תולעת משי (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תולעת משי
the silkworm
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת רוברט גלברייט (ג'יי קיי רולינג)
שפת המקור אנגלית
סוגה מתח, פשע בדיוני, בלשות
מקום התרחשות לונדון עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה ספר בוקס עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 2014
מספר עמודים 520
סדרה
סדרת ספרים קורמורן סטרייק
ספר קודם קריאת הקוקייה
הספר הבא דרך הרשע
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תולעת המשי (במקור: The Silkworm) הוא רומן פשע בדיוני שיצא לאור בשנת 2014 על ידי ג'יי קיי רולינג, תחת שם העט רוברט גלבריית.[1] זהו הרומן השני בסדרת "קורמורן סטרייק". הספר הבא אחריו הוא "דרך הרשע" שיצא לאור בשנת 2015 ואחריו "לבן קטלני" שיצא בשנת 2018[2].

הספר עובד לשני פרקים בסדרת הטלוויזיה "סטרייק".

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה חודשים לאחר פתירת מקרה לולה לנדרי, קורמורן סטרייק מקבל עבודה מליאונורה קווין כדי למצוא את בעלה אוון. אוון, גאון ספרותי לשעבר שניסיונו לשחזר את הצלחתו בעבר נכשל, נעלם בערך באותו זמן שסיים לכתוב את ספרו האחרון, בומביקס מורי, אשר הודלף עם היעלמותו. הספר נחשב בלתי ניתנת לפרסום בשל תערובת של תקיפה מינית, עינויים וקניבליזם, כמו גם תיאורו המשמיץ של האנשים בחייו של קווין.

בנוסף לליאונורה, סטרייק קובע ראיונות עם האנשים האחרים המתוארים בכתב היד: המאהבת של קווין קתרין קנט, השולייה פיפה מידגלי, הסוכנת אליזבת טאסל, העורך ג'רי וולדגרייב, המו"ל דניאל צ'ארד וחברו לשעבר מיכאל פנקורט. החשודים, לעומת זאת, קרובים להתהפך אחד את השני, והם מאשימים אחד את השני ברצח קווין ועזרה בכתיבת בומביקס מורי .

עם תחילת החקירה, היחסים של סטרייק עם רובין אלקוט הולכים ומתדרדרים בהדרגה, כאשר היא מרגישה מוזנחת על ידו והוא מרגיש שהוא לא מוכן לשים אותה במצב שבו היא נאלצת לבחור בין עבודתה לבין ארוסה מתיו. העוינות מתמתחת כאשר סטרייק מוצא את הגופה של קווין, אשר הושחתה, הוספגה בחומצה ועוצבה כך שתידמה לסוף של בומביקס מורי . משטרת המטרופולין מאוחר יותר עוצרת את ליאונורה באשמת הרצח, מה שגורם לסטרייק לצאת כדי לנקות את שמה.

רובין, בינתיים, מותחת יותר את היחסים עם מתיו אחרי שהיא כמעט מפספסת את הלוויה של אמו כדי לעזור לסטרייק ונתפסת בשקר. מאוחר יותר היא מתעמתת עם סטרייק על כוונותיו לגביה וסטרייק מזהיר אותה כי היא תתבקש לעשות דברים שמתיו לא יאהב אם היא רוצה להפוך לחוקרת.

כאשר הראיות בתיק נגד ליאונורה נערמות, סטרייק מתמקד בפנקרוט, אשר דמותו בכתב היד אינו עולה בקנה אחד עם אופי יחסיו עם קווין. כמה שנים קודם לכן, אחרי שאשתו של פנקורט כתבה רומן שהושפל על ידי המבקרים, ושחרורה של פרודיה אנונימית גרם לה להתאבד. פנקורט האשים את קווין בכך שהוא כתב את הפרודיה ואת טאסל על כך שהיא איפשרה לו.

סטרייק מהר מאוד מסיק שבומביקס מורי הוא מטאפורה לחיים של מישהו אחר וקווין נועד להיות האנטגוניסט ולא הגיבור. בהבינו שכתב היד נכתב על ידי סופר צללים, הוא יוצר תוכנית להתעמת עם הרוצח. מאוחר יותר הוא מפתיע את פנקורט במסיבה ומבקש לדבר איתו ביחידות. וכאשר טאסל, אשר גם היא נוכחת במסיבה, מצטרפת אליהם, סטרייק מאשים את טאסל בהיותה הרוצחת של קווין וסופר הצללים של בומביקס מורי.

