שיחה:נובה (מוזיקה אנדלוסית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נובה לעומת מקאם[עריכת קוד מקור]

אני לא מספיק בקיא אבל מקאם (לפי הגדרתו כאן) הוא "מבנה המגדיר מסגרת ליצירה מוזיקלית". המקאם הוא מעין סולם מורחב של המוזיקה המזרחית ואינו צורה מוזיקלית בפועל. צורות מוזיקליות הן למשל פשרב, סמאעי, תקאסים וכד'. יצירה כללית המאגדת מספר סוגים היא למשל הפאסיל התורכי. לפי הכתוב כאן הנובה מקבילה לסוויטה המערבית (וכן לפאסיל לפי ויקי אנגלית) ולא בדיוק תואם את מושג המקאם. אסי אלקיים - שיחה 00:50, 14 בפברואר 2012 (IST)

אסי אלקיים גם אני לא מספיק בקי, אך ממה שהבנתי, למרות שהנובה מבוצעת בסולם מוזיקלי עיקרי המיוחד לה, המגדיר הוא בעיקר ברצף של קטעי שיר ידועים המבוצעים לפי סדר של מקצבים שונים. ובכך היא שונה מן המקאם שאינו מוגבל לשירים או למקצבים ידועים (גם המגדיר העיקרי של המקאם אינו סולם ייחודי, אלא גם חוקיות מסויימת של אופן השיר בסולם מסויים. למשל: עג'ם הוא סולם מז'ורי, אך מז'ור הוא לא בהכרח עג'ם). ישנו מספר של נובות המבוצעות בסולם דו מז'ור, אך הן נפרדות בקטעי השיר ובאורכי הצלילים שהן מבוצעות בהם. עם זאת, סדר המקצבים זהה בדרך כלל בכל הנובותעמנואל בן חיים - שיחה 01:20, 21 ביולי 2020 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

לדעתי יותר מתאים נובה (מוזיקה אנדלוסית). כשמדובר על מוזיקה ערבית מתכוונים דרך כלל למזרח הקרוב: מצרים, סוריה, לבנון, עיראק וכיוצא בזה. מוזיקה אנדלוסית היא משהו אחר לגמרי. אסי אלקיים - שיחה 00:53, 14 בפברואר 2012 (IST)