שיחה:קוסמטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הפניה לאיפור[עריכת קוד מקור]

אני לא ממש מבין בזה, אבל נראה לי שכדאי לעשות בערך הזה הפניה לערך איפור, זה אותו דבר לא? אלי5050 18:34, 16 יולי 2006 (IDT)

שוב הפניה[עריכת קוד מקור]

למה למחוק את דף ההפניה הזה? משתמש:עמיתנ

כי לדעתי הוא לא נכון. גם פתיח הערך איפור מטעה. לפי מה שהבנתי, איפור הוא רק חלק מקוסמטיקה, שכוללת את כלל מוצרי הטיפוח. pacmanשיחה 00:30, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

בדקתי וגם בויקי האנגלית קוסמטיקה ואיפור (make up) נמצאים בערך אחד. גם אני חשבתי שאיפור זה רק כיסוי הפנים וקוסמטיקה היא מילה המציינת את כלל מוצרי הטיפוח, אבל מקריאה בערך איפור ניתן לראות שדווקא הוא מכיל את התיאור המקובל לקוסמטיקה. בדיקה בגוגל גם לא מראה הבדל משמעותי.

טוב, לא יודע. עדיף שתשאל מישהו שמבין. pacmanשיחה 00:39, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

אז אולי כדאי לבטל את המחיקה ושאתה תשאל מישהו? זה מה שכתוב בויקיפדיה:דף הפניה -

...אל תמחקו הפניות אם: ...

3.הן יסייעו לקישור במקרה.

4.הן יקטינו את הסיכוי ליצירת ערכים כפולים.

5.הן מסייעות לחיפוש לפי ביטויים מסוימים.

אני חושב שההפניה עונה על כל המקרים.

זה לא נכון בכלל - קוסמטיקה זה איפור באנגלית, לא בעברית! בעברית זהו מכלול האמצעים לטיפוח הגוף - פילינג, אפיליציה וכו'. קוסמטיקאית בעברית זה beutition באנגלית. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 00:53, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

אתה צודק, אבל אנחנו מדברים על קוסמטיקה, ולא על קוסמטיקאית. ע"פ מילון אוקספורד cosmetic זה קוסמטי, מה גם שהמילה קוסמטיקה מקורה כמובן בלועזית, וקוסמטיקאית נגזר מהמילה הזו. משתמש:עמיתנ

אתה ממשיך להיצמד להגדרה באנגלית למרות שאמרתי לך שהיא אינה מקבילה למינוח שהשתרש בשפה העברית. לך לרחוב בישראל ושאל נשים מה זה קוסמטיקה - איפור לא יהיה התשובה. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 01:08, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
חבר'ה, אכפת לכם לערוך את הדיון המעניין הזה בשיחה: קוסמטיקה או שיחה: איפור? מפריעה לי ה"יש לך הודעה חדשה" כל דקה. (: pacmanשיחה 01:08, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

קוסמטיקה=איפור?[עריכת קוד מקור]

אין לי ספק שהאישה ברחוב תחשוב שיש הבדל בין קוסמטיקה לאיפור, אבל האמת היא שאין (על פי המילון והאנציקלופדיות השונות), ופה זו אנציקלופדיה. משתמש:עמיתנ

פעם אחרונה: את השפה לא קובעים מילונים אנגלי-עברי, את השפה קובעים בני-אדם. אם 100 מתוך 100 אנשים יגידו שקוסמטיקה זה שם כולל לטיפולי אסטתיקה (ולא לאיפור) אז זה הפירוש שלה - יתהפך העולם וזה עדיין יהיה הפירוש. לא אמשיך להתווכח. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 01:25, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
אפשר למחוק את הדף או שאתם רוצים להמשיך לקשקש כמו חבורת רכלנים בתור לקוסמטיקאי? דורית 01:29, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
תשאירי אותו. למען יראו ויראו הדורות הבאים (זאת כבר הפעם השניה שהפניה כזאת נעשית) --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 01:30, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
נו, שוין. אלכה לחפש את הפודרה או משהו. דורית 01:33, 11 אוגוסט 2006 (IDT)

נראה לי ששנינו מסכימים שהרוב המוחלט של האנשים חושב שיש הבדל בין קוסמטיקה לאיפור, אך הגורמים האחראים על השפה העברית (והאנגלית)חושבים שאין הבדל. השאלה כאן היא אינה על הערך הספציפי הזה, אלא על המדיניות הכללית - האם ללכת לפי הדעה הכללית של ההמון או לכתוב כאן את מה שהאקדמיה חושבת, ולהיות מתואם עם שאר הויקיפדיות. אני מציע להעביר את זה לבורר. משתמש:עמיתנ

יש לך קישור להחלטה של האקדמיה בעניין? --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 01:47, 11 אוגוסט 2006 (IDT)

לך יש סקר של מכון סקרים שאומר ש-100 מתוך 100 אומרים שקוסמטיקה ואיפור הם מושגים שונים?

