שיחה:גן האם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לדעתי הוא נקרא גן הצנובר כי לרחוב (לימים שדרות הנשיא) קראו רחוב הצנובר. השם נקבע באסיפת התושבים שבה החליטו שכל הרחובות יקראו על שם צמחים (ראה כיכר הרקפות, רחובות אילנות, נרקיסים ועוד). יוצא הדופן הוא רחוב אלחנן שנקרא על שם סבו (המכובד) של אחד מראשי הוועד. Yaronv 19:24, 6 בפברואר 2008 (IST)

שמעתי כבר את הגרסה הזו וכנראה שהיא הנכונה. אתה מוזמן לתקן את הערך. חנה ק. 22:41, 7 בפברואר 2008 (IST)
לא שמעתי על זה (על הרחוב - שמעתי שזה היה שמו). יתכן שזה היה שם הגן לפני קום המדינה, אבל צריך אסמכתא לזה. דרור 13:23, 9 בפברואר 2008 (IST)

היסטוריה[עריכת קוד מקור]

את הגן הקים ב-1913 גוטפריד מאייר, גננו של הכומר שניידר, שהתגורר בסמוך כחלק ממסיון הכרמל (ראו המעצמות בחיפה.

עם הקמת מרכז הכרמל בשנות ה-40 של המאה ה-20 הפך הגן למקום נופש והתרועעות ושמו "גן הצנובר" נגזר מרחוב הצנובר הסמוך (שנקרא על שם עצי האורן שגדלו בו. לאחר מלחמת העולם השנייה הפקיעו שלטונות המנדט את השטח ועם הקמת המדינה הגן נמסר לידי עיריית חיפה.

בגן האם הכריזו פרנסי העיר חיפה על "יום האם" הקרוי כיום "יום המשפחה" ונחוג בחיפה עד היום בחג החנוכה.

בגן האם, שגודלו היה 400 דונם, עלתה תוכנית הפוניקולר, אך לא צלחה‏‏. הגן שולב עם גן החיות ונבנתה בו במה אקוסטית שמשמשת להופעות חיות (בעיקר בתקופת הקיץ). שמו ניתן לו על ידי אבא חושי כחלק מתפיסת עולמו שדגלה בסולידריות חברתית ומיקומה של האם במשפחה (ראו גם יום האם). בתחילה הותקנו משאבות ובריכה קטנה על מנת להזרים מים לנחל לוטם, אך לאחר זמן מה הופסקה פעילות המשאבות, מחמת חיסכון במים, והמבנה נשאר בשיממנו עד היום. בתקופת אריה גוראל, נבנתה במקום שדרת בתי קפה, שהרסה, לדעת חלק מהתושבים, את יופיו של הגן. כיום רוב העסקים במקום נסגרו.


(לדעתי זהו הנוסח הנכון Yaronv - שיחה 20:57, 16 באוקטובר 2008 (IST)(

לך על זה חנה ק. - שיחה 23:37, 16 באוקטובר 2008 (IST)