שיחה:אקורד מז'ורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

למה הערך הזה טוב? גם ככה יש את הערך אקורד שהוא בעייתי מאוד ודורש עבודה. אה, ודרך אגב, אקורד משולש מורכב מטרצה ומקווינטה מצליל הבס, לא משתי טרצות אחת אחרי השניה. FraKctured 10:08, 22 ביולי 2007 (IDT)

יכולים להיות שני ערכים, אקורד ואקורד מאז'ורי (כמו ברוב השפות), כמובן שלא עבדתי על הערך הזה בסוף שבוע ללא עריכים חדשים, אבל אי אפשר להפסיק לחלוטין ליצור ערכים רק בגלל שיש ערכים בעיתיים. עכשיו, מה בקשר לאקורד? קווינטה וטרצה זה אופן לבנות אקורד, אך זה לא האופן הבסיסי... נינצ'ה 23:07, 22 ביולי 2007 (IDT)
ברור שיכולים להיות שני ערכים, אבל בסה"כ די חזרת על מה שכתוב בערך אקורד. אם היה לך משהו להוסיף אני חושב שהיה עדיף להרחיב את הערך אקורד ולא ליצור ערך חדש. מצב הערכים בוויקי בנושא תורת המוזיקה בכי רע, ואני מצטער לומר שאני מרגיש שביצירת הערך הזה רק תרמת למצב הלא מזהיר.
לגבי בניית אקורדים. זה נכון שעל הנייר אקורד במצב יסודי נראה כמו שתי טרצות אחת מעל השניה, אך מדובר למעשה בטרצה ובקווינטה מעל הבס. כשאתה מנגן אקורד מז'ורי, אתה שומע גוון של טרצה קטנה באקורד?
ודבר אחרון – אקורד מז'ורי נקרא כך בגלל שהטרצה בו היא גדולה (מז'ור=גדול). FraKctured 00:16, 23 ביולי 2007 (IDT)
תראה, תן לי לסיים את הערך ואז חליט אם הוא נחוץ או לא, אם הוא צריך איחוד או לא, קצת קשה לשפוט אותו כשהו עוד בעבודה לא? בדבר האקורד, זה נכון שטכנית הוא מורכב כמו שאתה אומר, אבל אילו הוא היה כזה הייתה צריך לתת את הבס פעמיים, דבר שהוא אפשרי אך לא הכרחי. בוודאי שאני שומע גוון של טרצה קטנה באקורד, נגן אותו ליד אקורד מוגדל ותראה את ההבדל, אין ספק שיש שם טרצה קטנה. נינצ'ה 13:16, 28 ביולי 2007 (IDT)
למה הכוונה לתת את הבס פעמיים? להכפיל את הצליל הבס? כשרושמים אקורדים בתרגילים במצב סגור, אין שום צורך להכפיל אף צליל. בכל אופן, אני לא אומר לך איך לעשות את התרגילים, אבל בניגוד לאמונה הרווחת, אקורדים הם לא מגדלים של טרצות, וספטאקורד למשל הוא לא בניין בן 3 קומות שראש העיר אישר להוסיף קומה. זה שאקורדים מסתדרים בטרצות לא מעיד על המקור שלהם. ודרך אגב, עובדה שברישום בס ממוספר מתייחסים למרווחים מעל הבס, ולא למרווחים בין הקולות העליונים.
נסה אגב לנגן אקורד דו מז'ור בפריסה כזאת: דו-סול-דו-מי. האם עכשיו אתה שומע איפה שהוא טרצה קטנה? FraKctured 22:17, 28 ביולי 2007 (IDT)
בסדר, הירגע, קיבלתי את ההערה שלך ושיניתי, אתה יכול להסתכל בערך. בעניין מגדלי הטרצות, אתה צודק, זה לא מגדל של טרצות, וברור שספטאקורד הוא לא הוספת טרצה, אפילו מההסתכלות על שומ. הסיבה שזה נכתב כך זה שבמפוחית התאוריה טיפה שונה, במפוחית מדובר בעיקר בשילובי טרצות. אבל שיניתי ועכשיו הכל טוב ויפה! נינצ'ה 12:19, 29 ביולי 2007 (IDT)

לאדון נינצ'ה היקר[עריכת קוד מקור]

