שיחה:מרקוריוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שם הערך[עריכת קוד מקור]

בלטינית המקורית השם הוא "מרקוריוס". כמובן שזה לא צריך לשנות לנו מכיוון שפה ויקיפדיה העברית, ואנחנו הולכים לפי השפה העברית ולא הלטינית. אלא שגם בעברית השימוש בצורה "מרקוריוס" מקובלת. האם יש למישהו התנגדות להעברת שם הערך? טיפש ט"ו בשבטשיחה 23:15, 20 באוקטובר 2007 (IST)

קשה לחלץ מגוגל איזו אבחנה חד משמעית, בגלל הכוכב באותו שם והחברה בעלת אותו שם. עם זאת, נראה לי שיש העדפה לכתיב "מרקורי", אך מצד שני אין לי התנגדות עקרונית לשימוש בשם "מרקוריוס". בהערת אגב אוסיף שכדאי לדעתי להחליט על מדיניות אחידה לשמות אלים ושאר שוכני השמים בתרבות רומי ויוון, המשמשים גם כשמות גרמי שמים. לעתים נוהגים שם כך ולעתים אחרת. ערןב 11:42, 22 באוקטובר 2007 (IST)
אני חושב שיותר חשובה ממדד הפופולריות, היא השאלה גם פופולריות בקרב מי. יכול להיות שבמקורות עממיים הצורה "מרקורי" צוברת פופולריות בהשפעת האנגלית, אבל במקורות הקאנוניים יותר- האנציקלופדיה העברית, ותרגומים שנעשו ישירות מן הלטנית- מעדיפים את הצורה "מרקוריוס". כאנציקלופדיה, אנחנו צריכים לשאוף ללכת בדרכם של האחרונים ולא הראשונים. ברשותך, אני מבצע את ההעברה.
בכבוד רב, טיפש ט"ו בשבטשיחה 11:57, 22 באוקטובר 2007 (IST)
לגבי האנציקלופדיה העברית, יש לי חשד ששם לרוב מופיעות צורות שהיום נחשבות לאנכרוניסטיות משהו. אבל אין לי אותה, אז אין לי יכולת להראות זאת. בכל מקרה, תודה שפנית אלי. ערןב 14:44, 22 באוקטובר 2007 (IST)


לגבי היחס למרקוליס המוזכר במשנה ובתלמוד[עריכת קוד מקור]

א. האם ישנו מחקר מדעי המאשר כי המרקוליס הוא אכן מרקוריוס? ב. בהמשך לשאלה הקודמת, האם ישנן ראיות, ממקור חוץ תלמודי, לפולחן זריקת האבנים למרקוריוס (זה לא מופיע בערך המקביל באנגלית, ככל שהצלחתי להבין). יש לי תחושה, שעל אף הדמיון בשמות, המרקוליס הוא משהו אחר. במיוחד בהתייחס לכך, שהוא מתואר כאבן בצד אבן ועל גביהן אבן נוספת, בעוד שמרקוריוס היה פסל ממש אודה אם מישהו יוכל לתרום לי מן הידע שלו בנושא ברוך

ראה בערך האנגלי לגבי הרמס, שכך היתה דרך עבודתו. עיין גם בערך en:Cairn. כמו כן, עיין ע"ז דף נ' ע"א, במחלקת בדבר מרקוליס קטן בצד מרקוליס גדול, ובביאור שטיינזלץ שם, שקושר את המחלקת לשאלה איך להתיחס לגל אבנים בלי פסל לידו.194.90.113.103 10:58, 6 באפריל 2010 (IDT)