שיחה:הכפר הגלובלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לתשומת לב העורכים העתידיים,

בערך בשפה ההולנדית נאמר שהספר יצא בשנת 1964 ואילו בעברית נאמר שזה יצא ב 1962.

כי כל אפשרות לבצע השוואה כיוון שערך בשפה האנגלית לא כולל תאריכים. (משתמש אלמוני)

- ביקורת על המונח: כמו כל דימוי, יש נקודות דימיון בין המשל והנמשל ויש נקודות אי דמיון המטושטשות על ידי קיום המשל. נקודת אי דימין כזו היא שבכפר היא מסגרת קהילתית שבה יש הכרות בין כולם לכולם, בניגוד לעולם שבו אין היכרות הדדית כזאת. בכפר כל אחד יכול להשמיע את קולו, וההכרות ההדדית תגרום לכך שהיה לנו רגש חזק (חיובי או שלילי) כלפי אמירה שלו, בכפר הגלובלי אנו בוחרים לאיזה קולות להאזין, ובעדר הכרות הדדית יהיה לנו רגש חלש כלפי אמירות רחוקות יותר.

בעיה במונח - הוא מסתיר את אי הסימטריה שיש בין עניים לבין עשירים (ברמה הגלובלית). ההיבטים החיוביים של הכפר הגלובלי נוגעים בעיקר לאליטות של המדינות העניות, ולתושבי המדינות המערביות - בערך כמיליארד בני אדם. כל השאר - רוב עצום של תושבי העולם השלישי ומיעוט קטן מבין תושבי העולם הראשון, לא משתתפים בחגיגה של הכפר הגלובלי ובעיקר מרגישים את תופעות הלוואי (שלרוב מועלמות מ"יושבי הכפר" העשירים יותר).

לדוגמא, בעוד שאנשים רבים טסים על בסיס שנתי או יומי, אנשים רבים לא טסו מעולם, ואין סיכוי רב שהם יטוסו אי פעם. זאת לא היתה בעיה גדולה אם מצבם של אנשים היה נקבע באופן בלתי תלוי לאחרים, אבל היות ובחברה יש משמעות לסטטוס, למעמד יחסי, לכוח פוליטי וכו' - אזי לפערים אלו יש משמעות לגבי החופש והאושר של האנשים.

אנשים רבים אוכלים אוכל מהצד השני של העולם ומגידול בכמות המוצרים שהם יכולים לרכוש, בעוד אנשים רבים סובלים מירידה בתנאי החיים שלהם - לדוגמא כבר אין להם גישה לשדות דיג מהם נהגו להתפרנס, או למי שתיה נקיים (כמיליארד איש). יש אנשים עם כמה אזרחויות היכולים לבחור בין חיים במדינה זו למדינה אחרת, בעוד אנשים רבים הפכו לפליטים שאינם רצויים בשום מדינה, ולעיתים קרובות הם חסרי אזרחות וחסרי זכויות. בעוד ש"בצידו האחד של הכפר" אנשים רואים רק זרם גואה של סחורות וריגושים , רואים את הזיהום שהסחורות הללו מייצרות במהלך הייצור ולאחר שהן נזרקו, ואת ההרס שנגרם למערכות האקולוגיות, או את חוסר האונים הגדל של האזרח הקטן מול מערכות המקבלות החלטות במקום יותר ויותר מרוחק ממנו.


באשר לתקשורת. לזו יש שני צדדים - שידור וקליטה. בשני ההיבטים האלו, בממוצע , יש לכולם יותר אפשרויות. דרך החיבור לרשת אני יכול לכתוב ולתקשר עם אנשים מרוחקים, ולקבל מידע מהרבה מקורות. מצד שני, גם בהיבט זה ייתכן כי יש גידול באי הסימטריה בין עשירים לעניים. אם בעבר העניים והעשירים יכלו להתעדכן על הנעשה בעולם על ידי רדיו (לכל כפר באפריקה יהיה מקלט רדיו - זה החזון הישן של הכפר הגלובלי), הרי שכיום לעשירים יכולת עדכון גבוהה בהרבה מזו של העניים - שכעת תנאי הסף שלהם הוא גבוה בהרבה (מחשב ואינטרנט לעומת רדיו).

