ויקיפדיה:הידעת?/המתנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראשי דיונים

חברי המערכת: עורכי המיזם: משתמש:חמויישה (שיחה).

כשלב ראשון להצעת קטע "הידעת?" או להסרת קטע קיים, יש להציגו בדף המתנה זה. כאן יערכו דיונים בקטעים שהוצעו ויוחלט אם לקבלם ולהציגם. כולם מוזמנים להשתתף בדיונים אלו ולהשפיע.

תוכן עניינים

הוספה[עריכת קוד מקור]

נא להוסיף הצעות לקטעים חדשים בסוף סעיף מספר אחת


יישובי מועצה אזורית הר חברון[עריכת קוד מקור]

על אף שהמועצה האזורית הר חברון היא מהקטנות בארץ ויש בה מעט יותר מ-7,000 תושבים הפזורים ב 15 יישובים וארבעה מצפים, ברבים מהיישובים ישנה מחלוקת בין התושבים למדינה כיצד יש להגות את שם היישוב. לדוגמה, תושבי היישוב 'מצדות יהודה' מכנים אותו 'בית יתיר' ולעתים 'יתיר'. תושבי היישוב 'שני' קיבלו מהמדינה את השם 'ליבנה' ובכל זאת הם מכנים אותו 'שני'. היישוב המכונה על ידי תושביו 'עומרים', או טנא עומרים נקרא ברישומי המדינה 'טנא', על שם מנכ"ל משרד השיכון דוד טנה. גם היישובים 'פני חבר', 'סוסיה', 'בית מעון' ו'חגי' נקראים בפי התושבים מעלה חבר, סוסיא, מעון ובית חגי בהתאמה.

זהו קטע 'הידעת' הראשון שלי. אשמח שתחוו את דעתכם עליו. נתנאל 16:41, 19 באפריל 2017 (IDT)

נחמד. אבל לא קשור לגודל המועצה. צריך:

ברבים מהיישובים בהמועצה האזורית הר חברון שהיא מהמועצות האזוריות הקטנות בארץ, ישנה מחלוקת בין התושבים למדינה כיצד יש להגות את שם היישוב. לדוגמה, תושבי היישוב 'מצדות יהודה' מכנים אותו 'בית יתיר' ולעתים 'יתיר'. תושבי היישוב 'שני' קיבלו מהמדינה את השם 'ליבנה' ובכל זאת הם מכנים אותו 'שני'. היישוב המכונה על ידי תושביו 'עומרים', או טנא עומרים נקרא ברישומי המדינה 'טנא', על שם מנכ"ל משרד השיכון דוד טנה. גם היישובים 'פני חבר', 'סוסיה', 'בית מעון' ו'חגי' נקראים בפי התושבים מעלה חבר, סוסיא, מעון ובית חגי בהתאמה.

נ.ב. האם יש סימוכין למה שכתוב פה? 77.126.30.224 21:30, 20 באפריל 2017 (IDT)

סימוכין:

א. כתושב המועצה אני רואה את השמות הכתובים על השלטים בכבישים ולעומתם את השמות הכתובים בפרסומים של המועצה והיישובים. ב. ברוב הערכים בויקיפדיה זה מוזכר. Netan.mer

א. "מוזכר בערכים" זה לא מספיק.(אלא אם כן הערכים מכילים מקורות).
ב. אם אתה ממילא גר שם ואומר, שכך כתוב בשלטים, הבא סימוכים בעזרת מצלמה, בבקשה. 77.127.149.153 17:38, 21 באפריל 2017 (IDT)

שני קטעים על הביג בן[עריכת קוד מקור]

מקור: סרט תעודה שזמין בנטפליקס-ישראל.

הפעמון[עריכת קוד מקור]

מערכת הפעמונים בראש המגדל, כולל הביג בן

רבים מכנים את מגדל השעון המפורסם של בתי הפרלמנט הבריטיים בשם "ביג בן", למרות שהבריטים מכנים בשם זה רק את פעמון הבאס ממערכת הפעמונים של המגדל. פעמון זה, ששוקל כ-13 טון, הועלה לראש המגדל בשנת 1859, בלא שימוש במעלית או במנופים בעלי מנוע. הפעמון נדחף במעלה המדרגות, במשך עשרות שעות, בידי אנשים רבים, על גבי משטח, שהושם על גלילים.

84.229.41.114 15:30, 2 ביולי 2017 (IDT)

אפשר להוסיף גם, שהפעמון ניצק מהמתכת שממנה ייצרו פעמון גדול יותר, ששקל 16 טון, ולא הצליחו להעלות אותו למגדל או שהוא נשבר או משהו כזה. 77.127.246.22 20:41, 26 ביולי 2017 (IDT)

השעון[עריכת קוד מקור]

מגדל השעון של בתי הפרלמנט הבריטיים

השעון שבראש מגדל השעון המפורסם של בתי הפרלמנט הבריטיים ("ביג בן"), מורה את השעה המדוייקת, כמעט כמו שעון חשמלי מודרני. זאת למרות שהוא נבנה בשנת 1859, ולמרות שהוא מקבל את האנרגיה לפעולתו, ממתיחת קפיץ ידנית, בדומה לשעוני היד, שהיו נפוצים עד שנות השבעים. למעשה, האתגר הטכני בהפעלת הביג בן הוא גדול בהרבה מזה שבהפעלת שעון יד או שעון כיס עם קפיץ. הוא גם גדול יותר מזה שבהפעלת מגדלי שעון אחרים. זאת משום, שלביג בן יש ארבעה לוחות לתצוגת השעה – אחד לכול כיוון, ובכול אחד מהם יש מחוגים גדולים במיוחד - גדולים כמפרשים. לכן הרוח דוחפת את המחוגים כל פעם לכיוון אחר ובכוח אחר. הביג בן מתגבר על הרוח בעזרת מטוטלת ארוכה וכבדה שהוא מכיל. למעשה, גם הדרך בה הביג בן מגיע לדיוק של שעון מודרני קשורה במטוטלת. בכול פעם שמגיע הפועל למתוח את הקפיץ של השעון, הוא מטלפן לשעון הדובר, מגלה אם יש להאיץ או להאט מעט את הביג בן, ומוסיף או מחסיר מהמטוטלת משקולות קטנות לשם כך.

84.229.41.114 15:30, 2 ביולי 2017 (IDT)

גם מאוד מדוייק וגם צריכים לכוון אותו מדי פעם? כמוכן: מטלפן לשעון הדובר? יש היום שעונים מדוייקים בהרבה. הייתי רוצה מקור אמין יותר לקטע מאשר תוכנית טלוויזיה. Tzafrir - שיחה 16:44, 3 ביולי 2017 (IDT)
זה לא ראיון באולפן. זה תיעוד מצולם שמוכיח שכול מה שכתוב פה אמת. רואים בדיוק איך הפועל מכוון את השעון ומותח את הקפיץ שלו. אפילו יש עוד פרטים מפתיעים שלא נכנסתי אליהם. וכן, אם פועל מכוונן את השעון פעם בשלושה ימים, אז התוצאה היא שהשעון מדוייק. 84.229.41.114 23:44, 3 ביולי 2017 (IDT)
הנה מקור מצולם שונה מזה שאני צפיתי בו לראשונה, אך די דומה לו מבחינה מהותית ופתוח לכול הציבור https://www.youtube.com/watch?v=Qad6Q_RbQQ0 84.229.41.114 10:37, 4 ביולי 2017 (IDT)
והנה עוד מקור כזה: https://www.youtube.com/watch?v=5qEPDXDVxvw 84.229.41.114 10:46, 4 ביולי 2017 (IDT)
אי אפשר לקרוא לשעון מאד מדוייק אם צריך לכוון אותו כל יום Assafn שיחה 00:10, 13 ביולי 2017 (IDT)
האיש שקורא את השעון מהרחוב, לא מודע לטכנאי. מבחינתו, השעון כן מצליח להיות מדוייק. (אגב, הכוונון הוא פעם בשלושה ימים). 77.126.31.87 17:17, 14 ביולי 2017 (IDT)
שיניתי קצת. אולי עכשיו לא תהייה לכם בעיה עם זה. 77.126.37.36 10:09, 17 ביולי 2017 (IDT)
לא מספיק מעניין לדעתי. כמעט כל שעון במקום ציבורי יראה שעה מדוייקת. בזה אין משהו מיוחד. הפרטים האחרים לא מחזיקים קטע לדעתי. חמויישֶה - שיחה 11:06, 14 בנובמבר 2017 (IST)

זה סיני, זה?![עריכת קוד מקור]


אדם מערבי, שנכנס למסעדה סינית, בישראל, באירופה או בצפון אמריקה, ימצא בתפריט את המאכלים הבאים: אגרול, מרק וונטון מעודן שמשמש כמתאבן, עוף קונג פאו ממותק, מנות שונות עם אטריות ביצים, אורז מטוגן, צ'ופ סואי (בשר וירקות קצוצים ברוטב חום), עוף בשומשום, אג פו יאנג – נטיפי חביתה ממטוגנים בשמן עמוק, מוגשים על ירקות מאודים עם בשר, קראב ראנגון (כיסני וונטון מטוגנים במילוי תחליף סרטן וגבינת שמנת), ולקינוח, בננה מטוגנת, אננס מטוגן ועוגיית מזל. אולם תושבי סין עצמה אינם מכירים במאכלים האלו, כחלק מהמטבח הסיני, ורובם גם לא מכירים את המאכלים האלו בכלל. רוב המאכלים האלו הם וריאצייה על מאכל סיני מקורי או המצאה מקומית מרובעי "צ'יינטאון" השונים, שבערים המערביות. הם נועדו לרצות מהגרים מסין, שלא מצליחים למצוא את חומרי הגלם עבור המאכלים העממיים שלהם ואת הסועדים מערביים במסעדות הסיניות.

84.229.41.114 12:05, 3 ביולי 2017 (IDT)

המקור שגוי כמדומני - ראה [1] (ומקורות אחרים לקולינריה אמריקאית-סינית). זה גם דא"ג משתנה - לפני 20 שנה מה שכתבת היה לחלוטין נכון - אך היום יש גם מסעדות אותנטיות במערב. המקור הוא דווקא לא צ'יינטאון (שמה - דווקא תמצא מסעדות אותנטיות, גם היום) - אלא במסעדות שנפתחו על-ידי סינים בחוף המערבי (ולאורך פסי הרכבת) של ארה"ב - והגישו למערביים אוכל שהמערביים רצו. קרי המקור לא היו מסעדות סיניות עבור סינים (בצ'יינטאון) - אלא מסעדות שסינים פתחו עבור לא-סינים.Icewhiz - שיחה 12:38, 3 ביולי 2017 (IDT)
ראשית, אם אתה משוכנע בצדקתך, אפשר להוסיף לקטע את המילים "עד לפני עשרים שנה". שנית, חלק מהאוכל הכאילו סיני, בהחלט נוצר כדי לרצות פועלים סיניים, שלא הצליחו לאכול את האוכל המערבי ולא הצליחו לייצר אוכל סיני אמתי. הייתה הגירה של פועלים סיניים כבר לפני עשרות רבות של שנים. כשממש היה קשה להשיג חומרי גלם אותנטיים במערב. 84.229.41.114 12:52, 3 ביולי 2017 (IDT)
אני בעיקר תוקף את הטענה שזה התפתח ברובעי "צ'יינטאון - זה דווקא התפתח, על-פי הידוע לי (וגם לויקי האנגלי - "The restaurants in smaller towns (mostly owned by Chinese immigrants) served food based on what their customers requested, anything ranging from pork chop sandwiches and apple pie, to beans and eggs. Many of these small-town restaurant owners were self-taught family cooks who improvised on different cooking methods and ingredients.[3] These smaller restaurants were responsible for developing American Chinese cuisine, where the food was modified to suit a more American palate. First catering to miners and railroad workers, they established new eateries in towns where Chinese food was completely unknown, adapting local ingredients and catering to their customers' tastes.[4] Even though the new flavors and dishes meant they were not strictly Chinese cuisine, these Chinese restaurants have been cultural ambassadors to Americans.[5]") - דווקא בעיירות קטנות (ובפרט לאורך פסי הרכבת) - מחוץ לריכוזים בערים הגדולות.Icewhiz - שיחה 13:03, 3 ביולי 2017 (IDT)
סבבה. כתוב גרסה משלך לקטע ונדון קונקרטית, גרסה מול גרסה. (אגב, לא נראה לי שתהייה לי בעיה עם גרסתך) 84.229.41.114 13:24, 3 ביולי 2017 (IDT)


במרבית המסעדות הסיניות, בישראל, באירופה או בצפון אמריקה, מצויים בתפריט המאכלים הבאים: אגרול, מרק וונטון מעודן שמשמש כמתאבן, עוף קונג פאו ממותק, מנות שונות עם אטריות ביצים, אורז מטוגן, צ'ופ סואי (בשר וירקות קצוצים ברוטב חום), עוף בשומשום, אג פו יאנג – נטיפי חביתה ממטוגנים בשמן עמוק, מוגשים על ירקות מאודים עם בשר, קראב ראנגון (כיסני וונטון מטוגנים במילוי תחליף סרטן וגבינת שמנת), ולקינוח, בננה מטוגנת, אננס מטוגן ועוגיית מזל. אולם תושבי סין עצמה אינם מכירים במאכלים האלו, כחלק מהמטבח הסיני, ורובם גם לא מכירים את המאכלים האלו בכלל. רוב המאכלים האלו הם וריאצייה על מאכל סיני מקורי או המצאה מקומית שנוצרו בצפון אמריקה במסעדות בבעלות סינית בעיירות קטנות ולאורך פסי הרכבת. הם נועדו לרצות הן את סועדים המקומיים הצפון-אמריקאיים והן סועדים מהגרים מסין, תוך שימוש בחומרי הגלם, המוגבלים יותר והלא מקוריים מסין, שהיו מצויים בפנים אותה היבשת. מסעדות אלו יצרו סוגה קולינרית חדשה - מטבח סינו-אמריקאי.

בויקים אחרים יש [2] פה זה בתוך המטבח הסיני. 13:50, 3 ביולי 2017 (IDT)

א. הכנסתי שינויים קלילים לגרסתך, בעיקר הוספתי קישוריות פנימיות.
ב. גרסתך מקובלת עלי, אבל אשמח אם תתייחס גם להעדפות הטעם של הסועדים המערביים. דהיינו, שבמקום "לרצות את" יהיה כתוב "לרצות את טעמם של". (העניין לא היה רק עם חומרי הגלם אלא גם עם הרגלי האכילה המערביים. למשל, הקינוחים הומצאו כי סועדים מערביים רגילים לסיים ארוחות עם קינוח. חלק מהמנות הפכו לקלילות יותר כדי שיהוו מנות ראשונות, כי הסועדים המערביים רגילים להתחיל ארוחות במנות מתאבנות. היו גם מנות שהפכו מחריפות כי הסועד מהמערב התיכון של שנות החמישים לא יכול היה להינות מהטעם הסיני אותנטי.)
ג. כעת הערך המודגש צריך להיות "המטבח הסינו-אמריקני" ולא "המטבח הסיני".

84.229.41.114 23:34, 3 ביולי 2017 (IDT)


במרבית המסעדות הסיניות, בישראל, באירופה או בצפון אמריקה, מצויים בתפריט המאכלים הבאים: אגרול, מרק וונטון מעודן שמשמש כמתאבן, עוף קונג פאו ממותק, מנות שונות עם אטריות ביצים, אורז מטוגן, צ'ופ סואי (בשר וירקות קצוצים ברוטב חום), עוף בשומשום, אג פו יאנג – נטיפי חביתה ממטוגנים בשמן עמוק, מוגשים על ירקות מאודים עם בשר, קראב ראנגון (כיסני וונטון מטוגנים במילוי תחליף סרטן וגבינת שמנת), ולקינוח, בננה מטוגנת, אננס מטוגן ועוגיית מזל. אולם תושבי סין עצמה אינם מכירים במאכלים האלו, כחלק מהמטבח הסיני, ורובם גם לא מכירים את המאכלים האלו בכלל. רוב המאכלים האלו הם וריאצייה על מאכל סיני מקורי או המצאה מקומית שנוצרו בצפון אמריקה במסעדות בבעלות סינית בעיירות קטנות ולאורך פסי הרכבת. הם נועדו לרצות הן את סועדים המקומיים הצפון-אמריקאיים והן מהגרים מסין. המנות הותאמו לחך ולמנהגים הצפון-אמריקאיים, כולל הוספת מנות קינוח בסוף הארוחה שאינן חלק מארוחה בסין. המנות הותאמו גם לחומרי הגלם המוגבלים המצויים בפנים היבשת הצפון-אמריקאית, תוך זניחת ירקות סיניים לא זמינים ושימוש במרכיבים מעובדים ומשומרים. מסעדות אלו יצרו סוגה קולינרית חדשה - מטבח סינו-אמריקאי.

וזה?Icewhiz - שיחה 09:28, 4 ביולי 2017 (IDT)

זה יותר טוב, אבל גם הקודם היה מספיק טוב. יהיה טיפה יותר טוב אם ההערך המודגש יהיה מטבח סינו-אמריקאי בבמקום המטבח הסיני. אבל שוב, זה לא קריטי. תודה. 84.229.41.114 10:24, 4 ביולי 2017 (IDT)
בוצע בטקסט מעלה.Icewhiz - שיחה 12:13, 4 ביולי 2017 (IDT)
תודה. עכשיו נמתין לתומכים נוספים. 84.229.41.114 12:26, 4 ביולי 2017 (IDT)

זה סיני, זה?! נוסח מקוצר[עריכת קוד מקור]

עוגיית מזל

אם יליד סין ישב במסעדה סינית, במדינה מערבית, הוא לא יכיר במאכלים המוצעים לו כחלק מהמטבח הסיני, וספק אם הוא יכיר מי מהמאכלים האלו בכלל. רוב המאכלים האלו הם וריאציה על מאכלים סיניים מקוריים או המצאות מצפון אמריקה. הם נועדו לרצות הן סועדים מערביים והן מהגרים מסין, במסעדות בבעלות סינים-אמריקנים, בעיירות קטנות ולאורך פסי הרכבת. המנות הותאמו לחך ולמנהגים הצפון-אמריקאים, כולל הוספת מנות מתאבן מעודנות בתחילת הארוחה, ומנות קינוח בסופה - דבר שאינו מקובל בסין. המנות הותאמו גם לחומרי הגלם המצויים בפנים אותה יבשת, תוך זניחת ירקות סיניים לא זמינים, ושימוש במרכיבים מעובדים ומשומרים. כך נוצרה סוגה קולינרית חדשה - מטבח סינו-אמריקאי.

77.126.31.87 16:54, 14 ביולי 2017 (IDT)

אפשר אולי להוסיף משהו על ״המטבח הסינו-ישראלי״ שהיה בראשיתו מטבח ויאטנאמי ותאילנדי? Tzafrir - שיחה 19:02, 23 ביולי 2017 (IDT)
איך מוסיפים את זה בלי לסרבל ולהסתבך? ומי אמר שיש בכלל מטבח סינו-ישראלי מגובש? 77.126.37.36 19:16, 23 ביולי 2017 (IDT)
יש מקורות לקטע הזה? מה הוא "מטבח סיני"? סין היא מדינה ענקית שגדולה פי 2 מאירופה המערבית. יש שם וריאציות שונות. אני לא יודע עד כמה אפשר לדבר על "סיני שיכנס למסעדה סינית". הייתה לא מזמן כתבה בערוץ 2 ודיברו שם על נסיונות התאמה של המטבח לחיך הסיני כדי למשוך תיירים. צריך לבדוק שוב שהקטע אמין ולא גורף מדי. גילגמש שיחה 21:53, 9 באוגוסט 2017 (IDT)
סין היא אמנם מקום ענקי, אבל אף אחד מחלקיה לא בישל כמו שבישלו אוכל סיני בצפון אמריקה, באמצע המאה העשרים. ראה את הערך על המטבח הסיני בעברית ועל המטבח הסיני האמריקני, באנגלית. 77.127.127.203 00:45, 10 באוגוסט 2017 (IDT)

תהום הנשייה[עריכת קוד מקור]

מקורות: הערכים הנזכרים וסרטי תעודה על טירות מהתקופה. (טירות שמשו גם כבתי כלא ומשפט).

פתח מוגף של אובליאט

בימינו, מאסר ועונש מוות, נחשבים לשני עונשים שונים לחלוטין זה מזה. אולם לא כך היה הדבר בימי הביניים. שיטה מקובלת להוצאה להורג אז הייתה כליאה בצינוק עד מוות. צינוק מתאים לזה נקרא אובליאטצרפתית: Oubliette, בתרגום חופשי: "צינוק-שכחה"). האובלייט היה חדר קטן וצפוף, שפתחו היחיד היה בתקרתו, וגם הוא היה מוגף. אדם שהוכנס לשם מת ברעב, במקרה הטוב. אך אם רצו להרוג אותו בעינויים, כן היו זורקים לו מזון מידי פעם, ומניחים לו למות מתנאי ההיגיינה המחפירים. למעשה בתקופה ההיא, ההיגיינה והתזונה גם בתא מאסר, של מי שלא נידון למוות, היו קשים עד כדי סכנת חיים. אסירים רבים מתו בטרם עת, וכך גם עצירים, שהמתינו למשפט.

77.126.37.36 12:09, 17 ביולי 2017 (IDT)

הקטע הזה זכה לאפס התייחסות במשך יותר משלושה חודשים, בזמן שהקטעים סביבו, כן זכו ליחס. לכן אני נסוג מהצעת הקטע הזה ומבקש לארכבו. תודה. 77.127.96.179 13:03, 3 בנובמבר 2017 (IST)
אני חושש שהקטע פשוט שגוי כי זאת לא נראית לי שיטה מקובלת להוצאה להורג. יתכן שהשתמשו בזה במקרים חריגים. לרוב ערפו את הראש או תלו בכיכר העיר. גילגמש שיחה 22:11, 3 בנובמבר 2017 (IST)

ראליזם באמצעים לא ראליים[עריכת קוד מקור]

סשה ברון-כהן, בדמותו של בוראט

בסרט הקולנוע "המרדף אחר אוקטובר האדום" הדמויות מדברות אנגלית ורוסית לסירוגין, אולם השחקנים מדברים רק באנגלית. מהצופים נדרש לדמיין שחלק מהאנגלית שהם שומעים היא רוסית. בניגוד לזה, בסרט "אירופה אירופה", שבו הדמויות מדברות לסירוגין בגרמנית, פולנית ורוסית, הקהל אכן שומע שפות אלו. זאת למרות שליהוק שחקנים רב לשוניים הצליח רק באופן חלקי. מדובבים הוקלטו על קטעי הסרט, שהשחקנים לא ביטאו היטב. ישנם סרטים, כמו "חתונה מאוחרת" או "ארץ חדשה", שהשחקנים מדברים בהם בשפות מגוונות לאחר שלמדו אותן לצורך ההפקה. אולם, ראליזם בקולנוע לא חייב להיווצר דווקא באמצעים ריאליים. בסרט האמריקני הגרוטסקי בוראט: רוצה לומד תרבות אמריקה בשביל נהדרת קזחסטן, הדמויות חדלות מידי פעם מלדבר אנגלית ומדברות ביניהן קזחית, אלא שאף אחד מהשחקנים אינו מדבר קזחית באמת. סשה ברון-כהן מדבר עברית כאילו היא קזחית, והאחרים עונים לו בארמנית וברומנית, כאילו הם מדברים קזחית.