ההתאמה לשאר הויקיפדיות נשארת בעינה, ואת ההנחה שקוסמטיקה ואיפור הם זהים אני אקח לא מהאקדמיה אלא ע"פ הויקי העברית והאנגלית, הבנתי שאלו שני מקורות מידע מהימנים...

אני תומך בצ'כלברה. זה טיפשי מאוד לעשות הפניה מקוסמטיקה לאיפור רק בגלל שככה זה באנגלית או משהו דומה; העניין הוא שזו ויקיפדיה העברית, וכשקורא יקליד כאן "קוסמטיקה" הוא יצפה למצוא ערך על קוסמטיקה במשמעות הרווחת שלה בעברית, ולא ערך על איפור בלבד. pacmanשיחה 02:00, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

רוב האנשים חושבים שהקוטב המגנטי הצפוני נמצא באותו מקום כמו הקוטב הצפוני.

רוב האנשים חושבים שהסיפור המפורסם על הסוס הטרויאני נמצא באיליאדה.

רוב האנשים חושבים שהאסטרונאוט המצולם בתמונה המפורסמת על הירח הוא ניל ארמסטרונג.

רוב האנשים חושבים שקוסמטיקה ואיפור הם מושגים שונים.

רוב האנשים, או בעצם כולם חשבו שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ.

לפעמים הציבור טועה.

יש אמת. אחת. קוסמטיקה ואיפור אחד הם.

למה להתעלם מהאמת?

אני מציע לכתוב פסקת הבהרה בערך המאוחד קוסמטיקה-איפור שמסביר את הטעות של רוב האנשים, ולשים את זה בהידעת? של ה-11 באוגוסט.

למען יראו ויראו.

ואוו! חבל על הזמן של כולנו. בחר בורר ושהוא יחליט. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 02:14, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
קודם כל, אני מניח, לצורך הדיון, שאכן במילונים כתוב ש"קוסמטיקה=איפור", למרות שזה לא הוכח כאן ואני בספק אם זה יוכח. הטענה כי 'המילה קיימת בשפות אחרות" היא חסרת משמעות - מילים משנות את משמעותן במעבר משפה לשפה, וע"ע "מניאק".
הייתי מציע לעמית לקרוא את הערך פילוסופיה של הלשון, אלא שזה קצרמר עלוב. במקום זאת, אצטט משפט אחד של לודוויג ויטגנשטיין: "המשמעות של מילה היא השימוש בה".
בפרפראזה על דבריו של עמית, השאלה היא לא היכן חושבים רוב האנשים שנמצא הקוטב המגנטי - השאלה היא היכן חושבים רוב המצפנים שהוא נמצא. את מיקומו של הקוטב אנו קובעים באמצעות מצפן, את משמעותה של מילה אנו קובעים באמצעות בדיקת האופן בו אנשים משתמשים בה. להחלטות האקדמיה ולכתוב במילונים יש משמעות - אבל רק כחלק מהגורמים המשפיעים על אותו השימוש. נדב 08:32, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

אינני יודע באיזה מילונים השתמשו הכותבים כאן, אבל לפי המילונים שלפני, וגם לפי דעתי, קוסמטיקה ואיפור הם שני מושגים נפרדים. מילון אבן שושן (מהדורת 2000) מגדיר "קוסמטיקה - מיני תמרוקים לעידון הגוף, העור השערות וכיוצא בזה" וכן "קוסמטיקאי - מומחה לטיפול בעור הפנים ובטיפוח החן". לעומתם "איפור - שינוי המראה החיצוני על ידי צביעת הפנים, הדבקת זקן, חבישת פאה נוכרית וכדומה - לשם התחפשות או משחק"; מן המפורסמות שאיפור משמש גם (ובעיקר) ליופי, אך משום מה מילון אבן שושן אינו מזכיר זאת. מילון כיס ספיר מגדיר "קוסמטיקה - תכשירים לטיפוח היופי, תמרוקים", "איפור - צביעת הפנים באבקה סומק וכדומה". מורפיקס מתרגם קוסמטיקה cosmetics, ואיפור makeup ; cosmetics. המסקנה שלי: איפור הוא אחד הכלים המשמשים בקוסמטיקה, וזה מקור הבלבול שנוצר כאן, אך מדובר בשני מושגים נפרדים, הראויים לערכים נפרדים. העובדה שוויקיפדיה האנגלית אינה מבחינה בין makeup לבין cosmetics אינה משנה דבר. בוויקיפדיות אחרות מתקיימת ההבחנה, בצרפתית, למשל, fr:Cosmétique fr:Maquillage, וכך גם בגרמנית. דוד שי 10:28, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

