שיחה:מערכת הלימפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ורידים אלמוניים[עריכת קוד מקור]

המקום היחיד בו (שלא העתיק מויקיפדיה) נתקלתי במושג "ורידים אלמוניים" הוא http://www.infomed.co.il/glossary/g_2358.htm שנראה למעשה כמו הבסיס לחלק הזה של הערך. בערן האנגלי אין מונח שנראה כמקבילה ישירה. בטוח שזה מונח מדעי/רפואי? הנדב הנכון 21:12, 19 בנובמבר 2006 (IST)

תוקן לוורידים תת-בריחיים - המונח הנפוץ כיום בעברית. --Valleyofdawn - שיחה 09:30, 22 בנובמבר 2008 (IST)

באיור התימוס (הרת) מופיע כבלוטת התריס, מי יכול לתקן? Valleyofdawn - שיחה

תהיה.[עריכת קוד מקור]

מגיע אדם. מוסיף פריט מידע לערך. חוזר אחרי כמה ימים, ומגלה שתוספתו נמחקה. ללא הסבר. ללא כלום. פחות משעתיים. לא שזה היה תיקון ברומו של עולם. לא שאאבד שינה בגין הלהיטות להרחיק אחרים מהבייבי שלכם. אבל בכל זאת, איני יכול שלא לתהות - למה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אם אתה מתייחס לתוספת הזו, ביטלתי אותה כי לא מצאתי זכר לשם הזה, כך שהיא נראתה כהשחתה. כשמדובר במשתמש רשום, פונים אליו, אבל כשאתה עורך מכתובת IP אלמונית, בדרך כלל אין הרבה טעם לפנות מאוחר יותר, כי הסיכוי שההודעה תגיע אליך הוא קטן. אם תוכל להביא אסמכתה לכך שנוזל הלמפה נקרא בעברית "לבנה" (איך זה מנוקד?) אשמח להשיב את עריכתך לערך. ‏odedee שיחה 17:46, 10 בפברואר 2010 (IST)

בדיקה במ. א. שושן היתה יכולה לגלות לך את הנקודה הזאת. אני "עשיתי את שיעורי הבית שלי". אני יודע שמה שאני אומר נכון, במגבלות הנתונות. אז מבחינתך, יש שתי אפשרויות - להכיר בכך שאתה אולי במקרה לא באמת יודע הכל, או לא. תהנו לכם בארגז החול שלך.

תודה, כך אכן כתוב במילון, ואחזיר זאת לערך. שים לב - לא טענתי שאני במקרה יודע הכל, אלא שאיננו יכולים להסתמך על אלמוני ש"יודע שמה שהוא אומר נכון". לשם כתיבת אנציקלופדיה אמינה דרושות אסמכתות, ועול ההוכחה הוא על טוען הטענה. ‏odedee שיחה 18:36, 10 בפברואר 2010 (IST)

הורדתי את הלינק מ"קשרי לימפה" כיוון שזה מקשר לאותו דף (לימפה) שקוראים.

בירור מול האקדמיה ללשון בנוגע לערך העברי של המילה[עריכת קוד מקור]

שלום רב. מבירור שערכתי מול האקדמיה ללשון עברית בעניין החלופה העברית למילה "לימפה" קיבלתי את התשובה הרשמית הבאה:

קרא נא באתר מונחי האקדמיה (כתובתו - בתחתית מכתבי) שהמילה לימפה נותרה בלעזה:

דַּלֶּקֶת קַשְׁרִירֵי הַלִּימְפָה

lymphadenitis רפואה (תשנ"ט) , 1999 
צִלּוּם כְּלֵי הַלִּימְפָה
lymphangiography רפואה (תשנ"ט) , 1999 
זִהוּם עַל-יְדֵי הַלִּימְפָה
lymphogenic infection רפואת שיניים (תשנ"א) , 1991 

בכל ההיקרויות של לימפה (שכמה מהן הבאתי לעיל) באתר הנ"ל המילה נותרת בלעזה.

ייתכן שבוויקיפדיה מתכוונים לַניקוד לְבָנָה בשל צבעה של הלימפה.

לפי מילון אבן שושן:

לִימְפָהל (נ') [מלטינית: lympha נוזל] לִבְנָה, נוֹזֵל בָּהִיר צְהַבְהַב אוֹ עָכוּר הַזּוֹרֵם בְּצִנּוֹרוֹת לִימְפָתִיִּים. הֶרְכֵּבוֹ שׁוֹנֶה בְּהֶתְאֵם לְמִקּוּמוֹ: הַהֶרְכֵּב דּוֹמֶה לָזֶה שֶׁל פְּלַסְמַת הַדָּם אֶלָּא שֶׁבְּלִימְפָה כַּמּוּת הַחֶלְבּוֹן קְטַנָּה יוֹתֵר.

[לִימְפַת-]

לִימְפָתִי


לאור האמור לעיל, ומאחר שפנייתי המקורית לאקדמיה היתה בעניין ניקוד המילה "לבנה" כחלופה ל"לימפה", הוספתי לערך "לבנה" את ערכה המנוקד של המילה כפי שמופיע במילון אבן שושן.