77.126.37.36 00:46, 21 ביולי 2017 (IDT)

אהבתי. אפשר לשקול לקצר קצת. כמו כן לא הבנתי למה דווקא בוראט מודגש ועם תמונה. חצי חציל 19:42, 21 ביולי 2017 (IDT)
נראה לי שבורט הוא הפואנטה פה. אם אתה חושב שהפואנטה אחרת, אפשר להדגיש את מה שאתה מציע. לא על זה יקום או ייפול הקטע. אגב, התמונה של בורט היא אחלה גימיק. היא תמשוך הרבה תשומת לב בדף הראשי. 77.126.37.36 20:23, 21 ביולי 2017 (IDT)
לא יודע, תמונה גרועה לדעתי. מעדיף תמונה אחרת, אבל כפי שאמרת - לא על זה יקום וייפול. באופן כללי אני Symbol support vote.svg בעד חצי חציל 16:13, 22 ביולי 2017 (IDT)
תן הצעה קונקרטית לתמונה, בבקשה. חבל להחמיץ. 77.126.37.36 16:19, 22 ביולי 2017 (IDT)
בקשר ל"אירופה אירופה", לא להתבלבל בין השחקנים לדמויות. השחקן הראשי שם מדבר שתי שפות בזמן שדמותו מדברת שלוש שפות - השפה השלישית מתקבלת בזה שמדובב מדבר ברוסית על דבריו בגרמנית. בנוסף, אחת השחקניות שם, שדמותה מדברת רק גרמנית, לא יודעת מילה בגרמנית. היא דיברה אנגלית במבטא צרפתי ומדובבת גרמניה דיברה על פס הקול שלה. לא להתבלבל. 77.126.37.36 16:22, 22 ביולי 2017 (IDT)
לא "התבלבלתי", איני מכיר את הסרט וניסיתי לפשט את הטקסט המסורבל. לגבי התמונה, אישית אני מעדיף את התמונה שהצעת בסעיף הבא, ואז צריך להחליף את הקישור של חתונה מאוחרת או ארץ חדשה למתנה משמיים, ולהדגיש אותו. חצי חציל 16:25, 22 ביולי 2017 (IDT)
אז אולי נעבור בכלל להצעה שבסעיף הבא. היא יותר מסודרת והפואנטה הרצוייה לה מופיעה בסוף, כמו שצריך. אגב, תמונה לא מחתונה מאוחרת אלא מסרט אחר באותה שפה 77.126.37.36 16:27, 22 ביולי 2017 (IDT)
אני לא אוהב את הניסוח של ההצעה הבאה, והטענה כאילו הדרישות מהשחקנים בארץ גבוהות יותר היא בדיחה עצובה. התמונה היא ממתנה משמיים וברור שיש להזכיר אותו בטקסט אם משתמשים בה, או להישאר עם חתונה מאוחרת ולהשתמש בתמונה הזו.חצי חציל 16:30, 22 ביולי 2017 (IDT)
הסרתי את הטענה. 77.126.37.36 16:37, 22 ביולי 2017 (IDT)

ראליזם באמצעים לא ראליים ב'[עריכת קוד מקור]

מוני מושונוב וליאור אשכנזי בסרט מתנה משמיים, שבו הם מדברים גאורגית יהודית.

בסרט הקולנוע "המרדף אחר אוקטובר האדום" הדמויות מדברות אנגלית ורוסית לסירוגין, אולם השחקנים מדברים רק באנגלית. מהצופים נדרש לדמיין שחלק מהאנגלית שהם שומעים היא רוסית. בניגוד לזה, בסרט "אירופה אירופה", שבו הדמויות מדברות לסירוגין בגרמנית, פולנית ורוסית, הקהל אכן שומע שפות אלו. זאת למרות שליהוק שחקנים רב לשוניים הצליח רק באופן חלקי. מדובבים הוקלטו על קטעי הסרט, שהשחקנים לא ביטאו היטב. ישנם סרטים, כמו "אהבה גנובה", "מתנה משמים", "חתונה מאוחרת" או "ארץ חדשה", שהשחקנים מדברים בהם בשפות מגוונות לאחר שלמדו אותן לצורך ההפקה. אולם, ראליזם בקולנוע לא חייב להיווצר דווקא באמצעים ריאליים. בסרט האמריקני הגרוטסקי בוראט: רוצה לומד תרבות אמריקה בשביל נהדרת קזחסטן, הדמויות חדלות מידי פעם מלדבר אנגלית ומדברות ביניהן קזחית, אלא שאף אחד מהשחקנים אינו מדבר קזחית באמת. סשה ברון-כהן מדבר עברית כאילו היא קזחית, והאחרים עונים לו בארמנית וברומנית, כאילו הם מדברים קזחית.

77.126.37.36 16:39, 22 ביולי 2017 (IDT)

ראליזם ושפות בקולנוע[עריכת קוד מקור]

ההצעה הזו היא אופציה שנייה להצעה הקודמת שלי.

מוני מושונוב וליאור אשכנזי בסרט מתנה משמיים, שבו הם מדברים גאורגית יהודית.

בסרט הקולנוע "המרדף אחר אוקטובר האדום", הדמויות מדברות אנגלית ורוסית לסירוגין, אולם השחקנים מדברים רק באנגלית. מהצופים נדרש לדמיין, שחלק מהאנגלית שהם שומעים, היא רוסית. הסרט הגרוטסקי, "בוראט: רוצה לומד תרבות אמריקה בשביל נהדרת קזחסטן", הוא ראליסטי יותר. כשהדמויות שלו חדלות מידי פעם מלדבר אנגלית, ומדברות ביניהן קזחית, השחקנים באמת חדלים לדבר באנגלית; סשה ברון-כהן מדבר עברית, כאילו היא קזחית, והאחרים עונים לו בארמנית וברומנית, כאילו הם מדברים קזחית. בניגוד לזה, בסרט "אירופה אירופה", שבו הדמויות מדברות לסירוגין בגרמנית, פולנית ורוסית, הקהל אכן שומע שפות אלו. זאת למרות שליהוק שחקנים רב לשוניים הצליח רק באופן חלקי. מדובבים הוקלטו על קטעי הסרט, שהשחקנים לא ביטאו היטב. בישראל צולמו סרטים כמו "אהבה גנובה", "חתונה מאוחרת" או "ארץ חדשה", בהם השחקנים דיברו בשפות מגוונות, שהם למדו לצורך ההפקה.

77.126.37.36 15:42, 22 ביולי 2017 (IDT)

מחלות שמביאות בריאות[עריכת קוד מקור]

איור מודל האנזים G6PD

אנמיה חרמשית היא מחלת דם תורשתית וקטלנית, שבלא התערבות רפואית, היא הורגת אנשים עוד בילדותם. נשאים של המחלה, שאינם נחשבים לחולים בה, למעשה חולים בגרסה קלה שלה. אצל הנשאים, תוחלת החיים של כדוריות הדם האדומות נמוכה מזו שבאוכלוסייה הכללית, והדבר מקנה להם חסינות מפני מחלת המלריה. זאת משום שלטפיל המלריה החודר לגופם, אין מספיק זמן להתפתח בתוך כדוריות הדם האדומות שלהם. אחת המחלות תורשתיות הנוספות, המקצרות את תוחלת חיי כדוריות הדם האדומות היא המחסור באנזים G6PD. אצל אנשים חסרי G6PD, תוחלת חיי כדוריות הדם האדומות מתקצרת, רק אם הם אוכלים מאכלים מסוימים, כמו פול או מקבלים תרופות מסוימות, כמו אופטלגין. עקרונית, אסור להם לאכול מאכלים אלו ולקבל תרופות אלו. אך אם הם מגיעים לאזורים מוכי מלריה, חובה עליהם לעבור מעט על האיסור הזה.

77.125.69.181 10:55, 28 ביולי 2017 (IDT)

יש מקור לטענות אלה? אנמיה חרמשית הורגת אנשים בילדותם? את כולם? רק את חלקם? מה שיעור המתים? אם כולם, כיצד יתכן שהמחלה עברה בתורשה? הרי לפי הטענה בקטע הנשאים מתים עוד בילדותם, לפני הגיעם לבגרות. גילגמש שיחה 21:58, 9 באוגוסט 2017 (IDT)
אינך מבדיל בין נשא לבין חולה. מדובר במקרה קלאסי של מחלה תורשתית רצסיסיבית. דהיינו, מי שיש לו גן פגום בודד בכרומוזים בודד, הוא נשא. מי ששני הגנים שלו, בשני הכרומוזימים, הם פגומים, הוא חולה. החולים מתים בילדותם אם אינם מטופלים ברפואה מודרנית. אם הם כן מטופלים ברפואה מודרנית, יש להם "רק" חיי סבל. החולים לא מביאים ילדים לעולם כלל. הנשיאים מביאים ילדים לעולם. ואם נשא מתחתן עם נשאית, יש לכול ילד שלהם סיכוי של 1/4 להיות חולה, 1/4 להיות בריא ו1/2 להיות נשא. 77.127.127.203 00:10, 10 באוגוסט 2017 (IDT)
אסביר בדרך נוספת: אתה כנראה מתבלבל בין מושג הנשא במחלות זיהומיות לבין מושג הנשא במחלות תורשתיות. במחלות זיהומיות, נשא עלול להפוך לחולה, אם מחלה שהוא כבר נדבק בה בעבר, תתפרץ מתוך גופו. לעומת זאת, בחלק נכבד מהמחלות התורשתיות, נשא נולד נשא ונשאר נשא כל חייו. החולים הם חלק מילדיו, והם נולדים חולים. 77.127.127.203 00:42, 10 באוגוסט 2017 (IDT)
אני לא מבלבל. כרגע טענת שמי שיש לו מחלה ימות. זה לא נכון. הינה הקטע הרלוונטי מהוויקיפדיה האנגלית להמחשה: "About 90% of people survive to age 20, and close to 50% survive beyond the fifth decade.[57] In 2001, according to one study performed in Jamaica, the estimated mean survival for people with sickle-cell was 53 years old for men and 58 years old for women with homozygous SCD.[58] The specific life expectancy in much of the developing world is unknown" כלומר, אפשר לשרוד לפחות עד גיל 20. לא מתים מיד. גיל 20 הוא לא גיל הילדות. חמישים אחוז שורדים בכלל עד שנות ה-50. אני מניח שהכוונה לחולים שאינם מטופלים באופן מסודר. אני מציע לוותר על הקטע. אני רואה שהערת שוליים 57 מפנה לרובינס. אני יכול לבדוק שם במה בדיוק מדובר, אבל אני מציע פשוט לוותר. גילגמש שיחה 20:23, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
אתה מאוד מתבלבל. אתה מבלבל את המצב בו יש טיפול רפואי של שנות האלפיים למצב שהיה במשך רוב קיום המין האנושי. בגרסה למטה כתבתי "מחלה משמעותית". אם אתה לא חושב שאנמיה חרמשית היא מחלה קשה ומשמעותית, אתה מאוד מבולבל. 84.229.90.20 17:58, 8 בספטמבר 2017 (IDT)
אני לא מתבלבל. מעולם לא טענתי שאנמיה חרשמית איננה מחלה משמעותית. הקטע צריך להתאים לא רק למצב שהיה בימי הביניים, אלא להיות נכון באופן כללי. לגבי הקטע למטה - אני רוצה מקור ברור שיהיה כתוב בו שהמחלה מחסנת מפני מלריה. מחסנת: כלומר, למי שיש טלסמיה או אנמיה חרמשית לא תהיה מלריה. לא "מפחיתה את הסבירות ל", לא "מרככת את הסימפטומים של" לא "הסיכוי להדבק במלריה קטן" ולא שום דבר כזה. מקור שיהיה כתוב בו בבירור שמחלות אלה מחסנות מפני מלריה. הפיזור על פני קטעים אחדים גרם לבלבול בסדר התגובות. אני מתנגד בתוקף לקטע בניסוחו הנוכחי כי בעיני הוא שגוי לחלוטין. גילגמש שיחה 20:46, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

האם כך עדיף?

איור מודל האנזים G6PD

אנמיה חרמשית ותלסמיה הן מחלות דם תורשתיות קשות. הן מפריעות לתפקוד כדוריות הדם האדומות ואף מקצרות מאוד את תוחלת חיי תאים אלו. החולים במחלות אלו מחוסנים מפני המחלה הזיהומית, מלריה, משום שלטפיל המלריה אין די זמן להתפתח בכדוריות הדם האדומות שלהם. מתברר שגם חלק נכבד מבני משפחות החולים מחוסן, או מוגן יחסית, מפני המלריה. בני משפחה אלו הם נשאי המחלות. הם אלו שלא מראים שום תסמין חיצוני של המחלות כל חייהם, אך עשויים להוריש את המחלות לילדיהם. מתברר שגם אצל הנשאים, תוחלת חיי תאי הדם האדומים מתקצרת, והדבר מקשה על הטפיל. מחלה תורשתית נוספת, שקשורה לחיסון ממלריה היא המחסור באנזים G6PD. אצל אנשים חסרי G6PD, תוחלת חיי כדוריות הדם האדומות מתקצרת רק אם הם אוכלים מאכלים מסוימים, כמו פול, או מקבלים תרופות מסוימות, כמו אופטלגין. עקרונית, אסור להם לאכול מאכלים אלו ולקבל תרופות אלו. אך אם הם מגיעים לאזורים מוכי מלריה, חובה עליהם לעבור מעט על האיסור הזה.

77.127.127.203 20:27, 11 באוגוסט 2017 (IDT)

הטענה שאנמיה חרמשית מחסנת מפני מלריה דורשת אישוש ברור במקור אקדמי מהימן. גילגמש שיחה 20:23, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
הטענה הזו מופיעה בכול ספר שקרוי "מבוא לגנטיקה" והודפס אחרי 1960. מדובר פה בידע בסיסי ביותר בביולוגיה. 84.229.2.136 18:29, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
הנה. לקח לי דקה בדיוק למצוא דוגמה למקור. בערך האנגלי על אנמיה חרמשית, כתוב בפיסקה הראשונה של הערך: In 1954 the protective effect against malaria of sickle-cell trait was described.[1]

84.229.2.136 18:33, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

הטענה ש"אם הם מגיעים לאזורים מוכי מלריה, חובה עליהם לעבור מעט על האיסור הזה" דורשת מקור מאוד מוסמך ומהימן. פרינציפ - שיחה 18:35, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
אם כבר התחלנו לשחק בפרנציפים, אז נתחיל בזה שקטע מתוך ויקיפדה האנגלית, מתברר כדי דומה לקטע שאני מציע פה. בבקשה:
G6PD deficiency is the most common human enzyme defect, being present in more than 400 million people worldwide.[18] G6PD deficiency resulted in 4,100 deaths in 2013 and 3,400 deaths in 1990.[3] African, Middle Eastern and South Asian people are affected the most, including those who have these ancestries.[19] A side effect of this disease is that it confers protection against malaria,[20] in particular the form of malaria caused by Plasmodium falciparum, the most deadly form of malaria. A similar relationship exists between malaria and sickle-cell disease. One theory to explain this is that cells infected with the Plasmodium parasite are cleared more rapidly by the spleen. This phenomenon might give G6PD deficiency carriers an evolutionary advantage by increasing their fitness in malarial endemic environments. In vitro studies have shown that the Plasmodium falciparum is very sensitive to oxidative damage. This is the basis for another theory, that is that the genetic defect confers resistance due to the fact that the G6PD-deficient host has a higher level of oxidative agents that, while generally tolerable by the host, are deadly to the parasite.[21]
84.229.2.136 19:30, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
אשמח אם תימנע מהערות עוקצניות. לגופו של עניין, אני לא רואה כאן שום התייחסות לשינוי בדיאטה של החולים באזורים נגועי מלריה. פרינציפ - שיחה 19:37, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
אני עדיין מחפש מקור. כתבתי את הזה כי זה מה שהפרופסור אמר בהרצאה, כשלמדתי את החומר הזה. במוקדם או במאוחר אמצא מקור. אבל בינתיים מצאתי מקור לפואנטה חביבה אחרת עבור הקטע. מיד אציג אותה. 84.229.2.136 20:23, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

עם פואנטה חביבה אחרת, שמצאתי לה מקור (לקודמת אני מאמין שעוד אמצא בהמשך):

איור מודל האנזים G6PD

אנמיה חרמשית ותלסמיה הן מחלות דם תורשתיות קשות. הן מפריעות לתפקוד כדוריות הדם האדומות ואף מקצרות מאוד את תוחלת חיי תאים אלו. אולם, החולים במחלות אלו מחוסניםעמידים מפני המחלה הזיהומית, מלריה. זאת משום שלטפיל המלריה אין די זמן להתפתח בכדוריות הדם האדומות שלהם ומשום שהתנאים הפנימיים בתא הדם, שמקשים על תא הדם לשרוד, מקשים גם עליו. מתברר שגם חלק נכבד מבני משפחות החולים מחוסן עמיד, או מוגן יחסית, מפני המלריה. בני משפחה אלו הם נשאי המחלות. דהיינו, הם לא מראים שום תסמין חיצוני של המחלות כל חייהם, אך עשויים להוריש את המחלות לילדיהם. מתברר שגם אצל הנשאים, תוחלת חיי תאי הדם האדומים מתקצרת. מחלה תורשתית נוספת, שקשורה לחיסוןעמידות למלריה היא המחסור באנזים G6PD. אצל אנשים חסרי G6PD, תוחלת חיי כדוריות הדם האדומות מתקצרת כשהם אוכלים מאכלים מסוימים, כמו פול, או מקבלים תרופות מסוימות, כמו אופטלגין. בין התרופות האסורות עליהם, מצויות גם זריקות חיסון נגד מלריה. עבור אדם חסר G6PD, זריקת חיסון נגד מלריה עשויה להיות סיכון בריאותי גדול יותר מאשר מחלת המלריה עצמה.

א חרשמית.jpg

מיד אצרף את המקור. תודה. 84.229.2.136 20:32, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

המקור 84.229.2.136 20:34, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
אגיב גם פה: רק לאחר שיהיה מקור ברור שיהיה כתוב בו שמחלות אלה מחסנות מפני מלריה. המילה "immunity" לא מופיעה במאמר. למעשה, אקל על חייך: לא תמצא מקור כזה כי מחלות אלה אינן מחסנות מפני מלריה. הן מקשות על הטפיל במידה מסוימת אך אין כל חיסון ולא שום דבר מעין זה. אני לא מסכים להכללת הקטע הזה וניכר שאין לך מושג בנושא הזה. אני מציע שתניח לקטע ותעבור למשהו אחר. גילגמש שיחה 20:49, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
המחלות האלו כן מחסנות מפני מלריה. יש לי תואר ראשון בביולוגיה. זאת לעומתך, שאתה בכלל לא יודע להבדיל בין נשא של מחלה תורשתית לנשא של מחלה זיהומית. בכול טקסט בוק הכי בסיסי בביולוגיה זה רשום. זה גם רשום במאמרים שכן מצוטטים בערכים האנגי והעברי. באוניברסיטה העברית היה גם פרופסור, בשם חגי גינסבורג, שחקר בדיוק את דרכי החיסון שמקנה האנמיה החרמשית מפני מלריה.
אתה פשוט לא מבין, במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, אתה מכשיל את הקטע בכוונה, כמו שאתה עושה לכול קטע שאני מציע.
האוירה פה לא נעימה. לא פלא שמעט מאוד אנשים מוכנים להצטרף למיזם הידעת. 84.229.2.136 20:59, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
מאיפה אתה יודע מה אני מבין ומה אני לא מבין. אני לא יודע אתה ומה זה "כל קטע שאתה מציע". אתה אנונימי ואין לי מושג אם התנגדתי לקטעים נוספים שהצעת. גם אם כן, זה היה בהקשר לקטע הספציפי. צלם בבקשה את העמוד שבו כתוב שהמחלה מחסנת מפני מלריה. אם סיימת תואר שלם בביולוגיה, אני מניח שיש לך ספרים כאלה או שיש לך גישה אליהם. גילגמש שיחה 21:03, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
והנה, דווקא כן בחרו דווקא במילה שמוצאת חן בעיינך ולא בנרדפות לה. בבקשה: Carriers of the G6PD allele appear to be partially or fully protected against malaria, with some cases of affected individuals showing complete immunity to the disease. This accounts for the persistence of the allele in certain populations in that it confers a selective advantage in those areas with a high prevalence of malaria.[4] - זה מהערך האנגלי וזה נשען על מקור. 84.229.2.136 21:05, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
אתה ממש מגזים. לא מספיק שאני מביא לך ציטטות ממאמרים ומערכים, עכשיו אתה דורש גם צילומים? מה עוד?! הקטע שהצעתי מוכח היטב. ואם לא מוצא חן בעינך, אז יש לך בעיה. 84.229.2.136 21:08, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
נ.ב. באמת מעניין מאיפה אני יודע, שמי שלא מכיר נושא מרכזי מכול קורס מבוא לביולוגיה, אינו מבין בביולוגיה. מעניין מאוד. זה כמו שמי שמעולם לא שמע על בית"ר ירושלים, לא יכול להבין בכדורגל ישראלי. זה כמו שמי שמעולם לא שמע על המהפכה הצרפתית, אינו היסטוריון. מעניין מאוד. 84.229.2.136 21:11, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
הינה צילום של העמוד הרלוונטי ברובינס. רובינס הוא אחד הספרים העיקריים שמשמשים ללימודי פתולוגיה בפקולטה לרפואה בעולם המערבי. המהדורה שלי היא מספר 9. עמוד 411. אפשר לראות בבירור שיש הגנה מסוימת, אך היא רחוקה מלהיות מוחלטת. כלומר, אין חיסון. אני מתנצל אבל סימנתי בטעות את הקטע הלא נכון, הקטע הרלוונטי קצת יותר למעלה. לכן, אני מתנגד להכללת הקטע בניסוחו הנוכחי. צילום העמוד מופיע מתחת לקטע. גילגמש שיחה 21:35, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
"הגנה מסויימת". נו, הגענו לקטנוניות הזו. בביולוגיה לא מדברים כמעט אף פעם על מאה אחוז. לגבי שני הזנים העיקריים של המלריה, אז לפי המקורות פה, לאנשים חסרי G6PD יש 90% חיסון מפני אחד ו50% חיסון מפני השני. "הגנה מסויימת"...זה מספיק טוב כדי להיקרא חיסון בקטע, שאמור להיות פסקה קצרה ולעניין. הקטנוניות פה מדהימה. 84.229.2.136 22:14, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
יש מקור מהימן שמאשש את טענתך? לחיסון ראינו שכבר אין מקור. אתה מציע את הקטע - עליך להציג את המקורות שתומכים בו אם מתקיים דיון על מהימנותו. זאת איננה קטנוניות, אלא עבודה נכונה עם מקורות. אחרי שתציג מקורות (עדיף צילום: זה לא קשה - אפשר לצרף לינק, לעשות צילום מסך או לצלם את העמוד בספר עם פלאפון) אפשר יהיה לדון הלאה. גילגמש שיחה 22:18, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
בקטע שאתה מביא, מדובר על "30%" וזה מכונה קטן אך משמעותי. אולם לא ה"30%" הם שלושים אחוז מהאוכלוסייה. לא שלושים אחוז חיסון למי שכבר יש לא את זה. השרידות של כלל האוכלוסייה מפני הכחדות מוחלטת מוגנת בזה ששלושים אחוזים ממנה מחוסן טבעית ממלריה. המשך לקרוא וראה שכתוב, שבאוכלוסייה של השחורים בארצות הברית יש 8% נשאים. לא שמונה אחוז חיסון למי שכבר נשא. כך שמה שהבאת אינו רלוונטי.
לחיסון הבאתי מקור וזו לא אשמתי שאתה מתעלם ממנו. וגם לאחוזים האלו יש מקור. בדוק במקורות שכבר הבאתי.
תגיד, לא נמאס לך להתווכח? אתה נהנה לבזבז את הזמן בוויכוחים, שברור לך שאתה טועה בהם? 84.229.2.136 22:24, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
בבקשה: מחסור באנזים G6PD נותן הגנה משמעותית ממלריה. עוד מקור לבחור העקשן. 84.229.2.136 22:31, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
ופה יש מקור אמין, ממכון ויצמן למדע, בעברית ועם סרט, עבור מי שקשה לו עם האנגלית המדעית תהינו 84.229.2.136 22:38, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
והנה סרט, שבו רופאים שחוקרים את המלריה ואת האנמיה החרמשית מספרים ומסבירי, עם תמונות והמחשות אחרות, את הידע הכל כך בסיסי הזה בביולוגיה. 84.229.2.136 22:47, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

הינה הקטע הרלוונטי מהכתבה שציטטת:

"כפי שראינו בסרטון, האנמיה החרמשית נגרמת ממוטציה ספציפית בהמוגלובין שגורמת לו להיקשר למולקולות המוגלובין שכנות וליצור שרשראות ארוכות שפוגעות בקשירת החמצן ומעוותות את המבנה של תא הדם האדום. עובדה מעניינת היא שהמחלה נפוצה יחסית באפריקה ובמזרח אסיה, בעיקר באזורים נגועי מלריה. הסיבה היא שהמבנה המעוות של תא דם אדום חולה מקשה ככל הנראה על טפיל הפלסמודיום, שמעביר את המלריה, לחדור לתאי הדם האדומים ולכן מקנה לחולה עמידות בפני המחלה הקטלנית.

