קרוסאובר (סיפורת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קרוסאובר או קְרוֹסְאוֹוֶר[1][2]אנגלית: Crossover) ובעברית הצלבה[1][2] היא תחבולה[דרושה הבהרה] עלילתית ביצירה בדיונית שמשלבת דמויות משתי יצירות נרטיביות שונות ונפרדות, ולעיתים גם יותר משתיים. הצלבה בדיונית פופולרית במיוחד בקומיקס ובסדרות טלוויזיה. לעיתים קרובות יוצרים אותה כדי להציג סדרות חדשות או דמויות חדשות על ידי הדמויות הוותיקות שכבר צברו פופולריות בקהל. לעיתים קרובות קרוסאובר הוא הליך שנוצר בעקבות ספין אוף ויוצר תקדים עלילתי לקיומם של דמויות מסיפורים שונים באותו עולם.

קרוסאוברים רשמיים מול קרוסאוברים של ספרות חובבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ספרות חובבים

בהקשר של ספרות חובבים מתייחס המונח ליצירות בעלות זיקה למספר יצירות מקור ("פנדומים"), למשל – יצירה הדנה במפגש אפשרי בין דמותו של דמבלדור מסדרת "הארי פוטר" לבין גנדלף מ"שר הטבעות". ז'אנר פופולרי במיוחד בקרוסאוברים, בייחוד של מעריצים, הוא ה-"Vs" ("א' נגד ב'"), מלחמות של דמויות מקווי עלילה שונים אחת בשנייה כדי ליישב את הסוגיה מי מהן יותר חזקה. ז'אנר זה נפוץ גם בסרטוני וידאו וסרטוני הנפשה.

קרוסאוברים בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אי התעלומות, 1875

הספר אי התעלומות משנת 1875 הוא קרוסאובר של ילדי רב החובל גרנט משנות 1867–1868 ושל 20,000 מיל מתחת למים משנת 1870, שלושה ספרים של סופר המדע הבדיוני הצרפתי ז'ול ורן.

קרוסאוברים במשחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוסאובר במשחקי וידאו מתרחש כאשר דמויות ממשחקים שונים מופיעות במשחק חדש. סדרת משחקי הלחימה "Super Smash Bros.‎" של נינטנדו מהווה דוגמה בולטת לקרוסאובר מסוג זה. המשחק "LEGO Dimensions" משלב בין דמויות ועולמות מלמעלה מ-30 זיכיונות אחרים. חברת המשחקים של האחים וורנר (אנ') יצרה משחק שנקרא "MultiVersus" המשלב בין דמויות מהיקומים של האחים וורנר.

קרוסאוברים בקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קינג קונג נגד גודזילה

"הנוסע השמיני נגד הטורף" (אנ') ‏(2004) הוא סרט קרוסאובר בין סרטי הנוסע השמיני ובין סרטי הטורף ובו שני היצורים נלחמים זה בזה.

בסרט ''ספייס ג'אם אגד החדשה נעשה קרוסאובר בין הסדרה לוני טונס לבין דמויות מסרטים אחרים בהם: קינג קונג (מהסרט: גודזילה נגד קונג) ועוד.

קרוסאוברים בקומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוסאוברים בקומיקס אמריקאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקרוסאוברים נפוצים מאוד בקומיקס, בעיקר אצל שתי החברות הגדולות מארוול קומיקס ו-DC קומיקס. הקרוסאוברים הראשונים שילבו את דמויות הדגל של כל חברה, שלהן קווי עלילה וגלריית אויבים אופיינית, לתוך עולם אחד, בו לרוב הן משתפות פעולה נגד איום גדול. מספר פעמים שיתפו החברות פעולה ויצרו קרוסאוברים בין הדמויות של שתיהן. אלה לרוב החלו בעימות אחת עם השנייה, אך כשגילו ששניהן באותו צד הן עברו לשתף פעולה נגד איום גדול יותר.

אצל מארוול קומיקס הקרוסאובר ארגן מספר רב של דמויות וקווי עלילה והוליד את "הנוקמים", קבוצת גיבורי-על המאגדת את הדמויות הפופולריות של החברה. מארוול לקחה את הקרוסאובר עוד שלב קדימה כאשר מיזגה בין עלילות הנוקמים לעלילות האקס-מן ושומרי הגלקסיה. לעיתים נוצרו סתירות בין קווי העלילה השונים שמוזגו, ולשם כך ביצעה מארוול מספר פעמים אתחול של כל קווי העלילה על מנת לשכתבן מחדש באופן יותר קוהרנטי.

