שיחה:המראה (פיזיקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

למה בויקיפדיה העברית זה מסומן כערך בכימיה ואילו באנגלית כערך פיסיקה? משתמש:נטע

המראה, שהיא שינוי מצב הצבירה של החומר, היא ללא ספק תהליך פיזיקלי, ולא תהליך כימי - ההרכב של החומר אינו משתנה בעת ההמראה. יחד עם זאת, העיסוק בתכונותיהם של חומרים שונים הוא בתחום עיסוקם של כימאים, לכן שיניתי את שם הערך, וסיווגתי אותו לקטגוריות כימיה ופיזיקה. דוד שי 14:08, 21 ינואר 2006 (UTC)

המראה לעומת נידוף[עריכת קוד מקור]

קיים בלבול בין שני מושגים: המראה ונידוף. המראה הינו מעבר פאזה שמוגדר ע"י התרמודינמיקה כמצב בו הטמפ' של החומר אינה משתנה. לעומת זאת נידוף הוא תהליך שבו הטמפ' לא חייבת להשמר לכן איננו מעבר פאזה עפ"י הגדרת התרמודינמיקה.

באופן ספציפי - יוד לא עובר המראה אלא נידוף. הדבר ברור לעין למי שמתבונן בדיאגרמת הפאזות של יוד שמראה שטמפ' הרתיחה שלו גבוהה מטמפ' הרתיחה שלו בלחץ אטמוספירי.

בעניין ה"נידוף" - למה אין הרחבה על כך בערך עצמו? אני אישית לא הכרתי את ההבחנה עד היום, ומקריאת הערך לא יכולתי להשכיל. בעניין הדוגמה של תליית בד רטוב בטמפרטורה מתחת לקיפאון - הדוגמה מנוסחת בצורה גרועה, שהרי גם בטמפרטורות שמעל לקיפאון אני יכול לתלות בד רטוב ולאחר זמן מה למצוא אותו יבש. האם הכוונה שהמים בבד אינם קופאים? או אולי קופאים ואז ממריאים? צריך לנסח מחדש. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 15:09, 16 יוני 2006 (IDT)
יוד מוצק הופך לגז בתהליך ההמראה (סובלימציה). נידוף, או התאיידות (התאדות) הוא תהליך בו נוזל הופך לגז.מלמד כץ 22:35, 26 באוקטובר 2006 (IST)

ועוד שאלה[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שדפוזיציה אינה מתרחשת בכדור הארץ באופן טבעי; אבל בוויקי האנגלית כתוב שהיווצרות כפור היא דוגמה לדפוזיציה כזו (מים במצב גאזי הופכים לקרח). מישהו יודע מה נכון? אביעד המקורי 12:45, 19 בספטמבר 2006 (IDT)

היווצרות כפור היא אכן דוגמה לדפּוזיציה.מלמד כץ 22:35, 26 באוקטובר 2006 (IST)

תמונה[עריכת קוד מקור]

התמונה שמופיעה בערך לא רלוונטית להמראה, משום שהיא מתארת מעבר ממוצק לנוזל. אני ממליץ לשים תמונה של דיאגרמת פאזות, כמו זאת שמופיעה בערך מצב צבירה. המראה מתוארת בדיאגרמה זו במעבר בין מוצק לגז. המראה תיתכן ברוב החומרים כאשר הטמפרטורה נמוכה דיה.מלמד כץ 22:35, 26 באוקטובר 2006 (IST)