מתברר שגם נשאי עותק אחד של הגן הפגום (הטרוזיגוטים), שאינם מפתחים את תסמיני המחלה, ניחנים בעמידות חלקית למלריה, משום שלחלק מהתאים שלהם מופיע המאפיין החרמשי וזה מקשה מאוד על הפלסמודיום להפיץ את עצמו במחזור הדם. אפשר למעשה לומר שלנשאי אנמיה חרמשית יש יתרון אבולוציוני באזורים מוכי מלריה, אך הם גם משלמים על כך מחיר לא פשוט."

הדגשתי את החלקים הכי חשובים. כלומר, העמידות שמקנה האנמיה היא חלקית. לגבי הקטע שצילמתי מהספר: 30% מתייחס לביטוי "gene frequency" הכוונה לשיעור נשאות הגן שגורם לאנמיה חרשמית. את המקור הזה ראיתי כבר ואכן התעלמתי ממנו. מדובר במאמר משנת 98. זה מלפני 19 שנים. זה לא רציני. הציטוט הרלוונטי בקטע שהבאתי הוא "small but significant protective effect of HbS against Plasmodium falciparum malaria." כלומר, אפקט ההגנה הוא קטן, אך משמעותי. הפירוש הוא: במקרים שבהם קיימת הגנה כלשהי מפני הטפיל, היא תהיה משמעותית. לא נובע מכך שההגנה קיימת ברוב מוחלט של המקרים (אותם 90% שציינת). לא נובע מכאן שיש חיסון. כתוב "significant" לא כתוב "absolute" או משהו מעין זה. בכל אופן, אני אכן מסכים שהדיון נמשך מעבר לסביר. אני פורש ממנו בשלב זה ונשאר עם עמדתי היות שלא סיפקת מקורות מהימנים לטענתך. כל מי שירצה יכול לקרוא את הדיון ולהתרשם בעצמו אם לתמוך או להתנגד לקטע. את הלינק האחרון כבר לא קראתי היות שהייתה התנגשות עריכה. גילגמש שיחה 22:49, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

גילגמש, אתה מתעקש על עניינים שאינם מהותיים להיותו של הקטע קטע מוצלח. נראה לי שאנחנו מתווכחים כאן על משמעות המילה „עמידות״ ומילים דומות. האם מבחינתך אפשר להחליף באופן כללי את „עמידות״ ב„עמיתות חלקית״ ואז הקטע יהיה תקין? Tzafrir - שיחה 23:23, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
מבחינת דיוק זה יהיה תקין, אבל צריך לקרוא את הכל פעם נוספת ולהחליט אם עמידות חלקית זה מספיק מעניין כדי לכלול אותו. נתייג את משתמש:חמויישה שיעיין בדיון ויחליט. גילגמש שיחה 23:40, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
בוידיאו שהבאתי במקור האחרון, המומחים מסבירים, שעמידות של עשרות אחוזים נגד הטפיל, נותנת לגוף האדם ערכת זמן לייצר נוגדנים נגד הטפיל. בקיצור, בפיסקה שאמורה להיות קצרה, אפשר להתייחס עניין כאל עמידות שלמה או כאל חיסון טבעי. 77.127.131.254 08:41, 25 בספטמבר 2017 (IDT)
ולגבי "משלמים מחיר לא פשוט" - המחיר הוא שרבע מהילדים של זוג נשאים מתים מאנמיה חרמשית (כשאין רפואה מודרנית) או רק סובלים מאוד מאנמיה חרמשית. 77.127.131.254 08:46, 25 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מתנגד לכל ניסוח שיזכיר את הביטוי "חיסון טבעי" או "עמידות שלמה" או משהו דומה לזה. מבחינתי מדובר בעניין עקרוני. ניסוח שהציע צפריר יכול להתקבל אם חמויישה יחשוב שזה מספיק מעניין. אין לי התנגדות, בוודאי לא עקרונית לניסוח כזה ונותר רק להכריע אם זה מספיק טוב ל"הידעת?". גילגמש שיחה 19:19, 26 בספטמבר 2017 (IDT)
שיניתי. ככה בסדר? 77.127.103.235 11:57, 27 בספטמבר 2017 (IDT)

גרסה 4 מחלות שמביאות בריאות[עריכת קוד מקור]

איור מודל האנזים G6PD

אנמיה חרמשית ותלסמיה הן מחלות תורשתיות קשות, המפריעות לתפקוד כדוריות הדם האדומות, ומקצרות את תוחלת חיי תאים אלו. אולם, החולים במחלות אלו עמידים מפני המחלה הזיהומית, מלריה. זאת משום שלטפיל המלריה אין תנאים טובים להתפתח בתאי הדם הפגומים שלהם. מתברר שגם חלק נכבד מבני משפחות החולים עמיד, או מוגן יחסית, מפני המלריה. בני משפחה אלו הם נשאי המחלות. דהיינו, הם לא מראים שום תסמין חיצוני של המחלות כל חייהם, אך עשויים להוריש את המחלות לילדיהם. מתברר שגם אצל הנשאים, תוחלת חיי תאי הדם האדומים קצרה. מחלה תורשתית נוספת, המקנה עמידות למלריה היא המחסור באנזים G6PD. אצל אנשים חסרי G6PD, תפקוד כדוריות הדם האדומות ניזוק, כשהם אוכלים מאכלים מסוימים, כמו פול, או מקבלים תרופות מסוימות, כמו אופטלגין. בין התרופות האסורות עליהם, מצויות גם זריקות חיסון נגד מלריה. עבור אדם חסר G6PD, זריקת חיסון נגד מלריה עשויה להיות סיכון בריאותי גדול יותר מאשר מחלת המלריה עצמה.

77.127.71.138 18:26, 29 בספטמבר 2017 (IDT)

לא. אתה משתמש בטרמינולוגיה שגויה. אני מתנגד לניסוח כזה. עמיד ומוגן יחסית או מחוסן חלקית אינם מילים נרדפות. כל עוד יש ביטוי כזה או שקול לו בקטע אני מתנגד לו. אין לי בעיה עם הביטוי "חיסון חלקי", "עמידות חלקית" ודומיו. המילה "חלקי" או מילה נרדפת כמו "מסוים" (למשל עמידות מסוימת) חייבת להופיע כדי שאתמוך בקטע. המילה "עמיד" או "מחוסן" לא יכולה להופיע לבד ללא הסייג של המילה הנוספת. גילגמש שיחה 07:00, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
בהתחלה השתמשתי בטרמינולוגיה של המרצים שלי, מתקופת התואר הראשון. אתה דרשת להחליף לטרמינולוגיה הזו. עכשיו גם הטרמינולוגיה הזו לא מוצאת חן בעיינך. אז יש לי שני רעיונות - או שאתה תנסח בעצמך נוסח שמוצא חן בעיניך, או שנסכם שאתה לא אוהב את הקטע וזהו. 84.229.84.30 13:00, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
יתכן שלקטע יש פוטנציאל אבל לא בניסוח מטעה. אתה חוזר שוב ושוב על חסינות או עמידות. לכך אני לא יכול להסכים. זה שגוי. אין לי מושג מי הם המרצים שלך וזה לא מאוד חשוב. הראתי לך כבר בעזרת צילום של אחד הספרים הרלוונטיים את טעותך וגם המקור שאתה בעצמך מצאת הראה באופן ברור שיש רק הגנה חלקית. כל עוד אין ביטוי מפורש להגנה חלקית (או עמידות חלקית או חסינות חלקית או כל דבר אחר חלקי) אני מתנגד לקטע. כל שימוש במילים "חסינות" או מילה דומה לה ללא סייג לא מקובלת עלי כי זה פשוט לא נכון. אין לי עניין לנסח את הקטע בעצמי. גילגמש שיחה 16:00, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
כבר עניתי לך על זה. 84.229.84.30 16:39, 14 באוקטובר 2017 (IDT)

מחלות שמביאות בריאות - הרחבה לקטע שדן במחלות רבות יותר[עריכת קוד מקור]

איור מודל האנזים G6PD

החיסון הראשון למחלה הקטלנית, אבעבועות שחורות, היה הדבקה במחלה דומה לה וקלה ממנה, שנקראת אבעבועות הפרות. זה אינו המקרה היחיד בו מחלה אחת מסייעת להתמודדות עם מחלה שנייה. תסמונת קליינפלטר (תסמונת XXY), לדוגמה, שגורמת לעקרות בגברים, מצילה את חיי התינוקות זכרים, שנולדים עם תסמונת רט. ישנה גם סדרה של מחלות תורשתיות, שלמי שחולה בהן וגם למי שרק נושא גן שעלול להוריש את המחלה לחלק מילדיו, קל מהרגיל להתמודד עם מחלת המלריה - לטפיל המלריה קשה מהרגיל להתפתח בדמו. בין מחלות אלו נמנות האנמיה חרמשית, התלסמיה והמחסור באנזים G6PD. אצל אנשים חסרי G6PD, תפקוד כדוריות הדם האדומות ניזוק, כשהם אוכלים מאכלים מסוימים, כמו פול, או מקבלים תרופות מסוימות, כמו אופטלגין. בין התרופות האסורות עליהם, מצויות גם זריקות חיסון נגד מלריה. עבור אדם חסר G6PD, זריקת חיסון נגד מלריה עשויה להיות סיכון בריאותי גדול יותר מאשר מחלת המלריה עצמה.

84.229.41.1 16:03, 29 באוקטובר 2017 (IST)

לדעתי הקטע כבד כי יש בו דוגמאות רבות מדי והוא משתמש במנגנונים שונים. היתי חוזר לקטע הראשון (מלריה ואנמיה) עם הסתייגויות שהצעתי. מבחינה זו הקטע ההוא חד יותר ועם פאנץ' ליין הרבה יותר מובהק. צריך לחשוב כיצד לכתוב את זה בצורה מדויקת בלי לפאר את המחלה יותר מדי. למשל כאן תסמונת קליינפלטר לדוגמה - היא מצילה אמנם תיקונות זכרים ממוות מידי, אבל לא מדובר במשהו חיובי. זאת מחלה קשה ביותר. לכן, אף על פי שהקטע מדויק מבחינה מדעית הוא קצת מוציא את הדברים מהקשרם. מה משתמש:חמויישה חושב? הוא לא השתתף עדיין באף דיון בחטיבה הארוכה הזאת. גילגמש שיחה 06:21, 3 בנובמבר 2017 (IST)

קיצור:

איור מודל האנזים G6PD

ישנן מחלות, שמסייעות בהתמודדות עם מחלות אחרות. הדבקה במחלה הקלה, אבעבועות הפרות, מקנה חיסון מפני המחלה הקטלנית, אבעבועות שחורות. תסמונת קליינפלטר (טריזומיית XXY), שגורמת לעקרות בגברים, פוטרת אותם או מקלה עליהם את ההתמודדות עם מחלות ולקויות תורשתיות בעלות תאחיזה לכרומוזום X (כגון תסמונת הX השביר). מחלות הדם התורשתיות תלסמיה, "חוסר G6PD" ואנמיה חרמשית מפריעות לטפיל המלריה להתפתח בכדוריות הדם האדומות. למרבה ההפתעה, גם לחלק מקרובי המשפחה הבריאים של חולי האנמיה החרמשית, קל להתמודד עם המלריה. קרובי משפחה אלו נושאים גן רציסיבי לאנמיה חרמשית, ועלולים להוריש את המחלה לילדיהם. אך קל להם להתמודד עם המלריה, למרות שהם לא מפתחים שום תסמין של אנמיה חרמשית במהלך כל חייהם.

77.125.11.110 10:31, 4 בנובמבר 2017 (IST)

אני חושב כמו גילגמש בנוגע לקליינפלטר. המחלה הרבה יותר גרועה מאשר התופעות שהיא עשוייה לפטור מהן. עדיף לדבר רק על מחלות "כדאיות". חמויישֶה - שיחה 09:38, 6 בנובמבר 2017 (IST)
קליינפלטר הרבה פחות רעה ממוות. היא לא מורגשת בכלל אצל מי שמוכן לאמץ ילדים במקום להוליד ילדים מזרעו. חוץ מזה שגם יש קליינפלטר עם ילדים. אפשר לחצץ לבעלי קליינפלטר זרע מהאשכים על שולחן הניתוח. 77.125.11.110 10:49, 6 בנובמבר 2017 (IST)
מה שגילגלש אמר (והויכוח עם דבריו חורג מתחום הדיון פה), זה שלהישאר בחיים למרות תסמונת רט, זה עונש ולא פרס. 77.125.11.110 11:19, 6 בנובמבר 2017 (IST)
בסדר. נדבר על קליינפלטר לעומת איקס שביר. אין שמץ של ספק, שקליינפלטר עדיף בהרבה מאיקס שביר. אני משנה את הדוגמה בקטע שמעלינו. 77.125.11.110 11:55, 6 בנובמבר 2017 (IST)
רוצים לדבר גם אל זה שאנשים, שיש להם פגם בקולטן CCR5, מתקשים יחסית בכיוון תאי דם לבנים, למקומות הדרושים ביותר בתוך הגוף, אך הם מתמודדים בקלות רבה עם איידס, אולי אפילו חסינים לו? 77.125.11.110 11:58, 6 בנובמבר 2017 (IST)

נוסח בלא אנמיה חרמשית (כמעט):

איור מודל האנזים G6PD

ישנן מחלות, שמסייעות בהתמודדות עם מחלות אחרות. הדבקה במחלה הקלה, אבעבועות הפרות, מקנה חיסון מפני המחלה הקטלנית, אבעבועות שחורות. תסמונת קליינפלטר (טריזומיית XXY), שגורמת לעקרות בגברים, פוטרת אותם או מקלה עליהם את ההתמודדות עם מחלות ולקויות תורשתיות בעלות תאחיזה לכרומוזום X (כגון תסמונת הX השביר). אנשים, שיש להם מוטציה בקולטן CCR5, מתקשים יחסית בכיוון תאי דם לבנים בתוך גופם, אך הם מתמודדים בקלות יחסית עם איידס. מחלות הדם התורשתיות תלסמיה, אנמיה חרמשית וחוסר G6PD מפריעות לטפיל המלריה להתפתח בכדוריות הדם האדומות. לאנשים חסרי האנזים G6PD, אסור לאכול מאכלים מסוימים, כמו פול, או לקבל תרופות מסוימות. בין התרופות האסורות עליהם, מצויות גם זריקות החיסון נגד מלריה. עבור אדם חסר G6PD, זריקת חיסון נגד מלריה עשויה להיות סיכון בריאותי גדול יותר מאשר מחלת המלריה עצמה.

77.125.11.110 12:20, 6 בנובמבר 2017 (IST)

נראה לי בסדר. עניין הפול נראה מיותר. חמויישֶה - שיחה 16:57, 6 בנובמבר 2017 (IST)
מה זה גרגר פול ביני לבינך 77.125.11.110 18:44, 6 בנובמבר 2017 (IST)

מחלות שמביאות בריאות - נוסח עדות הדרוויניסטים[עריכת קוד מקור]

כרזת מודעות למלריה

לפי עקרון הברירה הטבעית, שהוא עקרון מרכזי בתורת האבולוציה, היצור החי המותאם ביותר לסביבתו יהיה בעל סיכוי השרידה הגבוה בה. תפישה שגויה מקובלת, גורסת שהחזק שורד. אולם בהחלט יש מקרים, שבהם קשה לזהות את ההתאמה לסביבה עם המושג "חזק". בסביבות מוכות במחלת המלריה, למשל, יש ברירה טבעית משמעותית לטובת נשאי "תלסמיה" ו"אנמיה חרמשית" ולטובת חולי "חוסר G6PD". זאת משום שטפיל המלריה מתקשה להתפתח בכדוריות הדם האדומות שלהם.

77.125.11.110 14:53, 6 בנובמבר 2017 (IST)

הגרסה הסופית מצוינת. כל הכבוד לאנונימי (והגיע הזמן שתרשם) גילגמש שיחה 12:30, 7 בנובמבר 2017 (IST)
זו עם דרווין? 77.125.11.110 13:57, 7 בנובמבר 2017 (IST)
כן. גילגמש שיחה 14:20, 7 בנובמבר 2017 (IST)
תודה. 77.125.11.110 17:06, 7 בנובמבר 2017 (IST)

המפלגה הנאצית האמריקנית[עריכת קוד מקור]

מצעד של המפלגה הנאצית האמריקנית, בקולומביה שבמיזורי

במשך יותר ממאה שנים, כל האלקטורים בבחירות לנשיאות ארצות הברית היו משתי מפלגות בלבד – המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית. זאת למרות, שבארצות הברית פעילות עוד מפלגות, כמו מפלגת הירוקים האמריקנית והמפלגה הנאצית האמריקנית. כן, קיימת מפלגה נאצית בארצות הברית, באופן גלוי, ופעילותה ממושכת וחוקית. יתרה מזאת, היא גם מקבלת לשורותיה יהודים, כגון דניאל בורוס.

77.127.127.203 22:22, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

זה קטע מעניין, אבל היתי מוותר על עניין האלקטורים ומתרכז בקיומה של המפלגה הנאצית בארה"ב ובכך שהיא מקבלת יהודים. גילגמש שיחה 07:01, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
עניין האלקטורים הוא הקדמה, שנותנת מסגרת. בלי ההקדמה זה יהיה כך:
ארצות הברית פעילות עוד מפלגות, לבד מהמפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית. למשל, מפלגת הירוקים האמריקנית והמפלגה הנאצית האמריקנית. כן, קיימת מפלגה נאצית בארצות הברית, באופן גלוי, ופעילותה ממושכת וחוקית. יתרה מזאת, היא גם מקבלת לשורותיה יהודים, כגון דניאל בורוס."
התגובה הטבעית לקטע כזה תהייה "מי חשב בכלל שיש רק שתי מפלגות בארצות הברית. אני שמעתי פעם על עוד מפלגה..."
84.229.84.30 13:07, 14 באוקטובר 2017 (IDT)

הצעת שיפור לשורה הראשונה:

מצעד של המפלגה הנאצית האמריקנית, בקולומביה שבמיזורי

במשך יותר ממאה שנים, כל נשיאי ארצות הברית וכמו גם כל האלקטורים בבחירות לנשיאות ארצות הברית היו משתי מפלגות בלבד – המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית. זאת למרות, שבארצות הברית פעילות עוד מפלגות, כמו מפלגת הירוקים האמריקנית והמפלגה הנאצית האמריקנית. כן, קיימת מפלגה נאצית בארצות הברית, באופן גלוי, ופעילותה ממושכת וחוקית. יתרה מזאת, היא גם מקבלת לשורותיה יהודים, כגון דניאל בורוס.

84.229.84.30 13:12, 14 באוקטובר 2017 (IDT)

אני לא חושב שזה נכון. תסתכלו כאן לגבי חבר האלקטורים. ‏עמיחישיחה 16:22, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
לעניות דעתי, הדיאגרמה שהבאת לא דנה באלקטורים. היא דנה באחוזי ההצבעה למועמדי המפלגות. זה משהו אחר. 84.229.84.30 17:05, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
אני בכלל לא חושב שצריך את האלקטורים. קטע קצר יותר שיתרכז במפלגה הנאצית יהיה מעניין ומסעיר יותר. גילגמש שיחה 17:08, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
אני לא אוהב את המשפט "כן, קיימת מפלגה נאצית בארצות הברית". עדיף בלעדיו: "...והמפלגה הנאצית האמריקנית. מפלגה נאצית קיימת בארצות הברית באופן גלוי ופעילותה ממושכת וחוקית...". Liad Malone - שיחה 23:54, 15 באוקטובר 2017 (IDT)
בקצב הזה יישאר קטע שכתוב בו רק "בארצות הברית יש מפלגה נאצית חוקית." 84.229.94.78 18:28, 16 באוקטובר 2017 (IDT)
זה לבדו פרט מעניין. אפשר להוסיף שהיא מקבלת יהודים. לדעתי שתי הנקודות האלה מספיקות. לא צריך לדבר בכלל על אלקטורים. גילגמש שיחה 20:13, 16 באוקטובר 2017 (IDT)
אתה רציני? אתה מעוניין בקטע "הידעת" בעל משפט בודד? "בארצות הברית יש מפלגה נאצית חוקית, בעלת פעילות ממושכת של מספר עשורים, המקבלת לשורותיה גם יהודים, כגון דניאל בורוס." זהו? זה כל הקטע.
זה אמנם עדיף לי מאשר דחיית ההצעה שלי. אבל זה מוזר. 84.229.20.203 23:33, 16 באוקטובר 2017 (IDT)
כן. מה רע? קצר ונשכני. גילגמש שיחה 05:23, 17 באוקטובר 2017 (IDT)
רע, שכשאין משפט ניגוד בהתחלה, הנשיכה מתעמעמת. אני מציע כך:
מצעד של המפלגה הנאצית האמריקנית, בקולומביה שבמיזורי

בישראל החוק קובע, שמפלגה שדוגלת בביטול הדמוקרטיה, אינה רשאית להשתתף בבחירות לכנסת. אולם לא בכול המדינות הדמוקרטיות, הדבר כך. בארצות הברית למשל, יש מפלגה נאצית חוקית, בעלת פעילות ממושכת של מספר עשורים. זאת ועוד, המפלגה הנאצית האמריקנית אפילו מקבלת לשורותיה גם יהודים, כגון דניאל בורוס.

84.229.20.203 08:50, 17 באוקטובר 2017 (IDT)

אני לא חושב שזה נכון להציג ניגוד מהמצב בישראל. גם בישראל חיה ובועטת מפלגה קומוניסטית לא-ציונית. אם כבר, יש להציג את הניגוד באמריקה. המפלגה הנאצית בארצות הברית היא שלוחה של אותה מפלגה ששלטה בגרמניה, פתחה במלחמת העולם השנייה כפועל יוצא מהאידאולוגיה שלה וארצות הברית נלחמה נגדה. או למשל להציג את האלמנטים באידאולוגיה של המפלגה שעומדים בניגוד גמור ליסודות שעליהם מושתתת הכרזת העצמאות והחוקה האמריקאית. יש להסביר גם מדוע האבסורד הזה מתרחש - איזה תיקון בחוקה שלהם מאפשר אותו. Liad Malone - שיחה 10:54, 17 באוקטובר 2017 (IDT)

גירסה חדשה לפי אחת ההצעות פה:

מצעד של המפלגה הנאצית האמריקנית, בקולומביה שבמיזורי

כידוע, במהלך מלחמת העולם השנייה, ארצות הברית לחמה בגרמניה הנאצית. בעקבות אותה מלחמה ובעקבות השואה, האידאולוגיה הנאצית נתפסת בעולם הדמוקרטי כבלתי קבילה. למרות זאת, המפלגה הנאצית האמריקנית, פועלת בארצות הברית באופן גלוי, בולט, ממושך מאוד וחוקי. מוזיאון השואה של אילינוי, למשל, הוקם במסלול בו צעדה מפלגה זו, באחד המצעדים המפורסמים שלה. פעילותה מוזכרת גם בסרטים רבי מכר, כמו "סקוקי" והאחים בלוז. יתרה מזאת, המפלגה הנאצית האמריקנית גם מקבלת לשורותיה יהודים, כגון דניאל בורוס.

77.125.87.198 13:31, 21 באוקטובר 2017 (IDT)

הקטע האחרון ממש מוצלח, אם כי לדעתי האידיאולוגיה הנאצית סבלה מחוסר קבלה לא רק כתוצאה מהמלחמה אלא מהטבח העצום שערכו הנאצים במהלך השואה וחוקי הגזע שלהם. מלחמות, אפילו עקובות מדם, לא מותירות בדרך כלל כתם גדול כל כך. למשל מלחמת העולם הראשונה לא הותירה סלידה מאידיאולוגיה מסוימת באותה עוצמה שהותירה אחריה מלחמת העולם השנייה. לדעתי ההבדל הוא בטבח ובחוקים הגזעניים של הנאצים. אפילו סטלין עצמו, שהיה רב קצבים גרוע מהיטלר (אם בודקים את מספר הקורבנות) או לכל הפחות שווה לו לא זוכה לסלידה דומה לזה שזוכה לה הצורר הנאצי. לכן המילים "בעקבות אותה מלחמה" מגמדות לפי דעתי את עצמת הסלידה. אולי עדיף לכתוב "בעקבות השואה שהתרחשה במהלך אותה מלחמה" או משהו כזה. גילגמש שיחה 06:28, 3 בנובמבר 2017 (IST)
צודק. הוספתי את המילים "ובעקבות השואה". תודה. 77.127.96.179 12:50, 3 בנובמבר 2017 (IST)
Symbol support vote.svg בעד חמויישֶה - שיחה 15:51, 12 בנובמבר 2017 (IST)

קרל רנר - הקנצלר האוסטרי הראשון, פעמיים[עריכת קוד מקור]

קרל רנר

קרל רנר, שהיה הקנצלר הראשון של אוסטריה עם היווסדה מתוך הריסות האימפריה האוסטרו-הונגרית לאחר מלחמת העולם הראשונה, שימש שוב באותו תפקיד כאשר נוסדה הרפובליקה האוסטרית מחדש, לאחר מלחמת העולם השנייה. בתקופה שבין המלחמות צידד רנר בסיפוחה של אוסטריה לגרמניה (אנשלוס).