בעיה נוספת היא ריכוזיות תקשורתית גדלה, עם הצפה של האזרח במידע. במקום מקום בו יש לך סיכוי שווה (פחות או יותר, גם בכפר יש מעמדות וכו'), לשמוע את הדעה של כולם, הרי שבתקשורת העולמית אנו יכולים לראות תמונות וקולות מכל העולם, אבל הדעות שנשמע ונקודת המבט הנבחרת עבורנו נקבעות בצורה ריכוזית יותר ויותר. ולתקשורת הריכוזית יש יכולת להציף אותנו במידע (לדוגמא, לוח שידורים בן 24 שעות, עיתונים יותר ויותר עבים וכו'). מתוך כלל המידע , אחוז קטן והולך מקורו במקורות שנקודת ההשקפה שלהן שונה מאשר הזרם המרכזי ושהיא מביעה אותה באופן עצמאי ולא מתווך.

יש כמובן גם מגמות הפוכות - סרטים עצמאיים לדוגמא (לאחר שליטה ארוכה של הוליווד בייצור והפצה כמעט בלעדית). לייבלים מוזקליים עצמאיים (באופן עצמאי מחברות התקליטים הגדולות). ספרים בהוצאות עצמיות וקטנות. וכמובן רשת האינטרנט. אבל מודבר כאן בקרב שעוד רחוק מהכרעה. לדוגמא, עם כניסת אתרי החדשות של הגופים המרכזיים אל האינטרנט, יש להם יכולת גדולה להכווין את התנועה ברשת. "כל אחד יכול" לפתוח אתר חדשות, אבל הסיכוי שאנשים יקראו אותו שונה מאשר הסיכוי שהם יקראו את הכתבות בוואי נט.האזרח דרור 09:42, 16 יולי 2005 (UTC)

שלום לך האזרח דרור. אתה מפנה את דבריך אל "העורכים העתידיים". עלי להבהיר שמרגע שכתבת בוויקיפדיה אתה אחד מעורכיה, ונהנה ממלוא סמכויות העריכה. לפיכך אני ממליץ שאת הדברים הנאים שכתבת כאן תכתוב בגוף הערך, משום שמטרתנו העיקרית היא כתיבת ערכים, וכתיבת דפי שיחה רק באה לשרת את המטרה העיקרית. הרשה לעצמך לערוך ערכים כהבנתך, ולהשתמש בדפי השיחה כדי לנמק את מעשיך, כאשר יש בכך צורך. דוד שי 10:13, 16 יולי 2005 (UTC)

את 3 הפסקרות הראשונות לא אני כתבתי, אלא משתמש אלמוני. אקח את הערתך לציון. תודה. הערות שלי היו מאוד גסות ולא מתאימות לערך עצמו. צריך לתמצת ולערוך. האזרח דרור

תמונה מיותרת[עריכת קוד מקור]

מה הקשר בין הערך לבין תמונת נושא הלפיד האולימפי? פטר רחם - שיחה 19:21, 10 בספטמבר 2008 (IDT)

משוב מ-22 בפברואר 2012[עריכת קוד מקור]

מה הפרוש של זה? מדוע ניקרא כך? תודה רבה מימני בנימין נתניהו... 94.159.132.13 19:44, 23 באוקטובר 2011 (IST)

למנטרים-- נא לערוך את הערך[עריכת קוד מקור]

משוב מ-16 בדצמבר 2013[עריכת קוד מקור]

לא מסביר כלום 213.57.142.80 14:16, 16 בדצמבר 2013 (IST)

משוב מ-8 בינואר 2014[עריכת קוד מקור]

לא מסביר נכון לא מובן 79.177.3.165 21:13, 8 בינואר 2014 (IST)