תוצר גן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תוצר גן הוא חומר ביוכימי, RNA או חלבון שנוצרים בתהליך התבטאות גנים. לתוצרים אלה פעילות ביולוגית, כ-RNA לא מקודד או לאחר תרגום כחלבון.

תוצרים מסוג RNA[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ncRNA
מבנה תלת ממדי של מולקולת tRNA שמרית הנושאת חומצת אמינו פנילאלנין
המבנה האטומי של תת-היחידה 50S בריבוזום. החלבונים מוצגים בכחול ושני מקטעי הרנ"א בכתום וצהוב[1]. במרכז בירוק מצוין האתר הפעיל.

RNA שאיננו מקודד לחלבון משועתק על ידי כלל ה-RNA פולימראז הקיימים בתא. המולקולה הליניארית שנוצרת מתקפלת ליצירת מבנה שניוני, שהוא הצורה הפעילה של RNA שאיננו מקודד.

RNA לא מקודד מחולק לקבוצות שונות על סמך תכונות ופעילות. RNA לא מקודד מעורב, לדוגמה, בבקרת התבטאות גנים (miRNA, lincRNA, lncRNA), בתהליך התרגום (tRNA) ובעיבוד RNA (snRNA, snoRNA). מפאת חשיבותם, פגיעה ב-RNA שאינו מקודד מעורב במחלות רבות. microRNA, לדוגמה, מעורב בסרטן, ונמצא כי לחלקן תפקיד מפתח ביצירת גידולים[2].

תוצרים חלבוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חלבון
חלבון לפני הקיפול ואחריו

בניגוד למולקולת ה-RNA שאינן מקודדות לחלבון, RNA מסוג RNA שליח (mRNA) עובר תרגום לחלבון. בתהליך זה הקוד הגנטי מתורגם לחומצות אמינו, אשר נמצא במבנה ראשוני. במצב זה החלבון אינו פעיל וכדי למלא את ייעודו עליו להתקפל, כלומר ליצור מבנה תלת-ממדי. בסיום הקיפול, החלבון נמצא במבנה המכונה מבנה נטיבי (Native state), והוא בעל מבנה שלישוני או רביעוני, מקופל במבנה תלת ממדי המכיל בתוכו מבנים שניוניים.

בצורתם המקופלת חלבונים משמשים להרכבת התא ואברוניו, ולפעילויות רבות הנדרשות ליצור החי, ובהם אנזמים ונוגדנים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ססי סטאר, ראלף טגארט, כריסטין אוורס, ליסה סטאר, ביולוגיה - האחידות והמגוון של החיים, פרק 9, האוניברסיטה הפתוחה, תשע"ה-2015, ISBN 9789650614744

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ban N, Nissen P, Hansen J, Moore P, Steitz T (2000). "The complete atomic structure of the large ribosomal subunit at 2.4 ångström resolution". Science 289 (5481): 905–20. Bibcode:2000Sci...289..905B. PMID 10937989. doi:10.1126/science.289.5481.905. 
  2. ^ Oncomirs - microRNAs with a role in cancer. [Nat Rev Cancer. 2006] - PubMed - NCBI