ"זבנג" מתארחת ב"על הדרך" בתור המחנכת של אבנר, אבי "הטחול" מ"הבורר" מתארח בפרק אחד של "הפיג'מות" כשהוא מהמר נגד עודד בטורניר שחמט וגם כשהוא מאיים על גרי באותו פרק, קוסמולינו מהסדרה "הצצקנים" מתארח בפרק של "הופה היי" שמצולם בתעשייה האווירית, מור ושי-יה מ"מסיבת יצירה" מתארחות ב"צוות הצלה" כשהנבל פגע-רע גונב להן את הפעמונים שתוכננו לסדנת היצירה שהן מארגנות, גשש בלש מ"בלי סודות" מתארח בפרק שעוסק בתעלומות ב"פרפר נחמד" וב"שמש" כדי לפתור תעלומה וכמו כן בתוכנית "גינת ההפתעות" הגינה של מיכל שוכנת מול "המחסן של כאילו".