שיחה:פסוק (לוגיקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך חדש ובעיה טרמינולוגית קלה בצידו[עריכת קוד מקור]

התחלתי בכתיבת הערך כצעד לרפורמה כללית בערכי הלוגיקה בוויקפדיה. בעברית נפוץ מאוד הבלבול המצער בין פסוק ובין טענה והוא חלחל גם לערך הקודם ולאחרים. אפילו "תחשיב הפסוקים" שאליו מרפרר הערך המקורי איננו תחשיב פסוקים כלל. הוא תחשיב של פונקציות טענתיות. הדבר בולט מאוד באנגלית ומשום מה מתרגמי ספרי לוגיקה רעים בשנות השבעים בילבלו את המצב לדורות של תלמידים. יוצא מכלל זה פולקוב שערך את ההבחנה כהלכה (וטען רק, אם זכרוני אינו מטעני) שלא ישמור עליה פשוט משום שהביטוי "פונקציה טענתית" מסורבל. פתרונו (לדבר על טענות) אומץ כאן משום שהוא עדיף בהרבה על המצב הקודם, שכן פסוקים אינם יישים לוגיים כלל. רק תוכנם של פסוקים, הטענות הם מה שיכול לקבל ערך אמת. הדבר ניכר מאוד באנגלית. המכונה באנגלית propositional calculus צריך להיות מכונה תחשיב טענות. פרופוזישן היא טענה ולא פסוק כמובן. פסוק הוא Sentence... לא צריך כמובן לכתוב מחדש את הערך על תחשיב הפסוקים מחדש בשל כך, רק להעיר את תשומת ליבם של הקוראים שהתחשיב אינו מטפל בפסוקים כלל...Shandorsan - שיחה 08:59, 21 באוגוסט 2010 (IDT)

אין הבדל בין מושג ה"טענה" ומושג ה"פסוק", אני מניח שהתכוונת להבדל בין מושג ה"נוסחה" וה"פסוק". 194.90.167.4 17:05, 31 במאי 2013 (IDT)

תקרית הפסוק ותבנית הפסוק[עריכת קוד מקור]

הפסקה מאד מבלבלת. ראשית, אני חושב שרצוי לפתוח בהגדרה של כל אחד מהם לפני שמבהירים את ההבדלים. שנית, לא פעם יש התייחסות ל"פסוק", ולא ברור אם הכוונה לתבנית הפסוק או לתקרית או שמדובר בדבר שלישי שנבדל מהשניים. אודה למי שיבהיר את העניין. • רוליג שיחה • אמצו חתול 15:07, 28 בספטמבר 2010 (IST)