שיחה:שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שכ"ל הוא רק ללימודים גבוהים? לא נראה לי. אסתר 23:18, 16 אפריל 2006 (UTC)

אני מסכים עם אסתר, ונראה לי ששם הערך צריך להיות שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה - שם מסורבל אך מדויק יותר. דוד שי 02:42, 17 אפריל 2006 (UTC)
אם משנים את השם באופן זה יש לדאוג לקישורים פנימיים - ל"שכר לימוד" עוד יגיעו, אבל ל"במוסד להשכלה גבוהה", לא בטוח. כרגע אין אף ערך שיש בו קישור לפה, מלבד השיוך לקטגוריה:חינוך. odedee שיחה‏ 03:41, 17 אפריל 2006 (UTC)
גם אני מסכים, למרות שלא יצא לי לשמוע שלתשלום לגן ילדים או לביה"ס מתייחסים כ"שכר לימוד". בנוסף, אם יווצר ערך ראשי "שכר לימוד", האם הוא לא יהיה קצרמר? לדעתי על שכרי הלימוד שלא להשכלה גבוהה אין הרבה מה לומר. מדוע שלא נשנה את שורת הפתיחה בערך הנוכחי כך שתכלול את כל האפשרויות, ואז ניצור תת-פרק "שכר לימוד במוסדות להשכלה גבוהה" ונכליל תחתיו את כל מה שכתבתי? בוויקי האנגלית והגרמנית, אגב, מדובר רק על שכר הלימוד להשכלה גבוהה, ולא הצלחתי למצוא ערך שמדבר על שכר הלימוד בגן או בביה"ס. מה דעתכם? Pixie 09:23, 17 אפריל 2006 (UTC)
חוק לימוד חובה קובע פורמלית שבישראל הלימוד מגיל 5 ועד גיל 13 יהיה חינם, אך למעשה נדרשים ההורים לתשלומים שונים, והנושא עולה לדיון לעתים קרובות. לא זכור לי אם לימוד תיכון הוא "חינם", אבל זכור לי שהוא עלה לי, עד לפני שנים מעטות, כ-1,500 שקל לשנה. בקיצור, אפשר לפרט בנושא זה, בוודאי אם מישהו יצליח להביא השוואה בינלאומית, כך שיש מקום לשני ערכים: שכר לימוד שיעסוק בנושא הכללי, ושכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה, שהוא הערך שלפנינו. דוד שי 10:07, 17 אפריל 2006 (UTC)

למה שני ערכים?[עריכת קוד מקור]

נראה לי קצת מוזר שיש שני ערכים - שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה ושכר לימוד.

לדעתי צירך למזג אותם לשכר לימוד.

אין כמעט דרך להגיע לערך הזה, כי בנוסף לשמו המסורבל יש רק שני קישורים אליו - משכר לימוד ומאוניברסיטה.

אני לא רואה סיבה לפיצול. --אמיר א. אהרוני 22:39, 17 באוקטובר 2006 (IST)

אה, ודף השיחה של שכר לימוד מפנה לכאן. עוד דבר תמוה. --אמיר א. אהרוני 22:41, 17 באוקטובר 2006 (IST)
אף אני מסכים שיש לאחד. --Golf Bravo 19:12, 4 בנובמבר 2006 (IST)
אני מתנגד לאיחוד. הערך שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה עוסק באופן ספציפי בנושא הנגזר משמו, ולא בהיבטים הכלליים של שכר לימוד. הערך שכר לימוד בא לעסוק בנושא זה במסלולי לימודים שונים, ו"שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה" יהיה רק סעיף אחד בו, עם הפניה לערך המורחב. את ההפניה של דף השיחה ביטלתי (היא נולדה בעת העברת הערך). דוד שי 20:12, 4 בנובמבר 2006 (IST)
אבל מה כל־כך נורא שזה יהיה סעיף אחד מתוך הערך על שכר לימוד? באנגלית זה ערך אחד והם מסתדרים. גם מאבקי־סטודנטים ממש לא ייחודיים לישראל. --אמיר א. אהרוני 20:17, 4 בנובמבר 2006 (IST)
במצבו הנוכחי של הערך שכר לימוד, הפיכת שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה לסעיף בתוכו תיצור דיספרופורציה, וכאשר שכר לימוד יורחב, הפיכת שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה לסעיף בתוכו תהיה מיותרת. דוד שי 20:45, 4 בנובמבר 2006 (IST)

הבינוויקי שגוי[עריכת קוד מקור]

מפנה ל-Tuition, שהוא שכ"ל באופן כללי, ולא ל-college tuition שמתאים יותר. רונן א. קידר 13:31, 8 במאי 2007 (IDT)