אני מצטער, אבל אני חש שהערך הזה עדיין מיותר. הדיבור על ספטאקורדים ונונאקורדים צריך להיעשות בערך נפרד. אין להם מקום בערך זה רק משום ששלושת הצלילים הראשונים שלהם נראים כמו אקורד מז'ורי. כך גם לגבי ה"אקורד ארבע" וה"אקורד שתיים", שעד כמה שידוע לי בכלל לא קיימים. יש למשל אקורדים משולשים עם השהיה של קוורטה לטרצה, אבל הקוורטה והטרצה לא מופיעים ביחד. בכל אופן, נכון לעכשיו הערך כתוב בצורה מאוד לא ברורה ומסודרת, ועם הרבה שגיאות. אני לא רוצה להעליב או לפגוע, אבל לדעתי העבודה על הערך מיותרת, ותגרור איתה עבודה נוספת של תיקון הטעויות. 15:56, 30 ביולי 2007 (IDT)

קודם כל אין שום צורך בצער, ופחד מעלבון, מלבד זאת האקורדים שתים ארבע שש וכו קיימים עד מאד, אני מבין שאתה אדם של מוסיקה קלאסית, ובכן הם באמת אינם קיימים במוסיקה קלאסית אבל הם קיימים במוסיקה המודרנית בלי סוף. ליצור ערך על ספטקורדים זה רעיון מוצלח ואני אשמח אם אתה תבצע אותו כי אני מבין שאתה מומחה, אבל זה לא מבטל את הצורך שלהם להיות באקורד מאז'ורי כיוון שישנם פסטאקורדים מאז'ורים ומינורים, מכאן שהם בהחלט מתאימים להגדרה של אקורד מאז'ורי.

בעיניין הצורך בערך הזה, אני ביקשתי לשמוע את דעתך ואני שמח מאד שאמרת לי, אני רק אסיים לעדכן את מה שכבר כתוב על המחשב שלי, ואעשה חשבון נפש אם באמת למחוק את כל הערך כפי שאתה מציע. תודה על זמנך ועל ההתייחסות. נינצ'ה 18:43, 30 ביולי 2007 (IDT)

אני מסכים עם קודמיי[עריכת קוד מקור]

הערך טוב ויפה ומושקע, אך השיוך של מרובעים שונים אליו נראה תמוה. בשיח המקובל, כשאומרים אקורד מז'ורי מתכוונים למשולש המז'ורי. ואם מדובר באקורד מרובע מציינים שהוא "ספטאקורד בהיפוך Xy" במוסיקה לקאסית, ובז'אנרים אחרים אומרים כמו שנהוג לומר (ני לא בקיא בשיח הזה). אני מציע לפתוח דף שכותרתו תהיה "אקורד" ושבו יפורטו כל האקורים השונים והמשונים.

היי, קודם כל, כפי שאתה כבר יודע דומני, נהוג לחתום בארבע טילדות כך ~~~~ בסוף קטע בדף שיחה. מעבר לכך, ייתכן ויש צדק בדבריכם, אבל אינך מדייק. הערך אקורד ישנו, ומצבו אינו מזהיר, בכלל צריך לערוך יותר טוב את כל הנושא הזה בוויקי, אני מודע שאיני בקיא מאד במוזיקה קלאסית, אך במוזיקה מודרנית (דהיינו ג'אז רוק רגאיי וגם פופ) יש אקורדים מרובעים המבוססים על אקורד בסיס ועוד תו מהסולם, שאינו בהרכח מהדרגה השביעית. נינצ'ה - שיחה 21:16, 23 בספטמבר 2008 (IDT)

שכתוב[עריכת קוד מקור]

קודם כל, אני חושב שיש מקום לערך הזה... אבל הניסוח שלו מאוד בעייתי. אני עובר על ערכים בתיאוריית המוזיקה ועורך תיקונים, אבל כאן זה פרוייקט... ואני מעדיף לחזור אליו כשיתפנה זמן מהדברים החשובים יותר. Jab-jab - שיחה 14:06, 22 במרץ 2009 (IST)

אני חושב שלא ייתכן מצב של פירוט שתי פסקאות מנוסחות רע על כל אחד מהיפוכי הדומיננט-ספטאקורד. זה אבסורד. אני אצמצם לפיסקה אחת עם אזכורים של ההערות מהגרסה הקודמת. Jab-jab - שיחה 13:26, 15 באוגוסט 2009 (IDT)