שיחת קטגוריה:אסלאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שינוי תת הקטגוריות[עריכת קוד מקור]

הצעתי


חלוקת הקטגוריה הנוכחית אינה נותנת מענה טוב, היות שמרבית הערכים אינם נמצאים בתת קטגוריה. מצורפת המלצתי, מה דעתכם? הריבועים הסגולים מסמנים חלוקה שאיני בטוחה לגביה - בנוגע לאסכטולוגיה אסלאמית, כמעט ואין לנו ערכים בנושא, אולם אני לא יודעת תחת איזו תת קטגוריה ניתון להכליל את זה. בנוגע לאסכולות הכלאם (התיאולוגיה האסלאמית) קיימת בעייתיות מסויימת בהכללת תיאולוגיה תחת הלכה, עם זאת אין פוטנציאל התפתחות לתת קטגוריה "כלאם" או "תיאולוגיה אסלאמית" לדעתי ולכן אין טעם ביצירת תת קטגוריה נפרדת. אשמח לרעיונות אחרים. אליזבט •• שיחה 22:00, 3 בינואר 2007 (IST)

זה נראה מצוין, כולל הרובריקות הסגולות. אני רק מקווה שיש לנו מספיק מאמרים כדי למלא את התת-קטגוריות. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 22:12, 3 בינואר 2007 (IST)
כבר כיום זו קטגוריה די מכובדת, בתקווה נמשיך להרחיבה בזמן הקרוב :).אליזבט •• שיחה 22:21, 3 בינואר 2007 (IST)
יפה מאוד, אליז. על פניה, זו נראית לי חלוקה מצוינת. אלדדשיחה 23:04, 3 בינואר 2007 (IST)
בנוגע לאסכטולוגיה ,אני מסכים איתך .אולם נראה שיש צורך להבחין בין אסכולות הכלאם שמזוהות בדרך כלל עם התיאולגיה של המועתזילה ובין התיאולוגיות של הסונים ושל השיעים שמוגדרים בשם אחר לחלוטין והוא אל-עקידה (האני מאמין) .אפשר לשנות את השם אסכולות הכלאם לתיאולוגיה מוסלמית ואם אין מנוס אפשר להכליל אותה עם ההלכה למרות שאני לא חושב שזה רעיון טוב .אשרף 23:10, 3 בינואר 2007 (IST)
אשרף, האם ארכאן אלאסלאם נחשבים ל-עקאא'ד, עיקרי אמונה? אלדדשיחה 23:12, 3 בינואר 2007 (IST)
זאת שאלה גדולה , אשתדל לפרש בהתאם לתפיסה המוסלמית ,בימי הביניים נתפסו ארכאן אל-אסלאם כחלק מן ההלכה עצמה(מלבד העדות) , בגלל שההלכה מתייחסת למצוות , תעשה ואל תעשה (להתפלל לצום וכך ) .עיקרי האמונה התייחסו בעיקר לדרכי הוכחת האני מאמין .למשל מדוע מצווה המוסלמי להאמין באללה ולמה יש לו 99 שמות. ומדוע חייב המוסלמי ליישם את ההלכה המוסלמית או להתפלל .כך שהתיאלוגיה עוסקת בעיקר בשאלות בכדי להצדיק את קיום האיסלאם עצמו בניגוד להלכה שאומרת , תעשה ואל תעשה ומנסה לתת תשובות למציאות החברתית והפוליטית אשר קיימת .אשרף 23:45, 3 בינואר 2007 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: יופי של עבודה! אבל נדמה לי שאולי אפשר קצת לפשט את העץ ולאחד כמה תת-תת-תת-קטגוריות. לדוגמא, אני לא בטוח שהכרחי קטגוריה נפרדת למסגדים ולארכיטקטורה אסלאמית, או שתי קטגוריות נפרדות להלכה אסלאמית, פלוס הקטגוריה "הלכה אסלאמית". ברור שאם קטגוריה מסוימת "מתמלאת", ויש בה כמות ערכים המזמינה פיצול נוסף אפשר תמיד להוסיף תת-קטגוריות. אביעד המקורי 23:11, 3 בינואר 2007 (IST)
לדעתי קטגוריה של ארכיטקטורה מוסלמית היא חיונית , מלבד המסגדים , יש ארמונות , גשרים , מבני ממשל וכדומה .אני חושב שעניין הקטגוריות יכול להקל על הקורא בצורה משמעותית ויציג לקורא שאין בפועל איסלאם אחד שאפשר להצביע עליו ולומר זה האיסלאם . אשרף 23:45, 3 בינואר 2007 (IST)
אשרף, לא ממש הבנתי מהי הצעתך. מה דעתך על לעשות תת-קטגוריה בשם "תיאולוגיה מוסלמית" (ובה ימצאו ערכים כמו מועתזילה ותת-תת קטגוריה בשם "עקידה". או ההפך - תת-קטגוריה עקידה, ותחתה "תיאולוגית מוסלמית". אליזבט •• שיחה 00:07, 4 בינואר 2007 (IST)
רק כדי להבהיר, אני לא בא מנקודת מוצא של חקר האסלאם (תחום שהידע שלי בו הוא שטחי, וגם זה במקרה הטוב) אלא מנקודת מוצא מתודולוגית. אין טעם ליצור תת-קטגוריות ותת-תת-קטגוריות אם בכל אחת יהיה ערך אחד או שניים. בינתיים אין לנו בוויקיפדיה העברית ערכים על הארמונות, הגשרים וכו' בעולם המוסלמי - כשיהיו יהיה באמת מקום לשתי קטגוריות נפרדות, אבל אני לא רואה טעם להחזיק קטגוריה בשם "אדריכלות איסלאמית" שיש בה רק את ארמון אלהמברה ואת "קטגוריה: מסגדים". אביעד המקורי 10:12, 4 בינואר 2007 (IST)
בבירור הרי מסגדים צריכים להימצא תחת קטגוריה כללית יותר של ארכיטקטורה, אומנם כיום אין לנו ערכים רבים בנושא, אבל בתקווה המצב ישתפר בקרוב. נראה לי שעדיף להכין את התשתית להרחבה העתידית כעת ולא בדיעבד. אליזבט •• שיחה 16:54, 4 בינואר 2007 (IST)
אני חושב שההצעה המעדפת היא לעשות תת קטגוריה בשם התיאולוגיה המוסלמית שהיא למעשה אל-עקידה . בתת הקטגוריה הזאת נתייחס לתיאולגיה של המועתזילה ולתיאלוגיה של הסונה .אשרף 15:39, 5 בינואר 2007 (IST)
נעשה כעצת המומחים. אתחיל בשינויים. אליזבט •• שיחה 16:34, 5 בינואר 2007 (IST)

התבנית המעצבנת[עריכת קוד מקור]

הסרתי למירב הבנתי את הקטלוג האוטומטי שעושה תבנית:אסלאם לערכים (היא מציבה אותם בקטגוריה:אסלאם. אולם ערכים כמו אבאדיה עדיין נמצאים בקטגוריה הכללית. מישהו יודע מה הבעיה? אליזבט •• שיחה 17:35, 5 בינואר 2007 (IST)

סיוע בקטלוג ערך[עריכת קוד מקור]

האם יש תת-קטגוריה שלדעתכם מתאים להכניס לתוכה את חלוקת העולם על פי האסלאם? שי חלצי - שיחה 19:44, 5 באפריל 2010 (IDT)