שיחת קטגוריה:ישיבות גדולות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נדמה שזהו הכינוי לישיבות 'על-תיכוניות' חרדיות, בעוד שבחורים דתיים-לאומיים הולכים לישיבות הסדר או "ישיבות גבוהות". כך גם נראה לפי הערכים הכלולים בסיווג זה. אם כך, יש להציב קט' זו תחת "יהדות חרדית". שילוני 10:02, 18 במאי 2007 (IDT)

זו שאלת טרמינולוגיה, כי "ישיבה גבוהה"="ישיבה גדולה" מבחינת המסגרת והסגנון (100% מהזמן לימוד תורה, בדרך כלל גמרא, מיועד לבני 18+). כיוון שיש כמה מושגים מקבילים (אני מניח שיש עוד 2-3 ששכחנו, אולי "ישיבה קדושה") ואני בכלל לא בטוח שהחלוקה המגזרית הזו מדוייקת (מה גם שיש ישיבות שאינן שייכות במובהק לאחד מהמגזרים), עדיף להסתפק בקטגוריה יחידה ובראש הקטגוריה לציין את המונחים המקובלים. ‏DGtal‏ 10:54, 18 במאי 2007 (IDT)
אדרבה, הטרמינולוגיה היא החשובה כאן (אלא אם ניצור קט' "ישיבות חרדיות" ו-"ישיבות ציוניות"). לדעתי יש להבחין בין השניים. ההבדלים אינם רק בסוג הכיפה לראש הלומדים אלא גם בחומר הנלמד, בהדגשים, בסגנון. ה"ישיבות שאינן שייכות במובהק לאחד מהמגזרים" (אילו הם?) הם מיעוט היוצא מן הכלל המעיד על הכלל. שילוני 11:17, 18 במאי 2007 (IDT)
נראה לי שאתה צודק. ישיבות "בלתי מזדהות" קשה למצוא (אולי כמה ישיבות ספרדיות, ישיבות לחוזרים בתשובה (ז'אנר בפני עצמו) וישיבות בחו"ל, אולי) ובמקרה "הכי גרוע" אפשר לשייך אותם לשתי הקטגוריות או להשאירם בקטגוריית העל יחד עם ישיבות שאין בהן חלוקה מוגדרת לגילאים (בעיקר ישיבות היסטוריות). ‏DGtal‏ 12:24, 18 במאי 2007 (IDT)
אני יצרתי קטגוריה זו כיון שהיא היתה חסרה. כל הישיבות המופיעות כאן היו תחת הקטגוריה הכללית מדי - ישיבות. ככלל, יש אי סדר בקט' "ישיבות ובקטגוריות המשנה, מה שדורש תיקון קצת יסודי, צריך ליצור עוד קט' משנה מתאימות, להכניס לשם את הדפים המתאימים ולהורידם מהקט' הראשית - "ישיבות". כרגע הכל נמצא תחת הקט' מוסדות לימוד תורניים, כך שאני לא חושב שיש מקום להעביר ל"יהדות חרדית". בתודה, ארי. 14:03, 18 במאי 2007 (IDT)

שלא כמו מוסד אקדמאי[עריכת קוד מקור]

הישיבה גדולה, מהווה עבור הבחור החרדי מקום לימודים ללא הגבלת זמן. היינו, עד ליום נישואיו.