שיחת תבנית:הידעת? 4 בדצמבר - סדרה 1

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מומיה בירושלים
קטע "הידעת?" זה נבחר להכללה בדף הראשי של ויקיפדיה העברית:
התקבל.png
אתם מוזמנים לערוך את הקטע: לתקן תקלדות, לעדכן, להוסיף קישורים וכדומה.
הערות, תגובות, וביקורת עניינית יתקבלו כולן בברכה בדף שיחה זה.
אם הינכם סבורים כי יש בעיות מהותיות בקטע, או שיש להסירו, אנא פתחו דיון ברשימת ההמתנה.
קטע זה הוצג בעמוד הראשי בתאריכים:

נמוך[עריכת קוד מקור]

כתוב, "מתנשא לגובה נמוך יחסית של כ-1.60 מטר, דבר המעיד אולי על גובהם הממוצע של בני מינו בעת העתיקה.". יש שתי בעיות במשפט הזה. אחת, היא שלאב ברור ביחס למי הוא נמוך? יחסית לתקופתו או יחסית לימנו? שניים, כיצד יכולה מומיה אחת להעיד על הגובה הממוצע שבתקופתה? דניאל ב. 12:32, 4 בדצמבר 2009 (IST)

מהמשך המשפט (וגם לדעתי מהאינטואיציה) ברור שהכוונה לנמוך יחסית לבני דורנו. באופן כללי, אם אין עדות לכך שגובהו היה חריג, או שהיה רחוק עוד משיא גובהו - הרי שניתן להניח שגובהו היה ממוצע. כמובן, הכל הנחות ועל כן המילה "אולי". זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 12:35, 4 בדצמבר 2009 (IST)
זה עובד הפוך. אם אין עדות שגובהו היה מומצע אז אי אפשר להניח שכך אכן היה. דניאל ב. 12:57, 4 בדצמבר 2009 (IST)
תער אוקאם - ההסבר הפשוט ביותר (גובהו היה רגיל לתקופתו) הוא המתקבל על הדעת בהיעדר עדות מכריעה. בכל מקרה, זה לא רלוונטי לקטע, בו מצויין שזה רק אולי יכול להעיד, לא מעיד בהכרח. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 12:59, 4 בדצמבר 2009 (IST)
אבל זה לא ההסבר הפשוט ביותר. בשביל להניח שגובהו היה ממוצע לתקופתו יש להניח שאנשים בתקופתו היו נמוכים ביחס להיום. זוהי הנחה הרבה פחות סבירה מאשר ההנחה שהוא היה פשוט נמוך לתקופתו ושבתקופתו גובהם של האנשים היה כמו היום. כך שבהינתן המידע המופיע בהידעת? התער של אוקאם תומך דווקא בסברה שהיה נמוך לתקופתו. כמובן שבהינתן נתונים נוספים הכוללים את גובהם של מאות מומיות אחרות שנמצאו, ברור שהתער נוטה משמעותית לכף הסברה שאכן אנשים היו נמוכים יותר בתקופתו, אך זה לא נובע מהנתונים בהידעת, ולכן ההיקש הלוגי המופיע בו שגוי. דניאל ב. 11:38, 5 בדצמבר 2009 (IST)
אנחנו יודעים שבמהלך האבולוציה הגבהים השתנו, וכן שקבוצות שונות של אנשים נוטות להיות בעלות ממוצעי גבהים שונים. זהר דרוקמן - שלום עולמי‏ 13:41, 5 בדצמבר 2009 (IST)
אבולוציה לא פועלת כל כך מהר. אין לה קשר לשינוי הגובה. פריט המידע השני שהבאת נכון, אך אין לו שום תוכן פרטני הוא חסר השפעה על ההיקש. אילו לנער החנוט היו שש אצבעות, הייתה מסיק שכל בני תקופתו הם בעלי שש אצבעות? או שהוא סתם מקרה חריג? דניאל ב. 13:49, 5 בדצמבר 2009 (IST)