שדרות המים הירוקים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שדרות המים הירוקים

שדרות המים הירוקיםקזחית נקרא גם: "שביל הזוהר") היא השדרה הלאומית של קזחסטן הממוקמת בעיר הבירה החדשה - נורסולטן. במרכזו של מרכז השלטון והעסקים החדש של העיר ההולך ומוקם בגדה השמאלית של נהר אישים בחלק הדרום-מערבי החדש של העיר. המרכז מאופיין בבניה מונמנטלית שמאפיינת ערי בירה אחרות בעולם.

הקמת השדרה בידי הנשיא נורסולטן נזרבייב הביאה לידי מימוש את ההחלטה על העברת עיר הבירה מאלמטי לנורסולטן (אז: אסטנה) שהפכה להיות בירת המדינה בשנת 1997. החלטה זו הביאה לתנופת בניה חסרת תקדים בעיר. בקצה המזרחי של השדרה נמצא בית נשיא קזחסטן ובקצה המערבי מצוי מרכז הקניות "חאן שאטיר".

השדרות, כמו גם תוכנית המתאר הכללית של העיר עוצבו על ידי האדריכל היפני הנודע קישו קורוקאווה. לאורך השדרה ישנם שורה של מבנים ארכיטקטוניים מודרניים שנבנו על ידי אדריכלים מקומיים וזרים בעלי שם, ביניהם סמלה של העיר נורסולטן- מגדל התצפית "בייטרק".

לאורך השדרה מצויים משרדי ממשלה, ארכיון המדינה, הספרייה הלאומית של קזחסטן, בית המשפט העליון של קזחסטן, משרד הביטחון, משרד החוץ, משרד התחבורה והתקשורת, חברת הגז הלאומית של קזחסטן, וכן מתחמי מגורים, בנייני משרדים, ומרכזי קניות ובילוי. בשדרה מצויים גם מגוון רחב של שירותים לציבור כגון: חנויות, מסעדות ודוכני מזון, אולמות תצוגה, משרדים ומוסדות ציבור אחרים. במרכז השדרה מצוי שביל רחב להולכי רגל המשולב עם ערוגות פרחים, עצים, ספסלים, מדשאות, מזרקות, ופסלים.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]