שיחה:אל-מאמון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך מצויין ונכתב בצורה איכותית ונראה לי שהוא באמת עדיף על הערכים בערבית ובאנגלית .נראה לי שכבר הפכת להיות מזרחנית (במובן החיובי של המילה) ולכן אני חייב עכשיו להיות יותר ביקורתי כלפיך. יש לך שתי קביעות, הקביעה הראשונה שאל-רשיד קרא לבנו בשם אל-מאמון כרמיזה שהוא ישלוט אחריו . השאלה היא אם אכן אפשר לבסס את הקביעה הזאת לאור העובדה שיורש העצר של אל-רשיד היה בנו אל-אמין (שגם שמו העיד על אישיות דתית ופוליטית מדרגה ראשונה (היה הכינוי של הנביא מוחמד). לדעתי אי אפשר לבסס את עניין בחירת השם לתינוק שנולד כרמיזה על עתידו הפוליטי. מסורות כאלה נוצרות בדרך כלל לאחרי הגעתו של האדם למוקד פוליטי או דתי ומטרתן הן לשרת את האדם אשר קיים בשלטון או נמצא בעמדת כוח על מנת לגייס לו לגיטימציה שלטונית וחברתית . הקביעה השנייה היא מלחמת האזרחים הרביעית .אני בספק אם אפשר לספור במדויק את מלחמות האזרחים בעולם המוסלמי בימי הביניים ונראה לי שמלחמת אזרחים רביעית הוא מונח אופטימי (רק ארבע!) אולם לצערי לא משקף את המציאות בימי הביניים שכמעט בכול שנה היה נהוג לעשות חגיגה שנתית בשם מלחמת אזרחים! לבסוף נהניתי מאוד לקרוא את הערך המרתק הזה חוץ משתי ההערות הקטנות האלה שאמרתי אותן מתוך דאגה . אשרף 19:19, 6 בנובמבר 2006 (IST)

תודה רבה על המחמאות, הסתמכתי בשתי הנק' שהזכרת על וויקי צרפתית. הייתי בטוחה שהכינוי הוענק לשני הבנים רק מתי שאביהם החליט שירשו אותו ולא בלידתם. בכל אופן, אסיר את זה מיד. בנוגע למלחמת האזרחים הרביעית, אני שמחה מאוד על הציניות שלך בנושא, אבל רבים סופרים את מלחמות האחים בקרב האומה (כמו שהפתנה הראשונה נחשבת לארועים לאחר הרצח של עות'מאן, הפתנה השנייה נחשבת לארועים לאחר מותו של מאעויה הראשון), אז זה לא רק אני. בכל אופן, אני מסכימה איתך שהכינוי כוללני ואופטימי, ועל כן אסיר גם את זה, כמובן. אליזבט •• שיחה 19:52, 6 בנובמבר 2006 (IST)
כרגיל אצל אליזבט, ערך מאד מעניין. אבל לא הבנתי, כיוון שהוא לא הצליח להתגרש כל האחרים אחריו נשארו רווקים? והאם לא היו לו ילדים כלל, או שפשוט בנות לא נחשבות במניין הילדים? דורית 20:41, 11 במרץ 2007 (IST)
תודה רבה דורית. כן, בגלל נסיונו המר של אל-מאמון הח'ליפים העתידיים כמעט ולא נישאו. הח'ליף הבא אחרי אל-מאמון היה אחיו למחצה (אל-מעתצם) ואותו ירש בנו אל-ואת'יק - שהיה בן של שפחה ביזנטית. אחרי אל-ואת'יק ירש אותו אחיו אל-מותכל, ואת אל מותכל ירש בנו, בן של שפחה יוונית. וכו' וכו'.
בתקופה ההיא בנות לא ממש היו יורשות אפשריות לח'ליפות, על כן אין ממש תיעוד של הנושא. ייתכן שהיו לאל-מאמון בנות, אבל לא נראה לי שיש דרך לדעת את זה כיום. אליזבט •• שיחה 20:47, 11 במרץ 2007 (IST)
תודה רבה על ההסבר. הבעיה שמן הערך זה לא ברור. אולי כדאי להוסיף שלא ידוע אם היו לו בנות או שהם היו חשוכי ילדים? או שמוטב לא לגעת בנושא שאין בו סימוכין? דורית 20:50, 11 במרץ 2007 (IST)
לא הולידה לו בנים זה כמו עקרה כשאתה צריך להוליד יורש. אני מניחה שאם הוא או אשתו היו עקרים אין להם גם בנות, אבל ייתכן ונולדו בנות רק לא בנים. כפי שציינתי, אין ממש תיעוד בנושא, אז אני לא יודעת איך לציין את זה בערך. יש לך רעיון לניסוח?
ניסיתי, חשבתי והתייאשתי. אולי בפשטות להסביר "אין בידי החוקרים כיום תיעוד האם הזוג היה חשוך ילדים או שנולדו לו רק בנות" והסבר קצר על כך שבנות לא יכלו לרשת. אם זה יוצא עקום מדי, תוותרי. מצטערת שסיבכתי לך. דורית 21:04, 11 במרץ 2007 (IST)
לא נורא, לדעתי עדיף להותיר את הניסוח על כנו, פשוט כי דיון בסוגיה ללא כל סימוכין בשאלת העקרות (כללית או שנולדו בנות).אליזבט •• שיחה 00:31, 12 במרץ 2007 (IST)
בכל מקרה תודה רבה, דורית 00:34, 12 במרץ 2007 (IST)
Anytime :) אליזבט •• שיחה 00:58, 12 במרץ 2007 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 11:43, 30 בדצמבר 2013 (IST)