דב ט. - שיחה 18:53, 14 באוגוסט 2017 (IDT)

המשפט הראשון ארוך מדי, ולתחילת המשפט האחרון יש להוסיף את המילים ״זאת למרות ש״. 84.229.59.239 22:51, 17 באוגוסט 2017 (IDT)
קרל רנר היה הקנצלר הראשון של אוסטריה, עם היווסדה מתוך הריסות האימפריה האוסטרו-הונגרית לאחר מלחמת העולם הראשונה. בתקופה שבין המלחמות צידד רנר בסיפוחה של אוסטריה לגרמניה (אנשלוס), אך כאשר נוסדה הרפובליקה האוסטרית מחדש, לאחר מלחמת העולם השנייה, שוב מונה רנר לקנצלר הראשון שלה. דב ט. - שיחה 19:28, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
דב, לקטע שאתה מציע, יש פוטנציאל, לדעתי. אבל אתה מתעקש לנסח אותו באופן אגבי, במקום באופן מפתיע. זה כמו בדיחה - לא רק התוכן חשוב. גם הניסוח. 77.127.40.35 18:54, 28 באוגוסט 2017 (IDT)

שירי ילדים קשי פשר[עריכת קוד מקור]

איור ילדים רוקדים  Illustration by Jessie Willcox Smith in The Little Mother Goose (1912) of children playing "Ring-a-round-a roses"

תפישה שגויה רווחת, מפרשת את המילה "עוּגָה", בשיר הילדים עוגה עוגה, במשמעות של עוגה למאכל (קינוח). בן ציון פישלר בספרו "לשוננו לעם" מציג שער של ספר ילדים, שבו הכותרת היא "עוגה עוגה" והילדים רוקדים סביב עוגת מאכל. אולם משמשת מילה זו בשיר זה היא הציווי "רקוד במעגל". בשיר משחק זה, הפעוטות אוחזים ידיים. הם מסתובבים במעגל, כשמילות השיר מורות על הסתובבות ויושבים וקמים, כשמילות השיר מורות "לשבת, לקום". בקרב דוברי האנגלית נפוץ שיר המשחק Ring a Ring o' Roses, שגם בו הפעוטות אוחזים ידיים מסתובבים במעגל. שיר זה עתיק מהשיר "עוגה עוגה", מילותיו כבר התבלבלו עם הזמן, ופירושן כבר אינו מובן לאיש.

77.127.71.138 21:41, 28 בספטמבר 2017 (IDT)

קטע יפה. לא מצויין שם שמקור השם עוגה הוא בכך שצורתה עגולה (עוגות חלות הן כיכרות לחם). אולי אפשר להוסיף את המשפט: במקור המילה עוגה שמשה לציון היא מאכל בצקי עגול [נכון?] (אפילו פיתה) [ר' הערך עוגה). אבל אני לא מצליח להכניס אותו לקטע. Tzafrir - שיחה 22:13, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
אפשר להוסיף את הפסוק "וַיֹּאפוּ אֶת-הַבָּצֵק אֲשֶׁר הוֹצִיאוּ מִמִּצְרַיִם, עֻגֹת מַצּוֹת--כִּי לֹא חָמֵץ" (עוגות מצות הן מצות עגולות, ולא עוגות של אוסם עם קמח מצה). עוזי ו. - שיחה 22:34, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
עוזי וצפריר, אפשר להוסיף את הרעיונות שלכם לקטע. אבל זה יצטרך להיות במקום החלק "בקרב דוברי האנגלית נפוץ שיר המשחק Ring a Ring o' Roses, שגם בו הפעוטות אוחזים ידיים מסתובבים במעגל. שיר זה עתיק מהשיר "עוגה עוגה", מילותיו כבר התבלבלו עם הזמן, ופירושן כבר אינו מובן לאיש." 77.127.71.138 07:07, 29 בספטמבר 2017 (IDT)
לא מתלהב מקטע על שיר לפעוטות שרבים דווקא כן מבינים את משמעותו האמיתית. דווקא הקטע האגבי על השיר באנגלית נראה עם פוטנציאל. אם יש שיר נפוץ שכולם שרים ואף אחד לא מבין את פירושו זה עשוי להיות מעניין. חמויישֶה - שיחה 10:09, 2 באוקטובר 2017 (IDT)
חמויישֶה, יש עם התעצתך כמה בעיות. האחת היא שאין ערך עברי על השיר האנגלי הזה, כך שכל הרעיון שקטע הידעת יהיה גימיק לערך, אובד. אחשוב על העניין. 77.127.71.138 11:14, 2 באוקטובר 2017 (IDT)

ספק גרסה שנייה וספק הצעה עצמאית[עריכת קוד מקור]

איור הכבשה השחורה משיר הילדים

שיר הילדים, נדנדה, מאת ביאליק, הוא לכאורה בעל מילים פשוטות וברורות, כמקובל בפנייה אל פעוטות. אלא שחוקרי שירת ביאליק, נוטים לפרש בו גם משמעויות עמוקות, בהתייחס לדמיון מילותיו עם המדרש בראשית רבה ("אין לך רשות לומר מה למטה? מה למעלה?, מה לפנים? מה לאחור?"), ובהתייחס לעובדה, ששירים אחרים שלו עוסקים בחילוניות מול דת (המילה "מאזניים" מפורשת כסמל לבית דין של מעלה). פירוש שירי ילדים כמשל למבוגרים אינו ייחודי לשירת ביאליק או לשפה העברית. גם לשיר הילדים האנגלי Baa, Baa, Black Sheep יש, לכאורה, מילים פשוטות מאוד, ויש פרשנויות שלו כמשל למחאה על יוקר המס או סחר העבדים. זאת ועוד, עם התפשטות אופנת הדיבור "פוליטיקלי קורקט", החלו להתפרסם פרסומים, המפקפקים בהיותו של השיר מנומס. זאת משום שבשיר מוצגת כבשה שחורה כרכוש של בעליה.

77.127.71.138 14:36, 2 באוקטובר 2017 (IDT)

נדמה לי שפרשנות יצירתית של ספרות ילדים ילדים היא אחד מבילויי הפנאי החביבים על מלומדי הספרות ואפשר למצוא שלל דוגמאות ברמות שונות של רצינות. סתם דוגמה: חיפוש של ניתוח דירה להשכיר. Tzafrir - שיחה 14:16, 22 באוקטובר 2017 (IDT)
בסיפור "דירה להשכיר", זה ברור כשמש שיש עוד רובד חוץ מהעלילה. כשזה מגיע לסיפור הזה, האתגר הוא למצוא מישהו, מעל גיל 12, שלא נותן פירוש מעמיק לסיפור. 77.125.126.248 19:15, 23 באוקטובר 2017 (IDT)

אמנות המתעלמת מהממסד[עריכת קוד מקור]

יצירה המוצגת במוזיאון - מסכה מצדפים

בעיר לוזאן, שבשווייץ, מצוי מוזיאון "אוסף האמנות המנודה והגולמית" (Collection de l'art brut), המציג ציורים, צילומים ושאר אמנות פלסטית, של אמנים חסרי קשרים עם הממסד, ושכמעט ואינם מתחשבים במסורת ובתרבות אמנותית כל שהיא. רבים מהיוצרים המציגים שם את יצירותיהם הם אסירים, מאושפזים כרוניים או אנשים עריריים. כמו מרבית המוזיאונים בעולם, גם מוזיאון זה מרענן מיידי פעם את גלריות התערוכות המתחלפות שלו. אך בשביל לעשות זאת, הוא אינו יכול לשאול יצירות ממוסדות מקבילים לו, משום שלא קיימים כאלו מוסדות. על כן המוזיאון מציג לקהל בכול זמן נתון רק כ-700 מרבבות המיצגים שברשותו, וקיבוץ התערוכות החדשות בו, נעשה מתוך מחסני הענק שלו עצמו.

77.127.71.138 17:26, 2 באוקטובר 2017 (IDT)

קטע טוב. גילגמש שיחה 07:06, 14 באוקטובר 2017 (IDT)

זקן פלא[עריכת קוד מקור]

איור דון קישוט איש למנשה

הרבה אמנים בולטים הגיעו להישגים מרשימים כבר בגיל צעיר. כך למשל, ג'ים הנסון הופיע בקביעות בטלוויזיה, עם בובת קרמיט הצפרדע, כשהיה בן תשע שנים בלבד. אולם, אין כלל שמחייב כי הישגים מרשימים יופיעו אצל אמן עוד בצעירותו, או שיהיה ילד פלא. סרוונטס, למשל, פרסם את ספרו הראשון, דון קישוט איש למנשה, כשהיה בן 53. עד אז, לא רק שלא פרסם ספרים, אלא גם כללית חווה בעיקר כישלונות, כמו ישיבה של כמה שנים בשבי ואיבוד הכסף של היחידה הצבאית, שבה היה איש מנהלה. כוכבו של סרוונטס דרך, כשהוא היה בגיל בו ג'ים הנסן נפטר, ומבוגר בעשורים שלמים משורה של אמנים בולטים, כמו מוצרט, מאוריצי גוטליב, ג'יימס דין וברוס לי. ספרו, דון קישוט, הוא פרודיית מחאה על ספרי הרפתקאות האבירים, שהיו מקובלים בזמנו, על המצב החברתי-פוליטי של תקופתו, ועל כישלונותיו שלו עצמו. דמותו של דון קישוט, הלא-יוצלח, היא בעלת קווי דמיון רבים לסרוונטס עצמו.

77.126.92.230 14:46, 4 באוקטובר 2017 (IDT)

בהחלט תומך. צריך לבדוק רק את פרטי הביוגרפיה של סרוונטס. יתכן שהוא לא אשם בחלק מהדברים שקרו לו כי עד כמה שזכור לי הוא אף פעם לא היה קצין בכיר. לכן, יתכן שתלאותיו בצבא הן ביש מזל ולא פרי הטעויות האישיות שלו. גילגמש שיחה 07:08, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
חלק בהחלט מזל רע. והוא באמת לא היה קצין בכיר. הוא היה קצין מנהלה של פלוגה בודדת. 84.229.84.30 13:15, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
אני לא מכיר את תולדותיו אבל אני בספק שזה היה תפקידו. אני לא חושב שהיו יחידות קבועות באותה תקופה שבה הוא יכול להיות קצין מנהלה. צריך לבדוק את הדבר הזה. גילגמש שיחה 16:01, 14 באוקטובר 2017 (IDT)

ביקורת עמיתים דואגת להוציא מילים גסות ממאמרים מדעיים[עריכת קוד מקור]

Cast of a Homo Floresiensis skull found in Liang Bua, Flores, Indonesia. The individual lived between 13000 and 95000 years before present.

שמו המדעי של האדם בן זמננו הוא הומו סאפיאנס (Homo sapiens). לשם זה אין קשר להומוסקסואליות. "הומו" בלטינית, פירושו "אדם" ו"ספיינס", פירושו "חושב" או "תבוני". אחד המינים הנכחדים, הדומה לנו מבחינה אנטומית, הוא ההוֹמוֹ פְלוֹרֵסִיֶּנְסִיס (Homo floresiensis). "פלורסיינסיס", פירושו מהאי פלורס – שם נמצאו שרידיו. החוקרים שגילו אותו רצו לקרוא לו "סנדאנתרופוס פלורסיאנוס" (Sundanthropus floresianus), דהיינו, אנוש מאזור איי סונדה, מהאי פלורס. אך שם זה נפסל בביקורת העמיתים, על טיוטת המאמר המדעי, המדווח על התגלית. נימוקי הפסילה היו, שהממצא שייך בבירור לסוג האדם, ולכן המילה הראשונה בשמו חייבת להיות "הומו", ושאת המילה "פלורסיאנוס" ניתן לתרגם כ"פי טבעת פרחוני".

84.229.84.30 20:15, 12 באוקטובר 2017 (IDT)

קטע נחמד, במידה ויש מקור המאשר את הסיפור הזה. Reuveny - שיחה 17:30, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
ראה כאן (מצוטט בערך הומו פלורסיינסיס). פרינציפ - שיחה 17:46, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
מצוין, תודה. Reuveny - שיחה 18:31, 14 באוקטובר 2017 (IDT)
שווה לציין את המקור הנפרד של שתי המשמעויות (הומו ביוונית: אחד. הומוגני, הומו בלטינית: אדם. הומאני)? Tzafrir - שיחה 20:51, 19 באוקטובר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד. הכותרת אינה תואמת את תוכן הידיעה. עוזי ו. - שיחה 23:19, 19 באוקטובר 2017 (IDT)
עוזי, הכותרת אינה חלק מהקטע. היא לא תופיע איתו בשום מקום חוץ מבדף הזה. וחוץ מזה, הכותרת דווקא כן נכונה. 77.125.87.198 09:43, 20 באוקטובר 2017 (IDT)
צפריר, נראה לי שאם נתעכב גם על זה, הקטע יהיה ארוך וחצי לעניין. 77.125.87.198 09:45, 20 באוקטובר 2017 (IDT)
אני מסכים עם האנונימי. לא כדאי להתעכב על העניין שהזכיר צפריר. גילגמש שיחה 11:27, 25 בנובמבר 2017 (IST)

מדינה לכאורה[עריכת קוד מקור]

סמל ליברלנד

ליברלנד היא מדינה לכאורה במזרח אירופה ולטענת מקימיה אין מדינה הטוענת לבעלות על הקרקע עליה הוקמה ולכן אדמתה מהווה טרה נוליוס. חוקתה של המדינה מבוססת על הליברליזם הקלסי והמשטר בה הוא רפובליקה חוקתית, בדומה למשטר ברפובליקת קונק. בניגוד למשטר בליברלנד קיימות מדינות לכאורה אחרות כגון הממלכה האיטלקית של קאנארו שהמשטר בה היה דיקטטורי, הכס האימפריאלי שהמשטר בה מלוכני ונסיכות סילנד שהמשטר בה הוא נסיכות.

מתניה שיחה 20:15, 19 באוקטובר 2017 (IDT)

אני לא רוצה להפנות מהעמוד הראשי לערך הזה לפני שמביאים אותו למצב יותר מדוייק. אם אני מבין נכון, מה שיש שם זה חתיכת יער קטנה (7 קמ״ר) שכיום היא בשטח קרואטיה על גבול סרביה (הגבול כיום עובר בדנובה), אבל בשל סכסוך גבולות (בדומה למצב בביר טוויל) נוצר מצב שבו התביעות הסותרות לשטחים אחרים גורמות לכך שאין אף תביעה לשטח הזה. שתי המדינות הבהירו שהשטח הזה שייך בברור לאחת מהן, ושאלת הבעלות תיקבע בבוררות.
יכול להיות שזהו השימוש היחיד בתבנית מדינה בוויקי האנגלי שבו לא מופיע סעיף האוכלוסיה. Tzafrir - שיחה 20:48, 19 באוקטובר 2017 (IDT)
עצם העובדה שקיימות מדינות לכאורה, יכול היה להיות נושא לקטע הידעת. אלא שכבר יש קטע/קטעים שעוסקים בזה. ולגבי העובדה, שחלק מהמדינות לכאורה הן רפובליקות וחלק מונרכיות, זה כבר לא מספיק מעניין עבור קטע הידעת. 77.125.87.198 09:48, 20 באוקטובר 2017 (IDT)

אולי דרווין לא לגמרי צדק?[עריכת קוד מקור]

התפתחות צואר הג'ירפה בדרך כלל מובא כדוגמה להסבר של הלאמארקיזם.

כשם שיהודים או נוצרים אדוקים עשויים לתפוש את תורת האבולוציה, שהגה צ'רלס דרווין, כנוגדת את כתבי הקודש, כך גם שלטונות ברית המועצות, ראו בתורת דרווין איום על האמונה בדברי קרל מרכס. לכן הבולשביקים אסרו את הוראת תורת האבולוציה המקובלת במערב ולימדו במקומה את תורתו של לאמארק. שתי תורות אלו מסבירות באופן שונה את התאמת היצורים החיים לסביבת גידולם. הדרוויניזם טוען כי יצורים חיים, שלמזלם הם בעלי תכונות שמתאימות לסביבתם יהיו בעלי סיכויי שרידה טובים יותר מהאחרים, ואם התכונות האלו תורשתיות, אזי גם צאצאיהם יהיו בעלי סיכויי שרידה טובים מהאחרים. לעומת זאת, הלאמארקיזם טוען שהיצורים החיים מתאמצים להתאים עצמם לסביבה. המאמץ משנה אותם מעט וגם משנה מעט את המטען התורשתי שלהם, כך שמדור לדור, היצורים מתאימים יותר לסביבתם. בעת נפילת ברית המועצות, הלאמארקיזם כבר נתפש כרעיון שאבד עליו הכלח. אולם כיום נראה, שיש מקרים באבולוציה, שלגביהם לאמארק דווקא צדק. תחום האפיגנטיקה חוקר מקרים אלו.

77.125.11.110 22:29, 3 בנובמבר 2017 (IST)

לפי הערך אפיגנטיקה יש מעט שינויים תורשתיים שלא מועברים בגנים, אבל גם שם לא מדובר על „למארקיזם״ (השקפה שגם למארק נסוג ממנה בהמשך חייו). כלומר: מדובר על עוד מנגנון להעברת שינויים תורשתיים, אבל אם יש ברירה, מדובר על אותה ברירה טבעית שעליה (באופן כללי) דיבר דרווין. לעניין הכותרת (שאינה חלק מהקטע): כמובן שדרווין גם טעה במקרים שונים ואין בכך משהו מיוחד.
יכול להיות שאפשר לעשות משהו בנוגע לתפישת שלטונות ברית המועצות את תורת הברירה הטבעית. מה שכן, יש לזכור שהביסוס המדעי המוצק של האבולוציה הגיע בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים (לדוגמה: לאחר ימי ליסנקו). Tzafrir - שיחה 14:46, 6 בנובמבר 2017 (IST)
אני חושב שזה קטע לא מוצלח כי הוא מערבב שני נושאים שונים. לגבי קטע אודות העימות בין ליסנקו לוואווילוב, חשוב לזכור את האווירה הציבורית והמדינית. באותה תקופה בוצעו רציחות בקנה מידה גדול. לכן, לא מפתיע שגם המדענים זכו ל"ניקוי שורות" בדומה לשאר זרועות הממשל והחברה בברית המועצות. לכן, קטע כזה יהיה קשה לניסוח ואני מציע לוותר על הרעיון לחלוטין. גילגמש שיחה 11:26, 25 בנובמבר 2017 (IST)

השמות הערביים של חודשי לוח השנה הגרגוריאני[עריכת קוד מקור]

לפי הצעה ישנה של המשתמש בן פיש

לוח שנה עברי

רבים נוטים לחשוב, שלוח השנה העברי הוא לוח על פי שנת ירח. אולם זה לא מדויק. שיטת עיבור השנים, הגורמת לכל חג יהודי, להיחגג תמיד באותה עונה בשנה, הופכת את לוח זה למבוסס על שילוב שנת שמש בשנת ירח. לוח שנת ירח מובהק, הוא הלוח לפיו מתוארכים חגי האסלאם. בלוח המוסלמי יש בכול שנה תמיד 12 חודשים וראש כל חודש נקבע רק על פי עדות ראייה של מולד הירח. המעניין הוא, שלמרות שמילים רבות בעברית ובערבית הן דומות, שמות החודשי הלוח המוסלמי (מוּחָרָם, צַפַר, רביע אל-אוול, רביע א-ת'אני, ג'ומאדא אל-אולא, ג'ומאדא א-ת'אניה, רג'ב, שעבאן, רמדאן, שַׁוַאל, ד'ו אל-קעדה, ד'ו אל-חיג'ה) לא מזכירים שום שם של חודש עברי. אולם, יש שמות בערבית, שדווקא מזכירים מאוד את שמות החודשים העבריים. אלו הם השמות הערביים של חודשי לוח השנה הגרגוריאני, שהיו מקובלים עד שהקולוניאליזם השליט במדינות ערב את השמות ינואר, פברואר וכולי. הערבים השתמשו לצרכים חילוניים בלוח זהה ללוח שנת השמש הגרגוריאני, כאשר בו אוקטובר נקרא "תישרין אל-אוול", דהיינו, תשרי א', נובמבר נקרא "תישרין א-ת'אני", דהיינו תשרי ב'... פברואר נקרא "שבאט", מרץ - "אאד'אר", אפריל - "ניסאן", מאי - "איאר"...יולי - "תמוז", אוגוסט - "אאב" וספטמבר נקרא "אילול".

77.125.11.110 15:00, 10 בנובמבר 2017 (IST)

מעניין. האם הם הגיעו מדרך הלוח העברי או ישירות מהלוח הבבלי? Tzafrir - שיחה 17:43, 10 בנובמבר 2017 (IST)
אפשר גם שהם לקחו את זה מלוח שלישי. מעוד לוח שלקח את זה מהבבלי, כמו השעברי לקח מהבבלי.
מה שאני כן יודע, זה שהם לא משתמשים במילה "חשוון", כי זו מילה עברית מקורית. ירח שמיני -> וורח שמן -> מרחשוון -> חשוון. 77.125.11.110 07:44, 11 בנובמבר 2017 (IST)

ניסוי הכלא של זימברדו[עריכת קוד מקור]

חידת הכוסות של ז'אן פיאז'ה

אחד הקריטריונים להערכת איכותו של ניסוי מדעי הוא היכולת של מי שמפקפק באמינותו של הניסוי, לחזור עליו בעצמו. מבחינה זו, אחדים מהניסויים המוצלחים ביותר, היו הניסויים בפסיכולוגיה התפתחותית שערך ז'אן פיאז'ה. הניסויים שלו מוכיחים שיש התפתחות של יכולות החשיבה עם ההתבגרות. הם עושים זאת בעזרת הצגת חידות לילדים בגילאים מגווונים – חידות שכל אחד יכול להציג לילדים שהוא מוצא, כדי לחזור על הניסוי. אולם בניגוד לפיאז'ה, על הניסויים של חלק מאבות הפסיכולוגיה אי אפשר עוד לחזור. אחד מניסויים אלו הוא ניסוי הכלא של זימברדו, שנחשב לאחד הניסויים החשובים בפסיכולוגיה החברתית. זימברדו הוכיח שאופי פלילי של האסירים אינו הסיבה המרכזית ליחסי האנוש העכורים שיש בבתי כלא. זימברדו בנה בית כלא קטן במרתף באוניברסיטה, שיכן בו סטודנטים מתנדבים בתפקידי אסירים וסוהרים, ותיעד גילויי אכזריות די דומים לאלו שבבתי כלא אמיתיים. הניסוי נועד להימשך שבועיים, אולם הנהלת האוניברסיטה עצרה אותו אחרי ארבעה ימים, ושום אוניברסיטה לא מאפשרת חזרה עליו. כך, אחד הניסויים החשובים בפסיכולוגיה, בוצע, למעשה, פחות משליש פעם.

