שיחה:ספרת רחש

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

  כמה דברים קטנים[עריכת קוד מקור]

  היי טבעת זרם.

  קראתי את העריכות האחרונות שלך ואינני מסכים עם המשפט "ספרת הרחש היא המדד היחיד שמתאר לא רק את איכות המערכת כולה, אלא גם את איכות כל אחד ממרכיביה "

  ספרת רחש יכולה להיות נתון של רכיב והיא יכולה להיות נתון של שרשרת (מערכת). אם היא נתון של שרשרת היא לא מייצגת את "איכות כל אחד ממרכיביה" אלא את איכותה של כל השרשרת בצורה מחושבת. יכול להיות לך גם מגבר בעל ספרת רחש גבוהה מאוד בתוך השרשרת ועדיין ספרת הרחש של כל השרשרת תהיה נמוכה.

  בנוסף "בנקודה זו, הגברה נוספת של האות והרעש, תגביר גם את האות הרצוי וגם את הרעש"

  זה לא רק בנקודה זו, זה בכל נקודה בה נכנס אות עם רעש למגבר (כמו במוצא האנטנה). תמיד המגבר יגביר גם את האות וגם את הרעש.

  עוד משהו.

  המילה "רעשים" מפריעה לי. ולמה היא מפריעה לי? כי יש כל מיני סוגים של "רעשים". במקרה של ספרת רחש אנו מדברים על רעש ג'ונסון (רעש תרמי). יכולים להיות רעשים מסוגים שונים שאינם רעש תרמי במערכת וכלפיהם ספרת הרחש לא רלוונטית, לכן אני לא אוהב את השימוש במילה "רעשים" אלא "רעש ג'ונסון" או פשוט רעש. Tikanman - שיחה 15:19, 3 באוקטובר 2008 (IDT)Reply[תגובה]

  צודק. אפשר לנסח את הדברים טוב יותר. תרגיש חופשי לנסות להכניס את השינויים. לגבי "רעש", חשבתי שאם מפנים פעם אחת אל רעש ג'ונסון אז מספיק להגיד "רעש" בפעמים האחרות. כנראה שטעיתי. אני אבצע מעבר חוזר על הערך בעוד כמה ימים, אחרי שהמוזות יתחדשו. שנה טובה --טבעת-זרם - שיחה 19:16, 3 באוקטובר 2008 (IDT)Reply[תגובה]

  הגדרת ספרת הרחש[עריכת קוד מקור]

  שלום, לפי מה שידוע לי (ויכול להיות שאני טועה) ספרת הרחש אינה מוגדרת בצורה מדוייקת בערך הויקיפדיה הנ"ל. ספרת רחש היא פרמטר קבוע של רכיב, המבטא את קלקול יחס האות לרעש של הרכיב, שהנחה שבכניסת הרכיב יש "רעש שמיים" (רעש ג'ונסון בטמפרטורת החדר - הערך המקובל הוא dBm/MHz -114) רכיב אשר נמצא באמצע שרשרת RF, מקלקל את יחס האות לרעש של הסיגנל ברמה שאינה בהכרח שווה לספרת הרחש, כיוון שבכניסת הרכיב אין "רעש שמיים" בלבד אלא גם רעש שנוסף מרכיבים אקטיביים אחרים בשרשרת. במילים אחרות, המידה שבה רכיב מקלקל את יחס האות לרעש תלויה במיקומו בשרשרת הRF, והיא שווה לספרת הרחש רק אם הרכיב הוא הראשון בשרשרת.


  תשובה היי, קודם כל אתה צודק, ספרת הרחש מושפעת -בעיקר- מהרכיב הראשון בשרשרת, מכיוון שהוא נותן את "הרצפה" לשאר הרכיבים בהמשך. שים לב שמה שאתה מדבר עליו הוא ערכים לוגריתמיים (DBM) ואילו הנוסחה בערך עצמו היא לינארית, משם קיים ההבדל, אך גם בנוסחה הלינארית לרכיב הראשון יש את החשיבות הגדולה ביותר.

  Tikanman - שיחה 18:48, 9 באוגוסט 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  היי רציתי להוסיף שההגדרה כפי שהוא רשומה כאן היא נכונה רק כאשר בכניסה "רואים" את טמפ' החדר. כאשר זה לא המצב ההגדרה הנ"ל אינה נכונה. MrZaf - שיחה 23:57, 18 במרץ 2012 (IST)Reply[תגובה]

  חשוב לי לציין שהמשפט האחרון שמשווה בין ספרת רחש ליחס אות לרעש או ל BER אינו מדויק, מכיוון ששני הפרמטרים האלה אינם באים לקבוע "איכות מערכת" אלא הם בסה"כ מדד "איכות קליטה". יחס האות לרעש או ה BER יקבעו ע"י הרבה פרמטרים, לא רק ספרת הרחש של המערכת.