שיחה:נשק כימי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בחלוקה לקטגוריות חל"כ כוויות וחל"כ עצבים, יש לפרט בכל קטגוריה[עריכת קוד מקור]

את סוגי החל"כ המוכרים מאותה קטגוריה. למשל חל"כ כוויות : חרדל, ואם יש עוד סוגים יש לציין זאת (אני לא יודע אם יש עוד סוגים של חל"כ כוויות חוץ מחרדל) כנ"ל לגבי חל"כ עצבים .

ההסבר על שימוש הסטורי בנשק כימי, חסר, ולא מציין באיזה סוגי נשק בדיוק[עריכת קוד מקור]

השתמשו בכל מקרה. מה שכתוב כרגע: "נשק כימי נחשב לנשק לא קונבנציונלי - נשק להשמדה המונית, שהשימוש בו אסור על פי אמנת ז'נבה. חרף זאת נעשה בו שימוש לעתים, ובמיוחד על ידי שליטים חסרי מעצורים. הדיקטטור האיטלקי בניטו מוסוליני השתמש בנשק כימי בפלישת איטליה הפשיסטית לאתיופיה, גמאל עבד אל נאצר נשיא מצרים עשה בו שימוש במלחמתו בתימן, וסדאם חוסיין שליט עיראק, השתמש בנשק כימי במלחמתו בכורדים תושבי צפון ארצו שלו (ראו הערך חלבג'ה)."

אין הסבר על חל"כים בינריים[עריכת קוד מקור]

צריך להרחיב בנושא חל"כ בינארי.

ההסבר על פעילותו הביולוגית של גז העצבים מוזר[עריכת קוד מקור]

הוא לא חוסם סינפסות. הוא מעכב אצטילכולין אסטראז ולכן גורם לפעילות יותר בסינפסה הכולינרגית.


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:33, 15 במאי 2013 (IDT)

חל"כ עצבים הוא נוזל, לא גז[עריכת קוד מקור]

יש בערך מספר התייחסויות לחל"כ עצבים כגז . הביטוי הנפוץ שהשתרש "גז עצבים" מוטעה, כי זה לא גז, זה נוזל . (סארין ו-VX הם נוזלים שטמפרטורת הרתיחה שלהם גבוהה משל מים )

צריך לתקן

דורה אירופוס[עריכת קוד מקור]

בערך של דורה אירופוס נכתב שבאותה עיר השתמשו לראשונה בלוחמה כימית נגד הרומאים, לא כ"כ מסתדר עם הטענה שארה"ב השתמשה לראשונה בנשק כימי Tamarnet - שיחה 12:41, 19 באפריל 2019 (IDT)

באותו ערך יש גם הפניה ובה רשום שלחימה כימית מוזכרת בכתבים קלסיים. מניח שצריך להבדיל בין לחימה כימית בחללים קטנים וסגורים, לביןשימוש בנשק כימי בעל יסודות מדעיים, אשר מוגבל הרבה פחות בתנאי הסביבה הדרושים לשימוש בו.