טאסל, סופרת כושלת בעצמה, כתבה את הפרודיה על הרומן של אלספת פנקורט, אשר קווין השתמש בה כדי לסחוט את טאסל במשך עשרים שנה. כאשר קווין בא אליה עם הרעיון המקורי של בומביקס מורי, טאסל הגתה תוכנית משוכללת. היא קשרה קשר עם קווין כדי לביים את היעלמותו, תוך כדי שהיא כותבת מחדש את בומביקס מורי, היא הרגה את קווין והפלילה את ליאונורה. טאסל מנסה לברוח, רק כדי להיתפס ונעצר, מה שסטרייק ורובין תכננו מראש.

זמן קצר לאחר מכן, ליאונורה משוחררת מהכלא, פנקרוט מכיר בערך של כתב היד המקורי של בומביקס מורי, וסטרייק מספר לרובין שהוא רושם אותה לקורסי הכשרת חוקרים בתור מתנת חג המולד.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קורמורן סטרייק - בוגר צבא ממלחמת אפגניסטן ששוחרר לאחר שאיבד מחצית מרגלו בפיצוץ ורצה לעזוב מחשש לאי שפיות. הוא סלבריטאי קטן, בין היתר הודות לאביו כוכב הרוק הידוע לשמצה שלו ולפתרון הרצח של לולה לנדרי.
 • רובין אלקוט - עוזרת ומזכירה של סטרייק, שמסתירה את סקרנותה בעולם החקירות הפליליות. עכשיו כאשר היא לוקחת חלק במשרה מלאה בתוך הסוכנות של סטרייק, היא שואפת להיות חוקרת בפני עצמה.

הדמויות של בומביקס מורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אוון קווין - סופר מוכר מפעם ככותב אוונגרד ואחד "המורדים הספרותיים" הראשונים. הוא בילה עשרות שנים בניסיון לשחזר את ההצלחה של הרומן הראשון שלו, חטא של הוברט, ללא הועיל. הוא נחשב נרקיסיסטי וחסר ביטחון קיצוני, ונסבל רק בגלל הצל של הפוטנציאל הבלתי מנוצל ביצירותיו.
  • קווין מופיע ב"בומביקס מורי " כ"בומביקס", סופר שאפתן שגאונותו היא בלתי מעורערת, לא מוערכת ולא מוכרת, אשר מבקשת ממנו לחפש את אליליו, אך מגלה כי הם רק מבקשים להשתמש בו ולהתעלל בו לפני שאוכלים אותו בחיים.
 • לאונורה קווין - אשתו של קווין, שהופכת לחשודה העיקרית ברצח שלו. היא מבלה כמעט את כל זמנה בטיפול הבת שלהם, נכה אינטלקטואלית, בשם אורלנדו.
  • ליאונורה מופיעה כסוקובה, שד בגופה של אשה מחרידה המחזיקה את בומביקס בשעבוד, ואונסת אותו שוב ושוב.
 • קתרין קנט - חברה של קווין ומחברת "פנטזיה ארוטית", אשר נדחתה בעיקר על ידי קהילת ההוצאה לאור בלונדון.
  • קתרין מופיעה כהרפי, אישה יפה בעלת עיוות מחריד, משתמעת להיות מטאפורה גסה ואכזרית לסרטן השד.
 • פיפה מידגלי - אישה טרנסג'נדרית שעוברת טיפול לפני ניתוח לשינוי מין. היא מתאהבת בקווין לאחר שהיא לוקחת קורס כתיבה יצירתית אצלו; קווין, בתמורה, היה מלא השראה מהסיפור האישי שלה כפי שהוא תואם עם הרומן המקורי שלו.
  • פיפה מופיעה כאפיסנה, שפחתה של הרפי, המבקשת להימלט מציפורניה עם בומביקס. בומביקס מגיבה בחיוב עד שהיא "שרה", או חושפת את מעמדה הטרנסג'נדרי אליו, אשר בומביקס מוצא כמחריד.
 • אליזבת טאסל - סופרת נכשלת שהפכה לסוכנת ספרות. היא חיה ועובדת בשולי הקהילה הספרותית בלונדון, אשר עליה היא מתרעמת עמוקות, ומבטאת על ידי הצקה לעובדיה.
  • טאסל מופיע בתור טיק, אישה טפילית אשר מטפחת את כישרונו של בומביקס כדי לקת אותו ממנו.
 • ג'רי וולדגרייב - העורך מוכה הסבל של קווין, שהוא גם אחד האנשים המעטים שמוכנים לסבול אותו. המוניטין שלו נהרס על ידי התנהגותו של קווין, מה שמוביל להתמוטטות נישואיו והפיכתו לאלכוהוליסט.
  • ג'רי מופיע בתור הגזרן, יצור קרני, דמוי טרול, אשר ללא הרף הורס את העבודה של בומביקס. הוא נושא שק רווי דם שמרמז על נשיאת עובר לשעבר, ומנסה להטביע יצורים אחרים.
 • מייקל פנקורט - אחד המורדים הספרותיים המקוריים, שהמשיך להיות סופר רב-מכר. הוא מחזיק בספרות כביטוי לאמנות, וכי האמנות יכולה להיחשב רק ככזו כאשר היא מעוררת דיון חברתי; עם זאת, זה קצת יותר מאשר תירוץ לדעותיו השובניסטיות העמוקות.
  • מייקל מופיע בתור רברבן, סופר מפורסם והאליל של בומביקס. הוא נחשף בתור שרלטן, אשר מענה את אשתו אפיגי לתדלק את היצירתיות שלו ומבטא את העינויים שלה כאמנות.
 • דניאל צ'ארד - נשיא רופר צ'ארד, בית הוצאה לאור בלונדון המתמחה בספרות מודרנית. הוא חסר מיומנויות חברתיות, נחשד בהיותו הומוסקסואל סמוי.
  • דניאל מופיע כ"פאלוס אימפודיקוס ", אדם הרוצח סופרים כדי לגנוב את כישרונם, תוך חילול גוויותיהם עם הפין החולה שלו.

