שיחה:מיסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מיסה היא גם יצירה מוזיקלית[עריכת קוד מקור]

כמו שכתוב בערך, מיסה היא גם סוג של יצירה מוזיקלית. לכן, אני ממליץ שהערך מיסה יעסוק ביצירה המוזיקלית והערך סעודת האדון בטקס הדתי, ובראש הערך מיסה יתווסף פירוש נוסף שיפנה לסעודת האדון. ערןב 16:30, 4 באוקטובר 2006 (IST)

מסכים DanielSchwake 16:49, 4 באוקטובר 2006 (IST)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

אני מציע להחזיר ל"מיסה", השם המקובל יותר והמוכר יותר, שהוא גם השם בוויקיפדיות הזרות. נכון להיום, המיסה היא קודם כל תפילה נוצרית, ושם הערך הנוכחי אינו מצביע על כך. גם אין שום סיכוי שמישהו יגיע לערך בשם "סעודת האדון" שלא דרך הפניה. אביעד המקורי 02:32, 27 בינואר 2007 (IST)

Symbol support vote.svg בעדST 02:43, 27 בינואר 2007 (IST)
Symbol support vote.svg בעד גוגל: "סעודת האדון" 400 תוצאות, "טקס מיסה" 15,000 תוצאות. יש בכלל שאלה? עמית 10:10, 27 בינואר 2007 (IST)

הערות[עריכת קוד מקור]

 • הכנסייה הקתולית - מאפשרת שטקס זה יעשה מדי פעם באותו יום על אותו מזבח.
 • הכנסייה הקופטית - בין טקס לאחר על אותו מזבח 9 שעות, וצריך צום לפני זה.
 • אצל הפרוטסטנטים טקס זה נעשה כזכרון
 • הסעודה לא נחשבת כסמלית


 • טקס המיסה מבוסס גם על :
  • "הָאוֹכֵל אֶת בְּשָׂרִי וְשׁוֹתֶה אֶת דָּמִי שׁוֹכֵן בִּי וַאֲנִי בּוֹ." (יוֹחָנָן פֶּרֶק ו 56)
  • "אֲנִי הַלֶּחֶם הַחַי הַיּוֹרֵד מִן הַשָּׁמַיִם. אִם יֹאכַל אִישׁ מִן הַלֶּחֶם הַזֶּה יִחְיֶה לְעוֹלָם. וְהַלֶּחֶם אֲשֶׁר אֶתֵּן הֲרֵיהוּ בְּשָׂרִי בְּעַד חַיָּיו שֶׁל הָעוֹלָם." (יוֹחָנָן פֶּרֶק ו 51)
  • "אֲשֶׁר בּוֹ לָנוּ הַפְּדוּת, סְלִיחַת הַחֲטָאִים" (אִגֶּרֶת שָׁאוּל אֶל הַקּוֹלוֹסִים פֶּרֶק א 14)
  • "כּוֹס הַבְּרָכָה שֶׁאָנוּ מְבָרְכִים עָלֶיהָ, הַאֵין הִיא הִתְחַבְּרוּת לְדַם הַמָּשִׁיחַ? הַלֶּחֶם שֶׁאָנוּ בּוֹצְעִים, הַאֵין הוּא הִתְחַבְּרוּת לְגוּף הַמָּשִׁיחַ?" (אִגֶּרֶת שָׁאוּל הָרִאשׁוֹנָה אֶל הַקּוֹרִינְתִּים פֶּרֶק י 16)

ספרי הברית החדשה - תרגום חדש


איפה אפשר להוסיף את זה?


אתנסיוס - נוצרי גאה :-) 22:27, 3 בפברואר 2007 (IST)

סעודת האדון/מיסה[עריכת קוד מקור]

סעודת האדון (Eucharist) ומיסה (Mass) אינם זהים. הערך הנוכחי מקביל ל-Mass, ולכן אני רואה צורך בערך נפרד לסעודת האדון. ס123 - ביידיש יש ופה אין?! - שיחה 02:45, 1 בנובמבר 2010 (IST)

הערה[עריכת קוד מקור]

לא מצויין באיזו תדירות משתתף המאמין בטקס מאין זה 85.64.210.99 16:58, 29 במאי 2013 (IDT)

עוד מידע על סקרמנט המיסה[עריכת קוד מקור]

סקרמנט המיסה הייתה הסעודה האחרונה של ישו-סמל המבטא את הקרבתו של ישו למען המין האנושי(הוא לקח את האשמה על עצמו). צליבתו של ישו היה מעשה הקורבן עצמו. ישו-על פי השקפת הנוצרים הקריב את עצמו על צלב כדי לגאול את האדם מחטא הקדמון-חטא- אדם וחווה...חטא שבעקבותיו רבצה קללה על המין האנושי כולו. כך נפתחה לאדם הדרך לגאולה.

סקרמנט הסעודה האחרונה משחזר את סעודתו של ישו והשתתפותו של הנוצרי בטקס ההופך אותו לשותף בקורבן גאולת ישו ומאפשרת את גאולת נפשו.