שיחת קטגוריה:רקדניות לפי מוצא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר קטגוריה זו בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־11 בינואר 2018

דוג'רית, הקטגוריה נראית כקטגוריה כפולה של קטגוריה:רקדנים לפי מדינה ומבנה הקטגוריה יוצר מעט בלאגן - למשל

  • רקדניות לפי מוצא => רקדניות גרמניות
  • רקדנים לפי מדינה => רקדנים גרמנים (מכילה רק תת קטגוריה:) => רקדניות גרמניות

כך ששמות הקטגוריות לא אחידים ("לפי מוצא"/"לפי מדינה") ויוצר כפל חלוקות (גם לפי מגדר, וגם לפי מדינה). בעיני אין צורך בחלוקה כפולה - די בחלוקה רגילה לפי מדינה. ערן - שיחה 00:03, 3 בינואר 2018 (IST)

הקהילה כבר דנה על הקטגור לפי מגדר לא מעט פעמים (בעיקר במזנון). קיים צורך בקטגור לפי מגדר, והקטגוריה:רקדניות לפי מוצא נוצרה על בסיס צורך זה וכן על אותו עקרון של קטגוריה:זמרות לפי מוצא, קטגוריה:מדעניות לפי מוצא, קטגוריה:ספורטאיות לפי מוצא וכן הלאה. אין שום סיבה להשאיר את הרקדניות, המדעניות והזמרות מפוזרות בבלגן אם ניתן לסדר אותן לפי מוצא, בדיוק כמו שאין סיבה לעשות כן בכל קטגוריה אחרת שעניינה אישים. לכן לא מדובר בקטגור כפול (אלא אם אתה סבור שגם הקטגוריה:מדעניות היא בבחינת כפילות לקטגוריה:מדענים, אבל זה כבר דיון אחר שדשנו בו במזנון ואף בהצבעות מחיקה לא מעט). בנוסף, איני מוצאת שום פגם בעובדה שהקטגוריה:רקדנים גרמנים מכילה (נכון להיום) רק את הקטגוריה:רקדניות גרמניות. להפך - הקטגוריה 'רקדנים גרמנים' מהווה את השלד (או אם תרצה - את המדף) עליו יושבת קטגוריה זו.
לגבי החלוקה במרחב הקטגוריות בין אישים לפי מדינה לבין אישים לפי מוצא: אין מדובר בנושא שיש לעסוק בו בקטגוריה הספציפית הזו משום שהוא נוגע למאות קטגוריות נוספות. דה פקטו, קיימות בוויקיפדיה הרבה מאוד קטגוריות של 'אישים לפי מוצא' הכוללות בתוכן אישים לפי מדינה. לדוגמה: קטגוריה:סופרים לפי מוצא, קטגוריה:ציירים לפי מוצא, קטגוריה:מלחינים לפי מוצא, קטגוריה:מוזיקאים לפי מוצא, קטגוריה:מדענים לפי מוצא וכן הלאה. לקטגוריות האלו נחשפתי כשהתחלתי בעצמי לעסוק ביצירת קטגוריות, ובשם האחידות המשכתי עם אותו הקו של קטגור לפי מוצא. קטגור זה מאפשר הכלה של אישים שכיום לא נכון להגדיר אותם לפי השתייכות למדינה. כך למשל הקטגוריה:מוזיקאים לפי מוצא מאפשרת גם הכלה של קטגוריה:מוזיקאים בסקים, הקטגוריה:סופרים לפי מוצא מאפשרת הכלה של קטגוריה:סופרים כורדים, הקטגוריה:עיתונאים לפי מוצא מאפשרת הכלה של קטגוריה:עיתונאים פלסטינים וכן הלאה. הקטגוריה:רקדניות לפי מוצא תאפשר באותו האופן הכלה של רקדניות שלא נכון להגדיר אותן לפי מדינה (וזאת במקום ליצור עוד קטגוריה שתקשה על הקוראים באיתורם). נכון הדבר שמדובר כאן בחוסר אחידות עם קטגוריות אחרות שמקטגרות לפי מדינה, אולם כאמור: טיפול בסוגיה זו אינו קשור ספציפית לקטגוריה זו, והוא מצריך התייחסות למאות קטגוריות נוספות, ואין דף שיחה זה המקום לכך.
לסיכום דברי: הטענה בדבר כפילות אינה נכונה ולכן אינה יכולה להוות נימוק למחיקה. הטענה בדבר חוסר אחידות בין 'אישים לפי מוצא' ל'אישים לפי מדינה' נכונה אולם אין היא יכולה להוות נימוק למחיקה אלא מקסימום כנימוק לשינוי שם, וגם זאת - יש לעשות באופן מסודר שיהיה תקף לכל מאות הקטגוריות האחרות. מתייגת את TMagen. דוג'רית - שיחה 01:32, 3 בינואר 2018 (IST)
דנו בזה בויקיפדיה:מזנון#מדוע מקצוע של נשים היא קטגוריית משנה? ונראה שאין בקהילה הסכמה לאופן סידור כזה של קטגוריות. הקטגוריה הזו והבנות שלה נוצרו ללא דיון מקדים מתוך הפרדה של מאות ערכים מקטגוריה אחת לקטגוריה נפרדת לאחר שהוברר שהנושא מצוי במחלוקת ומבלי שהגענו להסכמה (כזו או אחרת). בפרט איני רואה הצדקה לקטגוריה לחלוקה לפי מוצא ומגדר (אין קטגוריה מקבילה לרקדנים גברים לפי מוצא). ערן - שיחה 08:27, 3 בינואר 2018 (IST)