77.125.11.110 09:45, 15 בנובמבר 2017 (IST)

קטע חשוב. עם זאת, המילה הדירות לא מופיעה בו. המילה „הוכיח״ שגויה מכיוון שכמו שמודגש כאן, לא חזרו מספיק פעמים על תוצאות הניסוי כדי שתהיינה אמינות (וזה גם מבלי להיכנס למשמעותה של ההוכחה בניסויים אמפיריים). בעיקרון יכול להיות שזימברדו נפל במקרה על קבוצה של סוהרים פסיכופתים. יש גם טענות יותר מהותיות. אולי להחליף את „הוכיח״ ב„הראה לכאורה״?
מעבר לכך, לפי הערך הניסוי הופסק לאחר שישה ימים (בערך מחצית הניסוי) ביוזמת החוקרים (זימברדו. לאחר שחברתו ביקרה שם והזדעזעה ממה שקרה שם) Tzafrir - שיחה 00:17, 16 בנובמבר 2017 (IST)
הקטע נחמד. הסתייגויות: יש להדגיש שהסטודנטים חולקו אקראית לתפקידי אסירים וסוהרים. אי אפשר להשתמש במשפט "בוצע למעשה פחות משליש פעם". זה לא נכון. הניסוי בוצע פעם אחת. יש לו תוצאות. לא משנה אם הוא תוכנן להמשך ארבעה ימים, שבועיים או חצי שנה. חמויישֶה - שיחה 10:10, 16 בנובמבר 2017 (IST)
המשך ההערה: יש לי הסתייגות דומה מהמילה „הוכיח״ שבתחילת הקטע. אני מעדיף להחליף אותה במילה פחות חזקה (מדגימים ש־?). הקטע כבר ארוך, אבל לדעתי לא מסביר מספיק טוב למה חשובה החזרה על ניסויים. לפעמים משחזרים ישירות ניסויים, אבל לרוב משחזרים אותם עם כל מיני שינויים. במקרה של פיאז’ה: לדוגמה: גילים שונים, ואני מניח שסוגי שאלות שונות שבודקות דברים שונים. במקרה של ניסוי המרשמלו (אנ'): ילדים בגילאים שונים, כמויות שונות, סוגי ממתקים שונים, וכדומה, וכמובן: מעקב אחרי משתתפי הניסוי לאורך שנים.
אפשר אולי להשתמש בקטע בניסוי של מילגרם שהוא ניסוי מתחום דומה שנערך בערך באותה תקופה אבל שוחזר מאז פעמים רבות, עם ואריאציות רבות (התנהגות שונה של החוקר והנחקר, סקאלות שונות) ואפילו על אוכלוסיות שאינן סטודנטים מארצות הברית. Tzafrir - שיחה 13:11, 16 בנובמבר 2017 (IST)
אני מבין את ההערות ומבקש, אם אפשר, שבעלי הערות ינסחו גרסה משלהם לקטע. תודה. 77.125.68.215 18:15, 16 בנובמבר 2017 (IST)
ולגבי הניסוי של מילגרום, אז נכון שהוא מאותה תקופה, באותו הקשר וכולי. אבל הוא לא ניסוי שכול אחד יכול לחזור עליו בעצמו, בקלות. בטח לא באותה קלות כמו הניסויים של פייאז'ה. 77.125.68.215 18:19, 16 בנובמבר 2017 (IST)

גרסה ב'

חידת הכוסות של ז'אן פיאז'ה

אחד הקריטריונים להערכת איכותו של ניסוי מדעי הוא היכולת של מי שמפקפק באמינותו, או בהדירותו של הניסוי, לחזור עליו בעצמו. מבחינה זו, אחדים מהניסויים המוצלחים ביותר, היו הניסויים בפסיכולוגיה התפתחותית שערך ז'אן פיאז'ה. הניסויים שלו מחזקים מאוד את הטענה, שיש התפתחות של יכולות החשיבה עם ההתבגרות. הם עושים זאת בעזרת הצגת חידות לילדים בגילאים מגווונים – חידות שכל אחד יכול להציג לילדים שהוא מוצא, כדי לחזור על הניסוי. אולם בניגוד לפיאז'ה, על הניסויים של חלק מאבות הפסיכולוגיה אי אפשר עוד לחזור. אחד מניסויים אלו הוא ניסוי הכלא של זימברדו, שנחשב לאחד הניסויים החשובים בפסיכולוגיה החברתית. זימברדו הראה, שהאופי הפלילי של האסירים, אינו הסיבה המרכזית ליחסי האנוש העכורים, שיש בבתי כלא. זימברדו כלא מעין בית כלא קטן במרתף באוניברסיטה. הוא שיכן / כלא בו סטודנטים מתנדבים, חסרי עבר פלילי, שחולקו אקראית לתפקידי אסירים וסוהרים. זימברדו תיעד בניסוי, גילויי אכזריות די דומים, לאלו שבבתי כלא אמיתיים. הניסוי נועד להימשך שבועיים, אולם הנהלת האוניברסיטה עצרה אותו אחרי ארבעה ימים, ושום אוניברסיטה לא מאפשרת חזרה עליו. כך, אחד הניסויים החשובים בפסיכולוגיה, בוצע, למעשה, פעם אחת בלבד.

77.125.125.19 08:26, 20 בדצמבר 2017 (IST)

ניסוי מייקלסון-מורלי וניסוי ליגו[עריכת קוד מקור]

סיפור קצר שדורש תמצות:

בשנת 1887 נערך ניסוי מייקלסון-מורלי. הניסוי השווה את מהירותן של שתי קרני אור: האחת אופקית והשנייה אנכית. באותה תקופה התאוריה המקובלת הייתה שגלי האור הם גלים בתווך בשם אתר והניסוי נועד למדוד את מהירות תנועת כדור הארץ ביחס לאתר. אולם למרבה המבוכה, לא נמדד שום הפרש. מייקלסון המשיך בניסיונותיו ליצור גרסאות מדויקות יותר ויותר של הניסוי אולם לא הצליח למדוד את מהירות כדור הארץ באתר. הפתרון המהפכני שהוצע לכך היה תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין. לפי תורה זו אין כלל אתר ומהירות האור תמיד אחידה (אך לעומת זאת המרחב והזמן עשויים להתכווץ).

כעבור עשר שנים הכליל איינשטיין תורה זו (שטיפלה רק במקרה הפרטי של תנועה בקו ישר) לתורת היחסות הכללית המורכבת יותר. לפי תורה מסבירה את כוח הכבידה בכך שמסה מעקמת את המרחב מסביבה. אם יש שינויים במסה הם עוברים לסביבה בגלים, כמו אדוות בשלולית לאחר שנזרקה אליה אבן. קיומם של גלי כבידה היה אחת התחזיות[ערך חסר] של תורת היחסות הכללית, אולם ניסיונות שונים לצפות בהם נכשלו, עד שנת 2016. גלאי LIGO הוקם לראשונה בשנת 2002 ובמשך 8 שנות פעילות לא מצא עדות לגלי כבידה. רק לאחר שדרוג הגלאים הוא הצליח לגלות גלי כבידה (שנוצרו כתוצאה מהתנגשות של שני חורים שחורים).

ומה הקשר לניסוי מייקלסון-מורלי? גלאי ליגו מבוססים על עיקרון דומה מאוד: שני צינורות מאונכים, כל אחד באורך 4 קילומטרים. בקצה המרוחק של הצינורות מראה. בפשטנות: שולחים קרן אור מנקודת ההצטלבות לשניהם ובודקים אם היא הגיעה חזרה בדיוק באותו הזמן (בעזרת התאבכות, בדומה לניסוי מייקלסון-מורלי). אצל מייקלסון הניסוי לא הצליח לאתר תווך (אתר). בניסוי ליגו, אותר תווך (המרחב שהתכווץ זמנית). Tzafrir - שיחה 10:58, 18 בפברואר 2016 (IST)

עם עריכה נכונה, יהיה אפשרי להביא את הקורא לידי הפתעה. העריכה שאני מציע הולכת בערך כך: בשנת 1887 נערך ניסוי מייקלסון-מורלי, שניסה להוכיח את התיאוריה, לפיה כדור הארץ נע בתוך אתר. הניסוי לא צלח והתיאוריה לא התקבלה. תחת תורה זו התקבלו תורת היחסיות הפרטית ותורת היחסות הכללית של איינשטיין. ההוכחות לתורותיו של איינשטיין נאספות לאט-לאט ובשנת 2016 פורסמות תוצאות הניסוי עם גלאי LIGO, שסיפקו הוכחה נוספת עבורן. אלא שניסוי LIGO וניסוי מייקלסון-מורלי דומים להפליא. בשני הניסויים...
109.160.146.71 08:55, 20 בפברואר 2016 (IST)
יש עוד מעט פרס נובל על LIGO. נסיון נוסף:
Michelson1881b.png

בשנת 1887 נערך ניסוי מייקלסון-מורלי שנועד למדוד את תנועת כדור הארץ באתר. הוא בדק את זה בעזרת השוואת משך תנועתן של שתי קרני אור, האחת אופקית והשניה אנכית. למרבה ההפתעה לא נצפה שום הבדל. תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין הסבירה את התוצאה הזו בכך שמהירות האור זהה תמיד. בהמשך הוכללה תורת היחסות הפרטית לתורת היחסות הכללית שבה מוסבר כוח הכבידה כעיקום של המרחב. אחת התוצאות שלה הוא ששינויים בשדה הכבידה מתפשטים כגלים במרחב. אולם גלים אלו הם לרוב חלשים מאוד. ניסוי ליגו נוצר כדי לנסות לקלוט את הגלים הללו בדרך מדידה דומה: השוואת משך תנועתן של שתי קרני אור מאונכות. ניסוי ליגו רגיש בהרבה ולכן נדרש לסנן מקורות רעש כגון רעידות אדמה, גלי האוקיינוס ותנועת משאיות. ניסוי מייקלסון-מורלי נכשל מכיוון שהוא הניח שמהירות האור משתנה בכיוון תנועת כדור הארץ. בניסוי ליגו לא מגלים שינוי במהירות האור אלא במרחק: גלי כבידה משנים זמנית את המרחק שבין שני חלקי הגלאי.

לא לגמרי נכון להגיד שתורת היחסות הפרטית מסבירה שמהירות האור זהה תמיד. זוהי הנחת יסוד של תורת היחסות הפרטית. אבל זה נראה לי מספיק מדוייק. מידע על מקורות הרעש: ה־FAQ של המעבדה. תודה לאלמוני שהעביר וסליחה ששכחתי לחתום. Tzafrir - שיחה

אני מציע שינויים קלים:

ניסוי מייקלסון-מורלי

בשנת 1887 נערך ניסוי מייקלסון-מורלי, שנועד למדוד את תנועת כדור הארץ במרחב האתר. הניסוי בדק זאת בעזרת השוואת משך תנועתן של שתי קרני אור, האחת אופקית והשניה אנכית. למרבה ההפתעה לא נצפה שום הבדל במהירותן. בשנת 1905, תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין הסבירה את התוצאה הזו, בכך שמהירות האור זהה תמיד. בהמשך הוכללה תורת היחסות הפרטית לתורת היחסות הכללית, שבה מוסבר כוח הכבידה כעיקום של המרחב. אחת התוצאות שלה הוא ששינויים בשדה הכבידה מתפשטים כגלים במרחב. אולם גלים אלו הם לרוב חלשים מאוד. ב2015, ניסוי ליגו נערך כדי לנסות לקלוט את הגלים הללו בדרך מדידה דומה לניסוי מייקלסון-מורלי: השוואת משך תנועתן של שתי קרני אור מאונכות. ניסוי ליגו רגיש בהרבה ממייקלסון-מורלי ולכן נדרש לסנן מקורות הפרעה, כגון רעידות אדמה, גלי האוקיינוס ותנועת משאיות. ניסוי מייקלסון-מורלי נכשל מכיוון שהוא הניח שמהירות האור משתנה בכיוון תנועת כדור הארץ. בניסוי ליגו לא מגלים שינוי במהירות האור אלא במרחק: גלי כבידה משנים זמנית את המרחק שבין שני חלקי הגלאי.

77.125.68.215 22:56, 17 בנובמבר 2017 (IST)

תודה על התיקונים. אני מסכים עם רובם. שינוי שאני לא מסכים איתו: בתחילה גם אני כתבתי שניסוי מייקלסון מורלי ניסה למדוד (לא מצא) שינוי במהירות. רק לאחר מכן שיניתי את הנוסח לכך שלא נמצא שינוי במשך הזמן של תנועת הקרן. שני הניסויים לא מודדים ישירות מהירות אלא משך זמן. בניסוי מייקלסון-מורלי ההנחה הייתה שהמרחק קבוע ולכן המהירות עדויה להשתנות. בניסוי ליגו ההנחה היא שהמהירות קבועה והמרחק עשוי להשתנות. לי נראה שהנקודה הזו מהותית.
מעבר לכך, תורת היחסות הפרטית היא משנת 1905 ואילו הכללית היא משנת 1915. Tzafrir - שיחה 23:09, 17 בנובמבר 2017 (IST)
את עניין השנה, שיניתי לפי הערתך. את השאר אתה מוזמן לשנות לבד - אני לא מבין את הדקויות האלו כי אני לא יודע מספיק פיזיקה. תודה. 77.126.99.240 13:11, 19 בנובמבר 2017 (IST)

אנטומיה של חרקים[עריכת קוד מקור]

פני דבורה

בספרי ילדים מופיעים איורים של חרקים עם פנים אנושיות. הקורא המבוגר מבין שזו האנשה. אולם רק מעט מהקוראים הבוגרים יודעים עד כמה האנשה זו מרחיקת לכת. עיניי החרקים תופסות אחוז נכבד משטח פניהם ואין בהם אישונים שיכולים לזוז – אילו עיניים מורכבות(אנ'), והן מורכבות ממעין פסיפס של מאות או אלפי עיניים קטנות וחסרות תנועה. בפיהם של החרקים אין שיניים. חלק מהחרקים נוגסים ולועסים בעזרת גפי פה(אנ') – מעין זרועות קטנות המעוגנות מחוץ לשפתיהם. לחרקים אין לשונות בפיהם והם חשים בטעם בעזרת קולטנים המצויים במקומות אחרים בגופם, כגון בקצות רגליהם. גם איבר השמיעה של החרקים אינו מצוי בראשם. אצל החגב, ישנן אוזניים בפרק העליון של רגליו הקדמיות. כמו כן, חרקים אין בכלל אף. איברי ההרחה שלהם הם המחושים, הניצבים כמו אנטנות על מצחם, ויש להם שישה נחיריי נשימה בצדי בטנם.

77.126.99.240 15:38, 24 בנובמבר 2017 (IST)

קטע מעניין אבל יש כמה קישורים לפירושונים שצריך לתקן. גילגמש שיחה 18:15, 24 בנובמבר 2017 (IST)
תיקנתי. תודה. 77.126.99.240 20:01, 24 בנובמבר 2017 (IST)
הקישורים מאד חובבניים. מה זה "גפי פה"? אני מניח שהתכוונו לArthropod mouthparts או ספציפית לMaxilla בכל מקרה לחרקים שונים איברי פה שונים למשל ליתושים יש איבר מוצץ ולא לועס. לגבי עיניים הייתי מצפה לקישור לArthropod eye. בקיצור קטע הידעת אמור לעודד אנשים להעמיק בנושא אבל הנושאים האלו עדיין לא קיימים בויקיפדיה ושימוש בהפניות לעיני אדם או גפיים של רגל לא רלוונטיות לקטע. Assafn שיחה 15:57, 14 בדצמבר 2017 (IST)
הכנסתי תיקון בעניין אחד שקשור בגפי הפה. אבל על העובדה שאין ביויקיפדיה ערך על גפי פה ואין ערך על עיניי פסיפס, אני לא יכול לפצות פה. תודה. 77.126.18.99 19:12, 14 בדצמבר 2017 (IST)
ערכים אלו הן הנושא המרכזי, בלעדיהם אני לא רואה טעם בקטע. הוספתי קישורים אדומים, כשיכחילו אפשר להמשיך Assafn שיחה 00:11, 15 בדצמבר 2017 (IST)
תודה. 77.126.18.99 08:40, 15 בדצמבר 2017 (IST)

ראיית צבעים[עריכת קוד מקור]

צילום כלב באור תת אדום

למיני בעלי חיים שונים יש ראיית צבעים שונה. אחד הגורמים לשוני תלוי במדוכים - תאי קליטת אור היום בעין. למרבית הפרימטים, כולל האדם, יש שלושה סוגי מדוכים: סוג אחד רגיש בעיקר לאור אדום, שני לירוק ושלישי לכחול. לכן, עבור מרביתנו, אפשר לצבוע על נייר לבן ייצוג לכול הצבעים שאנו רואים בערבוב של דיו שחור ודיו משלושה "צבעי יסוד". לעומת זאת, למרבית היונקים יש רק שני סוגי מדוכים והם רואים עולם פחות צבעוני, ולמרבית העופות יש ארבעה סוגי מדוכים והן רואות עולם צבעוני יותר. לבד ממספר סוגי המדוכים, חשובים גם אורכי גלי האור, שכול אחד מהם רגיש אליו. החרקים רואים על הפרחים סימני על סגול, שאנו לא מבחינים בהם, משום שסוג המדוך שאצלנו רגיש בעיקר לאור כחול, רגיש אצלם לאור באורך גל קצר יותר. אופן דומה, יש נחשים שחשים באור תת אדום, שאנו לא רואים. אך חישה זו לא נעשית בעזרת העייניים, אלא בעזרת חיישנים המצויים בגומות משני צידי הפה. נחשים אלו חשים באור תת אדום, שאותו משדר כל גוף, בעל חום של יותר מ-30 מעלות צלזיוס. כך, עכבר בולט להם כמו נורה. אילו המדוכים שלנו היו רגישים לאור כזה, העיניים שלנו היו מסנוורת את עצמן. אולם, למרבה הפתעה, קיימים בטבע בעלי חיים, שכן רואים תת אדום והם אפילו בעלי דם חם. ערפדים יכולים לצנן את חום גופם, להביט בסביבתם בתת אדום, לאתר כלי דם מרכזי ביונק גדול, להתחמם מחדש, להתנפל על קורבנו, ולהקיז מדמו.

77.126.99.240 21:15, 24 בנובמבר 2017 (IST)

זה קטע מעניין, אבל אני לא בטוח שאין פה פישוט יתר. כדאי לשמוע חוות דעת ממומחה לפיזיקה. גילגמש שיחה 21:25, 24 בנובמבר 2017 (IST)
האנשים שחוקרים תפישה חושית, נקראים ביופיזיקאים. 77.126.99.240 07:36, 25 בנובמבר 2017 (IST)
אני חושב שביופיזיקאים אין לנו, אבל פיזיקאים יש כמה. זה לא כל כך התחום שלי. גילגמש שיחה 07:44, 25 בנובמבר 2017 (IST)
להתנפל על קורבנן typo.
תוקן. תודה. 77.126.99.240 10:39, 27 בנובמבר 2017 (IST)
צריך להוריד את הצהוב. אה. רגע. אתה אלמוני, אתה לא רואה את הכתם. בקיצר, המילה "חום" מצביעה לדף פירושונים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 11:43, 27 בנובמבר 2017 (IST)
תוקן. תודה. 77.126.99.240 15:29, 27 בנובמבר 2017 (IST)
למיטב ידיעתי אין לנחשים (או לכל חיה אחרת) מדוכים שרגישים לאור תת-אדום. לנחשים מסויימים יש תאים רגישים לקרינה תת-אדומה מעל הפה בשתי "גומות" שמאפשרות לנחשים להבחין במקור חום הנמצא בסמוך ולזהות את מרחקו ואת כיוונו, אך לא "לראותו" במובן המקובל של המילה (יצירת תמונה מאלמנטים קטנים). אני לא ביופיזיקאי ואין לי ידע מיוחד בנושא אלא ידע כללי בלבד. בברכה, Easy n - שיחה 15:52, 27 בנובמבר 2017 (IST)
צודק. תוקן. 77.126.99.240 20:25, 27 בנובמבר 2017 (IST)

ברחוב הנשמות המבולגנות[עריכת קוד מקור]

כוס קפה טורקי. כמו אצל ברטה.

הרכב מוזיקלי שהיה משפיע מאד בישראל היה שלישיית הנשמות הטהורות. חלק מלהיטיהם, כמו "אחכה לך", התפרסמו ברדיו במהלך מלחמת יום הכיפורים, ונחשבים חלק מפס הקול של תקופת המלחמה ולנכסי צאן ברזל. אולם, הלהקה החלה בהליכי פירוק עוד במהלך המלחמה, והצליחה לסיים את הקלטת אלבומה היחיד רק ב-1975 – שנתיים מאוחר יותר. למרות שהאלבום נחשב לאחד החשובים בזמר העברי, נפלו בו פגמים בולטים. ראשית, הלהקה תכננה להכיל באלבום ביצוע ל"קפה טורקי" (מאת רוטבליט וגבריאלוב) אולם הזמרת נאוה ברוכין פרשה מהלהקה לפני הקלטתו, במקומה הוקלטה עירית בולקא, והקלטת השיר אבדה במחסני הד ארצי (היא נמצאה רק בשנות ה-90). בעיה אחרת הייתה עם השיר "קפה אצל ברטה", שכתבו עבור הלהקה אהוד מנור ויגאל בשן. בשנת 1974 מאס בשן בהמתנה להקלטת הביצוע של הנשמות הטהורות לשירו, הוציא אותו בעצמו, והפך אותו בעצמו ללהיט. אך הבעיה החמורה ביותר היא עם שיר הנושא של האלבום ושל הלהקה – השיר "ברחוב הנשמות הטהורות" (מאת שמעון ספיר ונתן כהן). להקת הנשמות הטהורות מעולם לא הקליטה אותו. ההקלטה המופיעה באלבום היא של להקה אחרת – צוות הווי הנדסה קרבית. אמנם נתן כהן ויורם ירוחמי, חברי "הנשמות הטהורות" היו חברים בצוות הווי הנדסה קרבית בעת אותה ההקלטה, אלא שביום ההקלטה ירוחמי היה חולה. את מקומו בשירה, לצד כהן, תפס מתי כספי.

77.126.18.99 16:20, 2 בדצמבר 2017 (IST)

מעניין מאד. אני Symbol support vote.svg בעד. המשפט האחרון לא מובן לי. השיר הוקלט על ידי הנשמות הטהורות או לא? הוקלט אבל באלבום יש גירסה אחרת? איזה גירסה היא המוכרת לנו היום (מהרדיו)? כדאי לנסח בצורה בהירה יותר ולקצר את הקטע הארוך ככל האפשר. חמויישֶה - שיחה 12:23, 5 בדצמבר 2017 (IST)
השיר "ברחוב הנשמות הטהורות" לא הוקלט מעולם על ידי להקת הנשמות הטהורות. מעולם לא. בתקליט של הנשמות הטהורות שומעים להקה אחרת שרה את שיר הנושא של התקליט. לא את הנשמות הטהורות.
כשנתן כהן היה חבר בלהקה צבאית, לפני שהוא הקים את להקת הנשמות הטהורות, הוא כתב את השיר "ברחוב הנשמות הטהורות" והקליט אותו עם הלהקה הצבאית. בלהקה הצבאית היו חברים גם ירוחמי ומתי כספי. ירוחמי וכהן נהגו לשיר את השיר בלהקה הצבאית. מאוחר יותר, ירוחמי וכהן היו חברים בלהקת הנשמות הטהורות. ביום ההקלטה שההקלטה הוקלטה, בלהקה הצבאית, ירוחמי אלפילו היה חולה ולא הוקלט. בקיצור, לא רק שהשיר הוקלט רק על ידי להקה אחרת, אלא שהוא אפילו הוקלט ביום בו ירוחמי היה חולה. 77.126.18.99 15:09, 5 בדצמבר 2017 (IST)

שכתוב המשפטים האחרונים

כוס קפה טורקי. כמו אצל ברטה.

