לדלג לתוכן

שיחת קטגוריה:גאוגרפיה

תוכן הדף אינו נתמך בשפות אחרות.
הוספת נושא
מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

האם אין התת קטגוריות הרים ורכסי הרים אינן מקבילות ? 15:25, 1 נוב' 2004 (UTC)


מישהו רוצה לקחת על עצמו את הקמת פורטל גאוגרפיה? Lazylemon 12:53, 27 נוב' 2004 (UTC)

בעיקרון פורטל המדינות של Ramiy מכיל את רוב המידע (פחות או יותר) ששי בויקיפדיה נכון לעכשיו. צריך רק להוסיף שתי פיסקאות בנושאים יותר גאוגרפיים מסורתיים ויש לנו פורטל לתפארת. מלך הג'ונגל 13:27, 27 נוב' 2004 (UTC)

אין לי בעיה שפורטל המדינות יהווה בסיס, אבל ברור שכותרת הפורטל צריכה להיות "גאוגרפיה" ולא "מדינות העולם". אין סיבה להפוך את מדינות העולם לפורטל. Lazylemon 13:32, 27 נוב' 2004 (UTC)

לדעתי כל אחד משני הנושאים ראוי לפורטל נפרד, משום שמדובר בשני נושאים עשירים במיוחד. בוודאי שיש סיבה להפוך את מדינות העולם לפורטל: יש בו 175 ערכים ו-10 קטגוריות, והוא מעורר עניין רב גם אצל אנשים שגיאוגרפיה (במשמעותה המצומצמת, כגיאוגרפיה פיסית), אינה מעניינת אותם. דוד שי 22:11, 27 נוב' 2004 (UTC)

גאוגרפיה או גיאוגרפיה[עריכת קוד מקור]

הקטגוריה נקראת גאוגרפיה (ללא י') בעוד הערך נקרא גיאוגרפיה (עם י') וגם כל תתי הנושאים במדינות נקראים גיאו. מהי הצורה הנכונה בעברית? יש בלשן בקהל? מלך הג'ונגל 13:39, 27 נוב' 2004 (UTC)

על-פי המילון החדש אפילו בכתיב מנוקד יש לכתוב גיאוגרפיה, וכך נהגתי בכל הערכים שהייתי מעורב במתן שם להם, אבל איני בטוח שזו התשובה היחידה לשאלה זו. בחיפוש בגוגל מצאתי דפים רבים מאוד שבהם מופיעה המילה בשתי צורות הכתיב של באותו דף, ואפילו באתר של האקדמיה ללשון העברית מצאתי דף כזה. דוד שי 22:02, 27 נוב' 2004 (UTC)
בשני מילונים שונים שיש בידי הצורה היא גיאוגרפיה. יש לשים לב שגם הערך גיאולוגיה בא מאותו שורש והוא כתוב ביוד. לדעתי יש להחליף גאוגרפיה לגיאוגרפיה בכל מקום.
אביהו 05:18, 28 נוב' 2004 (UTC)
שוחחתי בנושא עם ידידתי שעבדה שנים רבות באקדמיה ללשון העברית, ושבילי העברית נהירים לה כשבילי כפות ידיה, והיא פתרה לי את החידה: לפני כשש שנים החליטה האקדמיה שמילים כדוגמת גאוגרפיה ותאוריה ייכתבו כך, בלי י'. לכן "המילון החדש" שבידי (וגם מילוניו של אביהו) כבר מיושן. בדקתי במהדורה האחרונה של "מילון אבן שושן" (זהו שם המהדורה הנוכחית של "המילון החדש"), ואכן הוא כותב גאוגרפיה ותאוריה, בכתיב מנוקד ובכתיב חסר ניקוד. דוד שי 10:04, 28 נוב' 2004 (UTC)
שנעביר או שיש טעם לוודא עם האקדמיה בעצמה? יש לאקדמיה בכלל אימייל כלשהו שדרכו הם עונים על תשובות? מלך הג'ונגל 15:26, 28 נוב' 2004 (UTC)
התשובה ודאית לחלוטין. דוד שי 20:05, 28 נוב' 2004 (UTC)

ומה לגבי גיאולוגיה? אני מניח שאותו חוק תקף גם לגביה.. מלך הג'ונגל 18:02, 1 דצמ' 2004 (UTC)

כמובן. דוד שי 23:48, 1 דצמ' 2004 (UTC)
ברצוני להציע פתרון פשוט לדילמה: כתבו - גיאוגראפיה. המילה גיאוגראפיה אינה מילה עברית אלא יוונית ולכן קצת מוזר להתייעץ עם האקדמיה ללשון העברית (על אף הערכתי המלאה כלפיה). אני מכירה שתי גרסאות לפירוש המילה ולמיטב ידיעתי השנייה היא היותר נכונה.
  • גרסה ראשונה: פירוש השם נובע מ"גיאו" (אדמה) ו"גרפיה" (רישום).
  • גרסה שנייה (הנתמכת בכמה מקורות): "גיאוגראפיה" מורכבת מהמילים היווניות "גֵי" (אדמה או ארץ) ו"גראפֵיין" (שפירושה לכתוב).

ייתכן ויש בשתי הגרסאות שמץ של אמת ואולי אף השנייה נובעת מהראשונה או להיפך. בכל אופן, מתוך הפירושים האלה נובעת הסיבה למה במשך תקופה מסויימת כינו בעברית את המקצוע בשם "כתיבת הארץ". אולי כדאי להתייעץ עם פרופ' או ד"ר לגיאוגראפיה. תמיד אפשר גם לאתר ולפנות אל מישהו ממחברי אנציקלופדיה עברית כלשהי.

יסמין אלון.

ישנו הר חשוב באלג'יריה שיש מקום שתכתבו עליו, ההר הכי גדול באלג'יריה וברכס הרים שנקרא אלהגר[עריכת קוד מקור]

הנה הכתובת באנגלית, זה קצרמר, ואני לא יודע בכלל קרוא וכתוב (אין לי שמץ איך יוצרים SKELETON של ויקיפדיה), בוודאי יש מישהו שיסכים לכתוב על זה:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Tahat

זה דבר מצחיק, אבל זאת לא הלצה, בחיי שיש הר כזה.