שיחה:עיבוד מוזיקלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אולי כדאי להפוך זאת להפניה למפיק מוזיקלי? Pixie 01:40, 18 יוני 2005 (UTC)

דווקא היום ראיתי שבריר שנייה של ראיון עם אלון אולאצ'יק בערוץ 24 וביקשו ממנו לחדד את ההבדלים בין השניים לטובת הציבור. מהיותי חסר סבלנות וקצר בזמן לא שרדתי עד תום התשובה אבל הוא טען שיש הבדל. בכל מקרה הייתי מעביר את מפיק מוזיקלי להפקה מוזיקלית. מלך הג'ונגל 02:26, 18 יוני 2005 (UTC)

מעבד מוזיקלי הוא ה"במאי" של היצירה; מפיק או מנהל מוזיקלי הוא המפיק (ובל נשכח שיש סוגים שונים של מפיקים, ויש מפיק שותף, ומפיק בפועל וכו' וכו'). זה כמו שלסרט יש מפיק ויש במאי; הם יכולים להיות אותו אדם (ופעמים רבות זה אכן כך) ויכולה להיות חפיפה בין התפקידים, ועדיין, אלה שני תפקידים שונים שיכולים להיעשות ע"י שני אנשים שונים. המפיק יכול גם הוא להשפיע רבות על הסרט עצמו ולא רק על העניינים הטכניים, והבמאי יכול להיות טכני מאוד (תאורה, מצלמות) או דווקא להשפיע מאוד ולשנות את הסרט מהותית, או להדריך את השחקנים אישית (כל הדברים האלה משתנים מבמאי לבמאי). בתור פריקית של קרדיטים אני יכולה להבטיח נאמנה שאלה שני תפקידים שונים גם אם הם יכולים להיות חופפים ופעמים רבות מבוצעים ע"י אותו מוזיקאי, כאמור. אבל כפי שלא יעלה על הדעת לאחד את הבמאי והמפיק של הסרט לערך אחד, אין טעם לעשות זאת כאן (ואני רואה שזה לא נעשה, וטוב שכך). Trilliane - שיחה 00:32, 14 באוקטובר 2011 (IST)[תגובה]

דיון מחיקה[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:עיבוד מוזיקלי

הערך זהה למפיק מוזיקלי, ויש לשלב ביניהם. אני לא מתעקש על שם הערך; הוא יכול להיות עיבוד מוזיקלי, מפיק מוזיקלי, מעבד מוזיקלי או הפקה מוזיקלית. היות וכבר יש מפיק קולנוע, לדעתי עדיף מפיק מוזיקלי. Pixie 06:04, 29 יוני 2005 (UTC)

מדף השיחה:

דווקא היום ראיתי שבריר שנייה של ראיון עם אלון אולאצ'יק בערוץ 24 וביקשו ממנו לחדד את ההבדלים בין השניים לטובת הציבור. מהיותי חסר סבלנות וקצר בזמן לא שרדתי עד תום התשובה אבל הוא טען שיש הבדל. בכל מקרה הייתי מעביר את מפיק מוזיקלי להפקה מוזיקלית. מלך הג'ונגל 02:26, 18 יוני 2005 (UTC)
מעניין, איך מתבטא ההבדל באנגלית? שם יש ערך Record producer בלבד, ללא הפרדה. בנוסף, הערך Record production הוא הפניה לערך הראשון, כפי שאני מציע. עד שלא יובהר לנו ההבדל אליו מתייחס מר אולארצ'יק, יש לאחד. Pixie 06:04, 29 יוני 2005 (UTC)

מדובר בשני דברים שונים. המעבד מקבל מנגינה והופך אותה להרמוניה עם מבחר הכלים והקולות שנבחרו ליצירה. מפיק מוזקלי עוסק בענייני הפקה - הקלטה באולפן, עניינים מנהליים וכו'. ערןב 06:49, 29 יוני 2005 (UTC)

  • כפי ששאלתי: איך אומרים מעבד מוזיקלי ואיך אומרים מפיק מוזיקלי באנגלית?
  • למה בוויקי האנגלית לא שמעו על זה?
  • האם יש לך אלבום עברי בבית? האם יש שם קרדיט נפרד למעבד ולמפיק? Pixie 07:33, 29 יוני 2005 (UTC)
נדמה לי שהמונח המקביל לעיבוד באנגלית הוא Arrangment. אני אצטרך לברר יותר כדי לתת תשובה מדויקת. הנה שלפתי מהדיסקיה שלי את הדיסק The Celtic Camel של להקת כחול, ובאינסרט שלו כתוב: Produced and arranged by Uri Miles. ערןב 07:38, 29 יוני 2005 (UTC)
בבקשה:
  • פוטיסחרוף - כשהגיטרה מנסרת את הלילה. עיבודים - שפריר-סמטנה-סחרוף פורטיס. הפקה: ניצן זעירא
  • נקמת הטרקטור - הפקה מוזיקלית - אבי בללי ונקמת הטרקטור. עיבודים - נקמת הטרקטור
  • הכבש הששה עשר - נהול מוזיקלי ועיבודים: יוני רכטר. מפיק: דוד אלהרר
שלושת הדיסקים הראשונים שחטפתי ממעמד הדיסקים. נדב 07:40, 29 יוני 2005 (UTC)
והנה הערך המתאים באנגלית: en:Arrangement ערןב 07:41, 29 יוני 2005 (UTC)

מקריאת שני הערכים האנגליים נראה שממש מדובר על שני תפקידים זהים. ב-en:Record producer נאמר אפילו: By the 1960s, record producers took a more direct role in the musical process, including arranging, engineering the recording, and even writing the material.

