שאסר אלפן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שאסר אלפן
Chasseurs Alpins
לעולם לא נילקח בחיים
Jamais être pris vivant
פרטים
כינוי השדים הכחולים
מדינה צרפתצרפת צרפת
סוג לוחמה הררית
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1888–הווה (כ־136 שנים)
מלחמות מלחמת העולם הראשונה
מלחמת העולם השנייה

שאסר אלפןצרפתית: Chasseurs Alpins; ציידים אלפינים) הם יחידות עילית ללוחמה הררית של הצבא הצרפתי.

חיילי המשרתים כ"שאסר אלפן" פיתחו מספר מסורות במהלך השנים, הם מאופיינים בין היתר בענידה של כומתה רחבה המכונה 'טארט' וכוללים על דרגותיהם את סמל הביוגל מה שמבדיל אותם משאר החיילים הרגליים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד הגדוד השביעי חובש את כובע הטארט עם סמל השאסר אלפן, 1939

צרפת החלה להקים יחידות לוחמה הררית מהמחצית השנייה של המאה ה-19, בעיקר כתגובה לאיחוד איטליה והרצון להגן על הגבול ההררי אל מול חיילי האלפיני האיטלקים. בשנת 1888, לאחר שהאיטלקים הקימו שישה רגימנטים אלפינים משלהם, הוקם 'קורפוס החיילים ההרריים' אשר אימן וסיפח אליו 12 מבין 31 גדודי הרובאים הקלים (Chasseurs à Pied; "ציידים\רובאים רגליים"). יחידות אלו הומרו ליחידות לוחמה ההררית וקיבלו את השם 'שאסר אלפן', המבוסס על השם "שאסר" המזוהה עם חיל רגלים קל (בדומה ליגר הגרמני) ו-"אלפן" על שם האלפים, כלומר "של האלפים, של הרים".

בשנת 1891 אימצו חיילי השאסר אלפן באופן רשמי את כובע הטארט המאפיין אותם, כובע מסורתי של רועי צאן פירנאים ויעיל במיוחד בהגנת ראשו של הלובש מפני מזג האוויר הקיצוני באזורים ההרריים.

כיום מאוגדות יחידות הלוחמה ההררית הצרפתיות לכדי 'חטיבת חיל הרגלים ההררי ה-27' (Brigade d'Infanterie de Montagne), אשר כוללת בתוכה את הגדוד השביעי, הגדוד ה-13 והגדוד ה-27. לצד אלו משרתות בכוחות המזוינים של צרפת יחידות הרריות נוספות, בהם: 'רגימנט הארטילריה ההררית ה-93', 'רגימנט השריון הקל ה-4', 'רגימנט ההנדסה ה-2' (לגיון הזרים) ושתי יחידות של הז'נדרמריה המוקדשות לחילוץ והצלה ומשימות שיטור.

תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שאסר אלפן בוויקישיתוף