כתבתי את הערך קוסמטיקה, ואני מקווה שבזאת מובהר היטב ההבדל בין איפור לקוסמטיקה. דוד שי 10:51, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

ניתוח[עריכת קוד מקור]

מה ההבדל בין cosmetics איפור לcosmetic surgery? אין "ניתוח איפור". נרקיסוס 02:37, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

אני משער ש-cosmetic surgery הוא מה שקרוי בעברית "איפור קבוע" - איפור שנוצר באמצעות פעולה כירורגית. דוד שי 10:52, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
במחשבה שנייה: ניתוח קוסמטי הוא ניתוח שיעדיו קוסמטיים. דוד שי 12:38, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

דפי זהב[עריכת קוד מקור]

פרסום בדפי זהב הוא אינדיקציה טובה לשאלה מה אנשים חושבים. יש הרבה מאד בעלי עסקים הנמצאים רק בערך איפור, ועוד הרבה מאד רק בערך קוסמטיקאים. גם השירותים שמציעים נראים שונים או כוללים גם אחד את השני בנפרד ( הקוסמטיקאים מציעים גם איפור וההיפך ). ובכלל: האיפור נראה כמו משהו ספציפי, חלק מתוך הקוסמטיקה. להפנות איפור לקוסמטיקה - זה ממש לא מדוייק Roniva 08:59, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

רופאים[עריכת קוד מקור]

לא צריך שום התמחות בשביל לבצע ניתוח פלסטי בישראל. התחום פרוץ לחלוטין וכל בעל תעודת MD יכול לעשות זאת. --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 13:50, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

זה שאין דרישה פורמלית, אינו אומר שלא צריך התמחות. אין ספק שנחוצה התמחות, גם אם המחוקק הישראלי לא נתן דעתו לכך. דוד שי 14:13, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

ראו כאן. בברכה, נרקיסוס 14:19, 11 אוגוסט 2006 (IDT)

ואוו זה מתחילת החודש! חידשת לי וטוב שכך --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 14:24, 11 באוגוסט 2006 (IDT)
אין ספק שבחודש האחרון הכנסת עושה המון... סתתתתם.. אחד החוקים החשובים שנחקקו לאחרונה. נרקיסוס 14:28, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

דפי זהב[עריכת קוד מקור]

כמו עתונות, האם דפי זהב משקפים או שמא מתיימרים לעצב את אשר קוראיהם חושבים? בכל מקרה קוסמטיקה ואיפור אינן מילים נרדפות ובוודאי ראויות להתייסות כל אחת בפני עצמה. ואף ניתן לערוך טיפול קוסמטי בטקסט של דפי זהב או עתונות אך אינני יודעת אם הייתי "מאפרת" טקסט... Hig


לא ברורה המחיקה של העריכה.[עריכת קוד מקור]

סלולותרפיה, בדיוק כמו מזוטרפיה מהווה סוג טיפול בקוסמטיקה, ולכן לא מהווה פרסום. אם מדובר בפרסום אזי יש למחוק גם את חברות לוריאל, אליזבת ארדן ועוד אחרות המופיעות בערך 'קוסמטיקה'. בדיוק כפי שמדובר בחברות קוסמטיקה המהוות חברות חלוצות בתחום הקוסמטיקה, כך גם חברת ג'רנטיק, אותה הוספתי בעריכה, המהווה חלוצה בתחום הסלולותרפיה בקוסמטיקה (וזה לא פרסום אלא עובדה). הן בעריכה והן בערך החדש שהוספתי החברה מוצגת כחלוצה בתחום ואין לגביה פרסום כמובילה בתחום.

כנ"ל גם לגבי הערך 'סלולותרפיה' שנמחק.

דעתי כדעתך, ואני נוטה יותר לכיוון של מחיקת רשימת החברות. יוסישיחה 14:18, 16 במרץ 2010 (IST)


ואם כבר מחיקה - אזי מחיקת כל חברה המופיעה בויקיפדיה, כי יוצא מכאן שכל הזכרת שם חברה כמוה כפרסום

ואני עדיין לא מבינה מדוע נמחק, ולא מדובר בנימה קנטרנית.

כל ערך לגופו. אני לא רואה את החשיבות בציון שמות חברות מסחריות בולטות בערך הנוגע לתחום מסוים. כמו שבטלוויזיה הגיוני לא למצוא רשימת חברות שמייצרות טלוויזיות, כך גם כאן. מצד שני, זה מגוחך לרצות למחוק ערך כמו מיקרוסופט. יוסישיחה 18:46, 16 במרץ 2010 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 06:55, 16 במאי 2013 (IDT)