יש מיעוט שלא הסכים. בפעמים שזה הגיע להצבעה ההחלטה הייתה ברורה, וגם כשעמיחי פתח את הדיון שאתה מרפרר אליו, הוא התכוון דווקא שקטגוריות של נשים לא יהיו רק תת-קטגוריות, אלא יעמדו באותה רמה בעץ הקטגוריות. כך שיש הסכמה כללית לגבי קטגוריות נשים - גם על ידי כך שכבר הרבה זמן הקטגוריות האלה קיימות וזה מצב נתון, ודווקא לשנות אותו דורש כרגע החלטה, לדעתי. אין בעיה לדעתי לקיים קטגוריה אחרת לגברים אם אתה רוצה בכך, אבל ההשוואה היא לא נכונה. צריך לזכור שקטגוריות קיימות כדי לסייע למשתמשים להגיע לחתכים של מידע שמשמשים אותם - בתחומי חברה-סוציולוגיה-פוליטיקה יש עניין למצוא את המיעוטים/קבוצות שוליים, לא את הקבוצות הדיפולטיביות/הגמוניות. לכן יש קטגוריות של להט"ב, של אפרו-אמריקאים, וכן הלאה - ואין קטגוריות של לבנים, אשכנזים, סטרייטים. בכל מקרה, תוסיף גברים או אל תוסיף, אבל קטגוריות של נשים הן נחוצות ולגיטימיות. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 09:18, 3 בינואר 2018 (IST)
כאמור, המקום לדון בשאלה אם יש לבטל לחלוטין את הקטגור לפי מגדר - הוא לא בדף שיחה זה אלא במזנון (ודנו שם בנושא לא מעט פעמים). אתה, כביורוקרט, בוודאי יודע זאת היטב, כך שלא ברור לי הניסיון שלך למחוק קטגוריה שרירותית אחת. האם אתה מקווה למחוק קטגוריה אחת ובכך ליצור תקדים בנושא שיעזור לך למחוק את כל שאר הקטגוריות של נשים? הקטגוריה הזו והבנות שלה נוצרו ללא דיון מקדים מהסיבה הפשוטה שהן לא מצריכות דיון מקדים. לא נדרש דיון מקדים לפני כל יצירת קטגוריה. מה שנדרש זה שיקול דעת ושכל ישר (ואת שניהם הפעלתי ביצירת קטגוריה זו, ובנותיה). כפי ש-TMagen ציינה, אין בעיה ליצור קטגוריה נפרדת לגברים כמו שיש בוויקיפדיה האנגלית (Category:Male dancers by nationality), אבל זה שינוי שמצריך שינוי תפיסתי בוויקיפדיה העברית. ויקיפדיה העברית תופסת את הגברים כברירת מחדל. זאת בניגוד לוויקיפדיה האנגלית, שמנהיגה קטגור מגדרי נפרד לגברים ולנשים (המלאכה שם טרם הסתיימה בנושא זה, אבל זה הקו). מכל הטענות שלך לא עולים נימוקים למחיקת קטגוריה זו. דוג'רית - שיחה 16:20, 3 בינואר 2018 (IST)
דוג'רית: הדיון הזה לא עוסק בשאלה האם "לבטל לחלוטין את הקטגור לפי מגדר", אלא להפסיק קביעת עובדות בשטח של יצירת קטגוריות מבולגנות כשבדיון במזנון הוברר שיש בעיה עם זה. די בקטגוריה אחת של רקדנים ורקדניות לפי מדינה. זה לא דיון האם צריך או שלא צריך קטגוריה:רקדניות גרמניות וכו' אלא אך ורק לגבי היתירות של קטגוריה:רקדניות לפי מוצא ושל קטגוריה:רקדנים לפי מדינה. ערן - שיחה 07:49, 5 בינואר 2018 (IST)
לא מסכימה ש"הובהר" שיש בעיה עם זה. הובהר שכמו בכל סוגיה, יש מספר עורכים שאינם מסכימים או מרוצים מהמצב - מה לעשות שגם בהצבעה וגם בדיונים הם היו במיעוט. עצם קיומם של עורכים כאלה זה לא מניעה לקיום או יצירת קטגוריות. העובדות הן כבר בשטח, ומזה זמן משמעותי. לשנות את העובדות בשטח דורש החלטה. כל עוד אין החלטה כזו, אין הצדקה להיטפל דווקא לקטגוריה הזו, כאשר יש עשרות או מאות קטגוריות אחרות מקבילות. הדבר לא עומד בשום מבחן - לא של הגיון פשוט, ולא של מדיניות או כללים של ויקיפדיה. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 11:25, 5 בינואר 2018 (IST)

תודה לדוג'רית שעשתה עבודה נהדרת ביצירת הקטגוריות. סוף כל סוף יש סדר בקטגוריות, חייבים הפרדה בין המגדרים. BAswim - שיחה 08:49, 6 בינואר 2018 (IST)