שקר (משחק קלפים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שקרן (משחק קלפים))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שקר או צ'יט הוא שמו של משחק קלפים עממי. למשחק יש גרסאות שונות, אך הבסיס משותף לכולם.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקר הוא משחק לשני משתתפים או יותר, בו משתמשים בחפיסה רגילה של קלפי משחק הכוללת את שני הג'וקרים[1]. לכל אחד מהמשתתפים מחלקים 10 קלפים (בחלק מהגרסאות מחלקים את כל הקלפים), מהם עליהם להיפטר במהלך המשחק על ידי הנחה בערימה במרכז השולחן, שיש המכנים אותה "צ'יט".

בתחילת המשחק מעמידים קלף גלוי אחד במרכז השולחן. על השחקן שהוגרל לשחק ראשון להניח קלף הפוך, הגדול, שווה, או קטן באחד מהקלף הגלוי. עליו להכריז מהו ערך הקלף, ועל השחקן הבא בתורו להניח קלף הפוך נוסף הגדול או קטן באחד מהקלף שהניח הראשון. כאשר אין לשחקן קלף בערך המתאים הוא יכול לקחת קלף מהקופה, או להניח קלף בערך אחר ולשקר בנוגע לערכו. כאשר אחד מהשחקנים חושד כי השחקן שיקר כך שהקלף שהניח לא זהה בערכו למוצהר, הוא יכול לחשוף את הקלף כדי לברר את האמת. אם מתברר שאכן השחקן שיקר, על השקרן לקחת את כל הקלפים שהצטברו במרכז. במקרה שאכן הקלף זהה למה שהוצהר, על השחקן שחשף את הקלף לקחת אותם. שולפים קלף גלוי נוסף מהקופה, והמשחק נמשך מהשחקן הבא בתור. כאשר לאחד השחקנים לא נותרו קלפים, הוא המנצח. ניתן להמשיך לשחק כדי לקבוע את השחקן שיגיע למקום השני, וכן הלאה.

למשחק גרסאות רבות, ורצוי להחליט על הפרטים השונים לפני תחילת המשחק. יש גרסאות בהן מותר לשים כמה קלפים ולהצהיר כי כולם באותו הערך המתאים, ויש שאף מתירים לשקר ולרמות בכל מקרה, כולל החבאת קלפים או החדרתם לערימה של שחקן אחר. בכל המקרים שבהם נחשף שקר, על השקרן לקחת את אותם קלפים ואת הקלפים מהערימה המרכזית. יש גרסאות בהן כאשר שחקן נאלץ לקחת את הערימה המרכזית המשחק נמשך כשהשחקן הבא מניח קלף כלשהו. בגרסאות אחדות מותר להניח גם קלף השווה בערכו לקלף הקודם. גם לגבי אופן תחילת המשחק יש כמה אפשרויות: הגרלה על זהותו של הפותח, או קביעה כי שחקן שברשותו קלף מסוים (שניים עלה או אס עלה) הוא הפותח. אפשר לשחק גם עם כמה חפיסות של קלפים ועם מספר משתנה של ג'וקרים[1].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 הג'וקרים יכולים להיות כל קלף