סידרתי (גם באתר באנגלית) למון ליים 02:21, 13 במאי 2007 (IDT)

הרקע למאבק הסטודנטים[עריכת קוד מקור]

שאלה לדוד שי: לדעתי לא ניתן להפריד בין מאבק 07 לבין האוירה הציבורית שמסביב. ידוע לכולם שהסטודנטים בישראל לא ממהרים לצאת לרחובות, וסביר להניח שהמאבק לא היה מחזיק מעמד אלמלא מה שקורה מסביב. אצא מנקודת הנחה שאתה מאמין שמה שנכתב במקור לא אובייקטיבי - האם תוכל לחוות את דעתך כיצד ניתן לכתוב זאת בצורה נייטרלית? או לחילופין אם אתה מאמין שיש לכתוב זאת אך בערך אחר - היכן המקום המתאים לדעתך? תודה מראש. Yosey 09:11, 9 במאי 2007 (IDT)

ההגדרה "שכר לימוד סמלי" אינה מתאימה.[עריכת קוד מקור]

כי מדובר בסכומים לחלוטין לא "סמליים". יש לשנות לשכר לימוד מוגבל. הגדרה זו, והבהרה נוספת, תחסוך את ההערה ששכר לימוד סמלי אינו בהכרח נמוך וכו', ואת המשפט הבא לגבי המימון בארץ, שאינו שייך כלל לפרק זה אלא לפרק המימון (וגם אינו הגיוני, כי ברור שמי שאינו עובד יתקשה לממן בעצמו שכר דירה, הוצאות מחיה ושכר לימוד). נרו יאיר 20:37, 18 בספטמבר 2007 (IST)

שאלה לגבי מדינות שבהן לא משלמים שכר לימוד[עריכת קוד מקור]

האם כך הוא ביחס לכל התארים? מהי המדיניות שם לגבי תנאי קבלה? נרו יאיר 20:38, 18 בספטמבר 2007 (IST)

אז כמה עולה שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה?[עריכת קוד מקור]

תמוה בעיני שבערך שנקרא "שכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה" אין אפילו רמז לכמה, בשורה התחתונה ובשקלים, עולה שכר לימוד לשנה במוסד אקדמי. כשאני נכנס לכזה ערך אני מצפה לקבל תשובה ברורה לשאלה הזאת ולא לשאלה כמה אחוזים משכר הלימוד המדינה מסבסדת ביחס לשנה שעברה. לגופו של עניין אני חושב שהשכר הוא כ-10,000 ש"ח לשנה ללימודים באוניברסיטה. מישהו יכול להביא מקור מדויק בעניין?--קפיטוליני - שיחה 22:36, 31 באוגוסט 2008 (IDT)

שכר הלימוד בישראל[עריכת קוד מקור]

שכר הלימוד בישראל הינו אחד מהגבוהים בעולם (החישוב מבוצע בהתאם לכוח הקנייה, למעשה הוא נמצא במקום השישי בעולם, בהשוואה למדינות הoecd וגם זאת כשההשוואה הינה בין המוסדות המתוקצבים בישראל (אוניברסיטאות ומספר מכללות) למוסדות הפרטיים בחו"ל, קרי, ההשואה אינה מדויקת ובפועל שכר הלימוד בישראל נמצא במקום גבוה יותר, יישום המלצות ועדת שוחט לנושא שכר הלימוד עלול היה להביא את ישראל למקום הראשון מבין מדינות הoecd בגובה שכר הלימוד. בדצמבר 2007 התקבלה החלטה באוניברסיטת הרווארד בארה"ב לפיה שכר הלימוד לבני המעמד הבינוני ומטה יופחת מאוד (בהתאם להכנסה) ויהווה 10% בלבד מהכנסתם, הדבר נבע מכך ששכר הלימוד היווה חסם כניסה לאותם אנשים. גם בישראל, שכר הלימוד מהווה חסם כניסה להשכלה הגבוהה וזאת בניגוד גמור למטרות הבסיסיות שלשמן הוקמו אוניברסיטאות מלכתחילה והן חקירת הידע והפצתו.

בהתאם להמלצות הועדות שדנו בנושא שכר הלימוד, שכר הלימוד צריך להיות מוצמד למדד המחירים לצרכן ומסכום זה צריכה להתבצע הפחתה, ההפחתה צריכה להיות ממומנת ע"י תקצוב מהאוצר. שכר הלימוד בישראל אינו כולל שירותים נלווים הניתנים לסטודנטים כגון עלויות ביטחון, חנייה וכו' הנגבות מהסטודנטים בנפרד. נכתב על-ידי אלמוני ב-11:15, 4 בספטמבר 2008