שיחה:חוק האבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מהירות התרחקות הגלקסיות הרחוקות ביותר[עריכת קוד מקור]

אם מחשבים את מהירות התרחקות הגלקסיות הרחוקות ביותר מקבלים מספרים לא כל כך הגיוניים. הגלקסיה המרוחקת ביותר היא כ-13 מיליארד שנות אור או 3.99 מיליארד פרסק. מהירות ההתרחקות שלה הוא 80 ק"מ/שניה למליון פרסק. נחלק אם כן במליון ונכפיל ב-80. נקבל שהיא מתרחקת במהירות של 319,000 ק"מ/שניה שזה יותר ממהירות האור. לא הגיוני. חגי אדלר 06:11, 3 ביולי 2007 (IDT)

בוודאי שהיא יכולה להתרחק במהירות העולה על מהירות האור, אין סתירה לשום דבר. הכלל הוא שאין אפשרות להעביר אינפורמציה במהירות העולה על מהירות האור. אם תיקח פנס ותאיר איתו את הירח, הכתם יוכל לנוע על-פני הירח במהירות העולה על מהירות האור, ושוב - אין העברת אינפורמציה בין נקודות על המסלול. (אפרופו: סיפרו על אחד המרצים לפיזיקה, שהרצה יותר מהר ממהירות האור, אבל זה לא סתר את תורת היחסות, כי הוא כלל לא העביר אינפורמציה) אבינעם (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה
רק להוסיף שהגלקסיות הרחוקות ביותר מתרחקות מאתנו במהירות גבוהה פי 3 ממהירות האור. כאמור, אין עם זה בעיה משום שזאת לא המהירות שלהן אלא ההתרחבות של היקום. אריה מלמד כץשיחה 10:31, 3 ביולי 2007 (IDT)
האם מדדו מהירות המלטות זו? איך זה מסתדר עם ערכו של קבוע האבל? חגי אדלר 15:47, 3 ביולי 2007 (IDT)
כפי שמלמד כץ הסביר - זאת איננה מהירות המלטות. האנלוגיה הכי טובה לזה היא שתי נמלים העומדות על בלון שמנפחים אותו - גם אם שתי הנמלים לא זזות לשום מקום המרחק ביניהן גדל.
מדידת מרחקים כאלו נעשית באמצעות נרות תקניים - במרחקים האמורים זה נעשה באמצעות סופר נובות מטיפוס Ia. טרול רפאים 16:05, 3 ביולי 2007 (IDT)
אתה בטוח? אני חושב שמודדים לפי הסחה לאדום. במרחק של 10 מיליארד שנות אור אין אפשרות לצפות בסופרנובה, ויתכן שבכלל אין שם סופרנובות כי הכוכבים היו צעירים מדי. (והדור הראשון של מגה-בוכבים כבר כילה את עצמו). חגי אדלר 16:14, 3 ביולי 2007 (IDT)
מדידת ההסחה לאדום של סופר נובות מטיפוס Ia מתבצעת משום שהן מהוות נרות תקניים. אגב, סופרנובות החלו להופיע כבר בתקופה קדומה - חלק גדול מהכוכבים אז היו מסיביים וקצרי חיים. בעזרת ההסחה לאדום מודדים את קבוע האבל, וידיעת קבוע האבל מאפשרת לבצע הערכה של גיל היקום. אם יודעים את גיל היקום אז אפשר לחשב את גודלו כיום וגם את מהירות ההתרחקות, נכון להיום, של הגלקסיות הרחוקות ביותר (מכדור הארץ אנו מודדים את הגלקסיות כפי שהן היו כשהאור עזב אותן - לפני מיליוני ואפילו מיליארדי שנה). האתר של נד רייט הוא אתר מומלץ בנושא זה. ניתן להציץ גם בדיון דומה שהיה בפורום שלי ב-ifeel : ראו את השאלה: למה היקום אפל ולא מואר כולו? אריה מלמד כץשיחה 12:11, 4 ביולי 2007 (IDT)
בנוסף לדברי מלמד כץ, כפי שניתן לראות בפרמטר הסקלה של היקום, קבוע האבל והסטה לאדום קוסמולוגית הם למעשה שקולים. טרול רפאים 12:13, 4 ביולי 2007 (IDT)
הדוגמה עם הפנס על הירח לא טובה, כי שם מדובר על חלקיקים (פוטונים) שונים. "הכתם" שזז הוא לא חלקיקים מסוימים שזזים, אלא חלקיקים א שמופיעים פה וחלקיקים ב שמופיעים שם. פה יש סיכום קצר שמסביר אולי קצת יותר טוב (חפשו את המילים "אופק היקום"). בשורה התחתונה, רק מה שבתוך היקום הנצפה נע במהירות שהיא עד מהירות האור. ישנם עוד דברים שאינם ביקום הנצפה, ובהם אי אפשר לצפות, ישירות. 93.172.54.169 00:28, 25 באוגוסט 2013 (IDT)

השפעת התנפחות המרחב על אפקט דופלר[עריכת קוד מקור]

אפקט דופלר מעיד על התרחקותו של הגוף המאיר לא ברור איך זה משפיע במרחב מתפשט. למשל: איך תראה גלקסיה המתרחקת מאיתנו במהירות כפולה ממהירות האור? בואו נניח שיש גלקסיה שאין לה תנועה עצמית אלא מתרחקת רק בקצב התרחבות המרחב, מה אומר אפקט דופלר על כך? חיים

שם הערך[עריכת קוד מקור]

שם הערך צריך להיקרא חוק האבל ולא קבוע האבל, שכן החוק הוא העיקר, ולא הקבוע הנגזר ממנו. כך גם נקטו בוויקיפדיה האנגלית. דניאל תרמו ערך 01:20, 20 בנובמבר 2011 (IST)

Symbol support vote.svg בעד. קולנואני - שיחה 23:57, 22 בנובמבר 2011 (IST)