הרכב מוזיקלי שהיה משפיע מאד בישראל היה שלישיית הנשמות הטהורות. חלק מלהיטיהם, כמו "אחכה לך", התפרסמו ברדיו במהלך מלחמת יום הכיפורים, ונחשבים חלק מפס הקול של תקופת המלחמה ולנכסי צאן ברזל.. אולם, הלהקה החלה בהליכי פירוק עוד במהלך המלחמה, והצליחה לסיים את הקלטת אלבומה היחיד רק ב-1975 – שנתיים מאוחר יותר. למרות שהאלבום נחשב לאחד החשובים בזמר העברי, נפלו בו פגמים בולטים. ראשית, הלהקה תכננה להכיל באלבום ביצוע ל"קפה טורקי" (מאת רוטבליט וגבריאלוב) אולם הזמרת נאוה ברוכין פרשה מהלהקה לפני הקלטתו, במקומה הוקלטה עירית בולקא, והקלטת השיר אבדה במחסני הד ארצי (היא נמצאה רק בשנות ה-90). בעיה אחרת הייתה עם השיר "קפה אצל ברטה", שכתבו עבור הלהקה אהוד מנור ויגאל בשן. בשנת 1974 מאס בשן בהמתנה להקלטת הביצוע של הנשמות הטהורות לשירו, הוציא אותו בעצמו, והפך אותו בעצמו ללהיט. אך הבעיה החמורה ביותר היא עם שיר הנושא של האלבום ושל הלהקה – השיר "ברחוב הנשמות הטהורות" (מאת שמעון ספיר ונתן כהן). להקת הנשמות הטהורות מעולם לא הקליטה אותו. ההקלטה המופיעה באלבום היא של להקה אחרת – צוות הווי הנדסה קרבית. זו הייתה הלהקה הקודמת בה שרו נתן כהן ויורם ירוחמי, לפני שחברו ללהקת הנשמות הטהרות. אלא שאפילו באותה הקלטה של צוות הווי, קולו של ירוחמי לא נשמע, כי הוא חלה ביום ההקלטה.

77.126.18.99 15:12, 5 בדצמבר 2017 (IST)

הקטע מכיל הצהרות בומבסטיות מפוקפקות, חסרות גיבוי וחסרות מקור. מי אומר שהיה זה "אחד ההרכבים המוזיקליים המשפיעים"? על מי הם השפיעו? מה זה "נחשבים לסמל תקופת המלחמה"? מי בדיוק מחשיב את הלהקה הזו "סמל תקופת המלחמה"? מה עושה את השירים הללו "נכסי צאן ברזל"? מה המקור לטענה ש"האלבום נחשב לאחד החשובים בזמר העברי"?
טענות מפוקפקות אלו לא מופיעות בערך על הלהקה, וככל הנראה, אם מישהו ינסה לדחוף לערך ניסוחים כאלו, הם יוסרו תוך דקות.
אם הערך הנשמות הטהורות היה ערך טוב, אולי היה כדאי לערוך את הקטע הזה, להסיר ממנו את ההצהרות המפוקפקות, וליצור ממנו "הידעת" סביר (כזה שלא מכחיל את "שנתיים" בקישור ל"שנה", למשל). במצב הנוכחי, בו הערך, במקרה הטוב, מיישר קו עם האיכות המקובלת בוויקיפדיה בעברית, אין הצדקה ל"הידעת" הזה. קיפודנחש 18:41, 5 בדצמבר 2017 (IST)
נכסי צאן ברזל - ככה זה כששירים מסוימים מושמעים ברדיו ארבעים ושלוש שנים. ככה זה גם כשתקליט ישן יוצא בתקליטור חדש ונמכר לא רע.
מכחיל את הערך "שנה" במילה "שנתיים" - זה תפקידו של קטע "הידעת". תפקידו למשוך את הקורא לגלוש לכמה שיותר ערכים. ברור שבערך על הנשמות הטהורות לא נכחיל בכלל, לא את המילה "שנתיים" ולא קישורית לערך "שנה". קישוריות בקטע הידעת שמים אחרת מאשר בערך.
סמל לתקופה - השיר "אחכה לך" מושמע ברדיו הרבה בסביבות יום כיפור ובימי אבל.
ולגבי התלונה על איכות הערך "הנשמות הטהורות", אז גם אתה מודה שאינו ערך רע או טוב מהרגיל. רק שמישום מה אתה חושב, שקטעי הידעת אמורים להפנות רק אל ערכים מומלצים. ובכן, לא הייתה החלטה כזו מעולם. מעולם לא החליטו שקטעי הידעת יפנו רק אל ערכים מומלצים. הוחלט שהם לא יפנו לערכים בשכתוב. זה הכול. 77.126.18.99 19:33, 5 בדצמבר 2017 (IST)
הערה קטנה: השיר "אחכה לך" לא התפרסם בתקופת מלחמת יום הכיפורים. לפי הנתונים שהצלחתי לאסוף הוא היה להיט בקיץ 1973, כמה חודשים לפני המלחמה (מקום ראשון במצעד באוגוסט). מור שמש - שיחה 21:33, 5 בדצמבר 2017 (IST)
מסכים עם קיפוד נחש. קביעות בומבסטיות חסרות כל כיסוי. הנושאים המרכזיים אינם מוכחלים: לא השירים המוזכרים (קפה טורקי, אחכה לך וקפה אצל ברטה) ולא האלבום עצמו. כדי לחפות על כך מכחילים כל מילה שמופיעה גם במילון אבן שושן וגם בוויקיפדיה. גם הפרטץ' של הוצאת האלבום הוא לא כזה מעניין. אני בטוח שבאותן שנים היו הרבה מקרים דומים.אודי - שיחה 22:12, 5 בדצמבר 2017 (IST)
בנוגע להכחלות המיותרות: היה על זה איזה דיון פעם, והוחלט שאין צורך להכחיל מילים טרוויאליות (כמו שנה, לדוגמא) כשאין רלוונטיות לקטע. בטח לא בכח (להפוך שנתיים לשנה). הנוגע להערות הענייניות - מקבל את הטענה של אלמוני שהאלבום הוא נכס צאן ברזל, עובדה שכולנו מכירים כמה שירים ממנו גם אם נולדנו לא מעט אחרי שהאלבום יצא. מקבל את הטענה של קיפודנחש שללא אסמכתאות על כך שזהו סמל לתקופת המלחמה ושהוא אחד החשובים והמשפיעים יש לנטרל הצהרות כאלה מהקטע (אם אראה ראיון שבו קוטנר מעלה טענה כזאת זה יספיק להניח את דעתי). העובדה שהערך בינוני (לא גרוע. פשוט לא ערך מעולה) לא משכנעת אותי לוותר על הקטע. הידעת הוא לא בדיוק אותה מטרה כמו "ערך מומלץ". חמויישֶה - שיחה 09:18, 6 בדצמבר 2017 (IST)
א)קוטנר אכן כותב במומה: "בשנות ה-80, עם הוצאת הנשמות הטהורות בגרסת קומקפט, נחשב האלבום לקלאסיקה של הזמר העברי". ב)אני מקבל את הטיעון שהערך המרכזי "הנשמות הטהורות" הוא בסדר ולא צריך להיות פאר היצירה. ג)בכל זאת, לא מדובר בביטלס הישראלים ויש כאן יותר מדי קביעות בומבסטיות וחסרות בסיס. בניסוח הנוכחי - אני מתנגד.אודי - שיחה 10:08, 6 בדצמבר 2017 (IST)
תיקון קטן: במקום ״נפלו בו פגמים רבים״ צ״ל ״בהפקתו נפלו פגמים רבים״ או ״בהפקתו אירעו תקלות רבות״ או משהו בסגנון. האלבום עצמו אחלה כידוע, רק בדרך היו בעיות. לעניין השבחים המוגזמים, נראה לי לשונו הקצרה של קוטנר ״קלאסיקה של הזמר העברי״ תספיק, כתחליף לניסוח הנוכחי. נתנאל - שיחה - מומלצים 10:48, 6 בדצמבר 2017 (IST)
תיקנתי מעט בהתאם להערות של קיפודנחש ואודי. זה עדיין לא פיקס, אבל יותר אנציקלופדי ופחות עיתון. חמויישֶה - שיחה 14:13, 6 בדצמבר 2017 (IST)

השכתוב הבא

כוס קפה טורקי. כמו אצל ברטה.

חלק מלהיטיהם של שלישיית הנשמות הטהורות, כמו "אחכה לך", התפרסמו ברדיו לקראת מלחמת יום הכיפורים, ומושמעים בו עד ימינו. מבקר האמנות, יואב קוטנר, רואה באלבומה היחיד של הלהקה, "קלסיקה ישראלית". אולם, בהפקת האלבום נפלו פגמים בולטים. ראשית, מכיוון שהלהקה החלה בהליכי פירוק עוד במהלך המלחמה, היא סיימה את ההקלטות רק ב-1975 – שנתיים מאוחר יותר. אחד השירים שהקלטתו התעכבה היה "קפה אצל ברטה", שכתבו אהוד מנור ויגאל בשן עבור הלהקה. בשנת 1974 מאס בשן בהמתנה להקלטת הביצוע של הנשמות הטהורות לשירו, הוציא אותו בעצמו, והפך אותו בעצמו ללהיט. שנית, הלהקה תכננה להכיל באלבום ביצוע ל"קפה טורקי" (מאת רוטבליט וגבריאלוב). אולם הזמרת נאוה ברוכין פרשה מהלהקה לפני הקלטתו, במקומה הוקלטה עירית בולקא, והקלטת השיר אבדה במחסני הד ארצי (היא נמצאה רק בשנות ה-90). אך הבעיה החמורה ביותר היא עם שיר הנושא של האלבום ושל הלהקה – השיר "ברחוב הנשמות הטהורות" (מאת שמעון ספיר ונתן כהן). להקת הנשמות הטהורות מעולם לא הקליטה שיר זה. ההקלטה המופיעה באלבום היא של להקה אחרת – צוות הווי הנדסה קרבית. זו הייתה הלהקה הקודמת בה שרו נתן כהן ויורם ירוחמי, לפני שחברו ללהקת הנשמות הטהרות. אלא שאפילו באותה הקלטה של צוות הווי, קולו של ירוחמי לא נשמע, כי הוא חלה ביום ההקלטה.

77.126.18.99 09:14, 8 בדצמבר 2017 (IST)

"כוכב הרוק הגדול ביותר, שמעולם לא שמעתם עליו", נפטר החודש[עריכת קוד מקור]

ג'וני הולידיי בשנת 1965

בספרו של מילן קונדרה, הקלות הבלתי נסבלת של הקיום, מתוארת תהלוכה הפגנתית למען הסכם שלום, אל גבול מדינת אויב. בראש התהלוכה צועדים חבוקים, זמר צרפתי וזמרת אמריקנית. עד לאותה תהלוכה, הזמרת האמריקנית לא שמעה מימיה על אותו זמר צרפתי, למרות שהוא פרסם להיטים רבים, וביניהם כאלף שירי שלום. השניים מניפים דגל לבן, שהתכסה בכתמי דם, של צלם שדרך על מוקש, כשניסה לצלם אותם. נשאלת השאלה, האם התיאור הגרוטסקי הזה רחוק מהמציאות. ובכן, תהלוכות הפגנתיות של ידוענים, בעד הסכמי שלום, אינן נדירות. ידיעות על צלמים, שמסתכנים כדי לצלם ידוענים, גם כן נשמעות מידי פעם. אך האם יתכן, שזמר צרפתי עם אלפי להיטים, לא יהיה מוכר כלל לדוברי אנגלית בני תקופתו, ואפילו לא למוזיקאים שביניהם? התשובה היא, כן. ג'וני הולידיי, שכונה "אלוויס פרסלי הצרפתי", הוציא במשך 48 שנות קריירה יותר מאלבום אולפן חדש בכל שנה ו-25 אלבומי הופעות חיות. הוא מכר למעלה מ-100 מיליון עותקי אלבומים, ביניהם 18 אלבומי פלטינה, וגם שיחק במספר סרטי קולנוע. עם מותו ב-2017, העיתונות דוברת האנגלית כינתה אותו "כוכב הרוק הגדול ביותר, שמעולם לא שמעתם עליו".

77.126.18.99 10:05, 11 בדצמבר 2017 (IST)

מרגיש שהקטע ארוך מדי שלא לצורך, והקישור בין שני חלקיו די מלאכותי. לא חושב גם שהוא מעניין מספיק. תומר - שיחה 19:45, 29 בדצמבר 2017 (IST)
כדי לא לארכב את הקטע לפני שניתנה הזדמנות לשפר אותו אסביר מה יוכל להציל אותו: כל החלק הראשון יוסר לחלוטין. הקטע יתחיל במילים "ג'וני הולידיי שכונה אלוויס..." ובסופו תובא (אם ישנה כזאת) אנקדוטה שתמחיש שלמרות שהוא אחד המוכרים ומצליחים בצרפת ברמה שהיינו עשויים לחשוב שודאי שהוא יהיה מוכר ברמה בינלאומית, בכל זאת בשאר המערב לא מכירים אותו. חמויישֶה - שיחה 12:03, 10 בינואר 2018 (IST)
אפשר לסדר פתיחה לגמרי אחרת. לכתוב שצרפת נכחשבת למרכז אמנותי אוניברסלי בעת החדשה. שהמון אמנים משם מתפרסמים בכול העולם. שאמנים כמו פיסקו ואן גוך עברו לשם וזה הוסיף לפרסומם. שהרבה שירים צרפתיים מתורגמים להמון שפות. שהקולנוע הצרפתי נפוץ בעולם וגם סרטים צרפתיים זוכים לביצוע מחודש בארצות הברית... ופתאום... האלביס של צרפת, אלמוני בעולם. 77.127.173.197 20:03, 18 בינואר 2018 (IST)

גרסה ב':

ג'וני הולידיי בשנת 1965

בעת החדשה, צרפת משמשת כמוקד השראה כלל עולמי בתחום האמנות. ספרות צרפתית מתורגמת לשפות רבות. קשה לדמיין את תרבות העולם בלא סופרים צרפתיים כמו וולטר, דידרו, רוסו, שרל פרו, ויקטור הוגו, אלכסנדר דיומא, ז'ול ורן, אמיל זולא, גי דה מופאסאן, סטנדל, שרל בודלר, פול ורלן, אנטואן דה סנט-אכזופרי, לואי פרדינאן סלין או אלבר קאמי. בתחום הציור, המצב דומה. רבים מסגנונות הציור של העת החדשה התפתחו בצרפת, או שמפתחיהם היגרו מארץ מוצאם אל צרפת, כדי להגיע אל המרכז התרבותי החשוב הזה. בין הציירים הדגולים, המהגרים לצרפת, ניתן למנות את פאבלו פיקאסו ואת וינסנט ואן גוך. סרטי קולנוע צרפתיים רבים נצפים בעולם, בדיבוב, בתרגום בכתוביות או בגרסאות מקומיות. למשל, הסרט הצרפתי, ניקיטה (1990), עובד ב-1993 לגרסה הוליוודית, ואחר כך לשתי סדרות טלוויזיה - האחת בארצות הברית והשנייה בקנדה. גם המוזיקה הצרפתית מושמעת בעולם ומתורגמת לשפות רבות. התרנגולים, לדוגמה, שרו, בין השאר, שירים מתורגמים מצרפתית. נעמי שמר תרגמה מצרפתית את השיר "העיר באפור". יוסי בנאי הוציא אלבום שלם משירי ז'ק ברל. המערכון-שיר של דודו טופז, מכתב מלבנון, הוא למנגינה של שיר-מכתב, של ז'אק ברל. אולם, אחד מגדולי הזמר צרפתי של כל הזמנים, אמן עם אלפי להיטים, אינו מוכר כלל למי שאינו דובר צרפתית. זהו ג'וני הולידיי, שכונה "אלוויס פרסלי הצרפתי", והוציא במשך 48 שנות קריירה יותר מאלבום אולפן חדש בכל שנה ו-25 אלבומי הופעות חיות. הוא מכר למעלה מ-100 מיליון עותקי אלבומים, ביניהם 18 אלבומי פלטינה. הוא אפילו שיחק במספר סרטי קולנוע. עם מותו ב-2017, העיתונות דוברת האנגלית כינתה אותו "כוכב הרוק הגדול ביותר, שמעולם לא שמעתם עליו".

77.127.173.197 20:19, 19 בינואר 2018 (IST)

ארוך מדי. בטירוף. חמויישֶה - שיחה 15:28, 21 בינואר 2018 (IST)
אני לא אוהב את הקטע ולא את הרעיון הבסיסי. לדעתי, זה לא כל כך מוצלח. גילגמש שיחה 00:48, 19 בפברואר 2018 (IST)

החיה הראשונה בתנ"ך[עריכת קוד מקור]

תנין היאור

התנין הוא בעל החיים הראשון שנזכר בתנ"ך במפורש, כבר בספר הראשון של התורה, ספר בראשית: "וַיִּבְרָא אֱלֹהִים, אֶת-הַתַּנִּינִם הַגְּדֹלִים;" (ספר בראשית, פרק א', פסוק כ"א). במצרים העתיקה התנין (ככל הנראה תנינים מהמינים תנין היאור ותנין מערב-אפריקני) נחשב לאליל, ולפי הדעה הרווחת עצם אזכורו כיציר האלוהים חושף את זהות האל האחד והיחיד, אלוהים - ומכאן הסיבה להופעתו כבר בספר בראשית. התנין נחשב לאל או אליל לא רק במצרים, אלא גם בתרבויות אחרות, שחיו לצד תנינים גדולים, בעיקר תנין היאור באפריקה ותנין הים בדרום מזרח אסיה ואוסטרליה. המקומיים התייחסו ביראת כבוד לתנינים אלה, שנודעו גם כאוכלי אדם קטלניים. במספר שבטים ילידיים באפריקה טריפה בידי תנין נחשבה לעונש משמיים.

MathKnight-at-TAU שכח לחתום.
נחמד. 77.125.12.187 13:58, 8 בינואר 2018 (IST)
זכור לי שהמצרים קראו להם תמסחים. נדמה לי שהתנין מופיע בעלילות בעל וענת, יחד עם מפלצות ימיות דומות (לדוגמה: לווייתן). תמונת העולם של בראשית א’ דומה מאוד לזו המוכרת מהמיתולוגיה הכנענית, למעט העובדה שיש רק אל אחד. Tzafrir - שיחה 19:03, 9 בינואר 2018 (IST)
אני לא בטוח שהכוונה לתנין שיש היום, התנינים הגדולים היו חיות אגדיות כפי שהלווייתן היה מפלצת ים אגדית ויחידה לא היונק הימי ששאל את שמו היום. Assafn שיחה 03:02, 12 בינואר 2018 (IST)
בהמשך לדברי אסף, הסוגיה מורכבת. ספציפית בפסוק הנ"ל מבראשית, הכוונה לתנין המיתולוגי (שכנראה היה דומה לנחש דווקא, ויש לו זיקה הדוקה ללווייתן המיתולוגי). ראו אנציקלופדיה מקראית, כרך ח (תשמ"ב), טורים 619-621. ראובן מ. - שיחה 20:37, 19 בינואר 2018 (IST)
אגב לווייתן: הוא החל את חייו, כאמור, כנחש. בהמשך הוא הפך לדג (כמו שאפשר ללמוד מהאזכורי חז״ל). היום לווייתן הוא בכלל יונק. אפשר לבנות קטע סביב זה? Tzafrir - שיחה 03:10, 20 בינואר 2018 (IST)

חיות רשמיות[עריכת קוד מקור]

אפרופו חיות.

לארי, לוכד העכברים הרשמי נכון ל2018

במדינות רבות נבחר בעל חיים כסמל לאומי של המדינה. כך למשל, בארצות הברית נבחר עיטם לבן-ראש כציפור הלאומית והביזון כחיה לאומית, הזאב האפור הוא בעל החיים הלאומי של טורקיה ושל סרביה, הברדלס הוא בעל החיים הלאומי ברואנדה, ועוד דוגמאות רבות. עם זאת, אין מדינות רבות בהן מכהן בעל חיים בתפקיד רשמי. בריטניה היא אחת מן המדינות יוצאות הדופן, שכן במעונו הרשמי של ראש ממשלת בריטניה מתוקצב חתול שתוארו הרשמי הוא "לוכד העכברים הרשמי במעון ראש הממשלה" (Chief Mouser to the Cabinet Office). התקציב להחזקתו של החתול הרשמי הוא 100 לירות שטרלינג, נכון לעשור הראשון של המאה ה-21. במהלך המאה העשרים ובשני העשורים הראשונים של המאה ה-21 תועדו 12 חתולים בתפקיד זה.

מקור: הערכים הרלוונטיים בויקיפדיה באנגלית. קלונימוס - שיחה 14:21, 15 בפברואר 2018 (IST)

נחמד. חמויישֶה - שיחה 17:38, 15 בפברואר 2018 (IST)
נחמד 87.71.146.229 21:19, 18 בפברואר 2018 (IST)
קטע מאוד נחמד, אך לא ברור מה זה 100 פאונד. זה לשבוע? לחודש? 00:46, 19 בפברואר 2018 (IST)
בערך באנגלית כתוב ששנתי. חמויישֶה - שיחה 19:34, 19 בפברואר 2018 (IST)

הוספה (רעיונות כלליים / לא מגובשים)[עריכת קוד מקור]

אפשר לקחת מכאן. כמובן ללא העתקה ישירה. Valleyofdawn - שיחה 12:33, 8 בדצמבר 2011 (IST)

מי זה הקיפוד?[עריכת קוד מקור]

הקיפוד הוא בין בעלי החיים המופיעים בתנ"ך, בעיקר בנבואות ישעיהו ומיכה. אבל הוא מתואר שם כבעל חיים החי באזורי חורבן ואגמי מים, תכונות שאינן מאפיינות את מי שאנו מכנים היום קיפוד. בגלל זה הרבה חוקרים סבורים שהקיפוד בתנ"ך הוא בעצם הקטופה, היות שדורסי לילה ידועים כסמל של חורבן בפולקלור העממי ובגלל שהיא חיה בביצות. בתורה שבעל פה יש בעל חיים בשם "קופד" שככל הנראה הוא מי שאנו מכנים היום קיפוד. יש שסבורים שבגלל זה נוצרה ההתבלבלות, אך יש כאלו שרואים בכך ראיה ש"קיפוד" זה שם כללי לבעלי חיים עם צורה קוצנית, היות שצורת הנוצות המזדקרות של הקטופה מזכיר קוצים.

בת היענה והיען, האחד הם?[עריכת קוד מקור]

בימינו רגילים לראות את היען ובת היענה, שני בעלי חיים המופיעים בתנ"ך, כשני שמות המתייחסים לאותו בעל חיים, וכך גם בתורה שבעל פה ורוב פרשני המקרא סבורים. אבל יש בעיות בדעה הזאת. בת היענה המוזכרת בתנ"ך שורצת במקומות חורבן, בזמן שהיען שאנו מכירים היום אוהב מדבריות ושטחים פתוחים. כמו כן בעת העתיקה בהרבה תרבויות היען לא סווגה כמין של עוף. מסיבות אלו ואחרות, הרבה חוקרים סבורים שבת היענה זה מין של דורס לילה, ככל הנראה אוח מצוי. בשנים האחרונות יצא מאמר של זהר עמר בשם "היען במקורות ישראל", במאמר זה הוא טען שבת היענה והיען הם אכן אותו עוף. הוא הראה שבמקורות היהודיים היען כן הייתה מסווגת כעוף, ונתן הסברים למה לדעתו כן הגיוני לתאר את היען על רקע חורבות של בני אדם

שתי הפסקאות האלו הן הניסיונית הראשוניים שלי לייצור פסקאות "הידעת?". תרגישו חופשיים לקטול.ישראל שבט - שיחה 17:14, 17 בינואר 2018 (IST)

נושא הזיהוי הזיאולוגי של החיה התנכית לא מאד מעניין לקטע הידעת לטעמי. אבל כיוון שהזכרת את זהר עמר נזכרתי במחקר מאד מעניין שלו: הוא טוען שחלב של כל החיות הכשרות מתגבן ולעומתו החלב של כל החיוב שאינן כשרות אינו מתגבן. יכול להיות מזה קטע מעניין. חמויישֶה - שיחה 17:32, 17 בינואר 2018 (IST)
לדעתי זה כן מעניין. לא בגלל שמעניין אנשים זיהוי בעלי חיים בתנ"ך, אלא כי זה כן קוריוז מעניין ששם של בעל חיים שאתה מייחס לאחד, היה פעם בעל חיים אחר לגמרי. הקפדתי לא לתת פה דוגמאות לחיות שלא הרבה אנשים מכירים (לא עשיתי פיסקא על השלך). בנוגע למחקר על ההגבנה, שמעתי משהו כזה, אם כי לא קראתי, אני מניח שאתה מתכוון למה שמוזכר פה. ישראל שבט - שיחה 17:43, 17 בינואר 2018 (IST)
צריך לאחד את שני הקטעים על זיהוי החיות, לקטע אחד. 77.127.173.197 20:00, 18 בינואר 2018 (IST)
זה יהיה ארוך מדי. בכל מקרה נראה שזה לא התקבל ע"י חיימושהישראל שבט - שיחה 21:06, 18 בינואר 2018 (IST)
הטענה שגויה. יש גבינות מחלב של חיות לא כשרות. בפרט יש כל מיני חיות שאינן פרה, כבשה ועז אבל הן עדיין כשרות למאכל. יעל ודישון עדיין די קרובים לנ״ל אבל איילים כבר רחוקים יותר. של לדבר על זמר. המאמר המקושר חשוד בעיני. שים לב שאין להם שם הגדרה מפורשת של החיות שנבדקו והחיות שנבדקו שונות בשלושת הבדיקות השונות. זה נראה קצת די חשוד. Tzafrir - שיחה 21:51, 18 בינואר 2018 (IST)

הפגנות מגוכחות[עריכת קוד מקור]

אני כותב את הקטע כאן כי הוא לא שלם וגם כי עוד לא חיפשתי לו תימוכין.