דמויות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מתיו קונליף - הארוס של רובין, שמסרב לעבודתה עם סטרייק. למרות המתח ניכר כתוצאה מכך שהיא עובדת עבור סטרייק, רובין בסופו של דבר מספרת לו על החלום שלה להיות בלשית ומתיו מקבל זאת ונותן לה לעשות זאת למרות שהוא לא אוהב את זה.
 • ריצ'רד אנסטיס - בלש ממשטרת המטרופולין שהיה מעורב באירוע שעלה לסטרייק ברגלו. סטרייק רואה בו חוקר מוצלח, אבל חסר דמיון.
 • אורלנדו קווין - בתו של קווין בעלת נכות אינטלקטואליות. היא האדם היחיד בחייו של קווין, שלא מופיע בכתב היד של בומביקס מורי, וזה רומז לכך שהיא האדם היחיד שהוא באמת דואג לו.
 • לוסי - אחותו למחצה של סטרייק מצד אמו, וקרובת משפחתו היחידה שיש לו קשר קבוע איתה. למרות היותו אחותו הצעירה, היא נוטה להיות אמא שלו, מעודדת אותו להתיישב ולהקים משפחה, למרות פחדיו של סטרייק מהדבר.
 • אלכסנדר 'אל' רוקבי - אחיו למחצה של סטרייק מצד אביו, וקרוב המשפחה היחיד מצד אביו שיש לו איתו קשר מסוים.
 • נינה לסלס - עורכת זוטרה ב רופר צ'ארד שעוזרת לסטרייק להשיג את כתב היד של בומביקס מורי. היא מתאהבת בו ורודפת אחר מערכת יחסים רומנטית, שאינה הדדית.
 • ג'ו נורת' - סופר אמריקאי וחברו של קווין ופנקורט. הוא מת מאיידס בעת שכתב על חוויותיו על חייו עם המחלה. לאחר ששכב נטוש במשך עשרים שנה, הבית שבו מת נורת' הפך לזירת הרצח של קווין.
 • כריסטיאן פישר - העורך של הוצאת נישה שמדליף את כתב היד של בומביקס מורי .
 • דומיניק קולפפר - עיתונאי מזדמן אשר שוכר את סטרייק כדי למצוא ראיות לשחיתות בין עשירים וחזקים. הוא מביע הפתעה שסטרייק לא משתמש בפריצת טלפונים כדי להשיג ראיות.
 • שרלוט רוס - החברה/לשעבר של סטרייק במשך 16 שנה. לאחר התמוטטות היחסים שלהם באופן סופי, היא מתחתנת עם גבר אחר, אך ממשיכה להתגרות בסטרייק מרחוק.