אצל DC קומיקס בוצע קרוסאובר דומה, כאשר קבוצת הגיבורים העיקרית היא ליגת הצדק המאגדת דמויות פופולריות של החברה. מנגד, גם הנבלים של כל גיבור-על התאגדו ביחד כדי ליצור כנופיות משלהן שיביסו את ליגת הצדק. גם ביקום של DC בוצעו מספר אתחולים על מנת לתאם את קווי העלילה של כל הדמויות ולמנוע סתירות.

קרוסאוברים במאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

xxxHolic כוללת עלילת קרוסאוברי עם צובאסה כרוניקל.

קרוסאוברים בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוסאובר נהוג לרוב בסדרות של חברת הפקה מסוימת או בערוץ מסוים כאשר מפגישים בין הדמויות. לעיתים הקרוסאובר מבוצע כאשר הדמויות כביכול מכירות את הדמות ואת הסדרה של הדמות האורחת אך לרוב הם נפגשים במקרה כאשר הדמות האורחת מגלמת את אותה דמות מוכרת מסדרה אחרת. למשל באחד מפרקי הסדרה "צער גידול בנות" סטפני (הבת האמצעית) הייתה מאוכזבת מכך שהיא צריכה להרכיב משקפיים. למזלה, סטיב ארקל, הממושקף הנודע מהסדרה "אריזה משפחתית" אשר הגיח כבן דוד של חברתה גרם לה להביט על הדברים באור חיובי הרבה יותר. סטיב ארקל נחלץ גם לעזרתה של אל למברט מהסדרה "אבא חורג, אמא חורגת", ואילו הדוד ג'סי מ"צער גידול בנות" הגיע גם הוא ל"אבא חורג, אמא חורגת" בחפשו אחר בת זוג לבילוי משותף.

לעיתים נהוג לעשות הצלבה מלאה בשתי התוכניות של סיטואציה שמשלימה את עצמה שמדורת בשתי הסדרות - לדוגמה, בסדרה "האנה מונטנה" ישנו קטע בו מיילי מגיעה לבית המלון טיפטון בו היא פוגשת את מאדי מהסדרה "החיים היפים של זאק וקודי" ובסדרה השנייה מראים את מיילי מגיעה לאותו בית מלון ופוגשת את הדמויות.

קרוסאובר מפורסם ועתיר תקציבים נוסף היה בין הסדרות "ER" ו"משמרת שלישית" כאשר הרופאה סוזן לואיס מ-ER נוסעת לחפש את אחייניתה שנחטפה ומקבלת סיוע מיחידת המשטרה המקומית ממשמרת שלישית. קרוסאובר זה נעשה בשני חלקים כאשר החלק הראשון שודר במסגרת לוח השידורים של "ER" והשני במסגרת השידורים של "משמרת שלישית".

קרוסאוברים באנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט טלוויזיה בשם "כוכבי האנימציה נחלצים לעזרה" ששודר בתחילת שנות ה-90 ועסק במלחמה נגד סמים ועישון הכיל בו את דמויות מצוירות פופולריות של אותה תקופה, כגון באגס באני ודאפי דאק מהלוני טונס, אלף, הדרדסים ומיכלאנג'לו מצבי הנינג'ה. בעונה של "אי-שרדות" שנקראת "אי-שרדות: עושים צרות", אשר מציגה כמה מהמתמודדים שם כילדים בגן, מופיע ג'וד מהסדרה "הקניון" (6Teen) בתור אחד הילדים. באחד הפרקים של סדרת האנימציה של "המסכה" התארח אייס ונטורה. יוצרי התוכניות "נאמברבלוקס" ו"אלפאבלוקס" יצרו עונת קרוסאובר בה נפגשות הדמויות משתי הסדרות.

קרוסאוברים באנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרוסאובר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 הַצְלָבָה [עח]: 3. (בטלוויזיה) הופעת אורח של דמות מתוכנית או סדרה אחת, בתוכנית או סדרה אחרת (בלועזית: קְרוֹסְאוֹוֶר), מילון אבניאון
  2. ^ 1 2 מה זה הצלבה – פירוש המילה הצלבה - פירוש, הסבר, משמעות והגדרה, באתר מילון אבניאון