במדינה דמוקרטית, אחת החרויות הבולטות היא חופש ההפגנה. מותר לאזרחים למחות בקול רם ובהנפת שלטים נגד תופעות שלא מוצאות חן בעיניהם. החוק גם לא מגביל את זכות המחאה לכזו שחייבת להיות הגיונית על פי קריטריונים אלו או אחרים. כך, למשל, כאשר יש מפולת של ערכי המניות בבורסה זו או אחרת, צצות הפגנות נגד ירידת ערך המניות. זאת למרות שברור, שאיש לא תכנן ירידה כזו וספק אם מישהו שולט בזה בכלל. היו גם אנשים שהפגינו נגד מדיניות כן נשלטת, אלא שהם הפגינו נגד מדיניותם שלהם עצמם. כך, למשל, יאיר צבן, כשהיה שר העבודה והרווחה, הכין שלט קרטון גדול, והצטרף אותו למפגינים תחת חלונו שלו, נגדו עצמו.

77.126.37.36 09:35, 16 ביולי 2017 (IDT)

מעניין לראות מקור להפגנה שיאיר צבן הצטרף אליה. אגב, נראה לי שהוא לא היה שר העבודה, אלא שר הקליטה. חמויישֶה - שיחה 13:11, 21 בנובמבר 2017 (IST)
לעניין שר שמצטרף למפגינים נגדו: אני מניח שהיו כל מיני מקרים. שהרי מי שצריך לספק את הכסף הוא משרד האוצר. אם המטרה מספיק ראויה לשר, הוא יכול להעזר במפגיינים כדי ליצור לחץ ציבורי. Tzafrir - שיחה 13:44, 21 בנובמבר 2017 (IST)

כיסא דביק וכיסא בלתי דביק[עריכת קוד מקור]

לפחות עד שנת 2017, מעולם לא היה ראש מועצה אזורית של עמק חפר, שהפסיד בבחירות. לכן מאז שנת 1940, שבה שלטונות המנדט הבריטי הכירו במועצה אזורית זו, כיהנו בתפקיד ראש מועצה זו רק ארבעה אנשים (חיים בן צבי, עמוס דגני, נחום איצקוביץ' ורני אידן). זאת ועוד, טרם ההכרה הראשון מבין ראשי המועצה, בן צבי, שימש טרם ההכרה במועצה, מאז 1936, כראש הוועד, שהבריטים עמדו להכיר בו בתור מועצה. כך שניתן לומר, שבעמק חפר, ראשי מועצה מכהנים בממוצע, במשך מעט יותר מעשרים שנה, כל אחד. רשות מקומית שמדגימה תופעה הפוכה לזו היא עיריית בני ברק. מאז 1939 ועד 2017 כיהנו שם 15 ראשי עירייה, שמתוכם חמישה כיהנו בשתי תקופות שאינן רצופות. דהיינו, מאז 1937 התחלף שם ראש העירייה או ראש מועצה עשרים ואחת פעמים. בממוצע, ראש עיריית בני ברק מחזיק במשרתו קצת פחות מארבע שנים. רבות מההחלפות הן בגלל הסכמי רוטציה, לאחר תיקו בבחירות.

אני מציע פה קטע, שיש בו בעיה אחת. שתי הדוגמאות שבו הן לא מספיק קיצוניות. אם מישהו מכיר שתי דוגמאות קיצוניות יותר, או לפחות דוגמה אחת קיצונית יותר מזו של בני ברק, אז יהיה בקטע טעם. תודה. 77.127.75.31 13:22, 1 באפריל 2017 (IDT)

דוגמה קיצונית היא זו של מועצה אזורית גיזו, שבעשר שנות קיומה החליפה ארבעה ראשי מועצה. אבל ספק אם זה מה שיחייה את הקטע, כי מדובר על מועצה שדי מהר הפסיקו את קיומה... 77.127.21.24 17:31, 18 באפריל 2017 (IDT)

בתי החולים אסף הרופא ושמואל הרופא לא נהנים מפטור ממחצית הארנונה, בניגוד לשאר בתי החולים בארץ[עריכת קוד מקור]

צריך לבדוק אם המצב עדין כך, או שהאבסורד הזה נגמר בשנת 2011 - 2012, בעקבות בג"ץ. בכול מקרה, העניין היה כזה: בתחילת שנות החמישים, תקנת שר או חוק של הכנסת, נתנו פטור מלא מארנונה, לכול בית חולים, שנמצא ביישוב, שמוגדר כ"עיר עולים". חמישה יישובים בארץ הוגדרו ככאלה, משום שהיו בהם הרבה מאוד עולים חדשים. אחד היישובים שהוגדר כך, היה באר יעקב, שבו היו שני בתי החולים האלו. בשלב הבא, הכנסת או תקנת שר, פטרו את שאר בתי החולים בארץ ממחצית הארנונה. בשלב השלישי, שעדיין היה בשנות החמישים, בוטל החוק שנותן פטור מלא מארנונה לבתי חולים ב"ערי עולים". כך יצא, שאסף הרופא ושמואל הרופא שילמו במשך כחמישים או שישים שנה פי שניים יותר ארנונה מאשר בתי החולים האחרים בארץ. (ועם השטח האדיר של אסף הרופא, זה המון כסף).

במשך השנים האלו, לא רק שלא הצליחו לסדר, שגם בערי עולים תהייה חצי ארנונה. לא הצליחו גם לסדר, שבאר יעקב תמחק מרשימת ערי העולים. זאת למרות שבאר יעקב הפכה לאחד היישובים עם האוכלוסייה המבוססת בישראל.

מקור:

http://mynetrishon.co.il/article/2254

הארנונה בישראל - עם עיוותי "ערי עולים" (תקנה שנצמחה לה בשנות ה50? ובלתי רלוונטית בעליל דהיום), חוק הקפאת הארנונה מ1985, ומספר גורמים נוספים - מלא בעיוותים. דווקא עיוות בו הממשלה (כי אסף הרופא זה בית חולים ממשלתי) משלמת בעודף לרשות מקומית - הוא לא הבעייתי שבהם. אם אתה רוצה עיוות - אתה יודע למה החנויות בארץ כה קטנות לעומת ארה"ב נאמר? כי בארץ משלמים ארנונה לא ריאלית לעסקים (עסק, ככלל, דווקא "עולה לרשות" פחות מתושב. עסק לא צורך חינוך, תרבות, וכולי וכולי) - המצב הוא שלמעשה עסקים משלמים הרבה באובר, ורוב בתי התושבים הם הפסדיים לרשות. התוצאה היא שמחד רשויות מתחרות על עסקים (ונמנעות מבניית מגורים - ובפרט דירות קטנות שהפסדיות במיוחד) - ומאידך עסקים פותחים על שטח קטן ככל האפשר. וכך - סופר או חנות טיפוסית בארץ קטנה בפקטור מאוד יפה לעומת חנות/סופר מקבילה בארה"ב מבחינת מספר קונים.Icewhiz - שיחה 18:50, 6 ביולי 2017 (IDT)
האם תוכל לכתוב על זה קטע קצר וקולע? 84.229.41.114 20:44, 6 ביולי 2017 (IDT)
אני לא בטוח שזה לא חורג לתוך מחקר מקורי - בטח כאשר נכנסים להשוואות ישראל-חו"ל. אפשר לכתוב על הקפאת הארנונה ב1985 יחסית בקלות - לקשור פנימה את העיוותים גורר אותנו לתוך תחומי מדורי הדעה (וזה לא שלא חסר כאלה ביחס לארנונה בארץ). זה נראה לי עמוק יותר ממה שאפשר לכסות ב"הידעת", וגם בעייתי - כי כל העניין של חלוקת הכנסות ארנונה (וכן תמיכה/איזון ברשויות חלשות) הינו עניין של עמדה פוליטית אקטואלית (זה לא שרוב העוסקים במלאכה לא חושבים שזה עיוות רבתי - אבל עדיין יש כאלו המנסים לנצל את העיוות - למשל נתניה שמנסה לקבל סטטוס של עיר עולים (היא כרגע לא מוגדרת ככזו)).Icewhiz - שיחה 14:21, 9 ביולי 2017 (IDT)
קטעי "הידעת" אינם אמורים לכסות נושא שלם. הם אמורים רק לתת אנקדוטה. זו גם לא צריכה להיות האנקדוטה הכי חמורה. היא צריכה להיות מוזרה וקלה להבנה. לכן אני מציע כן לחזור לעניין קיצוץ פטור הארנונה של אסף הרופא. (רק שוב, צריך לראות מה המצב העדכני) 84.229.41.114 23:17, 9 ביולי 2017 (IDT)
אני לא חושב שהנושא מתאים להידעת. נראה לי כבד מדי ובירוקרטי להחריד. גילגמש שיחה 06:24, 10 ביולי 2017 (IDT)
מסכים עם גליגמש. חמויישֶה - שיחה 11:17, 10 ביולי 2017 (IDT)

מאובנים ושלמותם[עריכת קוד מקור]

רוב עצמות החיות המתות, אינן מתאבנות, אלא מתפוררות ונעלמות עם הזמן. על קיומם של הרבה מינים עתיקים, אנו מוצאים עדויות מאובנות רבות, פשוט משום שהייתה להם אוכלוסייה גדולה מאוד, שחיה במשך זמן כה רב, עד שחלקי שלדים ואפילו שלדים שלמים של פרטים רבים ממנה כן הצליחו להשתמר. יתרה מזאת, הפלנטאולוגים מצליחים למצוא, מלבד שלדים מאובנים, גם עקבות מאובנות ולעיתים אף עור מאובן, צואה מאובנת, אבקת פרחים מאובנת וכיוצא בזה.

לא כך המצב עם חקר האבולוציה של האדם. הסקרנות האנושית דווקא בנושא זה, מביאה את הפלנטאולוגים לחפש עדויות למינים נכחדים של הומינידים, שאוכלוסייתם הייתה קטנה והתקיימה רק לפרק זמן קצר. גילויי השלד המאובן "לוסי" (סווג כפרט מהמין אוסטרלופיתקוס אפרנסיס) נחשב להצלחה גדולה בתחום, משום שמשלד זה הצליח להשתמר כמאובן, כ40% מחומר העצמות. מה גם, שרבות מהעצמות שלא השתמרו, ניתנות לשחזור על פי העצמות הסימטריות להן, שכן השתמרו.

77.125.5.151 12:56, 8 בפברואר 2017 (IST)

אנשים שהייתה להם קריירה מרשימה במוזיקה לצד קריירה מרשימה במקצוע שונה לגמרי[עריכת קוד מקור]

  • גידי קורן היה תלמיד לרפואה והפך לרופא חוקר ומרצה ומנהל מחלקה לרפואת ילדים, תוך כדי שהוא היה מלחין ואמרגן שכתב הרבה מאוד חומר, בעיקר ללהקת האחים והאחיות
  • קונדוליסה רייס - פרופסורית להיסטוריה, מנהלת אוניברסיאה ושרת החוץ של ארצות הברית, ובו זמנית מלווה בפסנתר את יו-יו מה וגם מתעמלת אולימפית.
לא הייתה לה קריירה מוזיקלית מרשימה (הקונצרט האמור נערך כאשר היא הייתה מדינאית בכירה). לא ראיתי שהיא הייתה מתעמלת אולימפית. Tzafrir - שיחה 19:51, 2 באוגוסט 2016 (IDT)

94.159.144.140 19:22, 15 במאי 2016 (IDT)

אבל עקיבא נוף לא ממש עשה זאת בו זמנית וגם לא היה מצטיין, לא בזה ולא בזה. 109.160.190.228 17:33, 16 ביוני 2016 (IDT)
עיין ערך מים לדוד המלך. ‏עמיחישיחה 15:23, 19 ביוני 2016 (IDT)
אולי נדבר על אמנים שהם פוליטיקאים? נתחיל עם דוד המלך עצמו ועם שלמה. נמשיך משם לשיר "מים לדוד המלך" ולעקבא נוף. הלאה אל ציון קינן - המשורר והתמלילן של הגבעתרון, אל נאווי, ראש עריית ב"ש, שהיה נדמה לי גם משורר - צריך לבדוק את זה ואל מאיר אריאל ודודו זכאי, שהיו גם מזכירי הקיבוצים שלהם. אולי נזכיר שיהורם גאון ושמואל וילוז'ני היו חברי מועצת עיר. נסיים עם ארצות הברית - קלינט איסטווד וקונדוליסה רייס. זה יהיה קטע מגובש, אבל רשימתי משהו. בלי איזו הפתעה מיוחדת. רק עם הפתעות קטנות. 109.160.190.228 15:09, 20 ביוני 2016 (IDT)
ציון קינן? זה לא מוזכר בערך אודותיו! ‏עמיחישיחה 18:29, 20 ביוני 2016 (IDT)
סליחה. המשורר הוא יצחק קינן. ציון קינן הוא משנורר ולא משורר. קל להתבלבל. 109.160.190.228 22:26, 20 ביוני 2016 (IDT)
אכן יש קטע על קווין חמויישֶה - שיחה 17:03, 20 ביוני 2016 (IDT)


אישים ידועים ששימשו כ"גוי של שבת"[עריכת קוד מקור]

אין לי רעיון איך לנסח את זה בצורה מתאימה: לפי הערך אלביס פרסלי הוא שימש בתפקיד הנכבד הנ"ל. כך גם חסיד אומות העולם יאאפ פנראט וקולין פאוול. הגיוני שאנשים עבדו כעובדי משק בית, אבל הופתעתי לגלות שמישהו טרח לזכור את זה. ביקורת - שיחה 18:54, 18 באוגוסט 2015 (IDT)

ומה מיוחד דווקא בג'וב הזה? הרבה אנשים מפורסמים עשקו בכל מני משרות זמניות פשוטות לפני שהתפרסמו. אגב, חוץ מגוי של שבת יש גם גוי שקונה את כל החמץ בפסח וכיוצא בזה. יש גם יהודים ומוסלמים שמשתתפים בוועדה הקתולית להכרזה על קדושים. 94.159.145.168 10:30, 2 בינואר 2016 (IST)

מצודת דואומון[עריכת קוד מקור]

מישהו זוכר אם היה פעם קטע על מצודת דואומון? המצודה הצרפתית נכבשה במהלך קרב ורדן מלחמת העולם הראשונה בטעות על ידי חייל גרמני בודד ולאחר מספר ימים עקב התפוצצות מחסן תחמושת חשבו הגרמנים כי זו התקפה צרפתית ונלחמו בעצמם וספגו מאות הרוגים... בידל הפייטן - שיחה 03:41, 18 בדצמבר 2015 (IST)

הכנס בבקשה לערך מצודת דואומון, לחץ שם על הלחיץ "דפים המקושרים לכאן" ובדוק אם היו דיוני "הידעת" הקשורים לערך. בהצלחה!31.154.175.62 16:01, 18 בדצמבר 2015 (IST)
אין עדיין ערך על המצודה, בערך קרב ורדן לא מצאתי, אערוך זאת בימים הקרובים בל"נ. בידל הפייטן - שיחה 02:15, 23 בדצמבר 2015 (IST)
יש את גלוסקמת דואומון.אודי - שיחה 19:24, 24 בדצמבר 2015 (IST)

תארים שאנשים החזיקו בהם למשך זמן קצרצר[עריכת קוד מקור]

31.154.190.225 22:09, 24 בדצמבר 2015 (IST)

שים שיש כבר קטע מוכן כאן שמחכה להכחלת אדומים, שהעליתי לאחרונה לתבנית:לטיפול דחוף. ‏עמיחישיחה 23:39, 24 בדצמבר 2015 (IST)
יש באמת בעיה עם הקטע הזה. הרי אם מדברים על שיאי עולם, אז לך תדע על איזה טיפוס נידח צריך לכתוב ערך רק בשביל שיהיה קטע הידעת. אולי אם נתמקד רק בשיאי ישראל יהיה קל יותר? אבל אז השאלה היא אם יש מספיק בשר לקטע. 31.154.190.225 12:52, 25 בדצמבר 2015 (IST)

עלוקה#עלוקות בשירות הרפואה[עריכת קוד מקור]

הסעיף הנ"ל של הערך הנ"ל הוא בעל פוטנציאל להיות בסיס לכתיבת קטע הידעת. אלא, שלפני שמישהו מחליט לעשות זאת, עליו להוסיף לאותו סעיף מקורות ותאריכים וגם לבדוק קצת את דיוק העובדות המוצגות שם (נראה לי שיש שם רק משפט אחד לא מדוייק). 94.159.153.38 15:01, 11 במרץ 2016 (IST)

היאבקות בתמנונים[עריכת קוד מקור]

משעשע, מנפלאות הטבע האנושיFace-smile.svg. Carny הרבה זמן לא ערך. אולי מישהו אחר מעוניין להפוך את הקטע להידעת? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 17:08, 12 במרץ 2016 (IST)

גחליליות והשמש[עריכת קוד מקור]

למי שלא מכיר: what-if.xkcd.com הוא סדרה מעניינת של מאמרים שנכתבו של ידי היוצר של xkcd: תשובות די רציניות לשאלות מופרכות. מדי פעם יש שם רעיונות שמתאימים לפינה הזו. לדוגמה: מתוך Sun Bug מס' 151): הידעתם שגחלילית מפיקה, יחסית למשקלה, יותר אנרגיית קרינה מאשר השמש? Tzafrir - שיחה 14:29, 20 ביולי 2016 (IDT)

כמה זמן ארך שלום 30 השנה?[עריכת קוד מקור]

רעיון יפה, צריך לחשוב איך להציג אותו:
"שלום שלושים השנים היה חוזה שלום שנחתם ביוון העתיקה בין אתונה לספרטה בשנת 446 לפנה"ס, ואשר שם קץ למלחמה הפלופונסית הראשונה שהתחוללה מאז שנת 460 לפנה"ס, והעניק ליוון תקופה של שלום יחסי עד פרוץ המלחמה הפלופונסית השנייה. שם החוזה נובע מהתקופה שהוא היה אמור לחול עליה, 30 שנים, אולם בפועל הוא שרד רק 15 שנה. "
בברכה- ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 08:00, 4 בספטמבר 2016 (IDT)

אמנת השלום הנצחי החזיקה מעמד עשר שנים (לפי הערך האנגלי). נדמה לי שהיו עוד כמה מקרים שלום שהיה אמור להיות נצחי. Tzafrir - שיחה 08:57, 4 בספטמבר 2016 (IDT)
גם מלחמת מאה השנים ומלחמת מאה השנים השנייה ארכו שתיהן יותר ממאה שנים. שיר § שיג § שיח § 16:41, 21 באוקטובר 2016 (IDT)

טיסה מהסרטים[עריכת קוד מקור]

תקרית הטיסה בגשר מצודת לונדון-אל תנסו את זה בבית. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 03:07, 18 באוקטובר 2016 (IDT)

עובדה "לא מעניינת" ליום השואה[עריכת קוד מקור]

קהילה יהודית שלמה שהנאצים נמנעו מלהתקרב אליה בזכות תושייה של רופאים שיצרו אשלייה של מגפת טיפוס בעיר וכך הגנו עליה-את הפירוט המלא ניתן למצוא בקישור בתבנית ציטוט הערך בדף שיחה:יוג'ין לזובסקי. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 19:12, 24 באפריל 2017 (IDT)

ובערך יוג'ין לזובסקי. Tzafrir - שיחה 20:44, 18 באוקטובר 2017 (IDT)

ס

הסרה ושכתוב קטעים קיימים[עריכת קוד מקור]

תבנית:הידעת? 18 במאי - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

לי היה נראה כאילו הקטע רומז שיוהאנס קפלר עומד מאחורי ההרעלה של טיכו ברהה. לא ראיתי שיש תאוריה כזאת בערך של אף אחד מהם. להפך בערך על ברהה מצביעים על מתנקשים פוטנציאליים אחרים. חמויישֶה - שיחה 14:38, 25 במאי 2017 (IDT)

(פתחתי פסקה חדשה, אבל אז ראיתי שחמויישה כבר פתח דיון על הקטע, ולכן הסרתי את הפסקה שפתחתי, והעברתי את תוכנה לכאן)

עיתונות צהובה לשמה, המתבססת כולה על ספר צהבהב, שנכתב על ידי זוג עיתונאים, ללא ביסוס, וגם שגוי: למעשה, ה"בדיקה הפורנזית" (מה זה? באיזו שפה?) לא נערכה בשנות ה-90, אלא ב-1901. בשנות ה-90 נבדקו מספר שערות, בטענה שהן של ברהה. גם אם מה שכתוב בקטע נכון (הוא לא), הקטע "משמיט" עובדה חשובה אחת לפחות: ברהה היה לא רק אסטרונום, אלא גם אסטרולוג ואלכימאי. אלכימאים במאה ה-16 התעסקו בכספית בדרך שגרה, כך שגם אם ברהה אכן נפטר מהרעלת כספית, אין סיבה לחשוד בהרעלה, ובוודאי שאין כל יסוד להטיל את החשד בקפלר. שוב - עיתונות צהובה בכריכה קשה.

הקטע נכתב ב-2008 בהתבסס על ספר אחד. ב-2010 בוצע מחקר מקיף בשרידי גופתו של ברהה (אולי בעקבות הספר הצהבהב), והמסקנה חד משמעית - אין קשר בין מותו של ברהה ובין הרעלת כספית, ולמעשה, גם לא נמצאו כל ראיות להרעלה מסוג אחר כלשהו. קטע "הידעת" הנ"ל לא עודכן מאז נכתב, ובפרט, המחקר של 2010 לא משתקף בו.

(אציין כי ראיתי את הקטע הנ"ל בעמוד הראשי מתיישהו בנובמבר 2017, למרות שלא ברור לי למה - הוא לא מופיע בדף של חודש זה. אולי תקלה כלשהי בשעון של השרת?)

למחוק. קיפודנחש 22:45, 28 בנובמבר 2017 (IST)

מכיוון שאתה היחיד שהגיב על הבעיה שהעליתי לפני כחצי שנה, ונראה גם שעשית עבודה יותר יסודית ממני, ובכל זאת חושב כמוני, זה הופך אותנו ל-100% מהדעות בדיון. אמחק את הקטע. חמויישֶה - שיחה 12:26, 30 בנובמבר 2017 (IST)
אוסיף רק שהקטע בודאות לא הופיע בנובמבר בדף הראשי. הופיע פעם אחרונה במאי. חמויישֶה - שיחה 12:27, 30 בנובמבר 2017 (IST)

עדכון לתבנית:הידעת? 1 בספטמבר - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

הקטע נכתב לפני שז'קי לוי נכנס לכנסת. לכן יש לעדכנו.

המקור: ל-28 מחברי הכנסת שכיהנו בכנסת יש בן או בת שכיהנו אף הם כחברי הכנסת. הגדילה לעשות משפחת דיין, שבה יש שלושה דורות של חברי הכנסת: שמואל דיין, משה דיין ויעל דיין. בנוסף, כיהנו בכנסת למעלה משמונים קרובי משפחה ממשפחות אחרות.

ההצעת העדכון שלי: ליותר מ-28 מחברי הכנסת שכיהנו בכנסת יש בן, בת, אח, אחות, אב או אם שכיהנו אף הם כחברי הכנסת. לחבר הכנסת משה דיין, למשל, היו יש גם אב, שמואל דיין וגם בת, יעל דיין. הגדילה לעשות משפחת לוי. לחבר הכנסת דוד לוי היו בכנסת אח, מקסים לוי, בן ז'קי לוי ובת אורלי לוי-אבקסיס. בנוסף, כיהנו בכנסת למעלה משמונים קרובי משפחה ממשפחות אחרות.