התייחסות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לקריאת הקוקייה, תולעת המשי זכה לשבחים רבים, ומכר עותקים רבים יותר מקודמו בשבועות הראשונים לחשיפה.

ואל מק'רמיד מה"גרדיאן" העניקה לרומן ביקורת חיובית, אך ביקרה את התיאורים הרבים של לונדון, שנחשבו בעיניה למיותרים: "אני חושד שבגלל שבילתה בספרים כה רבים המתארים עולם שרק היא הכירה נשאר לה ההרגל לספר לנו יותר מדי על העולם שרובנו מכירים מספיק טוב כדי לדמיין בעצמנו ".[3] הרומן היה מועמד גם על פרס פגיון הזהב בבית אגודת סופרי הפשע ב-2015.[4]

הספר ספג ביקורת על הצגתו של הדמות הטרנסג'נדרית פיפה, ועל התיאור של הדמות כגברית.[5][6]

במדיה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב -10 בדצמבר 2014, הוכרז כי הרומנים יאומצו כסדרת טלוויזיה עבור BBC One, החל בקריאת הקוקייה .[7][8] רולינג יצרה את הסדרה באמצעות חברת ההפקה שלה Brontë Film and Television, יחד עם ניל בלייר ורות קנלי-לטס. שלוש הדרמות התבססו על תסריטים של בן ריצ'רדס שכתב את "קריאת הקוקייה", וטום אדג' שכתב את "תולעת המשי" ואת "דרך הרשע". מייקל קיילור ביים את "קריאת הקוקייה", קירון הוקס ביים את "תולעת המשי" וצ'ארלס סטורידג' ביים את "דרך הרשע". ג'קי לארקין הפיקה.[9]

טום ברק גילם את דמותו של קורמורן סטרייק,[10] והולידיי גריינג'ר גילמה את דמותה של רובין אלקוט.[11]

השחקנים הנוספים כוללים את קרלו לוגן בתור מתיו קנליף, מוניקה דולן בתור ליאונורה קווין, ליה ויליאמס בתור אליזבת טאסל, ג'רמי סוויפט בתור אוון קווין, דורותי אטקינסון בתור קתרין קנט, דומיניק מפחם בתור ג'רי וולדגרייב, טים מקינרני בתור דניאל צ'ארד, פיטר סאליבן בתור אנדרו פנקורט, סרגון ילדה בתור ריצ'רד אנסטיס, שרה גורדי בתור אורלנדו קווין ונטשה אוקיף בתור שרלוט קמפבל.[12]

החלק השני של ההפקה, אשר מגולל את תולעת המשי, הופיע בשני פרקים. הפרק הראשון שודר ב-10 בספטמבר 2017, והשני ב-17 בספטמבר.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ http://www.news18.com/news/books/robert-galbraiths-novel-the-silkworm-to-be-released-in-june-672390.html
 2. ^ http://www.huffingtonpost.com/2015/04/24/robert-galbraith-career-of-evil-jk-rowling_n_7135338.html
 3. ^ https://www.theguardian.com/books/2014/jun/18/the-silkworm-review-jk-rowling-robert-galbraith
 4. ^ "Archived copy". אורכב מ-המקור ב-2 בדצמבר 2014. נבדק ב-2014-11-21. {{cite web}}: (עזרה); (עזרה)
 5. ^ רוב זקני, JK Rowling's Transphobia Wasn't Hard to Find, She Wrote a Book About It, Vice, ‏20 בדצמבר 2019 (באנגלית)
 6. ^ קייטלין ברנס, Is J.K. Rowling Transphobic? A Trans Woman Investigates, them., ‏28 במרץ 2018 (באנגלית)
 7. ^ "BBC - Robert Galbraith's Cormoran Strike novels to be adapted for major new BBC One drama series - Media Centre". bbc.co.uk. נבדק ב-16 באוגוסט 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ Nancy Tartaglione. "JK Rowling's 'Cuckoo's Calling' To Become BBC Drama Series - Deadline". Deadline. נבדק ב-16 באוגוסט 2015. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ http://www.brontefilmandtv.co.uk/work
 10. ^ https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-37296931
 11. ^ http://www.brontefilmandtv.co.uk/single-post/2016/11/04/Holliday-Grainger-Joins-Tom-Burke-for-BBC-and-HBOs-Strike-Series
 12. ^ http://www.radiotimes.com/news/2017-09-10/meet-the-cast-of-strike-the-silkworm/