בנוסף, קראו את מה שכתבתי במפיק מוזיקלי על בריאן אינו ו-U2, למשל. אין חולקים על כך שבריאן אינו הוא Producer, לא Arranger. ובכל זאת, האם מר אינו ידוע בכל העולם בזכות כישורי המנהל והזמנת האולפנים שלו (לדברי ערן)? ברור שלא. הוא ידוע בזכות הגוון שהוא נותן למוזיקה שהוא מפיק.

ועכשיו גם אני שלפתי שלושה אלבומים (לועזיים) ממדפי (של REM, רדיוהד ו-Yes). אין שום קרדיט ל-Arrangement, רק ל-Production. ממש תעלומה. האם הפרדת התפקידים היא המצאה ישראלית? אולי Arrangement מתייחס בעיקר למוזיקה קלאסית, כפי שהערך האנגלי אכן מציין? Pixie 08:08, 29 יוני 2005 (UTC)

אני מניח, גם מהפסקה האנגלית שלעיל, שמדובר בשני תפקידים שונים שיש ביניהם חפיפה רבה ולעיתים אף בלבול. נדב 08:13, 29 יוני 2005 (UTC)
לפיכך בהחלט יש לאחד את הערכים ולהוסיף פסקה בנוגע לבלבול. נראה לי פשוט ש-Producer הוא Arranger שלקח על עצמו גם כמה משימות ניהוליות, אך רק בנוסף למשימות המוזיקליות. אם יאושר האיחוד אני אכתוב פסקה יפה המבהירה את העניין, תוך התחשבות בכל מה שנאמר כאן. Pixie 08:19, 29 יוני 2005 (UTC)
מפיק מוזיקלי ועיבוד מוזיקלי הם שני תפקידים שונים לגמרי. המפיק המוזיקלי לוקח שיר ודואג להכל (אם זה מה שרשום שם, אני חשבתי שזה משהו אחר), והעיבוד המוזיקלי הוא פעולה שנעשית כמו הלחנה. העיבוד יכול להיות ליצירה, ובנוסף לשיר. כמובן שיש לי עוד מה להרחיב על העיבוד שעושים ליצירה, ואין להתבלבל בין שני הערכים. מפיק הוא אדם, ועיבוד הוא פעולה שנעשית, ולכן הם שני ערכים שונים לגמרי. Ofeky 10:32, 29 יוני 2005 (UTC)

רבותיי, מתקבל אצלי הרושם שכל המצביעים קראו את מחציתו הראשונה של הדיון והתעלמו מהמחצית השניה. אנא המשיכו לנמק מדוע אין לאחד את הערכים, כדי שגם אני אשתכנע. הערות כמו "חס וחלילה לאחד" לא תורמות. בכל מקרה, המצב כעת הוא ששני הערכים מדברים על אותו הדבר, לעתים באותן המילים בדיוק; האם זהו מצב נסבל? רצוי שמי שהצביע "להשאיר" ישכתב את הערכים וייצור הבדל ברור ביניהם, כי אני, כפי שכתבתי, לא סבור שיש הבדל בין מעבד ובין מפיק מוזיקלי (לפחות לא הבדל שלא ניתן להסביר בפסקה קצרצרה בערך המאוחד שאותו אני מציע). תודה, Pixie 16:18, 2 יולי 2005 (UTC)

עיבוד הוא ליצירה והפקה מוזיקלית היא לשיר! זה ששניהם כתובים באותן המילים, זה לא אומר שיש לאחד את הערכים. Ofeky 19:04, 2 יולי 2005 (UTC)
הגעתי לכאן במקרה ואני חייב להגיב. אין שום קשר בין מעבד מוזיקלי למפיק מוזיקלי. מעבד מוזיקלי יכול לקחת יצירה או שיר לעבד אותם לדוגמה לשירת מקהלה עם ארבעה קולות ותזמורת לכתוב פרטיטורה ולשים אותה במגרה. לאחר מותו של המעבד מישהו ימצא את העיבוד במגרה העיבוד ימצא חן בעיניו ויחליט שיש לבצע את היצירה וגם להפיק תקליטור. אז יש להחליט על ההרכב של המבצעים והמנצח על היצירה ולהתחיל בחזרות עד לביצוע מושלם. כאן יכול המפיק המוזיקלי של התקליטור להכנס לתמונה להחליט האם מקליטים במופע חי או באולפן הקלטה. או אולי מקליטים מופע באולם עם קהל או בלי קהל בהקלטה רב ערוצית ואז מעצבים סופית את הצליל באולפן. כך שהתפקיד של מפיק מוזיקלי הוא החוליה האחרונה בהפקה בעוד שהמעבד המוזיקלי הוא בעצם החוליה הראשונה ביצירה הזו.--‏Avin שיחה‏ 02:29, 22 באוגוסט 2006 (IDT)[תגובה]
מחזק את קודמי. • רוליג שיחה • אמצו חתול 01:45, 14 באוקטובר 2011 (IST)[תגובה]

המלצה[עריכת קוד מקור]

היי הייתי ממליץ לכתוב הפרשים בטונים מחצוצרה לכל מיני כלים 62.0.2.87 22:36, 3 בינואר 2014 (IST)[תגובה]