77.127.7.4 10:11, 17 באפריל 2017 (IDT)

וזה המקרה השני בכלל והיחיד כיום של קרובי משפחה ממדרגה ראשונה (ובפרט אחים) שרק אחד מהם תומך בממשלה. המקרה הקודם: בני דודים של משה, האחים יגאל הורביץ ועמוס הדר. Tzafrir - שיחה 15:38, 17 באפריל 2017 (IDT)
ואם כבר מעדכנים: אולי עדיף לשים תמונה של בן המשפחה הידוע יותר, משה. Tzafrir - שיחה 15:43, 17 באפריל 2017 (IDT)
אין ספק שהתמונה של משה דיין היא גימיק מוצלח יותר מאשר התמונה של יעל דיין או שמואל דיין. משה הכי פוטוגני במשפחה. 77.127.21.24 11:58, 18 באפריל 2017 (IDT)
נ.ב. לא בטוח שזה ייכנס טוב לקטע הזה. אבל דוד וז'קי לוי לא רק כיהנו שניהם בכנסת. שניהם כיהנו גם במועצת בית שאן. דוד היה סגן ראש מועצה מקומית בית שאן וז'קי היה ראש עיריית בית שאן. 77.127.21.24 11:58, 18 באפריל 2017 (IDT)

הוספה לתבנית:הידעת? 12 במאי - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

הקטע כבר מצויין, אבל חשבתי להוסיף בסוף שג'וני גרינווד מרדיוהד הוא היחיד בלהקה שיש לו רקע במוזיקה קלאסית, ועם זאת היחיד שאין לו תואר אקדמי. טוב או מיותר? חמויישֶה - שיחה 12:00, 12 ביולי 2016 (IDT)

הקטע עוסק בלהקה אחת. למה להוסיף מידע על להקה שנייה? 77.127.22.193 13:09, 12 ביולי 2016 (IDT)

מחיקת תבנית:הידעת? 31 ביולי 2014[עריכת קוד מקור]

מעשייה נחמדה ללא מקורות, הקלקה מתבקשת על הקישור כוח סוס מראה תוכן שסותר את הסיפור הזה. קצת מביך. אם הסיפור נכון אז יש לתקן את כוח סוס ולצרף מקורות. אחרת, נא למחוק. צחקשוח (Laugh Tough) - שיחה 10:08, 31 ביולי 2014 (IDT)

צריך גם לציין שזו יחידת הספק ולא יחידת כוח? Tzafrir - שיחה 18:33, 24 באוגוסט 2015 (IDT)
כוח סוס היא באמת יחידת הספק ולכן, לפחות מהבחינה הנל, יש לתקן את קטע "הידעת". לגבי הסתירות האחרות בין הקטע לבין הערך (הקצרמר) צריך לבדוק את העניינים יותר לעומק. 109.160.151.83 18:49, 24 באוגוסט 2015 (IDT)
טוב. עניין יחידת ההספק כבר תוקן. תודה למתקן. 94.159.145.168 11:26, 2 בינואר 2016 (IST)
לאור טענות ובעיות שחוזרות ועולות בנוגע לקטע, אני בעד למחוק. חמויישֶה - שיחה 12:00, 12 ביולי 2016 (IDT)

הצעת שיפור לפורטל:מדעי החלל/הידעת?/4[עריכת קוד מקור]

ראו הערותי בשיחת פורטל:מדעי החלל/הידעת?/4.

מחיקת תבנית:הידעת? 3 בנובמבר - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:מזנון

א. הטענה הכללית ב"הידעת" של היום מפוקפקת. אמנם יש חוקרים שמעלים ספק באשר לזהותו של שייקספיר, אך זו לא עמדת הזרם המרכזי במחקר.

ב. חמור יותר - בתוך התבנית מופיעה טענה שהיא בגדר כזב גמור: "[שייקספיר] לא השאיר אחריו כל סימן אחר לקיומו פרט לאמנותו." - מעיון בערך ויליאם שייקספיר אפשר ללמוד שלא זה המצב. שייקספיר האיש השאיר סימנים לא מעטים לקיומו בתעודות ורישומים מהתקופה, מהטבלתו, דרך עסקיו ופעילותו בתיאטרון ועד צוואתו. אמנם מצויין בערך שיש בביוגרפיה שלו תקופה בת שבע שנים שממנה כמעט אין תיעוד. (1585 - 1592) - אבל זה רק חלק מהחיים ורחוק מהטענה ב"הידעת", שהוא לא הותיר זכר מלבד היצירות. דב ט. - שיחה 10:58, 3 בנובמבר 2015 (IST)

תודה. 94.159.183.179 08:58, 29 באוגוסט 2015 (IDT)

- סוף העברה
מדובר על האמינות שאפשר לתת לשאלת זהותו של מחבר מחזות שייקספיר. לפי הערך האנגלי all but a few Shakespeare scholars and literary historians consider it a fringe belief, אבל הערך העברי מתייחס לזה סתם כ"דעת מיעוט". אני לא מכיר מספיק את התחום. Tzafrir - שיחה 21:39, 3 בנובמבר 2015 (IST)
קטעי "היידעת" רק משקפים את הכתוב בויקיפדיה. אם אכן נמצאה שגיאה בקטע "הידעת", חשוב לתקן גם את הערך בויקיפדיה, שהוביל לטעות. אם אכן יש סתירות בין הערך "שאלת זהותו של מחבר מחזות שייקספיר" לבין הערך "ויליאם שייקספיר", אז צריך ליישב, קודם כל, את הסתירות האלו. תודה. 94.159.139.95 12:41, 5 בינואר 2016 (IST)

תבנית:הידעת? 14 במאי - סדרה 2[עריכת קוד מקור]

בתבנית כתוב שהושאר רווח במגילת העצמאות עבור חיים ויצמן. לפי הערך מגילת העצמאות, ידוע שכך הוא כתב את שמו ולכן המקום לא הושאר עבורו. המקור הושאר עבור החותמים שנשארו בירושלים ובדיעבד הסתפקו בפחות מקום ממה שהושאר להם. ויצמן לא היה חבר מועצת העם ולכן לא נדרש לחתום על המגילה. Tzafrir - שיחה 12:58, 13 במאי 2016 (IDT)

תבנית:הידעת? 2 ביוני 2017[עריכת קוד מקור]

קטע 'הידעת' הזה מוטה. הוא מניח הנחות בעניינים הנתונים במחלוקת, ומציג את גישת ביקורת המקרא בלבד, בעוד יש גישות נוספות. אפרט: הקטע מניח שהסיפור בשמואל ב' בהכרח מדבר על אותו גוליית, בעוד פרשני מקרא רבים סוברים שאין זה כך. זה גם נתמך מפשט המקראות, שהרי הסיפור בשמואל ב' מתרחש עשרות שנים מאוחר יותר מסיפור דוד וגוליית. עוד מניח הקטע שדברי הימים בא לתקן את הבלבול ואינו סתם גירסה נוספת לאירוע. כיון שכך - אני סבור שהקטע צריך לעבוד שכתוב יסודי, או מחיקה. יזהר ברקשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ז • 21:09, 29 ביוני 2017 (IDT)

אני לא חושב שיש בעיה עם הקטע. הקטע מראה בעיה ומציג אחד הפתרונות שלה. הקטע לא גורס שזה הפתרון היחיד. גם הקורא לא יחשוב שזה הפתרון היחיד. אולי הקורא הממוצע, בניגוד אליך, לא מכיר פתרונות נוספים, אבל הוא בטוח לא יחשוב שזה הפתרון היחיד האפשרי.
הקטע מפנה, בקישוריות, לערכים בנושא. הערכים צריכים להראות את התמונה השלמה - לא הקטע. תודה. 84.229.41.114 22:38, 30 ביוני 2017 (IDT)
הקטע לא אמור לתת תמונה שלמה, אבל אסור שהוא יציג תמונה חלקית כאילו היא שלמה. הכותרת היא "הידעת". כלומר: באים לתת לנו מידע עובדתי. אם המידע העובדתי הזה כולל הנחות מוצא שהן בעצם פרשנות שנויה במחלוקת, אז אנו חוטאים כלפי הקוראים שלנו. יזהר ברקשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ז • 16:16, 2 ביולי 2017 (IDT)
אתה טועה בהבנת הנקרא. במקום לקרוא "בעל ספר דברי הימים מוסיף גרסה משלו", אתה קורא "העובדה היא ש". 84.229.41.114 16:24, 2 ביולי 2017 (IDT)
דווקא אתה טועה. כל מה שלא מוצג כטענה, ממילא מוצג כעובדה. נראה לי שהדיון איתך מוצה. אשמח לשמוע אנשים נוספים. יזהר ברקשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ז • 16:32, 2 ביולי 2017 (IDT)
מהסתכלות מהירה בקטע - אני פשוט הייתי מוחק את הסיפא של "וכך פותר המחבר המקראי את הקושייה." - הוא לא נחוץ, ומותיר את "מתקן" (במרכאות במקור) ביחס לגרסא ה3 בדברי הימים. ייחוס "מחבר מקראי" בודד (ובפרט לדברי הימים!) הינו בעייתי כאשר נעשה בקולו של ויקי. העניין המהותי בקטע ה"ידעת" הוא 3 הגרסאות הסותרות, לכאורה, המערבות של גוליית (או אחי גוליית). אציין שייתכן מאוד שזוהי תקלדה מקראית (או יותר נכון - טעות העתקה).Icewhiz - שיחה 16:53, 2 ביולי 2017 (IDT)

תבנית:הידעת? 8 בנובמבר - סדרה 1 – אוניה פרסונלית[עריכת קוד מקור]

קטע הידעת של היום (יום ד') מתחיל במילים: „המונח אוּניה פרסונלית במדעי המדינה, מקורו במילה האנגלית Union (איחוד).״ האם מקור המונח העברי הוא דווקא באנגלית? נראה לי שהמונח נוצר בתקופות שבהן הלטינית או הצרפתית היו השפות המקובלות בדיפלומטיה.

אפשר להחליף את המילה „מקור״ בביטוי „קשור ל־״. אבל אז הקטע יאבד קצת מעוקצו. Tzafrir - שיחה 10:30, 8 בנובמבר 2017 (IST)

שכתוב תבנית:הידעת? 3 ביולי 2017[עריכת קוד מקור]

מן הניסוח הקיים של קטע הידעת ניתן להסיק בשוגג כי ראש ממשלת נורווגיה הדיח את מלך נורווגיה בשידור חי. זו, כמובן, שטות מוחלטת. קוויזלינג עלה לשידור בשעה 19:32 והכריז כי הוא ומפלגתו נוטלים את רסן השלטון שהופקר בידי הממשלה הקודמת שנמלטה (בפועל הקבינט רק גלה לעיירה המרוחקת חמישים ק״מ בלבד מאוסלו). האומה הנורווגית התייחסה להכרזתו ברצינות הראויה, ניסיון ההפיכה כשל, המלך סירב לדרישה הגרמנית למנות את קוויזלינג לראשות הממשלה ושרד את כל ניסיונות הגרמנים לחסלו. רק בראשון בפברואר 1942, 22 חודשים לאחר המאורעות המתוארים בקטע הידעת הנדון, מונה קוויזלינג לראשות ממשלת נורווגיה, על כידוני הכובש הגרמני. הוא לא הדיח את המלך בשידור וגם לא ממש היה ראש ממשלת נורווגיה באותה עת, לפחות לא יותר מכפי שהיה גויאבה. כדאי להחליף את הקטע לאלתר כדי לא להביך את עצמנו בדף הראשי של ויקיפדיה. ליאור पॣ • י' בתמוז ה'תשע"ז • 16:54, 3 ביולי 2017 (IDT)

גם לך יש יופי של ניסוח מטעה. הקבינט גלה צפונה ותוך פחות מחודשיים: לבריטניה. וקוויזליג דווקא היה ראש ממשלת נורווגיה בשלב זה. אבל לחמישה ימים. Tzafrir - שיחה 17:23, 3 ביולי 2017 (IDT)
בניגוד לקטע הנדון, דבריי לא מופיעים בדף הראשי של ויקיפדיה ולכן לא מטעים את קוראינו. מלבד זאת, לא התייחסת לשגיאה הצורמת המופיעה ברגע זה בדף הראשי - קוויזלינג לא הדיח את המלך ולא טען שהוא מדיח את המלך. אולי הוא רצה שהמלך יודח ואולי לא, אבל הוא בסך הכל טען שהוא ממנה את עצמו לראשות הממשלה בהינתן שהממשלה הקיימת נמלטה. בשעה שהכריז על כך, הקבינט הקיים והחוקי של נורווגיה, המוכר ע"י האומה הנורווגית וכל מדינות העולם להוציא אולי גרמניה הנאצית, המשיך לתפקד במרחק חמישים ק"מ מאוסלו. העובדה שהקבינט והמלך גלו מאוחר יותר הרחק יותר אינה רלוונטית לעובדה שב-9 באפריל 1940 ראש ממשלת נורווגיה היה יוהאן ניגורסוול וקוויזלינג לא היה אלא קושר כושל שקיווה לשווא כי המלך יטיל עליו את הרכבת הממשלה החדשה. ליאור पॣ • י' בתמוז ה'תשע"ז • 22:09, 3 ביולי 2017 (IDT)
ליאור, אתה מגזים בצורת ההצגה פה. בעת הפיכתו של קוויזלינג, נורווגיה הייתה למעשה בשליטה נאצית (ולקראת כניעה יבשתית מלאה במאי). קוויזלינג אכן לא ניסה להדיח את המלך, אלא למנות את עצמו לרהמ בניגוד לדעת המלך, ובתמיכת היטלר. הגרמנים, מסיבות שונות, וביניהם גם צרכי פרופוגנדה בתוך נורווגיה בסוף נסוגו לאחר מספר ימים מקוויזלינג ומינו רייכקומיסר גרמני לצורך שליטה על נורווגיה. ממשלת נורווגיה הייתה משוללת כוח לחלוטין בשלב זה, והשאלה היחידה הייתה אם תברח לגלות לצורך מלחמה מרחוק, או שתיכנע ותתיישר מול הנאצים תוך עבודה תחתיהם. הדבר היחידי הלא מדויק בידעת הוא שקוויזלינג לא הכריז על הדחת המלך, אלא על מינויו שלו לראש ממשלה (ללא תמיכת המלך) - עניין שקרוב להדחת המלך, אך לא בדיוק.Icewhiz - שיחה 22:41, 3 ביולי 2017 (IDT)
יש בדיוק שלושה משפטים בקטע הנדון, ובכל אחד משלושתם יש שגיאה עובדתית אחת לפחות:
  1. "וידקון קוויזלינג היה ראש ממשלת נורווגיה בזמן מלחמת העולם השנייה." - קוויזלינג היה ראש ממשלה ב-39 חודשים מתוך 68 חודשי מלחמת העולם השנייה.
  2. "ב-9 באפריל 1940 היה קוויזלינג לאדם הראשון בהיסטוריה שהכריז על הפיכה בשידור במהדורת החדשות, כאשר הדיח את המלך הוקון השביעי." - הוא לא הדיח את המלך, זו לא היתה מהדורת חדשות, והוא בטח לא הראשון שעשה זאת ברדיו. בקשר יולי (אנ') השתלטו הקושרים על הרדיו האוסטרי והודיעו על התפטרותו (המפוברקת) של הקאנצלר דולפוס (שנרצח) והעברת השלטון לרינטלן (אנ'). כמו קוויזלינג שש שנים אחר כך, גם הם כשלו. מי יודע כמה ניסיונות הפיכה נוספים, לפניהם ואחריהם, לוו בהכרזות סרק דומות ברדיו.
  3. "קוויזלינג, ששמו משמש מאז כמילה נרדפת לבוגד בשפות אירופיות רבות, בשל שיתוף הפעולה שלו עם הנאצים, הוצא להורג בידי כיתת יורים ב-24 באוקטובר 1945." - קוויזלינג קנה את הגדרתו המילונית באמצעות בוגדנותו המתמשכת ולא בשידור הרדיו הכושל מאפריל 1940. חיפוש זריז ב-Google Ngram Viewer (אנ') מאשר כי שמו נעשה מוכר משנת 1942, עת מונה לראש ממשלה, ולא משנת 1940.
אז נכון, אף אחד לא מת מקטע הידעת רצוף שגיאות מספטמבר 2008 שעדיין מככב מדי פעם בדף הראשי של ויקיפדיה. עם זאת, מן הראוי למחוק את הקטע הזה ולהחליפו במידע מהימן. ליאור पॣ • י' בתמוז ה'תשע"ז • 01:19, 4 ביולי 2017 (IDT)

פורטל מתמטיקה[עריכת קוד מקור]

בקטעי 'הידעת' בדף פורטל:מתמטיקה/הידעת?/קטעי הידעת קטע 39 צריך להמחק לפי האמור בדף השיחה. בברכה לבי-בה - שיחה 17:18, 30 ביולי 2017 (IDT)

חמויישה, מישהו יכול לעשות משהו בנידון? לבי-בה - שיחה 03:16, 10 באוגוסט 2017 (IDT)

תבנית:הידעת? 31 בינואר - סדרה 2[עריכת קוד מקור]

אגדה אורבנית, חסרת מקור וכנראה גם לא נכונה. בדף השיחה מופיע המקור כ"ויקיפדיה באנגלית", אבל זה לא כתוב שם, ולמעשה גם לא היה כתוב שם כשנוסף הקטע. הכוונה לקביעה התמוהה ש"קרייזלר סירב לשלם לארכיטקט כאשר הושלמה בניית האמפייר סטייט, והתברר שהוא יותר גבוה ממגדל קרייזלר". קודם כל, לסרב לשלם לארכיטקט בגלל שמישהו אחר בנה בניין אחר נראה תירוץ עלוב ולא מתקבל על הדעת. שנית, בניית האמפייר סטייט הסתיימה כמעט שנה אחרי סיום הבנייה של מגדל קרייזלר, כלומר קרייזלר סירב לשלם זמן רב לפני שה"סיבה" לפי הקטע בכלל התקיימה. ושלישית, זה פשוט לא כתוב במקום שאמור להיות המקור לסיפור. קיפודנחש 02:03, 1 בפברואר 2018 (IST)

גם לי הכרונולוגיה הייתה נראית מוזרה. אני בעד למחוק. חמויישֶה - שיחה 08:41, 1 בפברואר 2018 (IST)

עדכון ואימות קטעים קיימים[עריכת קוד מקור]

אימות תבנית:הידעת? 19 בינואר - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

על פי allmusic זה לא מדויק שהוא היה נגן תזמורת שירי לכת כשהגיע לאודישן. ניגן במועדונים וניגן גם עם סטן גץ ואחרים (כפי שכתוב גם אצלנו בערך על צ'ט בייקר). בקיצור הסיפור נחמד אבל לא ממש מדויק.אודי - שיחה 10:05, 19 בינואר 2011 (IST)

הרחבת תבנית:הידעת? 26 באוקטובר - סדרה 2[עריכת קוד מקור]

"היישוב היהודי בטבריה חודש במאה השמונה עשרה על ידי הרב חיים אבולעפיה. הוא הוזמן מהעיר איזמיר בטורקיה על ידי שליט הגליל, הבדואי דאהר אל-עומר, שחשב כי יהיה זה רעיון טוב שיהודים יישבו את הגליל השומם."

חסרות עובדות חשובות: הרב אבולעפיה הוא יליד חברון והתגורר בצפת לפני שעבר לאיזמיר, וסבו היה הרב של טבריה לפני שחרבה הקהילה שם במאה ה-17. דב ט. - שיחה 11:05, 26 ביוני 2014 (IDT)

לא רק שחסרות העובדות הנ"ל (בהנחה שהן נכונות) אלא גם, שהקטע קצר מדי ומשווע לעוד עובדות. 109.160.151.244 00:40, 22 באוגוסט 2015 (IDT)

תיקון תבנית:הידעת? 3 בינואר 2016[עריכת קוד מקור]

איינשטיין נפטר בשנת 1955 ולכן זכויות היוצרים יפוגו בתחילת שנת 2026. מעבר לכך, סימנים מסחריים (רשומים או לא רשומים) לא פגים. אבל האם השם איינשטיין הוא סימן מסחרי של האוניברסיטה העברית? זה נשמע לי מוזר. הערך עליו מזכיר רק זכויות יוצרים. Tzafrir - שיחה 08:21, 3 בינואר 2016 (IST)

מעניינת הפסיקה הזאת בארצות הברית, שזכויות היוצרים פגו לאחר חמישים שנה. ‏עמיחישיחה 10:03, 3 בינואר 2016 (IST)
הידיעה מתייחסת לסימן המסחרי (ומאשרת את תוקפו בעבר) ולא לזכויות יוצרים. Tzafrir - שיחה 17:26, 3 בינואר 2016 (IST)

תיקון תבנית:הידעת? 29 ביוני - סדרה 2[עריכת קוד מקור]

ראו את הערותיי בדף השיחה שם. מור שמש - שיחה 13:44, 1 ביולי 2016 (IDT)

אני בעד למחוק את הקטע. חמויישֶה - שיחה 15:05, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

עדכון או הסרת תבנית:הידעת? 21 בספטמבר 2016[עריכת קוד מקור]

לפי הערך באנגלית על האי נורפוק (אנ'), ב-1 ביולי 2016 השתנה מעמדו החוקי של האי והוא כעת הרבה יותר מחובר לאוסטרליה. לדעתי, כדאי להסיר או לעדכן את הקטע. ‏עמיחישיחה 16:36, 21 בספטמבר 2016 (IDT)

מקבל את מה שאתה אומר. אני לא רואה איך אפשר לעדכן את הקטע ולהשאיר אותו מעניין. אני בעד למחוק. חמויישֶה - שיחה 15:02, 22 בספטמבר 2016 (IDT)

תבנית:הידעת? 2 באוקטובר 2016[עריכת קוד מקור]

ר' דף השיחה שלה למקורות. נראה שהנושא שנוי כרגע במחלוקת ואני ממליץ להסיר בינתיים את הקטע. עד המחזור הבא אמינות המידע שבמאמר תתברר. יש לציין שלפי ההערכה שמופיעה במאמרים, 70% מתאי גוף האדם הם תאי דם אדומים. גם תאים אלו הם תאים קטנים וחסרי גרעין כמו החיידקים. Tzafrir - שיחה 07:37, 2 באוקטובר 2016 (IDT)

תאי הדם האדומים מאבדים את הגרעין בבחרותם. במהלך התפתחותם, דווקא יש להם גרעין. לכן קשה להשוות אותם לחיידקים. 2.53.45.0 10:23, 6 ביולי 2017 (IDT)
נראה שזה מופיע כרגע בתבנית:הידעת? 22 בספטמבר - סדרה 2 (שלמרות שמה מופיעה דווקא ב־23 בספטמבר). הדף האנגלי w:Human microbiota מציין בפתיח שלו שהאומדן המסורתי היה אכן יחס של 1:10, אבל אומדנים חדשים ומדויקים יותר הגיעו ליחס של 1:3 או אף של בערך 1:1. יש שם ארבעה מקורות. אחד לא נגיש ושלושה מסביבות שנת 2014 ומתייחסים, ככל הנראה, למחקר המדוייק יותר שהגיע לאומדן של 1:1. Tzafrir - שיחה 15:22, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

תבנית:הידעת? 16 בנובמבר - סדרה 1[עריכת קוד מקור]

תיקנתי את תבנית:הידעת? 16 בנובמבר - סדרה 1 שכרגע בעמוד הראשי: לפי הניסוח ששם המשמר השוויצרי של קריית הוותיקאן הוא יחידה ששייכת לשווייץ (שווייץ מאבטחת). אולם לפי הערכים בנושא מדובר על יחידת שכירים. הם אמנם כולם בוגרי הצבא השוויצרי, אולם זה לא אומר שהם נשארים בשירות שווייץ לנצח. הניסוח שלי לא מוצלח במיוחד, ואם יש למישהו ניסוח עדיף: יבורך. Tzafrir - שיחה 13:52, 18 בנובמבר 2017 (IST)

  1. ^ Serjeant GR (דצמבר 2010). "One hundred years of sickle cell disease.". British journal of haematology 151 (5): 425–9. PMID 20955412. doi:10.1111/j.1365-2141.2010.08419.x. ארכיון ארכיון מהמקור מ-2014-11-16.